سلامت روان و جامعه – آشنایی با ویژگی های جامعه سالم

نوع فایل
PDF
حجم فایل
12 مگابایت
نویسنده
تاریخ انتشار
10 اسفند 1398
دسته بندی
10,000 تومان
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول
هم اکنون این محصول را خرید کنید و 1 امتیاز هدیه بگیرید. هر امتیاز = هزار تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان قصد داریم تا یکی دیگر از بهترین و کاربردی ترین پکیج های روانشناسی با عنوان سلامت روان و جامعه – آشنایی با ویژگی های جامعه سالم را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

سلامت روان و جامعه – آشنایی با ویژگی های جامعه سالم

در محصول سلامت روان و جامعه – آشنایی با ویژگی های جامعه سالم شما علاقه مندان به جامعه شناسی و روانشناسی به صورت کامل با رابطه انسان و جامعه و ایجاد سلامت روان در جامعه آشنا خواهید شد.

سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را  را باز می شناسد و قادر است با استرس های معمول زندگی مدارا کند.
سلامت روان به عبارتی دیگر به این معناست که فرد از نظر شغلی مفید و سازنده و برای جامعه ی خود نقش ایفا کند و با دیگران مشارکت و همکاری داشته باشد.

سلامت دو نوع تعریف دارد: طبق تعریف منفی، سلامت عبارت از فقدان بیماری و طبق تعریف مثبت سلامت با ارتقاء ( promotion ) بهداشت مرتبط می شود.

حتی در افراد سالم سلامت سطوح مختلفی دارد

بهداشت روان چیزی فراتر از فقدان یا نبود بیماری روانی است. بعد مثبت بهداشت روان که سازمان بهداشت جهانی روی آن تاکید دارد:

سلامتی را یک حالت رفاه جسمی، روانی و اجتماعی است و نه فقط فقدان بیماری و یا ناتوانی، وهیچ کدام بر دیگری برتری ندارد مفهوم سلامت روان شامل آسایش ذهنی ، احساس خود توانمندی ،کفایت و شناخت توانایی خود در محقق ساختن ظرفیت های عقلی و هیجانی خویش است.

سلامت روان شامل افزایش توانایی های افراد و جامعه و قادر سازی آنها در دستیابی به اهداف مورد نظر می باشد که به همه ی ما مربوط است نه فقط به کسانی که از بیماری های روانی رنج می برند. هیچ گروهی و طبقه ای از بیماری روانی مصون نیست ولی افراد بیکار، فقرا، نوجوان، زنانی که قربانی خشونت هستند و… بیشتر در معرض خطرند و متاسفانه در تمام دنیا به بهداشت روان و بیماری های روانی به اندازه ی سلامت جسمانی و بیماری جسمی اهمیت داده نمی شود و مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.


پیشنهاد ویژه : پکیج کامل تفسیر تست رورشاخ به صورت کامل


ازمهمترین مسائل مربوط به بهداشت  روان بحث پیشگیری  و ارتقاء میباشد که هدف ان کاهش بروز، کاهش طول مدت و کاهش ناتوانی ماندگار اختلالات روانی است

که عبارتند از:

۱- پیشگیری سطح اول:

که جلوگیری از بروز بیماری یا اختلال ودر نتیجه کاهش میزان بروز است ازطریق حذف عوامل سبب ساز، کاهش عوامل خطر ساز، جلو گیری از سرایت بیماری محقق میشود.

۲- پیشگیری سطح دوم:

عبارت است از شناسایی زودرس و درمان سریع بیماری یا اختلال به منظور کاهش شیوع اختلال از طریق کوتاه کردن مدت آن.

۳- پیشگیری نوع سوم:

هدفش کاهش شیوع نقایص وناتوانی های باقیمانده ناشی از بیماری یا اختلال است .در این نوع پیشگیری افراد دچار بیماری مزمن را قادر می سازد به عالی ترین سطح ممکن عملکرد خود دست یابند.

در جهان شیوع تمام عمر اختلالات روانی بیش از ۲۵ درصد و در هر مقطع زمانی حدود ۱۰ درصد در جمعیت بالغ تخمین زده می شود در ایران شیوع تمام عمر اختلالات در جمعیت بالای ۱۵ سال کشور بیش از ۲۰ درصد برآورده می شود که در این میان اختلالات خلقی و اضطرابی بیشتری شیوع را دارد. شیوع در هر مقطع زمانی بیش از ۱۰ درصد است.

سلامتی کامل ، چیزی بیش از سلامتی جسمی است و درمورد اینکه فرد سالم ، ذهن سالم دارد ، اتفاق نظر وجود دارد .فرد دارای سلامت روانی ، تواناییهای مختلفی دارد: می تواند بدرستی فکر کند ، مشکلات متعدد پیش رویش را حل کند ، از کیفیت زندگیش راضی است و از ارتباط شخصی بادوستان و همکاران ، درمحیط کار وخانواده اش لذت می برد. او از نظر معنوی احساس رضایت دارد و به افراد جامعه اش شادی می بخشد.

سلامت روان امروزه یکی از ملاک های اصلی ارزیابی سلامت یک جامعه است و بی شک نقش چشمگیری در کارآمدی وپیشرفت آن بازی می کند. سلامت روان به نظم وسیع درفعالیتها، که به طورمستقیم یا غیرمستقیم به عملکرد درست اجزاء روان مربوط است گفته می شود و شامل هرآنچه درتعریف سلامت WHO بیان شده “وضعیت خوب بودن (well-being) فیزیکی، روانی واجتماعی،معنوی کامل و نه فقط فقدان بیماری” است.

اهمیت بهداشت روان بر جامعه

بهداشت روان جامعه از ۲ بعد: ۱) سلامت روان جمعیت عمومی ۲) بهداشت روانی گروه های خاص مورد توجه است.

از بعد نیازمندی های بهداشت روان برای گروه های خاص مهمتری گروه مورد توجه در ایران جمعیت نوجوان و جوان می باشند .

حدود یک میلیون عدم قبولی در کنکور در هر سال ، وجود بیش از هزاران زندانی، بیش از میلیونها معتاد و تغییرات شدید و سری الگوی مصرف موادمخدر ، شیوع بالای خودکشی، میلیونها بیکار، قرار داشتن حدود ۲۰ درصد از جمعیت زیر خط فقر مطلق، افزایش آمار دختران فراری ، و…از شواهد بارز اهمیت و ضرورت توجه به نیازهای بهداشت روان گروه های خاص است.

راهنمای دانلود
  • در صورت ثبت نام لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • در صورت مشاهده ارور در فایل های فشرده آخرین نسخه Winrar را نصب نمایید.
  • همچنین می توانید از فشرده ساز 7 zip نیز استفاده نمایید.
  • برای اجرای فایل های صوتی و تصویری می توانید از نرم افزار VLC استفاده کنید.
  • برای اجرای کتاب های الکترونیکی هم می توانید از نرم افزار Adobe Reader استفاده کنید.
  • در صورت وجود هر گونه سوال به بخش سوالات متداول مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.