به دیگران فرصت دوباره بدهیم و آشنایی با مزایای بخشندگی

به دیگران فرصت دوباره بدهیم و آشنایی با مزایای بخشندگی

بخشش یکی از ویژگی های مثبتی است که بسیاری از بزرگان بر بخشنده بودن تاکید کرده اند و برای آن اثرات مثبتی را نیز ذکر کرده اند، به دلیل مهم بودن موضوع تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان به دیگران فرصت دوباره بدهیم و آشنایی با مزایای بخشندگی را در اختیار شما علاقه مندان به مقالات علمی روانشناسی قرار دهیم، برای اینکه با اثرات مثبتی که بخشندگی بر زندگی مان می گذارد آشنا شوید تا انتهای مقاله با گروه علم و دانش برنا اندیشان همراه باشید.

به دیگران فرصت دوباره بدهیم و آشنایی با مزایای بخشندگی

در مقاله به دیگران فرصت دوباره بدهیم و آشنایی با مزایای بخشندگی شما با اثرات مثبت بخشنده بودن آشنا شده و می توانید تا نگرشتان را تغییر دهید.

اَلسَّخاءُ یُکسِبُ المَحَبَّهَ و َیُزَیِّنُ الاخلاقَ (امام علی علیه السلام)

سخاوت، محبّت آور و زینت اخلاق است.

تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 378 ، ح 8523

۴ دلیل برای اینکه به یک نفر فرصتی دوباره دهیم

تحقیقاتی جدید نشان داده که چگونه بخشش می تواند بر زندگی افراد تاثیر گذار باشد

وقتی شما توسط شخصی که به او اهمیت میدادید مورد آزار و خیانت و نامیدی قرار گرفته اید، خیلی سخت است برای اینکه دوباره به آن شخص فرصتی دوباره دهید. با این حال بخشش میتواند ارزشی بر روابط انسانی اضافه نماید. واگر شما از آدمی که مثلاً ورزشکار مورد علاقه شماست و یا یک شخصیت خوبی است نا امید شوید این یک جور بی ارزشی نسبت به آن شخص است.

حتی اگر به ما یاد داده باشند به دیگران فرصت دهیم تا اشتباهاتشان را جبران کنند باید گفت همه توانایی انجام این کار را ندارند. در یک مطالعه تازه، کاتجا هانکه، روانشناس دانشگاه برمن با کریستین ملانی ووکلار از دانشگاه لیسبون در یک تجزیه و تحلیل گسترده از حدود 42000 شرکت کننده از 30 کشور در مورد تغییرات بین فرهنگی در ویژگی شخصیتی بخشش همکاری کرد. احتمالاً در کشورهایی که بر فضیلت بخشش تأکید دارند، مردم بیشتر از این ویژگی شخصیتی حمایت می کنند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزشی فلسفه بخشندگی


همان طور که هانکه و ووکلار خاطرنشان کردند ما تمایل داریم که از نظر بین فردی بخشش را مورد بررسی قرار دهیم : شخصی پا روی پای شما می گذارد و واقعاً صدمه می بیند، اما تا جایی که می دانید این یک عمل عمدی نبوده است. وقتی فرد عذرخواهی می کند، شما آن را می پذیرید و کینه ای ندارید و عقب نمی کشید. با این حال، بخشش همچنین یک زمینه بین گروهی بزرگتری دارد. به گفته محققان، این مورد میتواند بر زندگی افراد نیز تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر، شاید بخشش منجر به بهبودی و آشتی بین افراد در سراسر جهان شود.

به نظر می رسد بخشش از سطح فردی تا سطح جامعه باعث ایجاد تغییر در حفظ هماهنگی شود. با تجزیه و تحلیل داده های 168 مطالعه جداگانه، هانکه و ووکلار رتبه نسبی بخشش را در لیستی که دارای ۱۸ مقدار بود بررسی کردند. بخشش در مجموع در رتبه هشتم قرار گرفت، و توسط فضیلت هایی مانند صداقت، مسئولیت و دوست داشتن مورد بررسی قرار گرفت، و از مورد تخیل و مطیع بودن پیشی گرفت. (ایالات متحده رتبه 4 را از نظر بخشش به عنوان یک ارزش بدست آورد و مصر شماره 1 بود. لهستان، شیلی، هند در انتهای لیست قرار گرفتند).

