کاهش آسیب های طلاق با استفاده از تکنیک های درمانی

کاهش آسیب های طلاق با استفاده از تکنیک های درمانی

آسیب هایی که طلاق بر طرفین می گذارد بسیار فشار بالایی دارد و از این نظر باید با استفاده از تکنیک هایی میزان آسیب ناشی از طلاق را کاهش داده تا فرد بتواند به زندگی خود ادامه دهد و ترومای ناشی از طلاق باعث ایجاد سایر اختلالات در فرد نشود، در این قسمت از پایگاه دانش علمی تخصصی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان کاهش آسیب های طلاق با استفاده از تکنیک های درمانی و تخصصی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله کاهش آسیب های طلاق با ما همراه باشید تا از منظر روانشناسی به آن بپردازیم.

کاهش آسیب های طلاق با استفاده از تکنیک های درمانی

تکنیک های کاهش آسیب های طلاق به شما کمک می کند تا بتوانید از میزان فشار ناشی از این واقعه کاسته و روند زندگی سالم را در پیش بگیرید.

چگونه میتوان بر روی آسیب (تروما) طلاق کار نمود

طلاق می تواند طاقت فرسا و آسیب زا باشد. در اینجا نکاتی برای کمک به بهبودی حال شما فراهم کرده ایم

تنها آسیب و یا همان ترومای بدتر از طلاق در برخی از مقیاس ها و وقایع زندگی، مرگ یک کودک می باشد. و اگر با کسی که طلاق گرفته است صحبت کنید به شما میگوید که این احساس مرگ است و این همان احساسی است که به همراه آرزو ها و امید در هنگام ایستادن در هنگام عقد داشته اند. این مرگ هویت شما به عنوان یک همسر، به عنوان یک زن یا شوهر است. و روند طلاق به خودی خود می تواند بسیار آسیب زا باشد ، مخصوصاً اگر به دادگاه مراجعه کنید. این یک بحران بزرگ در زندگی است. شما باید قبل از تصمیمات عظیمی که تا آخر عمر با آنها زندگی می کنید از خود مراقبت کنید. اگر تشخیص دهید که احساسات طاقت فرسایی را تجربه می کنید ، پس باید منطقی باشد که باید بهبودی خود را در اولویت قرار دهید یا حداقل جهت بهبودی حالتان را تعیین کنید.

برخی از اطلاعات در مورد آسیب و یا همان تروما

در طلاق، اولین آسیب سریع ، فوری و سپس آسیب طولانی مدت وجود دارد که ممکن است تا مدتها پس از پایان طلاق قانونی به طور کامل برطرف نشود.

عوامل زیادی برای بروز آسیب های طلاق وجود دارد.

• شما تصمیم به طلاق گرفتید. با این وجود ، برخلاف آنچه بسیاری معتقدند، آسیب زا است.

• ناگهان توسط همسرتان که می خواهد طلاق بگیرد چشم بسته عمل میکنید و شوکه می شوید.

• شما خیانت یا سایر اسرار یا خیانت ها را کشف کرده اید.

• شما مورد آزار جسمی، جنسی یا عاطفی قرار گرفته اید.

• خانواده ، دوستان یا فرزندانتان طرفین را انتخاب می کنند ، فاصله می گیرند یا شما را رها می کنند.

• همه ضررهایی است که شما هرگز انتظار نداشتید.

به ما آسیب روحی و جسمی و روانی نیز وارد میکند.

مغز تفاوت بین یک ببری که به شما حمله میکند و طلاق را نمیداند و فقط واکنش مشابهی را نشان میدهد.

آسیب باعث تغییر شیمیایی در بدن شما می شود. بدن شما مملو از آدرنالین و کورتیزول و هورمون های استرس هست. ضربان قلب و فشار خون شما بالا می رود. شما آماده می شوید که برای زندگی خود بدوید یا برای بقا بجنگید. یا شما در مسیر خود، متوقف شده اید. این واکنشی است که شما انجام میدهید و در مغز شما تعبیه شده است تا به شما کمک کند از تهدیدهای موجود زنده بمانید.

