تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن و بررسی علمی این روش

تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن و بررسی علمی این روش

اختلال خوردن یکی از اختلالاتی است که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است و دارای انواع متفاوتی می باشد، در حالت کلی فردی که دچار اختلال در خوردن است فکر می کند اندام نامناسبی دارد و چاق به نظر می رسد، از این رو رژیم های سخت را به خود تحمیل می کند که می تواند عوارض جدی و ناگواری برای فرد به همراه داشته باشد، از این رو روش های درمانی گوناگونی برای درمان این اختلال معرفی شده است که در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن و بررسی علمی این روش را در اختیار شما علاقه مندان به آشنایی با درمان اختلالات قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن با گروه علمی برنا اندیشان همراه باشید.

تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن و بررسی علمی این روش

در مقاله تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن بررسی خواهیم کرد که این روش چگونه باعث می شود تا اختلال خوردن در افراد درمان شود و فرد به روند عادی زندگی بازگردد.

حرکت درمانی درمانی به عنوان درمانی برای اختلالات خوردن

انجمن ملی اختلالات خوردن (NEDA) تخمین می زند که 10 میلیون مرد و 20 میلیون زن در آمریکا در طول زندگی خود دچار اختلال در خوردن شوند.

اختلالات خوردن به صورت گروهی بسیار جدی و گاه کشنده است. آنها عواقب نامطلوب روانشناختی، جسمی و اجتماعی را برای فرد مبتلا ایجاد می کنند. آنچه ترسناک تر است این است که آنها از همه خطوط عبور می کنند : جنسیت، سن ، وضعیت اقتصادی اجتماعی و نژاد.

در حالی که اختلالات خوردن خطر مرگ و میر را افزایش می دهد بسیاری از افراد اغلب علائم را تشخیص نمی دهند به همین دلیل تشخیص به موقع، مداخله و تمایل به صحبت در مورد آن برای بهبودی مهم است.

یک مداخله قدرتمند که می تواند روش های درمانی سنتی مانند درمان در داخل و خارج از بیمارستان، روان درمانی و داروها را تکمیل کند، حرکت درمانی و یا همان رقص درمانی است.

حرکت درمانی چیست؟

طبق انجمن رقص درمانی آمریکا (ADTA) حرکت درمانی یا DMT، استفاده روان درمانی از حرکت برای تقویت ادغام عاطفی، اجتماعی، شناختی و جسمی فرد است.

“حرکت درمانی یک روان درمانی هنری خلاق است که از حرکت و رقص برای حمایت از سلامت جسمی، فکری و عاطفی فرد استفاده می کند”، کیتی بون، LPC ،BC-DMT ، SEP، RYT، یک درمانگر رقص یا حرکت دارای مجوز هیئت مدیره.

در یک جلسه رقص درمانی بوهن می گوید که درمانگر ممکن است به شما کمک کند ارتباط بین حرکت و احساسات خود را کشف و معنا کنید، ردیابی احساسات بدن و نفس، و همچنین حرکات خود بیانگر و بداهه را تشویق کنید. آنها همچنین ممکن است حرکات خاص یا مداخلات درمانی کلامی را برای بهبودی و کمک به شما در پردازش احساسات برانگیخته شده از جنبش ارائه دهند.

طبق گفته های درمانگر رقص، اریکا هورنتال،MA ،LCPC ،BC-DMT، رقص درمانی از حرکت و ارتباط غیر کلامی استفاده می کند، علاوه بر گفتار درمانی برای مدیریت نگرانی های روانشناختی و رفتاری که کلمات به تنهایی پاسخ نمی دهند. هورنتال می گوید : “این مربوط به یافتن مکان هایی در داخل است که ممکن است شما آنها را نمی دانید یا انکار آنها را انتخاب کرده اید و دادن صدا به تجربیات و احساسات را در بر میگیرد.برای مطالعه بیشتر به پکیج آموزش کامل آسیب شناسی روانی مراجعه فرمایید.

