افسردگی ناشی از حوادث طبیعی و روش های درمان این افسردگی

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی و روش های درمان این افسردگی

زمانی که در جایی حوادث و بلایای طبیعی رخ می دهد علاوه بر خسارت ها مالی رویدادها صدمات جسمی و روانی شدید نیز با خود به همراه دارد که اگر برای درمان آن ها اقدام نشود در بلند مدت می تواند صدمات جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد. ما در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان افسردگی ناشی از حوادث طبیعی و روش های درمان این افسردگی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، اگر شما هم به مبحث اختلالات روانی و آسیب شناسی علاقه مند هستید تا انتهای مقاله افسردگی ناشی از حوادث طبیعی با گروه علمی تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی و روش های درمان این افسردگی

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی نوعی افسردگی یا پریشانی به دلیل بروز اتفاقات طبیعی و تغییر محیط است، مانند تغییرات آب و هوایی، بلایای طبیعی، شرایط شدید آب و هوایی و یا سایر تغییرات منفی یا ناراحت کننده در محیط اطراف یا خانه.

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی

این وضعیت اختلالی عمیق و غالباً طولانی مدت را در احساس هویت، تعلق و امنیت فرد در رابطه با محل زندگی خود به همراه دارد.

مفهوم این شرایط نسبتاً جدید برای توضیح بهتر اضطراب، ناامیدی و یا ضربه ای که ممکن است توسط کسانی که خانه ها، زمین ها و یا جوامع آنها تحت تأثیر تغییرات ناخواسته، نامطلوب یا پیش بینی نشده محیطی قرار دارند تجربه شود، ایجاد می شود.

اساساً یک اکوسیستم در وضعیت پریشانی می تواند به نوبه خود پریشانی قابل توجه و مزمن در افرادی که در این مکان ها زندگی می کنند ایجاد کند.

نمونه هایی از انواع شرایطی که ممکن است باعث افسردگی ناشی از حوادث طبیعی شود :

 • خشکسالی
 • آتش سوزی جنگل
 • طغیان رودخانه
 • خشکسالی
 • از بین رفتن زمین ها
 • معدن
 • مه دود
 • صوفان
 • سایر دلایل تخریب یا تغییر املاک

بررسی کلی

وقتی کسی این نوع افسردگی را تجربه می کند حس مکان، خانه، امنیت، ارزش و خود را تضعیف می کند.

به طور کلی این وضعیت بهداشت روانی که گاهی اوقات به طور گسترده تر به عنوان اضطراب آب و هوایی نیز شناخته می شود در تعامل طبیعی بین رفاه محیط جسمی ما با سلامت روان ما تداخل ایجاد می کند و به عنوان محققان، درمانگران و پزشکان به طور فزاینده ای آگاهی یافتن، آسیب دیدن یکی بر دیگری تأثیر منفی می گذارد.

وقتی مکان هایی که برای ما بیشترین اهمیت را دارند مانند خانه ها، سرزمین ها و جوامع ما مختل می شوند، تغییر می یابند یا تهدید می شوند ما ممکن است تأثیر کمتری را که از نظر عاطفی با خود حمل می کنیم داشته باشیم.

ریشه ها

اصطلاح افسردگی ناشی از بلایای طبیعی ، توسط فیلسوف محیط زیست استرالیایی گلن آلبرشت در اوایل سال 2000 ایجاد شد تا درد و رنج روانی منحصر به فرد ناشی از زندگی با تجربه تغییر منفی محیط را توصیف کند.

خود این کلمه ترکیبی از کلمه لاتین solacium به معنی راحتی (یا مشتق زبان انگلیسی در زبان انگلیسی) و ریشه کلمه algia از کلمه یونانی algos (به معنی درد) است مانند نورالژی (درد عصب) و نوستالژی.

در واقع نام این شرایط در واقع از مفهوم نوستالژی الهام گرفته شده است. با این حال تفاوتهای اساسی در این حالتهای عاطفی وجود دارد.

افسردگی ناشی از بلایای طبیعی در مقابل نوستالژی

دلتنگی یا حالت غم و اندوه یا اشتیاق ناشی از دوری از خانه را توصیف می کند که با بازگشت به آنجا قابل اصلاح است.

