مهارت های موثر فرزند پروری برای والدین در تربیت کودک

مهارت های موثر فرزند پروری برای والدین در تربیت کودک

والدین در فرایند تربیت کودک از رفتارهای متفاوتی استفاده می کنند که در برخی مواقع ممکن است این رفتارها مناسب نباشند، بنابراین لازم است تا با مهارت هایی که در فرزند پروری ضروری است آشنا شوید. در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان مهارت های موثر فرزند پروری برای والدین در تربیت کودک را در اختیار شما علاقه مندان به روانشناسی کودک قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله مهارت های موثر فرزند پروری با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

مهارت های موثر فرزند پروری برای والدین در تربیت کودک

مهارت های موثر فرزند پروری به والدین کمک می کند تا بتوانند به طور مناسب با کودک خود رابطه برقرار کرده و از آسیب های وارده به دلیل رفتار نامناسب جلوگیری شود.

مهارتهای ضروری والدین برای فرزند پروری

در حالی که هیچ کس قرار نیست هرگز پدر و مادر کاملی باشد ، برخی والدین مهارت والدین تیزتری نسبت به دیگران دارند. اما خبر خوب این است که هر کس در هر زمان می تواند مهارت های خود را تیزتر کند و همیشه جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد.در این خصوص پیشنهاد می شود تا پکیج آموزش کامل مهارت های فرزند پروری را مشاهده فرمایید.

کتاب ها ، کلاس ها و گروه های پشتیبانی برای والدین می توانند منابع عالی برای کمک به والدین در تقویت مهارت های خود باشند. اما نکته مهم برای بهتر شدن ، سخت کوشی ، فداکاری و تعهد برای تبدیل شدن به بهترین والدین است.

والدینی که قصد تربیت فرزندان را برای تبدیل شدن به یک بزرگسال مسئولیت پذیر دارند ، به مجموعه خاصی از مهارت های والدین و فرزند پروری مجهز هستند. و آنها دائماً در تلاش برای بهتر شدن، مهارت های خود را اصلاح می کنند.

مسائل ایمنی را بشناسید

به نظر می رسد والدین باهوش می توانند خطر را در فاصله یک مایلی بو کنند. آنها به خوبی در مورد مسائل ایمنی در اینترنت جستجو می کنند، و در مورد جدیدترین تجهیزات ایمنی مهارت دارند و با شنیدن آن می توانند مشکل را تشخیص می دهند.

آنها تعادلی بین محافظت بیش از حد و کم تر درگیر شدن پیدا می کنند. آنها پیامدهای طبیعی را فقط در مواردی که انجام آن ایمن باشد مجاز می دانند و به کودکان آموزش می دهند تا تصمیمات سالم بگیرند.

هدف نهایی آنها این است که به کودک خود بیاموزند که مسائل ایمنی را به تنهایی تشخیص دهد، بنابراین او می تواند وقتی پدر و مادرش در نزدیک نیستند از خود محافظت کند تا به او بگویند چه کار کند.

مثالی مثبت ارائه دهید

والدینی که می گویند ، “همانطور که من می گویم ، عمل کنید” موثر نیستند. کودکان به جای شنیدن آنچه آنها می گویند ، از دیدن آنچه پدر و مادرشان انجام می دهند ، بسیار بیشتر می آموزند.

اگرچه تعیین محدودیت زمانی برای استفاده از وسایل الکترونیکی و استفاده از کلمات مودبانه حتی در هنگام عصبانیت نیز دشوار است ، اما یادآوری این نکته مهم است که کودک شما همیشه مراقب آن است.

الگوسازی رفتارهای مناسب یک مهارت ضروری والدین است

محدودیت های مناسب را تنظیم کنید

دانستن اینکه چه موقع باید نه بگویید و چگونه باید به محدودیت های خود پایبند باشید ، مهارتی است که به تمرین نیاز دارد. با گذشت زمان ، شما می دانید که فرزندتان چقدر توانایی تحمل دارد و چگونه می توانید به او کمک کنید تا با ناامیدی کنار بیاید ، وقتی اجازه نمی دهید کاری را که می خواهد انجام دهد انجام دهد.

