کارگاه پزشکی شناخت و درمان بیماری پنومونی (ذات الریه)

کارگاه پزشکی شناخت و درمان بیماری پنومونی (ذات الریه)
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
96 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از پایگاه دانش گروه تخصصی برنا اندیشان در نظر داریم تا یکی دیگر از کارگاه های پزشکی بسیار کاربردی با عنوان کارگاه پزشکی شناخت و درمان بیماری پنومونی (ذات الریه) را برای پزشکان ویژه بورد تخصصی جهت دانلود قرار دهیم.

کارگاه پزشکی شناخت و درمان بیماری پنومونی (ذات الریه)

مدرس کارگاه پزشکی شناخت و درمان بیماری پنومونی (ذات الریه) به صورت کامل در ارتباط با تشخیص و درمان بیماری عفونت ریه یا همان پنومونی که با عنوان ذات الریه شناخته می شود آموزش می دهد.

بیماری پنومونی

پنومونی یکی از عفونت های رایج ریه است که در اثر باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود. پنومونی و علائم آن می تواند از خفیف تا خیلی شدید متغیر باشد. درمان های زیادی برای پنومونی در دسترس است. درمان به علت پنومونی، شدت علائم، سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد. بیشتر افراد سالم در طی یک تا سه هفته از پنومونی بهبود می یابند، اما پنومونی در بعضی افراد می تواند تهدید کننده حیات باشد. خبر خوب این است که پنومونی قابل پیشگیری است، از طریق تزریق سالانه فلو (flu shot) – زیرا فلو اغلب موجب پنومونی می شود، شستن مکرر دست ها و تزریق واکسن پنومونی پنوموکوکی (pneumococcal pneumonia) در افرادی که در خطر بالا هستند.

پنج حقیقت که باید در مورد پنومونی بدانیم

پنومونی یک بیماری عفونی شایع ریه ها است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود. پنومونی اغلب توسط سرفه، عطسه، تنفس منتشر می شود. حتی کسانی که علامت بیماری را ندارند می توانند ناقل بیماری بوده و پنومونی را منتشر کنند.


پیشنهاد ویژه:کارگاه پزشکی شناخت و درمان مولتیپل میلوما

زمانی که پنومونی تشخیص داده می شود، اغلب راهی برای اطمینان از علت باکتری یا ویروسی داشتن بیماری وجود ندارد؛ بنابراین عموما پزشکان درمان را با آنتی بیوتیک شروع می کنند. معمولا آنتی بیوتیک براساس طبقه پنومونی داده می شود که شایعترین طبقه های پنومونی شامل پنومونی اکتسابی از جامعه (CAP) و پنومونی مرتبط با مراقبت بهداشتی (HCAP) است. پنومونی اکتسابی از جامعه به پنومونی اطلاق می شود که شخص مبتلا اخیراً در محیط های بیمارستانی یا آسایشگاهی نبوده است و شایعترین علت آن استرپتوکوک پنومونیه است.

همانطور که از نامش پیداست، پنومونی مرتبط با مراقبت بهداشتی زمانی است که شخص مبتلا اخیراً در تسهیلات مراقبت بهداشتی بوده است.

نوع دیگر پنومونی، پنومونی آسپیراسیون است که در اثر آسپیراسیون یا استنشاق مواد شیمیایی و باکتری از دهان یا معده به ریه ها استنشاق شود. این بیشتر در افراد دارای بیماری همزمان مثل سکته مغزی دیده می شود.

حقایق کلیدی

 • پنومونی عفونت ریه است.
 • پنومونی اغلب یکی از عوارض آنفولانزا است.
 • بیشتر افراد سالم در طی 1 تا 3 هفته از پنومونی بهبود می یابند، اما پنومونی می تواند در عده ای کشنده باشد و حیات بیمار را تهدید کند.
 • می توان با گرفتن واکسن و عادات بهداشتی خوب از پنومونی پیشگیری کرد.

