دانلود کارگاه آموزش ذهن آگاهی Mindfulness

دانلود کارگاه آموزش ذهن آگاهی Mindfulness
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
146 مگابایت
دسته بندی
200,000 تومان

توجه آگاهی مفهومی است که در سال های اخیر تحت تأثیر مذاهب مختلف از جمله بودائیسم، اسلام و مسیحیت توجه روانشناسان و پژوهشگران غربی را به خود جلب کرده است. توجه آگاهی یعنی توجه کردن منعطف، باز و کنجکاوانه توأم با پذیرش و عدم قضاوت به آنچه که در لحظه کنونی در حال روی دادن است. در این بخش از وب سایت برنا اندیشان کارگاه آموزشی ذهن آگاهی یا به عبارتی دیگر Mindfulness را در اختیار شما کاربران گرامی علاقه مند به روانشناسی قرار می دهیم.

کارگاه آموزش ذهن آگاهی مایند فولنس

این گارکاه آموزشی به صورت صوتی بوده و تکنیک ذهن آگاهی یا توجه آگاهی یا همان حضور ذهن را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهد.

درباره ذهن آگاهی

توجه آگاهی مفهومی است که در سال های اخیر تحت تأثیر مذاهب مختلف از جمله بودائیسم، اسلام و مسیحیت توجه روانشناسان و پژوهشگران غربی را به خود جلب کرده است. توجه آگاهی یعنی توجه کردن منعطف، باز و کنجکاوانه توأم با پذیرش و عدم قضاوت به آنچه که در لحظه کنونی در حال روی دادن است.

تمرین های توجه آگاهی به ما و مراجعان در درمان کمک می کنند تا این نکته را درک کنیم که احساسات، افکار و حس های بدنی ناخوشایند ممکن است رخ دهند اما آنها جزء ثابت و دائمی وجود ما نیستند. توجه آگاهی برای ما این امکان را فراهم می کند تا به جای گیر افتادن در دنیای بیرون و درون و باور کردن قصه های ذهنی مان و واقعی دانستن آنها و پاسخ دادن ناآگاهانه به آنها با تلاش برای دور کردن آنها با ذهنی باز، پذیرا و مهربانانه با آنها روبه رو شویم.

اساس درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر توجه آگاهی قرار دارد اما برای داشتن زندگی غنی، معنادار و کامل به چیزی بیشتر از توجه آگاهی، یعنی عمل کردن در جهت ارزش ها نیاز است. این درمان به دنبال از بین بردن رنجها و سختی های زندگی نیست، بلکه می خواهد با گرفتن زهر افکار و احساسات ناخوشایند، درد هیجانی تبدیل به رنج کشیدن مستمر و مداوم که مانع عمل کردن در جهت زندگی پربار و سرزنده است، نشود. ACT شیوه ای برای زندگی کردن در جهت ارزش ها است. البته همواره این گونه زندگی کردن شاید امکان پذیر نباشد اما، با تمرین و ممارست می توانیم این نوع نگاه به دنیا را در خود تقویت کنیم.

به طور خلاصه ذهن آگاهی عبارت است از تمرکز بر زمان حال، به عبارت دیگر زمانی که ذهن فرد پر از افکار منفی و نشخوارهای فکری است می تواند با استفاده از تکنیک ذهن آگاهی آن افکار منفی را از ذهن خود دور کند و آرامش خود را به دست آورد.

ذهن آگاهی حالتی است که ما بتوانیم بر تمام افکار و احساسات خود تسلط داشته باشیم. ذهن آگاهی به هر فردی کمک می‌کند تا ذهن فعال‌تری داشته باشد. اگر بتوانیم با استفاده از ذهن آگاهی به افکارمان آگاه شویم، آنگاه می‌توانیم زندگی شادتری تجربه کنیم.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش کامل دوره روان درمانی اکت


اگر بتوانیم هرلحظه از زمان‌بر افکارمان آگاه باشم آنگاه می‌توانیم افکارمان را کنترل کنیم. اما برای کسی که به این روش عادت ندارد شاید در ابتدا ذهن آگاهی سخت باشد. برای اینکه بتوانیم بر افکارمان آگاه باشیم و آن‌ها را کنترل کنیم باید به هرلحظه از زندگی‌مان توجه کنیم.

کارگاه ذهن آگاهی و معرفی جامع روش های درمانی

ذهن آگاهی (mindfulness) به ما می‌گوید که انسان برای آرامش و دور کردن نگرانی‌ها و اضطراب‌ها لازم است تا با جریان مستمر و لحظه به لحظه زندگی رابطه‌ای عمیق و واقع گرایانه برقرار کند.

نمود عملی این مفهوم را برخی با تمرین‌هایی همراه با تمرکز و دقت کردن به حواس پنجگانه در درک عمیق و با آرامش لحظه‌ها و لذت‌ها توصیه می‌کنند. به طور مثال غذا خوردن آهسته و تلاش و تمرکز برای درک مزه‌ها، تمرکز بر تنفس و درک عمیق دم و باز دم، تمرکز و آرامش دوره‌ای در طی روز، یادآوری آن چیز‌هایی که از آن برخوردار هستیم (به تعبیری دیگر، یادآوری نعمت‌هایی که خداوند به ما داده است) از مصادیق تمرین‌هایی است که در این زمینه توصیه شده است.

شاید روشی که برخی روانشناسان بر روی افراد افسرده با درخواست از آن‌ها برای «نوشتن آن چیز‌هایی در زندگی دارند» به کار می‌برند هم با این موضوع بی‌ارتباط نباشد.

مشکلات به شیوه های مختلف فرار نمی کند و با ذهنی باز و پذیرا سعی می کند در جهت داشتن زندگی ارزشمند گام بردارد. وقتی انسان های ارزش مدار بتوانند در جامعه ای گرد هم آیند مطمئنا جامعه ای سرزنده و هدفمند و توجه آگاه خواهیم داشت.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.