همه بچه ها متفاوت هستند و فقط به دلیل داشتن سن خاص کودک لزوماً به معنای آمادگی برای داشتن امتیازات خاص نیست. بعضی اوقات ، تعیین محدودیت ها شامل کمی آزمایش و خطا است زیرا والدین می فهمند چگونه به کودک کمک می کنند تا بهترین یادگیری را داشته باشد.

پیامدها را به طور مداوم اجرا کنید

والدین موثر فقط عواقب را بیان نمی کنند بلکه آنها را نیز دنبال می کنند. سازگاری یک قسمت حیاتی در کمک به بچه ها است که یاد می گیرند رفتار خود را بهتر مدیریت کنند.مقاله دلایل ایجاد گناه در والدین را مطالعه فرمایید.

اگر کودک فقط نیمی از زمان نتیجه منفی رفتار خود را دریافت کند ، رفتار بد او متوقف نخواهد شد. اما ، پیامدهای روشن و سازگار به کودک کمک می کند تا یاد بگیرد. برای مثال اگر کار اشتباهی انجام داده است و تنبیه اش شامل عدم استفاده از دستگاه بازی است حتماً باید این کار انجام شود تا کودک دریابد که اگر اشتباه بدی انجام دهد پیامدش را می بیند و والدین صرفاً حرف نمی زنند.

برخوردها را عاقلانه انتخاب کنید

نظم موثر ایجاب می کند که والدین بتوانند تشخیص دهند که آیا یک جنگ ارزش جنگیدن را دارد یا خیر. بعضی اوقات رفتارهایی که احتمالاً منجر به جنگ قدرت می شوند ، ارزش پرداختن ندارند.

آموزش مهارت های مفید برای فرزند پروری

مهارت های موثر فرزند پروری

به عنوان مثال ، اگر کودک 6 ساله بخواهد در یک روز آفتابی کت بارانی خود را بپوشد ، اجازه دادن به او برای انجام این کار ممکن است منطقی تر از تلاش برای متقاعد کردن او باشد که چرا کفش های کتانی او انتخاب بهتری هستند. اگر واقعاً می خواهید تغییری ایجاد کنید ، روی مشکلات بزرگتر رفتاری تمرکز کنید.

استرس را به طور موثر مدیریت کنید

والدینی که استرس خود را به طور موثر کنترل می کنند، از توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات رفتاری برخوردار هستند. والدین استرسی بیشتر فریاد می زنند یا با نظم و انضباط متناقض هستند.

والدین استرسی بیشتر از مجازات استفاده می کنند تا نظم و انضباط و این می تواند منجر به یک چرخه ناسالم شود ، زیرا بچه ها بیشتر تحت استرس والدین رفتار بدتری دارند. مدیریت استرس سالم شامل مراقبت از خود و حمایت از طرف دوستان و خانواده است.

توجه مثبت را فراهم کنید

یافتن وقت برای جلب توجه مثبت روزانه به بچه ها می تواند تفاوت زیادی در زندگی کودک ایجاد کند. چند دقیقه توجه مثبت باعث می شود سایر استراتژی های نظم بسیار موثرتر باشند.

این یک مهارت است، و ایجاد یک زمان برای یک کودک می تواند تفاوت زیادی در رفاه کلی کودک ایجاد کند.

انتظارات شفاف ایجاد کنید

وقتی بچه ها نمی فهمند که از آنها چه انتظاری می رود ، برآورده کردن انتظارات والدین برای آنها غیرممکن است. موثرترین والدین قادر به توضیح انتظارات خود هستند.

یک پدر و مادر موثر فقط به کودک ده ساله اش نمی گوید که اتاقش را تمیز کند. در عوض ، او با بیان اینکه اتاق تمیز به نظر می رسد ، توضیح می دهد: «لباس های خود را از زمین بلند کنید ، تخت خود را مرتب کرده و فرش را با جاروبرقی جارو کنید.

دسته‌بندی‌ها