این کاملاً مخالف solastalgia است که تجربه آسیب های مزمن، اشتیاق یا ناامیدی را به دلیل تغییرات منفی یا ناراحت کننده در خانه یا اکوسیستم که هنوز در آن هستید به دلیل تأثیرات تغییرات آب و هوا، حوادث آب و هوایی، آتش سوزی یا سایر موارد توصیف می کند و فاکتورهای محیطی را نیز در نظر میگیرد.

با افسردگی ناشی از تغییر محیط، خانه ای که آرزو دارید نمی تواند به آنجا برگردید، آنجاست اما دیگر آن خانه نیست.

احساسات زمین

آلبرشت همکار افتخاری دانشکده علوم زمین در دانشگاه سیدنی اخیراً کتابی در این زمینه با عنوان “احساسات زمین : کلمات جدید برای یک جهان جدید” نوشته است که به بررسی رابطه بین سرزمین یک فرد و سلامت روانی و عمومی او می پردازد.

به عبارت دیگر افسردگی ناشی از تغییر محیط  شکلی منحصر به فرد از پریشانی است که به طور خاص از تغییرات ناراحت کننده، غیرقابل توقف و غالباً ناگهانی در خانه و یا محیط بزرگتر فرد ایجاد می شود که با تشدید تغییرات آب و هوایی در حال رایج شدن است.

اگرچه تعیین این شرایط کمی دشوار است اما می تواند افسردگی ناشی از تغییر محیط را شکلی عمیق از غربت برای خانه یا سرزمین گذشته اخیر خود دانست در حالی که هنوز در آن خانه یا مکان زندگی می کنید، تجربه شده است. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس کنند که مکان، تعلق و راحتی آنها فرسوده شده یا مورد حمله قرار گرفته است و باعث علائم خفیف تا شدید مزمن اضطراب  افسردگی، از دست دادن، پریشانی و ناتوانی می شود.برای مطالعه بیشتر به مقاله آشنایی با افسردگی بالینی مراجعه نمایید.

علائم و نشانه ها

افسردگی ناشی از تغییر محیط شامل طیف گسترده ای از علائم و نشانه های همپوشانی است که اغلب با سایر شرایط بهداشت روان همراه است. به علاوه این وضعیت اغلب در افراد مختلف خود را متفاوت نشان می دهد و ممکن است در پاسخ به شرایط مختلفی رخ دهد.

شدت علائم این حالت که تجربه می شود نیز ممکن است بسیار گسترده باشد در بعضی از افراد علائم ناتوان کننده، مداوم و طولانی مدت وجود دارد در حالی که دیگران ممکن است علائم خفیف تا متوسطی داشته باشند که با گذشت زمان از بین می رود.

با این حال به طور معمول این وضعیت مزمن است تا حاد، این بدان معناست که می تواند چندین ماه یا سالها پس از شروع یا وقوع رخداد محیطی پرتحرک ادامه داشته باشد و معمولاً با سازگاری فرد با واقعیتهای شرایط جدید خود از بین نمی رود.

در عوض این یک وضعیت بهداشت روانی است که فرد ممکن است طولانی مدت با آن زندگی کند، به خصوص اگر این بیماری تشخیص داده نشود یا درمان نشود.

علاوه بر این در حالی که بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند مستقیماً تحت تأثیر اختلالات شدید محیطی قرار می گیرند، عده ای دیگر نیز تغییرات غیر مستقیم، کمتر شدید یا ظریف تر (اما هنوز هم ناراحت کننده) را تجربه می کنند.

همچنین توجه به این نکته مهم است که در میان افرادی که ضربه محیطی یکسانی را تجربه می کنند می گویند سیل یا آتش سوزی، پاسخ های آنها و تأثیر آنها بر سلامت روانی آنها منحصر به فرد خواهد بود.