بیماری پنومونی چیست؟

پنومونی عفونت یک یا هر دو ریه است. بسیاری از میکروب ها از قبیل باکتری، ویروس ها، قارچ ها می توانند موجب پنومونی شوند. پنومونی یک بیماری با علت منفرد نیست. علت پنومونی بیشتر از 30 مورد است. دانستن علت پنومونی مهم است، زیرا درمان پنومونی به علت آن بستگی دارد.

تقریباً یک سوم موارد پنومونی در ایالات متحده توسط ویروس ایجاد می شود. این ویروس ها بخصوص در بچه ها و بالغین جوان بیشتر موجب پنومونی می شوند.

ویروس فلو شایعترین علت پنومونی ویروسی در بالغین است. سایر ویروس هایی که می توانند موجب پنومونی شوند شامل ویروس ساینیکال تنفسی (RSV)، رینوویروس (rhinovirus)، ویروس تب خال ساده (herpes simplex virus)، ویروس سندرم شدید حاد تنفسی (SARS) و عده ای دیگر از ویروس ها است.

تاثیر پنومونی بر بدن چیست؟

بیشتر اوقات بینی و راه های هوایی هوای تنفس شده را از میکروب ها پاک می کنند. این موجب می شود که ریه ها از عفونی شدن محافظت شوند. اما گاهی اوقات به طرقی میکروب وارد ریه ها شده و موجب عفونت می شود. میکروب در بیشتر مواقع بدلایل زیر می تواند وارد ریه شود:

 • سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد
 • میکروب قوی باشد، یا به تعداد زیاد به ریه حمله کند
 • بدن نتواند هوای نفس را فیلتر کرده و میکروب ها را قبل از رسیدن به ریه پاک کند

زمانی که میکروب عامل پنومونی به ریه ها رسید، کیسه های هوای ریه (آلوئول ها) دچار التهاب شده و از مایع پر می شوند. این تغییر موجب بروز علائم پنومونی از قبیل سرفه، تب، لرز، تنگی نفس می شود.

وقتی به پنومونی مبتلا می شویم، ممکن است اکسیژن نتواند براحتی به خون برسد. اگر میزان اکسیژن خون کم باشد، سلول های بدن نمی توانند درست کار کنند. به همین علت و به علت گسترش عفونت در بدن، پنومونی می تواند موجب مرگ شود.

پنومونی به دو شیوه روی ریه ها تاثیر می گذارد. ممکن است فقط یک بخش یا یک لوب از ریه ها را درگیر کند که به آن پنومونی لوبی (lobar pneumonia) گفته می شود و یا ممکن است در ریه ها منتشر شده و لکه هایی در هر دو ریه عفونی کند که آن را پنومونی برونشی (bronchial pneumonia) یا برونکوپنومونی (bronchopneumonia) می گویند.

برای افزایش آگاهی خود در مورد بیماری های تنفسی، فرآیند پرستاری اختلالات سیستم تنفسی حاوی اطلاعات تخصصی در مورد بیماری های تنفسی است.

آیا پنومونی خطرناک است؟

پنومونی یک بیماری خطرناک ریوی است که هزاران نفر را سالانه به بستری در بیمارستان کشانده یا می کشد.

پنومونی در بچه ها و نوزادان، سالمندان (افراد بالای 65 سال)، کسانی که مشکلات و بیماری های مزمن همزمان دیگری دارند، افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند و به دلایل مختلف مثل بیماری یا فاکتورهای دیگر دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند؛ خیلی خطرناک تر است.

شانس بهبودی سریع از پنومونی در کسانی بیشتر است که:

 • جوان هستند
 • پنومونی سریع تشخیص و درمان شود
 • سیستم ایمنی خوب کار کند (سیستم ایمنی دفاع بدن در مقابل بیماری ها است)
 • عفونت در بدن منتشر نشده است
 • همزمان دچار بیماری های دیگر نیستند

اگر درمان مناسب و صحیح به موقع شروع شود، پنومونی در طی 1-3 هفته بهبود خواهد یافت. سالمندان و افراد معلول و ناتوان ممکن است به زمان طولانی تری برای بهبودی نیاز داشته باشند.

منبع:مرکز آموزشی و درمانی حضرت ولیعصر(عج)

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.