کارگاه آموزش جامع شناخت درمانی به صورت کاربردی و عملی

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
380 مگابایت
نویسنده
تاریخ انتشار
4 آوریل 2020
دسته بندی
14,000 تومان 7,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
هم اکنون این محصول را خرید کنید و 35 امتیاز هدیه بگیرید

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی که کاربرد بسیار فراوانی در روان درمانی و اتاق درمان دارد با عنوان کارگاه آموزش جامع شناخت درمانی به صورت کاربردی و عملی را جهت دانلود در اختیار شما علاقه مندان به یادگیری فنون درمانی قرار دهیم.

کارگاه آموزش جامع شناخت درمانی به صورت کاربردی و عملی

در کارگاه آموزش جامع شناخت درمانی به صورت کاربردی و عملی به صورت کاملاً تخصصی از پایه تا سطح حرفه ای تمام فنون و روش های مربوط به درمان مبتنی بر شناخت را خواهید آموخت.

شناخت درمانی چیست؟

شناخت درمانی یکی از روش های روان درمانی است که در سطوح گوناگون به حل مشکلات روانی اشخاص می پردازد. این روش درمانی و اصول و تکنیک های آن مبتنی بر روانشناسی شناختی است. که اهمیت زیادی بر شناخت ها و افکار انسان قائل هستند و نوع این افکار و شناخت ها را در سلامت یا عدم سلامت روان بسیار سهیم می دانند.

بر این اساس در جریان شناخت در مکانی، شناخت درمانگر سعی دارد با شناخت افکار و باورهای شخص به تصحیح آن ها بپردازد و شخص را در داشتن شناخت های مفیدتر یاری دهد. آیرون بک از شناخت درمانگران معروفی است که کتاب های متعددی در این زمینه ارائه داشته است.

کارگاه آموزش جامع شناخت درمانی

آرون تی بک بنیانگذار شناخت درمانیست.اساس و پایه شناخت درمانی بر معنای افکارناسازگارانه و نگرشها و فرضهای نادرست بنا شده است که به این افکار و نگرشهای نادرست خطای شناختی میگویند. در حقیقتکار یک شناخت درمانگر به مراجعه کننده خویش این است که به وی کمک کند افکار نادرست و خطاهای شناختی خودش نسبت به پدیده های خارجی را بررسی و تصحیح نماید.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش کامل درمان وسواس فکری عملی


گزینه های درمانی

شناخت درمانی یک گزینه درمانی برای برخی از اختلال های روانی من جمله آگورافوبیا، بیماری آلزایمر، پانیک یا اختلال اضطراب، اختلال کم بود توجه- بیش فعالی( ADHD)، اختلال های خوردن، اختلال های خلقی، اختلال وسواس- اجباری( OCD)، اختلال های شخصیتی، اختلال استرس بعد از حادثه( PTSD)، اختلال های روان پریشی، اسکیزوفرنی، هراس اجتماعی و اختلال های سوء مصرف مواد است.

همچنین میتواند به اشخاص در مدیریت خشم کمک کرده و حتی در درمان بیخوابی هم مؤثر باشد. شناخت درمانی همینطور اغلب بعنوان درمان کمکی یا مکمل برای بیمارانی که از کمردرد، سرطان، آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری هایی که با درد های مزمن همراه هستند بکار می رود.

مهم ترین نکته شناخت درمانی

مهمترین اصل در شناخت درمانی این است که حس منفی یا حس مثبت ما ناشی از تفکر منفی یا تفکر مثبت است. غم و اندوه و افسردگی به خاطر تفکریست که خویش را شکست خورده میداند. حس نگرانی ناشی تفکر به خطرات آینده است. حس حقیر بودن به خاطر فکر قیاس خودمان با افراد دیگر پدید میاید.احساس درماندگی ناشی از این است که فکر میکنید این شرایط سخت دایماً ادامه میابد.

