آموزش جامع بهداشت روانی به صورت کامل

آموزش جامع بهداشت روانی به صورت کامل
نوع فایل
PDF
حجم فایل
10 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از آموزش های روانشناسی با عنوان آموزش جامع بهداشت روانی و رسیدن به سلامت روان را در اختیار شما کابران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به علم روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

آموزش جامع بهداشت روانی و رسیدن به سلامت روان

در پکیج آموزش جامع بهداشت روانی و رسیدن به سلامت روان شما علاقه مندان به مباحث روانشناسی به صورت کامل با مبحث بهداشت روانی و روش های رسیدن به سلامت روانی آشنا خواهید شد.

تعریف بهداشت روانی

«بهداشت روانی؛ یعنی داشتن احساس آرامش و امنیت درون و به دور بودن از اضطراب، افسردگی و تعارض های مزمن روانی. از منظر دیگر، بهداشت روانی؛ یعنی بهره مندی از سلامت ذهن و اندیشه و تفکر. درصد قابل توجهی از بیماری های جسمانی، ریشه روان شناختی دارند و بهره مندی از بهداشت روان می تواند بر سلامت جسم اثر مثبتی داشته باشد. از آن سو، سلامت جسم نیز بستر مناسبی برای رسیدن به احساس امنیت درون و سلامت ذهن و روان است».

نوع نگرش و باورهای آدمی درباره زندگی و محیط پیرامون خود و نیز تعهدات ارزشی و ویژگی های زندگی فردی و اجتماعی انسان، در بهره مندی از بهداشت روانی مطلوب بسیار اثر گذارند.

بهداشت روانی، قوانین مربوط به سلامت عاطفی را در برمی گیرد، به گونه ای که فرد بتواند مشکلات را به آرامی پشت سرگذارد؛ به شرط آنکه بداند چگونه از فشارهای روانی و نگرانی پیش گیری کند. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی از «بهداشت روانی» به «سلامت روان و فکر» تعبیر کرده اند و می گویند: «سلامت فکر، عبارت است از قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب».


پیشنهاد ویژه : آموزش کامل درمان اختلالات سلامت روانی


آموزش جامع بهداشت روانی

واژه بهداشت روان به معنای “حالت سالم  و خوب بودن” است؛ به عبارتی وضعیت ذهنی که در آن فرد با تمام جسم، روح و ذهن خود کاملا از شرایط کنونی خود رضایت دارد. در هر صورت تعریف واژه بهداشت روان و رسیدن به آن مشکل است چون بهداشت روان انتزاعی است. بهداشت روان فرایندی مستمر است که در آن فرد بی وقفه تلاش می کند وجودی موفق و پرمعنا پیدا کند.

انسان با غذا، پوشاک و سرپناه خوب راضی نمی شود. او به چیزی بیشتر از این نیاز دارد. وقتی نیازهای اولیه انسان برآورده شدند او به دنبال چیزهای بیشتری به شکل شغل، پول و آسایش می گردد. حتی این انسان را اقناع نمی کند. ذهن آرزوی تکامل در همه چیز را دارد. این موضوع محیط را برای دنبال کردن بهداشت روان  ایجاد می کند.

پس بهداشت روان به صورت یکپارچگی ذهن، جسم و روح در نظر گرفته می شود. احساس بهداشت روان که در اینجا شرح داده می شود حالتی از ذهن است که در آن فرد در هماهنگی کامل با طبیعت، محیط و انسان های دیگر در جهان قرار دارد. بهداشت روان فلسفه زندگی می شود و خود هدایت شده است. بهداشت روان احساس یکپارچگی و ارتباط کامل با جهان است.

در این شرایط، احساس محبت فراگیر و نیاز به همیشه کمک کردن، هرگز آزار نرساندن و دوست داشتن همه و خدمت رسانی به همه جایگزین “من” و “مال من” می شود. به نظر می رسد بهداشت روان در سلامت جسمانی، ورزش، پول، کار، معنویت، خانواده، محیط زیست، جامعه و فراغت و آسودگی نمود پیدا می کند.

با افزایش خودآگاهی، بهداشت روان شروع به گرفتن بُعدهای بسیاری می کند. می توان آن را به صورت موضوعی چند بعدی تعریف کرد. در حالیکه به نظر می رسد ابعاد بهداشت روان با هم همپوشانی دارند، هر بعد آن ساختاری مستقل است.

ابعاد بهداشت روانی- سلامت اجتماعی، سلامت شغلی، سلامت روحی، سلامت ذهنی، سلامت بدنی، سلامت عاطفی، سلامت محیطی، سلامت مالی، سلامت روانی، و سلامت پزشکی – به صورت یکپارچه ادغام شده و به طور طبیعی در یکدیگر جریان پیدا می کنند.

چنین نتیجه گیری می شود که در حالیکه می توان هر یک از این ابعاد را از چشم اندازهای زیرابعادی بررسی کرد، تعریف و دسته بندی ابعاد فرعی با رجوع به سطح سلامت جسمی و روانی فرد نیز امکانپذیر است. در هر صورت، بهداشت روان کامل یا بهداشت روان همه جانبه تنها وقتی امکانپذیر است که فرد بهداشت روان در تمام سطوح و ابعاد را تجربه کند و رسیدن به این سطوح و ابعاد کیفیت زندگی او را بهبود ببخشد.

مفهوم بهداشت روان همه جانبه به سلامت کامل بدن، ذهن و روح اشاره دارد. بهداشت روان با سلامت جسمانی شروع می شود. وقتی سلامت بدنی حاصل شد گام بعدی رسیدن به بهداشت روان کامل است. خودآزمایی و خودارزیابی فرد را به سوی درک کمبودها و نقاط ضعف خود هدایت می کنند و این به آرامش کامل و حالت داشتن بهداشت روان منجر می شود.

در دنیای پر کشمکش و پر بیماری امروز، بهداشت روان که افراد به عنوان یک هدف برای رسیدن به آن تلاش می کنند باید برای رسیدن به محیطی پر از آرامش و شادی راه زیادی طی کند. تعداد افرادی که به طور روزافزون به جنبش بهداشت روان می پیوندند کیفیت زندگی را در جامعه، کشور و در جهان بهبود خواهند داد.

افراد می توانند از کتاب های خودیاری و گروه های حمایتی کمک بگیرند و در گردهمایی های گروه های بهداشت روان شرکت کنند که نیازهای ابعاد مختلف بهداشت روان را برای رسیدن به هدف بهداشت روان همه جانبه برآورده می کنند. درمان های بر پایه ریلکسیشن مانند رفتن به استخر و سونا، یوگا، رایحه درمانی و ماساژ بدن به بهبود سلامت جسمانی و احساسی فرد کمک می کنند. مدیتیشن، یوگا و تمرین های کنترل ذهن باعث آرامش ذهن شده و تجربه سلامت  روان را ایجاد می کنند.

در کل بهداشت روان مبحث انتخاب شیوه های بهتر برای زندگی کردن و داشتن وجودی موفق، چیزی فراتر از وجود محض کالبد جسمانی، است.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.