دلایل علاقه به فیلم های ترسناک و بررسی مقوله هیجان ترس و وحشت

دلایل علاقه به فیلم های ترسناک و بررسی مقوله هیجان ترس و وحشت

ممکن است برخی افراد علاقه زیادی به فیلم های ترسناک داشته باشند و در جواب این که چرا علاقه خاصی به این فیلم ها دارند بگویند که چنین فیلم هایی هیجان بسیار بالایی دارد و از این رو خیلی زیاد فیلم های ترسناک را تماشا می کنند، علاوه بر این موضوعاتی همچون درآمدی که از ساخت فیلم های ترسناک به دست می آید نیز می تواند موضوعی باشد که در این خصوص وجود دارد، با توجه به این دلایل در این بخش از پایگاه علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان دلایل علاقه به فیلم های ترسناک و بررسی مقوله هیجان ترس و وحشت را مورد مطالعه قرار دهیم و ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم، پس اگر شما هم کنجکاو هستید که بدانید چرا بعضی افراد خیلی هیجان ترس را دوست دارند تا انتهای مقاله با گره برنا اندیشان همراه باشید.

دلایل علاقه به فیلم های ترسناک و بررسی مقوله هیجان ترس و وحشت

در مطلب دلایل علاقه به فیلم های ترسناک و بررسی مقوله هیجان ترس و وحشت شما با ابعاد مختلف این موضوع آشنا شده و متوجه می شوید چرا برای بعضی افراد ترس جذاب است.

چرا ما از قصد، خودمان را می ترسانیم

چرا ترس و وحشت میتواند آن قدر گمراه کننده باشد

با نزدیک شدن به هالووین،  دوباره وقت آن رسیده که بفهمیم چرا ما پول میدهیم تا خودمان را بترسانیم، و چرا ما این تعطیلات را سالی یک بار داریم و آنها را ساختیم.

با توجه به اینکه ما در خانه های خالی از سکنه و شبح زده زندگی میکنیم ولی هرگز عمداً خودمان را در معرضشان قرار نمیدهیم؟ و چرا اصلا این خانه ها  که تعدادشان در آمریکا 5000 تا است و ه رساله به بهترین محل های تئاتر هالووین در قرن بیست تبدیل می شود و چرا فیلم های ترسناک سالانه میلیارد ها دلار کسب می نمایند. گرچه تجارب ترسناک بد است ولی باید پذیرفت ترس و وحشت میتواند جذاب نیز باشد و از مبلغی که برای این جشن ها و فیلم ها هزینه می شود میتواند فهمید که چه خبر است واضح است وحشت برای خیلی افراد جذابیت دارد.

 و حالا باید پرسید چرا چنین مواردی برای ما سرگرم کننده است؟ و بدانید که شناخت خانه های جن زده و همچنین شناخت ترس و وحشت در سبک های روانشناسی تکامل یافته به ما کمک میکند تا تجارب دیگران را بفهمیم و از آنها بیاموزیم.

به عنوان مثال، در جای دیگری بحث شده است که ما علاقه شدیدی به شایعه سازی داریم زیرا یک مزیت تکاملی قوی برای کسانی که در جریان امور خصوصی متحدان و دشمنان هستند، به وجود می آورد. افرادی که به صورت گروهی با هم دوست بودند، می دانستند چه کسی دوستان قدرتمندی دارد و چه کسی ندارد و از این رو آماده بهره برداری از منافعی هستند که برای آنها سودآور خواهد بود و از نبردهایی که نمی توانند پیروز شوند جلوگیری کنند. این افراد از نظر اجتماعی موفق شدند و این ژنهای این افراد پر مشغله هستند که در طول قرن ها به ما رسیده است.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی درمان ترس و وحشت


به طور معمول، ما بیشتر به افرادی علاقه مند هستیم که شخصاً برای ما شناخته شده اند، اما همچنین می توانیم کاملاً به داستان هایی در مورد غریبه هایی که از حوادث خارق العاده ای مانند حملات کوسه یا سقوط هواپیما جان سالم به در برده اند علاقه مند شویم، و به همین ترتیب شیفته داستان های بسیار موفق شویم. به عبارت دیگر، علاقه ما به “شایعات یادگیری استراتژیک” ناشی از مزایای تکاملی یادگیری بقا و استراتژی های موفقیت است که به صورت ناچیز از طریق تجربیات دیگران حاصل می شود.

لذت بردن ما از خانه های جن زده و فیلم های ترسناک ممکن است در همان مکانیسم های روانشناختی تکامل یافته ای مانند شایعات یادگیری استراتژی تأثیرگذار باشد، بنابراین یافتن علت اینکه ما به سمت داستان های ترسناک می رویم ممکن است فواید واقعی داشته باشد.

چرا به فیلم های ترسناک علاقه داریم

در امنیت یک سالن سینما و یا تئاتر، تماشای برخورد دیگران با قاتلان زنجیره ای یا تهدیدهای ماوراالطبیعه به ما این امکان را می دهد تا استراتژی هایی را تمرین کنیم که در صورت قرار گرفتن در موقعیتی مشابه ممکن است از آنها استفاده کنیم.

در چنین فیلم هایی، شنیدن صداهای ترسناک در حالی که شخصیتی شروع به باز کردن درب آن اتاق یا پنهان شدن در مکانی بسیار نامناسب می کند، کاملاً غیر معمول نیست. بنابراین، ما ممکن است برای برخوردهای وحشتناک آمادگی بهتری داشته باشیم زیرا دیده ایم که در شرایط دلخراش چه اتفاقی برای دیگران می افتد. برای همین قدم زدن در یک خانه جن زده که تجاری هم هست میتواند بازخوردمان به خودمان را ارائه دهد و این امر به ما نشان میدهد ما از چه چیزی می ترسیم و از چه چیزی نمی ترسیم،  و بررسی واکنشهای عاطفی ما نسبت به تجربیات ناخوشایند ممکن است به ما کمک کند تا سطح آمادگی خود را برای برخورد با رویدادهای غیرطبیعی اندازه گیری کنیم. این به نوبه خود، ممکن است به ما بگوید که اگر چنین رویارویی هایی در زندگی واقعی رخ دهد، کدام استراتژی ها می توانند برای ما بهتر کار کنند.

و در آخر باید گفت فیلم یا چیزی ترسناک اگر واقعی نباشد برایمان سرگرم کننده است و ممکن است ما را برای برخورد با موارد وحشتناک مثل زامبی های آخرالزمان و یا قاتل های سریالی وهر چیزی که ترسنک است و منتظر ماست آماده سازد.

دسته‌بندی‌ها