“مغز احساسی” شما “مغز متفکر” شما را ربوده است. پایان یک ازدواج می تواند تهدیدی باشد که شما بعنوان یک شخص نسبت به خود دارید.

بدن شما با شما صحبت می کند و اغلب علائم شما معنی دارد. سایر علائم جسمی شامل معده درد یا مشکلات گوارشی مانند IBS یا دردهای عضلانی است. به علائم جسمی خود توجه کنید و به آنچه بدنتان به شما می گوید فکر کنید.

آسیب چگونه بر شما تأثیر می گذارد

• برخی یا همه این علائم عاطفی را نیز تجربه خواهید کرد: غم ، گناه ، شرم ، عصبانیت ، افسردگی و اضطراب.

• احساس ناتوانی می کنید.

• شما زیاد می خوابید یا اصلاً نمی توانید بخوابید. ممکن است کابوس ببینید.

• نمی توانید به آن فکر نکنید، بنابراین نمی توانید روی کار یا کارهای روزمره خود تمرکز کنید.

• احساس تحریک پذیری یا بدخلقی می کنید.

• متوجه می شوید که ظرفیت کمی دارید زیرا مقاومت شما در اثر استرس از بین رفته است. کنار آمدن با استرس های جزئی روزمره که در گذشته مدیریت آنها آسان تر بود، برایتان دشوار است.

• غذا خوردن شما تغییر می کند. ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید، که اغلب “رژیم طلاق” نامیده می شود.

وقتی از روند قانونی طلاق استفاده می کنید، احساسات شما تشدید می شود.

• شما در مورد خود فکر بسیار منفی دارید ، “من یک شکست خورده هستم.” “من دیگر هرگز خوشحال نخواهم شد.” “هیچ کس هرگز مرا نمیخواهد.”

• شما نگران فرزندان خود هستید، اگر آنها را داشته باشید ، “آنها با طلاق دائماً زخم خواهند شد.”

• ممکن است سعی کنید از راه های منفی جهت کنار آمدن با فشار ها استفاده نمایید.

• تروما منجر به از بین رفتن امید و ایمان می شود، آینده شما تاریک به نظر می رسد.

• شما در دنیا احساس امنیت نمی کنید و نمی توانید اضطراب و ترس خود را کنار بگذارید.

• ممکن است خود را منزوی کنید. در موارد شدید، ممکن است خودکشی کنید. اگر چنین است، بلافاصله کمک بگیرید.

با گذشت زمان ، آسیب مزمن منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. شما به راحتی خسته می شوید زیرا بدن شما از طغیان طولانی مدت کورتیزول و سایر هورمون های استرس خسته شده است.

آیا هیچ یک از اینها تجربه شما را توصیف می کند؟

آنچه شما می توانید انجام دهید:

مسئله این است که شما باید بتوانید به وضوح در مورد بدترین زمان زندگی خود فکر کنید. طلاق شامل بسیاری از کارها و تصمیمات مادام العمر است و بچه های شما به شما احتیاج دارند. شما باید از نظر جسمی قوی و سالم باشید.

1. برای انتخاب روند طلاق غیر خصمانه مانند طلاق مشارکتی یا میانجیگری، هر آنچه در توان دارید انجام دهید. با این کار می توانید بسیاری از تصمیماتی که می گیرید کنترل کنید. رسیدگی به دعاوی استرس شما را به صورت تصاعدی افزایش می دهد، بنابراین این کار را نکنید مگر اینکه واقعاً به شخص دیگری احتیاج دارید تا تصمیم شما را بگیرد.

2. روی فرزندان خود تمرکز کنید. ایده لانه سازی (یا پرنده سازی) را با همسرتان در میان بگذارید. ثابت نگه داشتن بچه ها در حین مرتب سازی مراحل بعدی مهمترین اولویت شماست. این سخت است زیرا شما ممکن است فرزندان خود را به صورت نیمه وقت داشته باشید، که درد ضرر را افزایش می دهد. شما از از دست دادن ارتباط روزانه با بچه های خود ناراحت خواهید شد. هر روز وقت بگذارید تا برای آنها بخوانید، یا صحبت کنید و یا حتی فقط به تماشای آنها بنشینید. این باعث کاهش فشار خون می شود. وقتی کسی را که دوست دارید مثل کودک یا حیوان خانگی خود در آغوش بگیرید ، هورمون اکسی توسین ، آزاد می شود. این هورمون شگفت انگیز برای شما و فرزندتان آرامبخش است. اصطلاحی برای آن وجود دارد که به آن تشدید لیمبیک می گویند.