افکار منفی ما سبب حس ناخوش‌آیند ما شده و ما فکر میکنیم این وضعیت دائمی است و ادامه میابد و قطعاً این طرزی فکری منفی و ناسالم است. داشتن افکار منفی کاملاً طبیعی است ولی این که یک فکر منفی درست یا اشتباه باشد نکته مهمی است. افکار منفی اشتباه و ناسالم منجر به احساسات منفی ما می گردند.

شناخت درمانگران در آگاه سازی بیماران و اشخاص به شناختهای منفی و خطاهای خویش از تکنیکهای مختلفی استفاده می کنند. برای این کار لازم است ابتدا شخص به خطاهای شناختی خویش پی ببرد و بعد سعی کند شناخت دیگری را جایگزین آن کند. در مراحل اولیه این کار را به کمک شناخت درمانگر انجام می دهد و کم کم شناخت درمانگر سعی می کند بیمار را در این کار به خود نهایی برساند.

تکنیک های شناخت درمانی

درمانگران در دوره شناخت درمانی برای بررسی افکار و رفتار ها از چند تکنیک گوناگون استفاده می کنند که شامل موارد زیر است:

۱- اعتبارسنجی:درمانگر از بیمار می خواهد تا از افکار و عقاید خویش دفاع کند. چنانچه بیمار نتواند شواهد عینی برای حمایت از فرضیات خویش ارائه دهد، نامعتبر بودن یا ماهیت اشتباه افکار برایش روشن خواهد شد.

۲- تمرین شناختی:از بیمار خواسته می شود یک شرایط سخت که قبلا با آن روبرو شده است را تصور کند. بعد از آن با کمک درمانگر روش برخورد موفقیت آمیز با مشکل را تمرین می کنند. وقتی که بیمار دوباره با وضعیت مشابه روبرو شود، رفتاری که از گذشته یاد گرفته است اکنون برای مقابله به کارش می آید.

۳- کشف هدایت شده:درمانگر یکسری سؤالاتی را طراحی می کند که مراجع با جواب به آنها تحریفات شناختی خویش را کشف می کند.

۴- یادداشت برداری:بیمار باید یک دفترچه خاطرات روزانه داشته باشد که در آن بطور مفصل و با ذکر جزئیات در مورد موقعیت هایی که در زندگی روزانه رخ می دهد، افکار و احساسات اطراف آنها و رفتاری که با آنها همراه است، بنویسد. آنگاه درمانگر و بیمار این یادداشت ها را با هم مرور می کنند تا الگو های تفکر ناسازگار و نحوه تأثیر این افکار بر رفتار شخص را کشف کنند.

۵- تکالیف منزل:به منظور تشویق برای کشف خویش و تقویت دیدگاه های ایجاد شده در جلسات درمان، ممکن است درمانگر از بیمار بخواهد یکسری تکالیف را انجام دهد؛ تکالیفی مانند یادداشت برداری در طول جلسه و بعد مطالعه آن ها، یاداشت های روزانه( در بالا اشاره گردید) یا خواندن کتاب یا مقاله های متناسب با درمان.

۶- الگوبرداری:تمرینات بازی نقش به درمانگر اجازه می دهد تا در موقعیت های گوناگون واکنش های مناسب را به مراجع نشان دهد. بعد از آن بیمار میتواند از این رفتار الگو بگیرد.

   راهنمای دانلود
  • در صورت ثبت نام لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • در صورت مشاهده ارور در فایل های فشرده آخرین نسخه Winrar را نصب نمایید.
  • همچنین می توانید از فشرده ساز 7 zip نیز استفاده نمایید.
  • برای اجرای فایل های صوتی و تصویری می توانید از نرم افزار VLC استفاده کنید.
  • برای اجرای کتاب های الکترونیکی هم می توانید از نرم افزار Adobe Reader استفاده کنید.
  • در صورت وجود هر گونه سوال به بخش سوالات متداول مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *