درمان احساس بی ارزشی با تکنیک های روانشناسی

درمان احساس بی ارزشی با استفاده از تکنیک های روانشناسی

چه زمان هایی احساس بی ارزشی می کنیم و برای درمان آن چه کارهایی باید انجام دهیم؟ از این قبیل سوالات برای خیلی از افراد پیش می آید و حتماً باید مهارت هایی را بداند تا بتواند در این مسیر به صورت سالم عمل کند و بتواند این احساس را از خود دور کند.

موضوع مقاله پیش رو درمان احساس بی ارزشی با استفاده از تکنیک های روانشناسی است که می تواند کمک بسیاری در این زمینه برای درمان احساس بی ارزشی کند، پس اگر به چنین موضوعاتی علاقه مند هستید تا انتهای مطلب با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید تا با برترین مهارت های درمانی در زمینه از بین بردن احساس بی ارزشی آشنا شوید.

درمان احساس بی ارزشی با تکنیک های روانشناسی

درمان احساس بی ارزشی به شما کمک می کند تا بتوانید سبک زندگی سالمی داشته باشید و با افزایش اعتماد به نفس خود به موفقیت در کارهای مختلف دست یابید و افکار مثبت را جایگزین منفی نمایید.

در صورت احساس بی ارزشی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

احساس بی ارزشی اغلب شامل احساس ناامیدی و بی اهمیت بودن است. چنین احساساتی غالباً یک علامت رایج افسردگی است ، اما ممکن است به دلیل مواردی مانند عزت نفس پایین ، غفلت ، سؤ استفاده ،آسیب یا موقعیت های دشوار که تهدیدی برای احساسات شخصی فرد به وجود می آورد ، بروز کند.

احساس بی ارزشی می تواند پریشانی قابل توجهی ایجاد کند و عملکرد طبیعی در زندگی روزمره را دشوار کند. هنگامی که احساس می کنید هیچ کاری درست نیست یا هیچ یک از تلاش های شما تاثیری ندارد ، ممکن است احساس انگیزه برای پیگیری اهداف تان دشوار باشد. به همین دلیل ، یافتن راه هایی برای مدیریت این احساسات دشوار و کمک در صورت لزوم ، از اهمیت زیادی برخوردار است.

احساس بی ارزشی از نظر دکتر هلاکویی

احساس بی ارزشی از نظر دکتر هلاکویی

در ادامه با برنا اندیشان همراه باشید تا موضوع احساس پوچی و بی ارزشی را از دیدگاه دکتر هلاکویی مورد بررسی دهیم و مشاهده کنیم که جناب دکتر هلاکویی چه نظری در رابطه با حس بی ارزشی و روش های درمان دارند.

چرا ممکن است احساس بی ارزشی کنید؟

احساس بی ارزشی می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. تربیت ، تجارب اجتماعی ، نحوه ارائه خود به جامعه ، وقایع استرس زا و شرایط بهداشت روانی ممکن است در این امر نقش داشته باشد. برخی از دلایل اینکه چرا با چنین احساساتی دست و پنجه نرم می کنید عبارتند از:

آسیب دوران کودکی

شما ممکن است تجربه های منفی کودکی داشته باشید که اثری ماندگار از خود برجای گذاشته است. غفلت ، سؤ استفاده و بد رفتاری در دوران کودکی ، همگی می توانند در بروز احساس بی ارزشی نقش داشته باشند. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند یا توسط والدین یا سایر مراقبین مورد انتقاد قرار می گیرند، ممکن است این احساسات بی اهمیت بودن را در بزرگسالی داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که این آسیب های اولیه بین فردی با احساس بی ارزشی بعدی ارتباط دارد

دیدن رویدادهای منفی به عنوان عیب و نقص شما

ممکن است وقایع منفی را به عملکردها یا خصوصیات خود نسبت دهید. افرادی که مستعد نسبت دادن وقایع منفی به دلایل داخلی هستند ، ممکن است علائم افسردگی ، از جمله بی ارزشی را تجربه کنند.

انتقادات گذشته

ممکن است در گذشته توسط دیگران مورد انتقاد قرار گرفته باشید. تجارب منفی که در آن فرد تنزل یافته یا با انتقاد دیگران روبرو شده است نیز می تواند احساساتی را در افراد ایجاد کند که انگار فاقد ارزش هستند.

مشکل در کنترل استرس

ممکن است در کنار آمدن با استرس مشکل داشته باشید. استرس حاد و مزمن می تواند در برداشت فرد از خودش آسیب زا باشد. ممکن است بعد از تجربه یک عقب گرد جدی مانند مشکلات مالی ، طلاق یا از دست دادن شغل احساس بی ارزشی کنید.

نشانه ای از یک وضعیت بهداشت روانی

ممکن است شما یک وضعیت بهداشت روان داشته باشید. اختلالات خلقی مانند افسردگی اغلب با علائمی مانند شرم ، گناه ، ناامیدی و بی ارزشی مشخص می شود. چنین علائمی پریشانی ایجاد می کند و مدیریت کارهای معمول روزمره را دشوار می کند.