با این حال بسیاری از نقاط مشترک وجود دارد که افراد مبتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی اغلب مشترک هستند. علائم و نشانه های معمول این بیماری شامل موارد زیر است :

 • عصبانیت
 • اضطراب
 • افسردگی
 • ناامیدی
 • پریشانی
 • خستگی و مشکل خواب
 • احساس بی جا بودن یا بی نظمی
 • احساس ناامنی
 • غم و اندوه
 • احساس گناه
 • درماندگی
 • ناامیدی
 • از دست دادن اشتها یا پرخوری
 • از دست دادن هویت
 • خستگی
 • بی قراری
 • افکار خودکشی

مدت زمان معمول

یکی دیگر از مولفه های اصلی افسردگی ناشی از بلایای طبیعی این است که علائم این بیماری به طور مزمن تجربه می شوند. همانطور که در بالا اشاره شد ممکن است احساس پریشانی دچار فرسایش شود اما معمولاً به راحتی یا به آسانی تسکین نمی یابد و به نوعی دلتنگی گذرا نیست. وقتی شخص دلتنگی به خانه می رود، دلتنگی او از بین می رود.

پارادوکس افسردگی ناشی از رویداد های طبیعی

برای یک فرد مبتلا به این نوع افسردگی، او در حال حاضر در خانه است بنابراین رفع سریع بازگشت به خانه امکان پذیر نیست. او ممکن است احساس کند که جایی برای فرار از ویرانی همراه با تخریب یا دیگر تغییرات دائمی در محیط آنها وجود ندارد.

بعلاوه غالباً یک احساس ناتوانی عمیق وجود دارد که با این شرایط همراه است زیرا این تغییرات معمولاً از کنترل فرد خارج می شوند.

تشخیص

پزشکان، درمانگران و سایر متخصصان بهداشت روان می توانند این اختلال را تشخیص دهند. ارائه دهنده سلامت روان شما علائم، سابقه پزشکی و شرایط زندگی شما را به طور کلی ارزیابی می کند و همچنین شرایط خاص محیطی که ممکن است شرایط شما را تسریع کند مورد بررسی قرار می دهند.

آسیب های محیطی که شما دارید یا تجربه می کنید بسته به آنچه در محل زندگی شما اتفاق افتاده یا اتفاق می افتد متفاوت خواهد بود، جزئیات این وقایع عامل اصلی در تشخیص شما است.

برای ارزیابی بهتر وضعیت شما، مهم است که ارائه دهنده بهداشت روان که می بینید شرایط محیطی را که تجربه می کنید و همچنین علائم و سابقه پزشکی شما را درک کند.

در حالت ایده آل، پزشک یا مشاور شما با افسردگی ناشی از حوادث طبیعی آشنا هستند و تجربه درمان بیماران مبتلا به این بیماری را دارند تا آنها در این شرایط تازه تعریف شده تحت تشخیص و به طور فزاینده شایع تبحر داشته باشند.

شرایط بهداشت روانی مرتبط

شرایط قبلی و همراه، مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی و سایر اختلالات خلقی و سایر شرایط پزشکی مربوطه نیز توسط پزشک بررسی می شود.

به عنوان مثال یک فرد مبتلا به آسم ممکن است علائم افسردگی ناشی از بلایای طبیعی مرتبط با حوادث مربوط به آتش سوزی یا آلودگی را افزایش دهد. علائم جسمی مشکل در تنفس ممکن است پاسخ عاطفی آنها را تشدید کند و بالعکس.

افسردگی ناشی از تغییر محیط در مقابل PTSD

علاوه بر این اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک بیماری متمایز اما مرتبط با تجربه یا شاهد حوادث آسیب زای مختلف از جمله خشونت جنسی، جنگ، اقدامات تروریستی یا بلایای طبیعی است.

یک متخصص بهداشت روان با تجربه می تواند تشخیص دهد که فردی علاوه بر افسردگی ناشی از حوادث طبیعی از PTSD رنج می برد یا فقط یکی از این دو بیماری وجود دارد. همین مسئله در مورد افسردگی، اضطراب و سایر شرایط بهداشت روان نیز صادق است.پیشنهاد می شود به مقاله سلامت روان در افراد نظامی مراجعه فرمایید.

علل افسردگی ناشی از رویدادهای طبیعی

ما در جهانی با تغییر سریع محیط زندگی می کنیم که تأثیرات گرم شدن کره زمین و تعدی انسان به طبیعت به طور فزاینده ای در اطراف ما مشهود است. فصول بی وقفه توفان، آتش سوزی های ویرانگر جنگل ها، هوای پر از دود و خشکسالی طولانی مدت، گرمای شدید، صاف شدن هوا و توسعه شهری برخی از راه های تأثیرگذاری بر زندگی ما هستند.

استرس و ناامیدی از تجربه اختلال نامطلوب محیط باعث آسیب روحی می شود که با افسردگی ناشی از تغییر محیط  مشخص می شود که می تواند برای برخی از افراد خصوصاً دلهره آور، بی امان یا ناامید باشد.

پژوهش

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی مفهومی نسبتاً جدید است که می خواهد درک ما از پیوندهای عمیق و تعامل بین سلامت انسان و اکوسیستم را به ویژه در مواجهه با تهدیدهای فزاینده تغییر آب و هوا که باعث تخریب قابل توجه محیط زیست در سراسر جهان، به ویژه در جوامع حاشیه ای می شود برطرف کند.

به طور خاص توجه داشته باشید که محققان در یک مطالعه مروری در سال 2019 این شرایط تأثیرات تجمعی تغییرات اقلیمی و محیطی بر سلامت روان، عاطفی و معنوی را نام می برند.

در حالی که مطالعات علمی به طور خاص در مورد افسردگی ناشی از حوادث طبیعی بسیار ناچیز است (اما زمینه در حال رشد است)، یک تحقیق جامع وجود دارد که به میزان قابل توجهی از سلامت روان که وقایع تغییر آب و هوا می تواند به طور کلی بر سلامت روان افراد داشته باشد اشاره دارد.

در حقیقت یک بررسی توصیفی سال 2020 پیوندهای واضحی را بین وقوع اختلالات محیطی و حوادث شدید یا طولانی مدت مربوط به آب و هوا از جمله بلایای طبیعی، گرمای زیاد و خشکسالی همراه با جهش در فراوانی اختلالات بهداشت روان پیدا کرده است.

توجه به این نکته مهم است که همه افرادی که در اثر یک فاجعه طبیعی یا تغییر محیط زیست زندگی می کنند به این نوع افسردگی مبتلا نمی شوند. از طرف دیگر فقط تجربه زندگی در اثر تغییر اقلیم می تواند برای تحریک این شرایط در برخی افراد کافی باشد.

نمونه هایی از حوادث بارشی

ممکن است خانه خود را گم کرده باشید یا ممکن است به زمین یا خانه شما آسیب برسد. شاید محیط خانه شما در معرض خطر فاجعه ای در آینده یا تغییر گسترده دیگری باشد.

ممکن است خانه شما هنوز سالم باشد اما خانه های همسایگان شما با رانش زمین، جاری شدن سیل یا آتش سوزی از بین رفته است. جایی که یک جنگل زمانی در پشت خانه شما وجود داشت اکنون ممکن است یک پارکینگ، یک مرکز خرید یا یک معدن ذغال سنگ باشد.

فصل آتش سوزی سالانه اکنون ممکن است به معنای چند هفته محبوس شدن در خانه به دلیل هوای دودی و سمی باشد. ممکن است بتوانید بوی آن هوای خاکستری را که از خارج به داخل نفوذ می کند ببویید و خانه خود را از واحه ای امن و راحت به فضای تهدید شده تبدیل کنید.

به همین ترتیب تجربه زندگی در قرنطینه و احساس به دام افتادن در خانه به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا ممکن است این شرایط را در برخی افراد القا کند.

زندگی در دوران اپیدمی بیماری

اگرچه در حصر یا به طور کلی در خانه گیر کرده اید به دلیل همه گیری (همراه با شرایط فاصله اجتماعی و ماسک پوشیدن) ممکن است به طور موثر بر خانه تأثیر نگذارد اما تنور خانه را از یک مکان پناهگاه به تنها جایی که می توانی باشی تبدیل کرده است.

