مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها و روش های جلوگیری از آسیب

مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها و روش های جلوگیری از آسیب

شاید دیدن فیلم های ترسناک برای برخی افراد جذاب بوده و هیجان زیادی را با خود به همراه داشته باشد، اما باید مضرات آن ها را هم مورد توجه قرار داد. ما در این بخش از پایگاه علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها و روش های جلوگیری از آسیب را در اختیار شما علاقه مندان به روانشناسی کودک قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها تا انتهای مقاله با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها و روش های جلوگیری از آسیب

در مقاله مضرات فیلم های ترسناک برای بچه ها توضیح می دهیم که والدین با استفاده از چه روش هایی می توانند جلوی آسیب هایی که ممکن است به کودکان بخورد را بگیرند.

آیا باید اجازه دهید فرزندتان فیلم های ترسناک تماشا کند؟

بچه ها به سمت فیلم های ترسناک، نمایش ها و بازی های ویدیویی جلب می شوند. آیا باید نگران باشیم؟

اگر شما پدر یا مادر هستید، احتمالاً فرزندتان شما را برای دستیابی به مواردی که “محدودیت ها را”  تحت تاثیر قرار می دهد ، تحت فشار قرار داده است. با سه پسر (8 ، 12 و 16 ساله) ، همسرم و من مدت طولانی است که درگیر این قضیه هستیم!پیشنهاد می شود در این خصوص مقاله بررسی علت علاقه به ترس را مطالعه فرمایید.

اگرچه من کتابی در مورد تعادل فناوری در زندگی نوشتم ، اما این موضوع هنوز یک چالش است.

سوالات سختی که بچه ها میپرسند این گونه هستند که:

در اینجا نمونه ای از سوالاتی است که بچه های من طی این سالها از من و همسرم پرسیده اند. مطمئن هستم که فرزندان شما نیز چنین سوالاتی را می پرسند.

• من از تماشای کارتون میکی موس خسته شده ام آیا اکنون می توانم تام و جری را تماشا کنم؟ نه ؟! چرا که نه؟ چه موقع می توانم؟

• آیا می توانم یک گوشی هوشمند تهیه کنم؟ نه ؟! چرا که نه؟ چه موقع می توانم؟

• آیا می توانم پنج شب را بازی کنم بازی هایی مثل ؟ کوسه گرسنه؟ مورتال کامبت؟ آنچارتد؟ اسکایریم؟ نه ؟! چرا که نه؟ چه موقع می توانم؟

• آیا می توانم سیمپسونها را تماشا کنم؟ پسر خانواده؟ پارک جنوبی؟ چیزهای غریبه ای؟ نابودگر؟ بازی تاج و تخت؟ ددپول؟ بیگانه؟ ماتریکس؟ درخشان؟ایت ؟ نه ؟! چرا که نه؟ چه موقع می توانم؟

بچه های ما سعی می کنند ما را به دام بیندازند

برخی از این ترفندهایی که بچه های ما سعی می کنند با استفاده از آن ها ما را متقاعد کنند تا ما باید به آنها اجازه تماشای چنین فیلم، نمایش های ترسناک یا بازی های ترسناک خشن را بدهیم، تشخیص خواهید داد:

•عادلانه نیست! شما اجازه می دهید برادر (بزرگتر) من آن را تماشا کند! چرا من نمی توانم؟

• همه دوستان من آن فیلم را دیده اند (یا آن بازی را انجام داده اند) چرا اجازه نمی دهی؟

• هنگامی که از من کوچکتر بودید ، آن فیلم را در کودکی تماشا می کردید! چرا نمی گذاری من آن را تماشا کنم؟

• شما قبلاً به من اجازه داده اید (آن بازی دیگر را انجام دهم یا آن نمایش دیگر را تماشا کنم) ، و این به همان اندازه خشن و ترسناک است. چرا اجازه نمی دهید این یکی را تماشا یا بازی کنم؟

آیا فیلم ها و نمایش های ترسناک برای بچه ها مضر است؟

من سعی می کنم در مورد آخرین یافته های تحقیق در مورد تأثیر صفحه نمایش بر روی کودکان و نوجوانان صحبت کنم. حتی در حین تحقیق ، هنوز در مورد این موضوعات بحث می شود. متغیرهای زیادی در رابطه با تأثیرات صفحه نمایش ها دخیل هستند ، بنابراین این موضع خیلی پیچیده است! پاسخ کوتاه من به این سوال این است که فیلم ها و نمایش های ترسناک برای بچه ها مضر نیستند ، اما برای اطلاعات بیشتر در ادامه با برنا اندیشان همراه باشید.

