فیلم آموزش خط تحریری به صورت کامل

فیلم آموزش خط تحریری به صورت کامل
نوع فایل
Mp4
حجم فایل
603 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مجموعه ای پرطرفدار آموزش هنر با عنوان فیلم آموزش کامل خط تحریری از پایه تا سطح حرفه ای و به زبان فارسی را برای دانلود در اختیار شما علاقه مندان به خطاطی و یادگیری خوشنویسی قرار دهیم.

فیلم آموزش کامل خط تحریری از پایه تا سطح حرفه ای و به زبان فارسی

در پکیج فیلم آموزش کامل خط تحریری از پایه تا سطح حرفه ای و به زبان فارسی به صورت تخصصی نحوه نوشتن خط تحریری در زبان فارسی را فراخواهید گرفت.

تعریف خط تحریری

تعریف خط تحریری به معانی خوش خطی و داشتن خطی زیبا در نگارش عمومی باز می گردد. همچنین در نگارش خط تحریری از ابزاری مانند مداد و خودکار استفاده می شود. با این توصیف میتوان خط تحریری را به دو دسته خط تحریری شکسته و نستعلیق دسته بندی کرد. این بخشی از اطلاعاتی است که از ماهیت خط تحریری در دسترس است اما به راستی پیشینه و تاریخچه خط تحریری از چه زمانی در ایران ایجاد شد؟ اولین خط زیبانویسی عمومی در ایران چه نام دارد؟

تاریخچه خط تحریری در ایران

بر اساس اطلاعات تاریخی موجود آخرین خط ایرانی که پیش از ظهور اسلام در ایران رواج داشت، خط پهلوی است. این خط تا زمان پادشاهی ساسانیان خط رسمی کشور بود و در ضرب سکه ها نیز استفاده می شد. ولی با نابودی سلسله ساسانی و حمله اعراب به ایران که در تاریخ با عنوان خلافت راشدین از آن نام می برند کم کم جای خود را به خط عربی داد.

با تصرف ایران توسط اعراب، خط کوفی که به نوعی از نوادگان خط آرامی است و محل پیدایش آن مربوط به شهر کوفه است وارد ایران شد. خط کوفی در آن زمان برای کتابت قرآن استفاده می شد ولی به جهت ترویج دین و آشنایی مردمان شرق و غرب با اسلام این خط دارای مشتقات بسیاری نظیر کوفی بنایی (معقلی)، کوفی تزئینی و.. است.

خط کوفی اعراب و حرکت برای خواندن درست کلمات نداشت و چون برای کتابت قرآن به خطی با ویژگی خوانایی در آواها و حروف نقطه دار نیاز بود به مرور خط نسخ برای برطرف کردن این مشکلات اختراع شد. پس از آن خط نسخ برای نوشتن قرآن استفاده شد و خط کوفی برای نوشتن برخی کتیبه ها و لوح های تزیینی و نه استفاده عمومی باقی ماند.


پیشنهاد ویژه : فیلم آموزش کامل خط نستعلیق به زبان فارسی


آشنایی با خط تحریری

تلاش در فراگیری خط به این معناست که در ساعات معین و به تعداد مشخص تمرین های محوّل شده را با علاقه انجام دهید.

دقت هم یعنی قوس ها و حرکت ها و حالات یک خط را دقیقاً از روی آن با ظرافت انجام دهید و هرچه دقت شما در کتابت از روی خط زیر دست تان بیشتر باشد بعدها که سرمشق زیر دست شما نیست خیلی بهتر خواهید توانست مطابق با اصول مشخص شده ی آن خط بنویسید.

دقت داشته باشید تا زمانی که شما نخواهید و اراده نکنید، دست خط خوبی نخواهید داشت و این را هم بدانید که با یک یا دو هفته تمرین در اکثر موارد اتفاق خاصی نمی افتد چون روند تغییر دست خط هر کسی به کندی صورت می پذیرد.

پس، از خوب نشدن دست خط و دست نوشته های خود نباید دل خور و ناامید شوید و برای بهتر شدن آن هم هرگز، زمانی تعیین نکنید.

روش ما هم در یادگیریِ دست خط جدید، به این صورت است که کاغذهای پوستی را روی نمونه ی تمرینی خود گذاشته و از روی آن با حوصله و دقت و تلاش می نویسید و پس از انجام چند تمرین، بدون نمونه و روی یک برگه ی سفید توان شما را در از حافظه ی خود نوشتن خواهید آزمود و بعد از آن با قرار دادن دست نوشته ی خود در کنار نمونه ی تمرینی به عیب و ایراد های خود پی برده و در دفعات تمرینی بعدی آن ها را رفع کنید.

هرگز و هرگز تمرین هایی را که به شما داده خواهد شد از جهت رفع تکلیف انجام ندهید؛ چه اگر اصلاً تمرین انجام ندهید خیلی بهتر است.

در ابتدای نوشتن ممکن است حرکت دست شما خیلی کند باشد، دقت داشته باشید این امری کاملاً طبیعی است، زیرا شما به تازگی یاد گرفته اید که دست نوشته ی «کج و کوله» ی قبلی خود را کنار بگذارید و تا به این روشِ نوشتن عادت کنید، زمان خواهد برد.

توجه داشته باشید که دست نوشته ی خوب باید در تمام اوقات همراه شما باشد و نباید منحصر به کلاس هنر باشد. پس برای اولین گام تلاش کنید در انجام تکالیف سایر دروس از دست خط جدیدتان استفاده کنید. برای گام های اول هرگز سعی نکنید در امتحان ها از دست خط تازه ی خودتان بهره بگیرید؛ چون خاصیت امتحان جواب دادن سریع به سؤالات است ولی در مراحل اول یادگیری شما توانایی سریع نوشتن را ندارید.

راستی! این نکته را هم باید گفت که یاد گرفتن خط تحریری از آن جهت برای همه ی شما واجب و ضروری است که به دنبال آن خواهید توانست ارتباط نوشتاری خوبی با دیگران برقرار کنید و نامه ها و نوشته های شما نزد دیگران ارزش مند خواهد شد. شاید به نظر شما این مسأله اصلاً مهم نباشد ولی هرگز فراموش نکنید که دست خط هرکسی همانند اخلاق وی، نحوه ی صحبت کردن ش و شیوه ی راه رفتن و برخوردش با دیگران مهم است و در کنار این ها شخصیت وی را خواهد ساخت. پس اگر دست خط نازیبا داشته باشید بخشی از شخصیت شما ناقص و مکدّر خواهد ماند.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.