بعلاوه دنیای خارج از خانه تقریباً یک شبه کاملاً تغییر می کند (اما به نظر نمی رسد). این تغییر ممکن است شکاف بزرگی در نحوه زندگی و تفکر بسیاری از افراد در مورد زندگی خود ایجاد کند دقیقاً نوع شیفتی که ممکن است باعث این وضعیت شود.برای مطالعه بیشتر به مقاله زندگی در دروان فراگیری بیماری کرونا مراجعه فرمایید.

ملاحظات دیگر

مثالهای فوق تنها چند مورد از دلایل احتمالی ممکن است در یک فرد مبتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی باشد. سلامت کلی روحی و جسمی فرد قبل از رویداد محیطی نیز احتمالاً بر اینکه آیا فرد مبتلا به افسردگی ناشی از بلایای طبیعی و همچنین شدت بیماری و مدت زمان آن بعد از تحریک کننده محیط زیست است تأثیر دارد.

عوامل خطر

از آنجا که همه ما در سیاره ای زندگی می کنیم که تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته ایم ممکن است همه ما درجات مختلفی در معرض این شرایط باشیم. با این حال افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که بیشتر در معرض آسیب های زیست محیطی یا آسیب هستند و یا در معرض خطر چنین حوادثی قرار دارند در معرض خطر بیشتری از افسردگی ناشی از حوادث طبیعی قرار دارند.

به عنوان مثال به افرادی که در شمال غربی اقیانوس آرام زندگی می کنند گفته شده است که احتمالاً در 50 سال آینده زمین لرزه ای فاجعه بار یا بزرگ در منطقه رخ خواهد داد. نگرانی در مورد احتمال این بلایای طبیعی قریب الوقوع ممکن است باعث بروز افسردگی ناشی از رویدادهای طبیعی در برخی از افراد شود. همانطور که تجربه ویرانی یک زلزله واقعی نیز ممکن است منجر به نوع از افسردگی شود.

برخی از عواملی که افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی قرار می دهد شامل موارد زیر است :

 • تأثیر مستقیم یک تغییر محیطی ناراحت کننده
 • تجربه غیرمستقیم (اما از نظر احساسی قابل توجه و ناراحت کننده) از تغییر محیط

زندگی در مناطقی که در معرض خطر بیشتری از بلایای طبیعی مانند مناطق سیل زده، در امتداد خطوط گسل، در سطح پایین دریا و مناظر مستعد فرسایش و آتش سوزی هستند.

زندگی در فقر و یا جوامع رنگین پوست، گروه هایی که با هم تداخل دارند تمایل دارند در مناطقی زندگی کنند که مستعد آسیب های بیشتری در بلایای طبیعی و جبران خسارت هستند یا در اثر رشد شهری به بیرون رانده می شوند. این گروه ها همچنین تمایل دارند که منابع مالی کمتری داشته و یا به پشتیبانی سیاسی دسترسی داشته باشند تا بتوانند زندگی خود را از نو بسازند.

افراد مبتلا به سایر بیماری های بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه

این مهم است که برجسته می شود تحقیقات نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی و تأثیر منفی آن بر سلامت روان به طور نامتناسبی بر افراد در جوامع حاشیه ای یا محروم تأثیر می گذارد. به همین دلیل افرادی که در این جوامع زندگی می کنند ممکن است از اینکه به درستی تشخیص داده یا درمان نشوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی باشند.

رفتار

در حالی که بسیاری از افراد بدون درخواست کمک این شرایط را تحمل می کنند اما درمان های موثر در دسترس هستند. درمان های استاندارد این اختلال شامل انواع مختلف روان درمانی با متخصصان واجد شرایط بهداشت روان است.

همانطور که در بالا ذکر شد همکاری با یک متخصص بهداشت روان که در معالجه بیماران مبتلا به این بیماری تخصص دارد بسیار مهم است تا بتوانید تشخیص صحیح و موثرترین برنامه درمانی را که شامل درمان شناختی رفتاری (CBT)، داروها و یا شیوه زندگی است

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری نوعی گفتار درمانی است که بر اساس این ایده که افکار، عواطف و رفتارهای فرد همه به هم پیوند دارند. این روش برای مشاوره به دنبال هدایت و یا تغییر افکار منفی به منظور بهبود سلامت روان و چشم انداز کلی فرد از زندگی است.