چگونه فشارهای روانی ناشی از طلاق را کاهش دهیم

کاهش آسیب های طلاق

3. با خانواده و دوستان خود تماس بگیرید. منتظر آنها نباشید، آنها ممکن است ندانند چگونه یا چه چیزی بگویند. اگر نمی خواهید لازم نیست در مورد طلاق صحبت کنید. اما ارتباط برقرار کنید و از حمایت عاطفی برخوردار شوید. شما ممکن است به دوست خود آموزش دهید تا به شما یادآوری کند که “این مشکل حل خواهد شد ، شما خوب خواهید شد.” زیرا هنگامی که در مهلکه ضربه طلاق قرار دارید ، سخت است که نور انتهای تونل را ببینید. جداسازی سالم نیست، به خصوص در یک زمان آسیب زا.

4- به یک گروه پشتیبانی طلاق بپیوندید. گروه های آنلاین و همچنین گروه های محلی وجود دارد بنابراین می توانید به یاد داشته باشید که تنها نیستید.

5- برای حمایت از شما در این مراحل ، مربی طلاق را در نظر بگیرید. به یک مربی طلاق آموزش مراجعه کنید که می تواند به شما کمک کند در مذاکرات طلاق خود صحبت کنید.

6. اگر در تلاش هستید، درمان کنید – برای پردازش غم ، عصبانیت ، اضطراب و غیره. در مورد دارو با پزشک خود صحبت کنید. به دنبال درمانگرانی باشید که در زمینه درمان تروما و آسیب ، مانند EMDR ، لکه های مغزی ، ضربه زدن و غیره تخصص دارند.

7. تکنیک های آرام سازی مانند نفس های عمیق را تمرین کنید یا از یک برنامه دارای درجه بندی بالا مانند Calm استفاده کنید.

8- روی آینده تمرکز کنید، نه به گذشته. تصور کنید که دوست دارید زندگی شما در عرض دو یا پنج سال چگونه باشد. “اگر می توانستم به آینده نگاه کنم و خودم را خوشحال ببینم ، چه کار می کردم ، فکر می کردم یا می گفتم؟” به سمت آن هدف حرکت کنید.

9. تشخیص دهید که اگر ازدواج شکست خورده، شما شکست نخواهید خورد.

10. از برخوردها یا درگیری های قدرت با همسر سابق خود اجتناب کنید. درگیری با همسر سابق شما فقط ضربه را افزایش می دهد و احتمالاً مسئله ای را که درباره آن بحث می کنید حل نمی کند. درگیری همچنین هزینه های مالی طلاق را افزایش می دهد و از همه مهمتر آسیب پذیرترین قسمت طلاق برای کودکان است. اگر می توانید جدا شوید و رها شوید، می توانید به سمت بهبودی بروید. اگر این کار خیلی سخت به نظر می رسد ، یک درمانگر یا مربی طلاق می تواند به شما کمک کند.

11. احساس هویت خود را به عنوان یک فرد کل ، نه یک فرد شکسته ، دوباره بسازید. طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، در ایالات متحده هر 36 ثانیه طلاق اتفاق می افتد. پس تو تنها نیستی.

12. از خودتان مراقبت کنید – یک باغچه بکارید ، مدیتیشن یاد بگیرید ، یوگا انجام دهید ، علایق جدید را کشف کنید.

13. با خود مهربان و ملایم باشید.

14. بخشش درهای بهبودی را باز می کند. سعی کنید هر چیزی را که فکر می کنید منجر به طلاق شده است را ببخشید و روزی می توانید همسر سابق خود را نیز ببخشید.

15. اعتماد کنید که زندگی دوباره و پایدار خصوصاً بعد از طلاق اتفاق خواهد افتاد.

دسته‌بندی‌ها