اما می توانیم تجربیات صفحه نمایش خود را در دوران کودکی و نوجوانان در نظر بگیریم که در آنها “محدودیت هایی را داشتیم” (یا از کنار آنها عبور کردیم) تا والدین خود را مطلع کنیم. آیا دچار آسیب شدیم؟ احتمالا نه.

خوب، من یک روانشناس شدم. ممکن است همه آن فیلم های هیولایی و فیلم های ترسناکی که در کودکی می دیدم ، دارای نقشی بودند.

هنوز هم به عنوان پدر و مادر ، ما می خواهیم بچه های ما شاد و سالم باشند. از آنجا که این هدف مشترک تمام والدین است ، به طور طبیعی نگرانی هایی در مورد تأثیر فیلم ها و نمایش های ترسناک (و بازی های ویدیویی!) بر روی بچه هایمان داریم. این امر به ویژه با توجه به پیشرفت سریع فناوری ها بسیار درست است. بچه های ما می توانند به محتوا دسترسی پیدا کنند و بازی های ویدئویی بازی کنند که حتی ما در جوانی نمی توانستیم رویایش را ببینیم.

ابتدا، در مورد تأثیرات این فیلم های ترسناک و بازی های ویدیویی ، بیایید توافق کنیم که ما در مورد شدیدترین سناریوها صحبت نمی کنیم. یعنی ما در مورد بچه های 4 ساله صحبت نمی کنیم که فیلمهای اسلشر را 12 ساعت در روز تماشا می کنند یا ساعتها بازیهای ترسناک با درجه M را روی هدست های VR انجام می دهند. ما در مورد تجربه مشاهده و بازی معمولی تر صحبت می کنیم که در محدوده سنی گسترده “طبیعی” است.

افکار و نکاتی درباره آن فیلم ها و بازی های ترسناک

• هنگامی که ما در مورد تأثیرات فیلم ها و نمایش های ترسناک بر روی کودکان صحبت می کنیم ، باید بین آسیب های کوتاه مدت ، گذرا (مانند ترس های موقت) و آسیب های طولانی مدت (مانند ایجاد اختلال اضطراب عمومی) تفاوت قائل شویم. بیایید آنها را با آسیب های کوتاه مدت یا کوچک و بلند مدت و آسیب های قابل توجه مورد بررسی قرار دهیم.

• حتی وقتی محققان تأثیرات منفی صفحه نمایش روی بچه ها و نوجوانان را پیدا کنند، به طور معمول، این اثرات بسیار ناچیز است. به عبارت دیگر، بازی فورتنایت یا تماشای سریال چیزهای عجیب قرار نیست یک کودک خوشحال و مودب را به یک فرد روانی یا فردی که از نظر عاطفی آشفته است تبدیل کند، بعضی اوقات محققان “آسیب” صفحه نمایش را پیدا می کنند.

• بنابراین، میزان نگرانی ما در مورد تأثیر صفحه نمایش روی بچه ها باید با توانایی آسیب دیدن آنها مطابقت داشته باشد. از آنجا که تهدید به طور کلی برای تجربه های معمول صفحه نمایشی بسیار ناچیز است ، بنابراین نباید وحشت کنیم. ما نمی خواهیم در حالت ترس والدین را تأیید کنیم ، در صورتی که ضمانت آن را تأیید نکنیم.