ثابت شده است که CBT در درمان اضطراب و افسردگی موثر است و خط اول درمان افسردگی ناشی از بلایای طبیعی است.

رویکردهای دیگر

انواع دیگر درمانی که ممکن است موفقیت آمیز باشد شامل درمان بین فردی و روان درمانی می باشد. علاوه بر پرداختن به عواقب عاطفی محیط تغییر یافته یا در حال تغییر افراد مبتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی ممکن است از کشف راه هایی برای بازسازی حس مکان و خانه خود چه از لحاظ وجودی و چه از لحاظ عملی بهره مند شوند. اغلب ترکیبی از رویکردهای درمانی استفاده می شود.

داروها

علاوه بر این ممکن است داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و یا سایر داروها برای کاهش علائم تجویز شوند. داروها به طور معمول در ترکیب با کار یک متخصص بهداشت روان برای مشاوره استفاده می شوند.

چالش ها

یکی از بزرگترین مشکلات در درمان افسردگی ناشی از حوادث طبیعی این است که بسیاری از موارد ناراحت کننده این بیماری از عهده فرد خارج است. نیروهای عظیم و به ظاهر غیرقابل توقف (مانند گردبادها یا سونامی) که اغلب مسئول تغییرات محیطی و در نتیجه این شرایط هستند کاملاً تحت کنترل فرد مبتلا قرار ندارند و احساس ناتوانی و ناامیدی ایجاد می کنند.

در درمان افراد مبتلا به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی روی روش هایی کار می کنند تا احساس کنترل، امید، هدف و برنامه های آینده خود را پس بگیرند.

علاوه بر این بسیاری از محققان نتیجه می گیرند که نه تنها پیامدهای ناشی از ایجاد اختلال در محیط زیست در پیوند بین سلامت انسان و اکوسیستم می تواند طولانی مدت باشد بلکه این پریشانی و ناامیدی را می توان به نسل های آینده انتقال داد و این امر ضرورت رسیدگی به این نوع افسردگی را بیش از پیش ضروری می کند.

کنار آمدن

افسردگی ناشی از بلایای طبیعی راه حل ساده ای ندارد به ویژه وقتی که آنچه به طور معمول می تواند به عنوان یک پناهگاه، خانه، زمین و یا جامعه شما مختل شود، آسیب ببیند و یا در معرض تهدید باشد، علل آن در اطراف شما وجود دارد.

با این حال به راحتی قرار دادن یک نام در مبارزات خود و درک اینکه شما یک بیماری بهداشت روانی به طور فزاینده ای را تجربه می کنید می تواند شروع بهبودی باشد.

قرار دادن درمان در تمرین روزانه

درمان برای این بیماری شامل کاوش در بهزیستی عاطفی فرد و همچنین یافتن راه های مشخص برای رفع قطع ارتباط فرد از خانه و احساس گیجی و یا عدم تعلق است.

آموزه های آموخته شده در درمان باید در زندگی یک فرد عملی شود این جایی است که مقابله و بهبود به طور روزمره انجام می شود.

نکته مهم بهبودی از این شرایط به مراحل روانی و عملی احتیاج دارد (مانند تغییرات ملموس در شرایط زندگی و یا شیوه زندگی).

کلید علل این شرایط راه هایی است که در آن دو حوزه عاطفی و جسمی در برابر تغییرات محیطی به هم پیوند می خورند و همین امر در یافتن مکانیزم های مقابله ای موثر است.

همانطور که یادگیری مکانیزم های مقابله ای جدید برای تحمل و بهبودی از این شرایط حیاتی است ایجاد تغییرات ملموس و واقعی نیز می تواند برای غلبه بر آن مهم باشد.

