درمان کودکان حساس با تکنیک های جدید و راهکارهای درمانی

درمان کودکان حساس با تکنیک های جدید و راهکارهای درمانی

اگر شما هم دارای فرزندی هستند که دارای حساسیت بالایی است و نسبت به وقایع، واکنش های شدیدی از خود نشان می دهد پس باید یاد بگیرید تا با استفاده از مهارت های ضروری در این حوزه به فرزندتان کمک کنید تا بتوانید این حساسیت را به یک ویژگی مثبت تبدیل کنید. ما در این بخش از پایگاه علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان درمان کودکان حساس با تکنیک های جدید و راهکارهای درمانی را در اختیار شما علاقه مندان به روانشناسی کودک قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله درمان کودکان حساس با برنا اندیشان همراه باشید.

درمان کودکان حساس با تکنیک های جدید و راهکارهای درمانی

درمان کودکان حساس نیازمند فرا گرفتن مهارت هایی است که به شما کمک می کند تا بتوانید به فرزندتان کمک کنید تا بتواند واکنش ها و احساساتش را کنترل کند.

مشکل حساسیت

3 مرحله برای موفقیت با HSC (کودکان بسیار حساس)

حساس بودن هدیه ای عالی است اما بندرت از این طریق شروع می شود. معمولاً دختران و پسران را می بینم که با احساسات عمیق و واکنش سریع خود دست و پنجه نرم می کنند. به عنوان مثال هالی ۹ ساله در کلاس سوم دبستان خود ناامیدتر می شد که منجر به پرتاب صندلی در کلاس می شود (بله!). خبر خوب این است که به هیچ کس آسیب نرسیده است اما چالش این است که حساسیت عاطفی بیشتر کودکان از هرج و مرج بی جهت و از نظر عاطفی بی نظم شروع می شود. خوب ما چکار کنیم؟ این سوال بزرگی است.

روش هایی برای درمان کودکانی که حساس هستند

درمان کودکان حساس

حساسیت : مبارزه با قدرت

ما به پسران و دخترانمان کمک می کنیم تا سرعت خود را در عملکردشان کم کنند و در نهایت انتخاب های بهتری داشته باشیم. مراجع ۹ ساله من هالی احساسات، شدت و واکنش خالصی داشت، وقتی که صندلی را انداخت که باعث شد تا به دفتر مدیر برود ،فکر نمی کرد. اما با تمرین و آموزش، هالی یاد گرفت که چگونه انتخاب های درستی داشته باشد نه اینکه فقط به احساساتش اجازه دهد کنترلش را در دست بگیرد. البته او نماینده یک فرزند از بسیاری از افراد است که می تواند حساسیت عاطفی آنها را به یک ویژگی مثبت تبدیل کرد ، اما طول می کشد و مراحل خاصی مانند موارد زیر را باید طی کنیم :

فعالیتهای آگاهانه

هالی و بسیاری دیگر از کودکان بسیار حساس با واکنش های سریع شدید تلقی می شوند، مخصوصاً وقتی ناامید یا عصبانی هستند. آنها ممکن است فریاد بزنند، درها را محکم به هم بکوبند، جملاتی مانند “من از تو متنفرم” بگویند و کاری کنند که یا پرتاب کردن صندلی است یا گفتن کلمات ناخوشایند. اما همین کودکان در حالت مثبت می توانند بسیارعزیز و مهربان باشند، بنابراین کمک به آنها در کاهش سرعت و انتخاب های آگاهانه مرحله اول است. به عنوان مثال، یک فعالیت آگاهانه که می تواند به کودکان کمک کند تا شروع به توجه کنند،مانند توجه به تکان خوردن عروسک وقتی که با نخ آویزان شده است. پیشنهاد می شود پکیج کامل آموزش مهارت های زندگی ویژه کودکان را مشاهده فرمایید.

راهنمایی

یکی از سریعترین راه ها برای موفقیت یک کودک بسیار حساس، پیوند دادن وی با مربی است، یک مربی خبره به کودک کمک می کند تا بین نیمکره های راست و چپ مغزش تعادل برقرار کرده و خیلی نرم و منطقی عمل نماید. به عنوان مثال ، من اخیراً مربی پسر ۱۰ ساله ای به نام سم بودم که در مدرسه مورد تمسخر قرار می گرفت و احساس شکست می کرد. یکی از کارهای مفیدی که من با سام انجام دادم بازی در موقعیت های نقش آفرینی بود که به او کمک می کرد احساس قدرت بیشتری کند تا از عهده هر چیز برآید.

همسالان مثبت

کودکان نه تنها از شما تقلید می کنند بلکه آنها از دوستانشان نیز تقلید می کنند بنابراین اطمینان حاصل کنید که پسر یا دخترتان توسط کودکان سالم از نظر احساسی احاطه شده اند، ضروری است. به عنوان مثال پیتون که با فرزند همسایه خود بازی می کرد یک الگوی بد را یاد گرفته بود که مدام فریاد بزند چون دوستش چنین الگویی را داشت و پیتون نیز آن را تقلید می کرد. والدین پیتون فرزند همسایه را دوست داشتند اما فهمیدند که یادگیری عادت های “بد” مفید نیست بنابراین آنها تمرکز خود را صرف ساختن بازی های دوستانه با برخی دیگر از کودکان می کنند که مهارت های بهتر کنار آمدن را نشان می دهند که دختر آنها نیاز به یادگیری دارد.در این مورد به پکیج آموزش بازی درمانی مراجعه نمایید.

حساسیت می تواند یک نقطه قوت باشد

کمک به پسر یا دختر بسیار حساس خود که حساسیت او را به یک ویژگی مثبت تبدیل کند خصوصاً در دنیای گاهی اوقات نه چندان حساس ما بسیار ضروری است. برخی از موثرترین روشها برای انجام این کار از طریق ذهن آگاهی، راهنمایی و همراهی با دوستان سالم از نظر عاطفی است. چیزی که من به طور قطع می دانم حساسیت پسر یا دخترتان به آنها هدیه داده شده است اما باید آن را متعادل نگه دارید تا بتوانند راحت زندگی کنند.

دسته‌بندی‌ها