درمان حس بی ارزشی

اگر احساس بی ارزشی می کنید ، قدم های کوچک و عملیاتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. در اینجا چند ایده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

با مهربانی با خود صحبت کنید

افرادی که احساس بی ارزشی می کنند ، اغلب دچار تفکر منفی و گفتگو با خود می شوند. ممکن است در ابتدا چالش برانگیز باشد ، اما بر روی رفتار با مهربانی با خود تمرکز کنید. وقتی متوجه گفتگوی منفی با خود شدید ، به دنبال روش هایی باشید که بتوانید آن افکار را به شکل مثبت یا واقع بینانه تری تنظیم کنید. به عنوان مثال ، به جای اینکه فکر کنید “من هرگز قادر به انجام آن نخواهم بود” ، ممکن است بگویید ، “من می توانم هر روز کارهای کوچک انجام دهم تا پیشرفت کنم.”ر

به هنگام بی لیاقتی توجه کنید

گاهی اوقات این احساسات منفی در پاسخ به موقعیت ها ، افکار ، تجربیات یا حتی افراد خاصی بوجود می آیند. شروع به مشاهده کنید که این احساسات چگونه بروز می کند ، چه اتفاقی می افتد و چه نوع افکاری ممکن است در آن نقش داشته باشد. این یکی از راه های کمک به مبارزه با نشخوار فکری منفی است که ممکن است باعث افزایش احساس عدم کفایت شود.

یک دفترچه شکر گذاری داشته باشید

بی ارزش بودن می تواند زمانی رخ دهد که متوجه شوید زندگی خود را به طور نامطلوبی با زندگی دیگران مقایسه می کنید. به جای اینکه به دام بیندازید و فقط به راه هایی که به نظر می رسد فاقد آن هستید نگاه کنید ، یک دفترچه شکرگذاری را در نظر بگیرید که در آن هر روز کمی وقت می گذرانید و به چیزهایی که قدردان آنها هستید فکر می کنید. تمرکز مجدد افکار خود از این طریق می تواند از شما در برابر تأثیرات منفی مقایسه و حسادت محافظت کند.

تکنیک هایی برای درمان احساس بی ارزشی

درمان احساس بی ارزشی

برای شخص دیگری کاری انجام دهید

بعضی اوقات که احساس بی ارزشی می کنید ، تمرکز خود را به چیز دیگری غیر از خودتان می تواند معطوف کنید. تحقیقات نشان داده است که انجام فعالیت های اجتماعی مانند داوطلب شدن برای جامعه خود یا کمک به شخص دیگری که نیازمند است می تواند بر خوشبختی و رفاه فرد تأثیر مثبت بگذارد.کمک به دیگران همچنین می تواند احساس ارتباط و هدف بیشتری در شما ایجاد کند.

یک برنامه بهداشت روان را امتحان کنید

تعدادی از برنامه های مختلف تلفن همراه برای بهبود سلامت روان وجود دارد. برخی از برنامه ها ممکن است ابزارهایی مانند تأیید مثبت ، آموزش ذهن آگاهی ، یا تمرینات ریشه در درمان شناختی-رفتاری (CBT) را ارائه دهند که برای کمک به شما در شناسایی و تغییر الگوهای تفکر منفی طراحی شده اند.

نحوه دریافت راهنما

یادآوری این نکته مهم است که احساس بی ارزشی نیز می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای بهداشت روان باشد. اگر چنین احساساتی پایدار، ناراحت کننده است و یا کنار آمدن با کارهای روزمره را مشکل می کند ، با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود صحبت کنید یا با یک متخصص بهداشت روان تماس بگیرید.

ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است از شما در مورد احساسات و سایر علائمی که تجربه کرده اید بپرسد. همچنین ممکن است از شما بخواهند برای بررسی علائم افسردگی یا اضطراب ، یک پرسشنامه پر کنید. همچنین ممکن است برای رد شرایط پزشکی که ممکن است در علائم افسردگی موثر باشد ، معاینه بدنی و آزمایشات آزمایشگاهی انجام دهید.

همچنین ممکن است بخواهید درمان آنلاین را امتحان کنید. تحقیقات نشان می دهد درمان آنلاین می تواند به اندازه درمان حضوری سنتی موثر باشد. درمان آنلاین روشی در دسترس و اغلب مقرون به صرفه برای کمک به نگرانی های مربوط به بهداشت روان را ارائه می دهد. خدماتی که به صورت آنلاین درمانی ارائه می دهند ، می توانند از نظر آنچه ارائه می دهند ، قیمت آنها و نحوه انجام جلسات درمانی متفاوت باشند. در بسیاری از موارد ، گزینه ها شامل چت آنلاین ، کنفرانس ویدیویی ، ایمیل و گزینه های تلفنی هستند.

سخن آخر

اگرچه هر کس ممکن است هر چند وقت یکبار احساس بی ارزشی کند ، اما اگر چنین احساساتی مزمن و فراگیر باشد ، می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. خوشبختانه مراحلی وجود دارد که می توانید انجام دهید و به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

کمک های تخصصی نیز از جمله روان درمانی حضوری ، داروها یا ترکیبی از این دو در دسترس است. افسردگی با گذشت زمان می تواند بدتر شود ، بنابراین صحبت کردن با ارائه دهنده مراقبت های اولیه در مورد احساس بی ارزشی ممکن است اطمینان حاصل کند که شما قبل از بدتر شدن علائم خود تحت درمان قرار می گیرید.

دسته‌بندی‌ها