پکیج آموزش روانشناسی قدردانی و سپاسگزاری

نوع فایل
PDF
حجم فایل
55 مگابایت
دسته بندی
15,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان قصد داریم تا یکی دیگر از بهترین و کاربردی ترین پکیج های روانشناسی با عنوان آموزش روانشناسی قدردانی و سپاسگزاری برای داشتن زندگی شاد را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

آموزش روانشناسی قدردانی و سپاسگزاری برای داشتن زندگی شاد

در محصول آموزش روانشناسی قدردانی و سپاسگزاری برای داشتن زندگی شاد شما علاقه مندان به روانشناسی با فنون و روش های قدردانی از دیگران آشنا شده و به وسیله آن خواهید توانست زندگی شادی را تجربه کنید.

باید بگویم که سپاسگزاری بالاترین نوع تفکر است و قدردانی خوشبختی همراه با معجزه محسوب می‌شود.(جی. کی. چسترترون)

روانشناسی قدردانی و سپاسگزاری

سپاسگزاری (Gratitude) از واژه لاتین gratia گرفته می‌شود که با توجه به متن به‌عنوان نیک‌رفتاری، حسن نیت یا قدردان بودن ترجمه می‌شود.

سپاسگزاری به‌سادگی برای انسان پدیدار نمی‌شود و در دوران مدرن به‌ندرت دیده می‌شود. در جامعه مصرف‌گرای ما، تمرکز بر روی چیزهایی است که نداریم، یا چیزهایی که دیگران دارند و ما نداریم، درحالی‌که شکرگزاری احساس تشکر از چیزهایی است که داریم.

باید به این تشخیص برسیم که سعادت در زندگی ما از مبدعی خارج از ما و خارج از کنترل ما توسط سایر افراد، طبیعت یا قدرت برتر می‌آید و ما بر روی آن کنترلی نداریم.

شکرگزاری فن یا ترفند نیست بلکه نوعی فضیلت اخلاقی پیچیده و اصلاح‌شده است. آن را به‌عنوان حافظه­ ی قلب، حافظه اخلاقی انسان و ملکه فضیلت‌ها تعریف می‌کنند.

پکیج آموزش کامل قدرشناسی
پکیج آموزش کامل قدرشناسی

برای ذینفعان و واقفان معمولاً این اشتباه پیش می‌آید که سپاس­مندی را نوعی شکرگزاری قلمداد می‌کنند. سپاس­مندی در راستای سود رساندن به واقف است نه بدان دلیل که این تاوان دادن ذینفع لذت‌بخش است بلکه بدان دلیل که سرپیچی از آن مجازات دارد. برخلاف شکرگزاری، سپاس‌مندی باعث می‌شود که ذینفع از واقف سرپیچی کند.

شکرگزاری را باید از سپاسگزاری جدا کرد زیرا به معنی تشخیص و لذت از کیفیت‌های خوب یک شخص یا چیز است اما بدون بعد حیرت، شگفتی یا ژرف‌اندیشی یا فروتنی که ماهیت شکرگزاری را تشکیل می‌دهند.


پیشنهاد ویژه : کاربرد درمان شناختی رفتاری برای کودک و نوجوان


شکرگزاری در صورتی بروز می‌کند که مزیت‌های دریافت شده غیرقابل‌انتظار بوده باشند و اگر واقف موقعیت اجتماعی برتری نسبت به ذینفع داشته باشد. اگر این مزیت مورد انتظار باشد به‌نوعی یک ویژگی معمول در روابط محسوب خواهد شد.

تاکنون چندین بار بخاطر اینکه دیگران انتظارات و تصورات ایده آل ما را برآورده نساخته اند ، در یاس و غضب فرو رفته ایم؟ به گذشته و دوران طفولیت خود نظر می‌اندازیم و به یافتن همه آن چیز هائی می‌پردازیم که می‌توانستند برای ما انجام و یا به ما داده بشوند تا ما خوشبخت تر می‌شدیم.

اگر دید و بینش خویش از جهان را به یک تصور ذهنی و رویائی محدود کنیم، زندگی در تمام قواعدش ما را ناامید و مایوس خواهد نمود. اما اگر افق دید و بینش خود را بسط داده و به شناسائی و توجه آنچه را که زندگی به ما عطا کرده است بپردازیم، متوجه خواهیم شد که با دنیائی با درجات والای عنایات و نعمات و حمایتهای بی نظیر احاطه شده ایم.

قدرشناسی مشروط و منوط به توجه، دید و نگرش به درون خود است. بدون یک توجه واقعی نمی‌توان به وجود تعداد بیشماری از رخدادهای تکراری که به نفع ما در جریان است پی برد و آنها را دید…

روانشناسان در چهارچوب تحقیقات “روانکاوی مثبت“، در جستجوی این پرسش که چه شیوه هائی ، سلامت روانی را حفظ می کند ، اهمیت “قدردانی” را کشف کرده‌اند .

آنچنانکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد انسانهای قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی خود را موشکافی و بایگانی می‌کنند اما جهات مثبت را نادیده می‌انگارند. اینها همچنین کمتر از امراض جسمانی گله مند بوده و به هنگام وجود مشکلات شخصی به یاری یکدیگر می‌شتافتند و بیشتر از دیگران حمایت احساسی و معنوی خودشان را از یکدیگر ابراز می‌کردند. همچنین بیشتر در کارهای اجتماعی (و عام المنفعه و خیریه بدون چشمداشت مالی شرکت) می‌جستند.انسانهای شکرگزار ارزش کمتری برای مادیات قائلند.

شیوه‌های قدردانی و سپاسگزاری

1ـ یکی از روشهایی که می‌توانیم از دیگران قدردانی کنیم سپاسگزاری و تشکر کردن کلامی از عمل آنها می‌باشد.

2ـ روش دیگر نامه نوشتن است که با این شیوه به طرف مقابل می‌فهمانیم که قدر محبتهای او را می‌دانیم.

3ـ لبخند زدن روش دیگری می‌باشد که بوسیله این حرکت غیرکلامی از دیگری یا دیگران قدردانی می‌کنیم .

4ـ به گردش بردن فرد یا افرادی که در حق ما ابراز محبت کرده‌اند.

5ـ کمک کردن در کارهای منزل نیز می‌‌تواند مراتب قدردانی ما را نشان دهد.

6ـ از جمله روشهایی دیگر صرف کردن وقت با دیگران است مثلاً‌ مرد برای قدردانی از زحمات همسرش می‌تواند مدت بیشتری از وقت خود را با او بگذراند و بالعکس

7ـ نگهداری از بچه‌ها شیوه دیگری جهت دستیابی به این امر مهم است.

8ـ حمایت و وفاداری از طرف مقابل

9ـ گوش دادن همراه با علاقه به طرف مقابل

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.