حرکت درمانی درمانی و اختلالات خوردن

کارولین کینزلی کارآموز LPC ، R-DMT، یک درمانگر رقص یا حرکت توضیح می دهد که DMT نسبت به هرکسی متفاوت است. این به احساس ایمنی، دسترسی به بدن و آشنایی شخصی با بیان اصیل بدن متفاوت است. او می گوید : “این روند ممکن است بیشتر کلامی یا گفتاری تا بیشتر غیرکلامی یا حرکتی باشد.”

کینسلی می گوید : در عمل درمانگران رقص یا حرکت فضایی را برای افراد فراهم می کنند تا دعوت، احساس انتخاب، اعتبار سنجی و تحمل احساسات داخلی را تجربه کنند. آنها همچنین راههای دلسوزانه و حمایتی را برای احساس احساس کنترل و خودمختاری در بدن ارائه می دهند.

او می گوید : “این می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات خوردن کاملاً حمایت کننده باشد زیرا ما فقط برای لذت حرکت می توانیم به شما کمک کنیم از طریق حرکت با بدن خود رابطه برقرار کنید.” این شما را دعوت می کند بدون اینکه نیازی به رسیدن به اهداف تناسب اندام داشته باشید لاغر شوید یا به طریقی خاص نگاه کنید به نوعی احساس خوبی داشته باشید.

کینسلی همچنین خاطرنشان می کند که هنگام کار با افرادی که اختلال خوردن را کنترل می کنند، توجه به بدن و استفاده از بدن و حرکت می تواند سفری ظریف و افزایشی باشد. به عنوان مثال او می گوید نفس به عنوان کانون حرکت در بدن دعوت می شود و درمانگر رقص ممکن است دعوت ها، ایده ها و کنجکاوی ها را به عنوان اهداف ارائه دهد اما نه انتظارات.

کینسلی می گوید : “هنگام کار با هر کسی که ضربه ای را تجربه کند، اجازه استفاده آرام از آن و ایجاد فضای امن ضروری است.”

“ممکن است فردی به دلیل حفظ احساس ایمنی نتواند به تجربیات مبتنی بر بدن دسترسی پیدا کند”

کینسلی می گوید عوامل عینی نیز در این میان نقش بازی می کنند. “ممکن است فردی شکننده باشد و به دلیل سو تغذیه سطح انرژی کم و عوارض پزشکی را تجربه کند. بنابراین ارائه یا بیان رقص یا حرکت متفاوت خواهد بود و این نقش درمانگر است که با مراجع در جایی که قرار دارد ملاقات کند و بر این اساس پاسخ دهد. ”

بوهن می گوید افرادی که با یک اختلال غذا خوردن دست و پنجه نرم می کنند اغلب از تجربه زیسته بودن در بدنشان جدا شده یا تحت فشار قرار می گیرند. آنها ممکن است از بدن خود متنفر باشند، بدن خود را سرزنش کنند و همچنین از احساسات دردناک ذخیره شده در بدن جدا شوند و DMT فرصتی برای تجربه زندگی متفاوت در بدن آنها فراهم می کند، فرصتی برای برون ریزی و ابراز احساسات، ارتباط عمیق تر با خود، و در نهایت احساس تقدیر نسبت به دلسوزی نسبت به خود و بدن فرد ایجاد شود. برای مطالعه بیشتر به مقاله اختلال بد ریخت انگاری بدن مراجعه نمایید.

یک مطالعه آزمایشی کوچک در سال 2020 که در مجله اختلالات خوردن منتشر شد نشان داد که DMT می تواند به عنوان یک گزینه درمانی مکمل برای اختلالات خوردن استفاده شود. محققان 14 بیمار را از یک کلینیک خصوصی استخدام کردند و هفت نفر را به یک گروه تصادفی و هفت نفر دیگر را به یک گروه DMT اختصاص دادند. پس از 14 هفته درمان، گروه DMT به طور قابل توجهی در رضایت از ناحیه بدن و ارزیابی ظاهر در مقایسه با گروه دیگر بهبود یافت.