بلایای طبیعی چه اثرات روانی بر افراد می گذارد

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی

از سلامتی احساسی و خانه خود مراقبت کنید

روشهای عملی و موثر بسیاری برای پردازش آسیبهای عاطفی مرتبط با افسردگی ناشی از حوادث طبیعی وجود دارد. این مراحل غالباً هم شامل پردازش ذهنی و هم تغییر ناچیز ساختار زندگی فرد است.

توسعه مهارت های انعطاف پذیری، ارتباطات، رها کردن، مراقبت از خود، صبر، مدیریت اضطراب، خودآزمایی، برنامه ریزی و تفکر مثبت همه از مراحل بهبود هستند.

برخی دیگر از راه های مثبت برای کنار آمدن ممکن است شامل صحبت کردن و جبران ضرر شما باشد و در صورت لزوم درخواست کمک. این افتخار را داشته باشید و بپذیرید که تغییر محیط می تواند عواقب بزرگی بر روان داشته باشد و پردازش این تغییرات می تواند به زمان، تلاش، خودیاری، حمایت جامعه و غالباً هزینه نیاز داشته باشد.

تسکین استرس و مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

مراقبت از خود به ویژه در کنار آمدن با افسردگی ناشی از حوادث طبیعی مهم است. تلاش های ساده ای مانند خواب کافی، خوب غذا خوردن و ورزش می تواند به شما کمک کند تا یک روال سالم برای شروع دوباره زندگی و احساس امنیت و آسایش در خانه و خود ایجاد کنید.

هر چیزی که به نظر شما آرامش بخش و سرگرم کننده است ممکن است به شما کمک کند. گزینه های احتمالی که ممکن است برای شما مفید باشند شامل مراقبه، ماساژ، فعالیت های بدنی (مانند دویدن یا ورزش)، یوگا، مطالعه کتاب، تماشای فیلم یا روزنامه نگاری است. برنامه های بهداشت روان نیز می توانند به شما کمک کنند تا آرامش بیشتری داشته باشید.

برنامه ریزی برای آینده

برنامه ریزی برای آینده، چه بزرگ و چه کوچک از انتقال به مکان جدید تا تغییر دکوراسیون اتاق خواب می تواند کمک کند. هدف این است که خانه خود را به مکانی از آسایش تبدیل کنید این برای شما چه معنایی دارد.

امکاناتی مانند جابجایی اثاثیه منزل، رنگ آمیزی دیوارها یا به سادگی چیدن گل. متعهد بودن به یک عمل تغییر روزانه می تواند به شما کمک کند تا شروع کنید و به شما کمک می کند تا احساس کنترل و اختیار را در زندگی و آینده خود بدست آورید.

کنار آمدن با این شرایط اغلب شامل بازسازی زندگی و خانه شخص به روش های مثبت است این ممکن است به معنای واقعی کلمه بازسازی خانه یا سازگاری ساده با واقعیت های جدید خانه یا چشم انداز اطراف باشد. شما ممکن است نیاز داشته باشید یا بخواهید با انتقال به مکان جدید یا بازسازی خانه فعلی خود شروع تازه ای داشته باشید. ایجاد روال های جدید، یافتن سرگرمی های جدید و کمک به دیگران در شرایط مشابه نیز می تواند کمک کند.

سخن آخر

با تغییر دنیای ما قلب و ذهن ما نیز تغییر می کند و در صورت تغییرات نامطلوب محیط زیست ممکن است سلامت روانی ما همراه با تخریب جسمی که گاهی منجر به افسردگی ناشی از حوادث طبیعی دچار مشکل شود. با این حال با درمان و آگاهی از این بیماری که به طور فزاینده ای شایع است می توان به بازگرداندن سلامتی عاطفی ناشی از ضربه جسمی به خانه یا سرزمین هایمان کمک کرد.

افسردگی ناشی از حوادث طبیعی یک چرخش احساساتی است که مختص شما و شرایط شما است معمولاً غم، عصبانیت، ناراحتی، اشتیاق و اضطراب و یک لرزش از امنیت احساس مکان و خانه شماست. کنار آمدن به زمان، تلاش آگاهانه و اعتقاد به خود، تاب آوری و روزهای بهتر پیش رو نیاز دارد.

دسته‌بندی‌ها