• واقع بینانه ترین نتیجه منفی کودکی که فیلم یا بازی ترسناکی را دیده است، ترس های گذرا مانند افزایش ترس از تاریکی و غریبه ها، مشکل خواب و برخی از کابوس ها است. بنابراین، ممکن است فرزند شما دچار ترس های موقتی شود ولی آسیب حادی نمی خورد.

• باید به یاد داشته باشیم که منظور از تماشای فیلم های ترسناک و انجام بازی های ویدیویی ترسناک این است که واقعاً، ترسیده باشیم. بنابراین، برخی از این ترس به عنوان نوعی لذت تجربه می شود. به همین دلیل است که ما دوست داریم سوار چرخ و فلک شویم یا به خانه های ارواح برویم. چرا که این نوع ترس باعث ترشح آدرنالین است و خیلی افراد چنین هیجانی را دوست دارند.

• ما باید لذتی را که بچه های ما از صفحه نمایش خود می گیرند در برابر آسیب ها بسنجیم. این احتمال وجود دارد که هر دو را تجربه کنند. یعنی ممکن است آنها واقعاً از تماشای سریال چیزهای عجیب لذت ببرند، اما در ذهنشان تصاویر ناراحت کننده ای وجود دارد که باعث می شد تا شب را کمی بیدار نگه بمانند. آیا لذت آنها بیشتر از این نوع آسیب است؟

• با والدین دیگر صحبت کنید. دریابید که دوستان فرزند شما واقعاً چه چیزی را تماشا یا بازی می کنند. اگرچه ما لزوماً نمی خواهیم از استانداردهای آنها استفاده کنیم ، اما این کار می تواند در این زمینه به ما کمک کند.برای کسب اطلاعات بیشتر به پکیج آموزش درمان ناهنجاری های رفتاری کودک و نوجوان مراجعه فرمایید.

• با توجه به موارد بالا ، سعی کنید با توجه به آنچه کودک روی صفحه تجربه می کند، در انتهای منحنی قرار نداشته باشید. من نمی خواهم مثلاً فرزندم در کلاس خود اولین نفری باشد که آن را تماشا می کند.

• بین آسیب رسیدن به ارزش های ما به عنوان والدین و آسیب روانی رفتاری تفاوت وجود دارد. یعنی ممکن است ما دوست نداشته باشیم کودک خردسال ما برخی از بازی های ویدیویی خشن را انجام دهد یا فیلم های خشن و ترسناکی را تماشا کند، زیرا این موارد با ارزش های ما به عنوان والدین همسو نیستند. به عنوان مثال، ممکن است ما دوست نداشته باشیم که از خشونت حمایت کنند. این لزوماً به معنای این نیست که این محتوا به بچه های ما به شکل کابوس های مکرر یا افزایش پرخاشگری به بچه های ما آسیب برساند. اما هنوز هم آسیب به ارزشهای فرد هنوز نوعی آسیب است.

• اگر فرزند شما خواهر و برادر بزرگتر دارد، از او بپرسید وقتی کودک کوچکتر شما در آنجا نیست، چه نظری دارد. “جیمز ، برادر کوچک شما می خواهد سریال چیزهای عجیب را تماشا کند. نظر شما چیست؟”

• به عنوان یک راهنما، از بررسی های MPAA و ESRB استفاده کنید. همچنین می توانید درباره محتوای خاص فیلم ها ، نمایش ها و بازی ها تحقیق کنید تا به تصمیم گیری خود کمک کنید. همانطور که می دانید ، فیلم ها و بازی ها با یک امتیاز می توانند بسیار متفاوت باشند. کلوپ صبحانه و ماتریکس هر دو دارای درجه “R” هستند و این فیلم ها بسیار ملایم تر از فیلم های مانند : ددپول ، لوگان و درخشش هستند.