چرا حرکت درمانی جواب می دهد

طبق گفته کینسلی، DMT در طول سفر هم ذهن و هم فرایندهای بدن را در نظر می گیرد. اختلالات خوردن همزمان ذهن و بدن را با هم درگیر می کند. بنابراین شامل هر دو در درمان می شود. غالباً روشهای درمانی برای اختلالات خوردن، رویکردهای شناختی مانند کار بر روی الگوهای فکری و روایتها هستند.

حرکت درمانی چه تاثیری بر درمان اختلال خوردن دارد

تاثیر حرکت درمانی بر اختلالات خوردن

درمان شناختی رفتاری (CBT) که بر نقش مهم تفکر در احساس و کارهایی که انجام می دهیم تأکید می کند یک شکل موثر در درمان اختلالات خوردن است. درمان شامل روان درمانی فردی، گروهی یا خانوادگی است.

اما کینسلی می گوید یادآوری این نکته مهم است که وقتی ذهن دچار سو تغذیه شده باشد عملکرد مغز تحت تأثیر قرار می گیرد و ممکن است عملکرد ضعیفی داشته باشد.

او می گوید : “نزدیک شدن به کار از بدن به شما امکان تجربه و رشد را می دهد در حالی که بدن تجربه ای مجسم از همه چیز را حفظ می کند.”

با استفاده از DMT، کینسلی می گوید که یک درمانگر می تواند استراتژی های مبتنی بر بدن را برای پشتیبانی از تنظیم کننده سیستم ارائه دهد که این امر باعث افزایش احساس آرامش می شود. “تأکید بر بدن، مراجع را در ایجاد آگاهی لازم برای شناسایی احساسات گرسنگی و سیری جسمی و عاطفی پشتیبانی می کند.

علاوه بر این کینسلی می گوید حرکت درمانی می تواند به عنوان روشی برای ایجاد مهارت های مقابله ای استفاده شود تا خارج از محیط درمانی مورد استفاده قرار گیرد. وی می گوید : “با حمایت درمانگر می توانید از حرکات و درک از تنظیمات حرکتی خود برای کشف نقاط قوت و سیگنال های استرس، پریشانی و عوامل محرک استفاده کنید.” اگر می خواهید به عقاید یا رفتارهای ناسازگار گرایش پیدا کنید به شما این امکان را می دهد که تغییر تجربه مبتنی بر بدن خود را در خارج از فضای درمانی تشخیص دهید و از آن به عنوان بینش استفاده کنید.

بوهن می گوید : “DMT یک درمان تجسمی است که تجربه زیستن را فراتر از شناخت به تنهایی کشف می کند.” اگر شما با یک اختلال غذا خوردن دست و پنجه نرم می کنید، بوهن می گوید که قادر به برقراری ارتباط مجدد با بدن خود، تغییر رابطه با بدن خود، دسترسی به بیان خود و تجربه روابط مجسم در تداوم بهبودی اختلال خوردن بسیار مهم است” رقص یا حرکت درمانی یک روش منحصر به فرد است که از این اهداف پشتیبانی می کند.

نتیجه گیری

اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری از موارد جدی بهداشت روانی است که نیاز به درمان حرفه ای یک درمانگر، روانشناس یا روانپزشک دارد. علاوه بر روش های درمانی سنتی مانند روان درمانی، متخصصان ممکن است حرکت درمانی را به عنوان یک روش درمانی کمکی یا اضافی هنگام مدیریت اختلالات خوردن توصیه کنند.

کار با یک درمانگر آموزش دیده و حرکتی دارای مجوز هیئت مدیره، متخصص در زمینه اختلالات خوردن می تواند به شما کمک کند تا همزمان با کسب بینش و ابزارهایی برای مدیریت زندگی روزمره بر روی روند ذهن و بدن تمرکز کنید.

دسته‌بندی‌ها