محققان بیان نمودند که برای افزایش ویژگی بخشش در بین مردم باید سایر عوامل که کیفیت زندگی را بالا می برد نیز به طور گسترده افزایش پیدا کند، درست مثل هرم نیازهای مزلو، بخشش ممکن است بر ارزش های انسانی زیادی بیفزاید.

هنگامی که یک فرهنگ بخشنده تر می شود، برای شهروندانش نیز بازدهی به همراه دارد: همانطور که در تجزیه و تحلیل مطالعات نشان داده شده است، بین میانگین رفاه مردم در یک فرهنگ و میزان ارزش گذاری آنها برای بخشش رابطه مثبت وجود دارد. به بیان ساده تر، به نظر می رسد بخشنده بودن به شادتر بودن مربوط می شود. حال سوال اینجاست که آیا افراد شادتر، بخشنده ترند و یا افراد بخشنده شادترند و آیا بخشنده بودن موجب خوشبختی می شود؟ با این مطالعه نشان داده شد بخشش میتواند با خوشبختی در یک زنجیره قرار گیرد.

و اکنون ما به دلایلی رسیدیم که نشان میدهد دادن یک فرصت دیگر به دیگران میتواند مفید باشد.

و در هر فرهنگی که هستید باید بخشش جزئی از زندگیتان باشد. و از اینکه شما مثلاً در خیابان به طور تصادفی به کسی برخورد کنید با بخشش و عذرخواهی می توانید موجب ایجاد حس خوبی در دیگران شوید و همه احساس خوبی خواهند داشت. و شاید بپرسید فرصت دوم چه کاری میتواند برایتان انجام دهد؟

این 4 دلیل برای بخشش یک فرد باید شما را متقاعد کند:

1. موجب شادی و بهزیستی ذهنی می شود

وقتی شخص دیگری را ببخشید احساس خوشبختی می کنید. این مطالعه بین المللی از آنچه تحقیقات روی افراد نشان داده است پشتیبانی می کند و نشان می دهد که بخشندگی و بزرگواری از نظر مزایای عاطفی برای فرد نتیجه خوبی دارد.

2. موجب تغییر در افراد می شود

تحقیقات اضافی در مورد اینکه چرا باید فرصت دوم بدهید و دیگران را ببخشید، این ایده را فاش می کند که شخصیت افراد قابل تغییر است. می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند و هنگامی که به آنها فرصت دوم می دهید، به آنها اجازه می دهید این را نشان دهند.

چرا باید به دیگران فرصت مجدد بدهیم

به دیگران فرصت دوباره بدهیم

3. موجب می شود تا کلی انرژی احساسی مثبت در شما ذخیره شود

شما کار تعمیر اتوموبیلتان را به مکانیک خود سپرده اید و اکنون دوباره ماشین شما خراب است. شما می توانید شخص دیگری را برای رفع این مشکل استخدام کنید، اما این شخص کمتر از مکانیکی که بار اول ماشینتان را تعمیر کرده است اطلاع خواهد داشت. به همین ترتیب، ممکن است شریک زندگی عاطفی شما کارهایی را انجام داده باشد که باعث ازهم پاشیدگی شما و زندگی تان شود، اما وقتی کار خود را با شخص جدیدی شروع می کنید، دوباره به حالت اول برمی گردید. هنگامی که خشم شما فروکش کرد، فشار دادن دکمه “تنظیم مجدد” روی شریک اول ممکن است فقط بینش و قدردانی بیشتری از آن رابطه به شما بدهد.

4. دوست دارید مردم با شما همان رفتار را داشته باشند

حالا بیایید تا برعکس به قضیه نگاه کنیم تصور کنید این شما هستید که به فرصت دوم احتیاج دارید. آیا اگر فرصتی برای امتحان مجدد به شما داده شود، احساس بهتری نخواهید داشت؟ چه اتومبیلی که شما آن را قرض گرفته اید و به آن آسیب زده اید و چه رابطه ای که به دلیل اشتباهات شما بدتر شده است، خوب است بدانید کسی مایل است به شما فرصتی بدهد تا خود را از نو بسازید.

هنگامی که فرصتی دوباره برای بخشش به طرف مقابل بدهیم باید بدانیم که این مورد میتواند دیدگاه ما را نسبت به خودمان وجهان پیرامونمان بهبود بخشد.

دسته‌بندی‌ها