• در مورد ارزش ها ، نگرانی ها و دلیل محدودیت خود با فرزندتان صحبت کنید. احساسات او را بپذیرید: “فرزندم ، من می دانم که شما واقعاً می خواهید سریال چیزهای عجیب را تماشا کنید. من نگران هستم که این برای سن شما مناسب نیست. بخشی از کار من به عنوان پدر و مادر محافظت از شما در برابر چیزهایی است که ممکن است به شما اسیب بزند اگرچه ممکن است سریال چیزهای عجیب را دوست داشته باشید، من هنوز هم نگران این هستم که فیلم های ترسناک برای سن شما خیلی ترسناک و آزار دهنده باشند. ” این بدان معنا نیست که فرزند شما با شما موافق است یا عقب نشینی می کند، اما بهتر از این است که فقط بگویید: “چون من چنین گفتم باید اطاعت کنید.”

• لازم نیست همه یا هیچ باشد. به عنوان مثال، اگر این یک فیلم یا نمایش است که با آن آشنا هستید ، می توانید به صورت استراتژیک چشم های کودک خود را در قسمت های خاصی بپوشانید یا از صحنه های خاص بگذرید. آیا وقتی در بعضی قسمتهای فیلمهای ترسناک چشم های خود را می پوشانیم ، همه ما نسخه ای از این کار را انجام نداده ایم؟

آیا تماشای فیلم های ترسناک می تواند مضر باشد

مضرات فیلم های ترسناک

• ما می دانیم که با بزرگتر شدن بچه های ما، باید عقب نشینی کنیم. من می توانم به شما بگویم که چه عواملی باعث آسیب می شود – محدود کردن یک جوان 17 ساله به خاطر تماشای نمایش هایی مانند میکی موس کلاب هاوس! بنابراین، با بزرگتر شدن کودک ، محدودیت ها را به تدریج کنار بکشید. پیش از موعد در مورد مطالب با آنها صحبت کنید. به آنها کمک کنید تفاوت بین آنچه در صفحه می بینند و آنچه در واقعیت اتفاق می افتد یا قابل قبول است را درک کنند.

• اگر یک نمایش یا فیلم است، با هم تماشا کنید. اگر یک بازی ویدیویی است، شما هم بازی را مشاهده کنید و در این باره با آنها صحبت کنید.

• مشاهده کنید که کودک شما چگونه نسبت به نمایش یا فیلم واکنش نشان می دهد. توجه کنید که آیا آنها در طول نمایش چشمانشان را زیاد می پوشانند. از آنها بپرسید که چه بخش هایی برایشان ترسناک بوده است؟ آیا آنها باید با چراغ روشن یا در اتاق خواب شما بخوابند؟

• بدانید که هر کودکی متفاوت است. بعضی از بچه ها خیلی راحت جذب فیلم می شوند در حالی که کودک دیگر در همان سن اصلاً از همان نمایش بدش بیایید.

• به کودک خود کمک کنید تا در مورد فیلم ها و بازی ها تأمل کند تا بتواند درک کند که چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد. به آنها اطلاع دهید کاملاً خوب است که نمایش ها و فیلم های ترسناک را نیز دوست نداشته باشید. برخی از بچه ها پس از آزمایش آب، این موضوع را می فهمند. شاید آنها فقط فیلم های ترسناک با بیگانگان را دوست دارند، اما فیلم های ترسناک واقع گرایانه تر را دوست ندارند.

بهترین روش در این مورد چیست

پدر و مادر بودن اغلب دشوار است. بچه های ما اغلب می خواهند مرزها و محدودیت ها را با توجه به مناطق راحتی ما کنترل کنند. اما این بخشی از کاری است که کودکان قرار است از نظر رشد انجام دهند! وقتی صحبت از والدین می شود ، به نقل از ولتر ، “فرد کامل دشمن خوبهاست.” فقط برای والدین “به اندازه کافی خوب” هدف بگیرید.

وقتی صحبت از تأثیر فیلم ها و بازی های ترسناک بر روی بچه هایمان می شود، نباید ترس از آنها داشته باشیم. حتی اگر به بچه هایمان اجازه دهیم چیز خیلی ترسناک یا شدیدی را تماشا یا بازی کنند، ما در مورد آسیب خفیف و زودگذر صحبت می کنیم نه آسیب جدی که بر ذهن کودک میگذارد. به والدین خود اعتماد کنید و برای “خوب بودن کافی” تلاش کنید.

دسته‌بندی‌ها