بیماری پانداس کودکان چیست؟ به همراه علائم، سبب شناسی و را‌ه های درمان آن

بیماری پانداس کودکان چیست؟ به همراه علائم، سبب شناسی و را‌ه های درمان آن

اگر به اختلالات کودکان و درمان آن ها علاقه دارید، در این قسمت از برنا اندیشان مقاله بیماری پانداس کودکان چیست؟ به همراه علائم، سبب شناسی و را‌ه های درمان آن را تا انتها دنبال کنید.

بیماری پانداس کودکان چیست؟ به همراه علائم، سبب شناسی و را‌ه های درمان آن

بیماری پانداس کودکان نوعی اختلال فیزیکی و روانی است که سبب بروز حالتهای خاصی در فرد مبتلا می شود و بسیاری از افرادی که با این بیماری و علایم آن آشنایی ندارند آن را با جن زدگی اشتباه می گیرند.

بیماری پانداس کودکان

بیماری پانداس نوعی اختلال فیزیکی و روانی است که سبب بروز حالتهای خاصی در فرد مبتلا می شود و بسیاری از افرادی که با این بیماری و علایم آن آشنایی ندارند آن را با جن زدگی اشتباه می گیرند. این افراد معمولا کارهای عجیب و غیر قابل پیش بینی انجام می‌دهند ویا ارتباط خود را با دیگران قطع یا محدود می‌کند.  افرادی که دچار جن زدگی می شوند معمولا حمله‌های عصبی و روانی دارند،بیشتر از قبل پرخاشگر می شوند. خیلی از افراد برای درمان این حالتهای جن زدگی نزد دعانویسان می روند زیرا بر این اعتقادند که جن به بدن آنها حلول کرده است! در این مقاله قصد داریم به معرفی بیماری پانداس بپردازیم. علایم این بیماری به گونه ای است که بسیاری از مبتلایان را برای درمان نزد دعانویسان برای خروج جن از بدنشان می کشاند!


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی آموزش تربیت فرزندان


پانداس چیست؟

پانداس نوعی اختلال روانی سیستم خود ایمنی کودکان است. علایم این بیماری ناگهانی است و اغلب با تغییرات چشم گیری در شخصیت، رفتار و حرکت کودکان بروز پیدا می کند. دلیل این واکنش ها غیر طبیعی و غیر معمول عفونت بدن از طریق باکتری اسپرپتوک است.

اگر این بیماری خفیف و یا متوسط باشد معمولا به صورت عفونت کوچکی بر روی پوست و یا گلو درد بروز پیدا می کند. از سوی دیگر، اگر این بیماری شدید باشد می تواند سبب گلودرد شدید، تب زیاد و مشکلات دیگری شود. عفونتی که از طریق این باکتری ایجاد می شود معمولا سطوح پوست و گلو را درگیر می کند. هنگامی که فرد مبتلا به این عفونت سرفه می کند، عطسه می کند و یا نفس می کشد و یا سطوحی را لمس می کند که سبب آلودگی آن می شود، این عفونت انتقال پیدا می کند. اغلب افرادی که به بیماری پانداس خفیف و یا متوسط از طریق این باکتری مبتلا می شوند به سرعت بهبودی کامل پیدا می کنند. با این وجود، برخی از کودکان بعد از ابتلا به این بیماری علایم فیزیکی و روانی خاصی را از خود نشان می دهند.

آشنایی با بیماری پانداس کودکان و روش های درمانی

علایم بیماری پانداس کدامند؟

علایم بیماری پانداس به طور ناگهانی در طول چهار تا شش هفته بعد از ابتلا به عفونت از طریق این باکتری آغاز می شوند . این علایم شبیه به علایم بیماری وسواس و سندروم تورت است. این علایم می توانند در مدرسه رفتن کودکان اختلال ایجاد کنند و به سرعت آنها را ناتوان کنند. هر بار که بیماری پانداس به اوج برسد این علایم بدتر می شوند و این امر معمولا دو تا سه روز بعد از ابتلا به این عفونت رخ می دهد. سپس مانند تمامی بیماری های دیگر روانی علایم آن به آهستگی بروز پیدا می کنند.

علایم روانی بیماری پانداس به صورت زیر هستند:

 • رفتارهای وسواسی، با شدت و تکرار شوند
 • اضطراب جدایی، ترس و حملات پانیک
 • جیغ و بی قراری و تغییرات سریع در خلقیات
 • حرکت های تهاجمی
 • توهمات دیداری و شنیداری
 • افسردگی و افکار خودکشی گرایانه

علایم فیزیکی بیماری پانداس به صورت زیر هستند:

 • تیک عصبی و حرکت غیر معمول بدن
 • حساس شدن به نور، صدا و تماس
 • فعالیت بیش از حد و عدم تمرکز
 • بدتر شدن مهارتهای حرکتی و نوشتار ضعیف
 • مشکلات حافظه
 • اختلال در خواب
 • عدم خورد غذا که سبب کاهش وزن می شود
 • درد مفاصل
 • ادرار مکرر و شب ادراری

کودکانی که به بیماری پانداس مبتلا می شوند همیشه تمامی این علایم را ندارد، اما به طور معمول ترکیبی از علایم فیزیکی و روانی را در طول ابتلا به این بیماری نشان می دهند.

چه چیزی سبب بروز بیماری پانداس می شود؟

دلیل صلی و دقیق ابتلا به بیماری پانداس هنوز مشخص نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. یک تئوری پیشنهاد می دهد که دلیل ابتلا به بیماری پانداس ابتلا به عفونت از طریق نوعی باکتری (باکتری اسپرپتوک ) است.

این باکتری سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد. این باکتری ها این توانایی را دارند که خود را مشابه مولکولهای بدن بکنند. در پایان سیستم ایمنی بدن قادر به شناسایی این باکتری ها خواهد بود و برای مبارزه با آن آنتی بادی تولید می کند.

با این وجود، شباهت این مولکولها به مولکولهای بدن سبب سردرگمی آنتی بادی تولیدی توسط بدن می شود. در نتیجه این آنتی بادی ها به بافتهای بدن حمله می کنند.

این آنتی بادی ها محل مشخصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهند ( گانگلیا باسال) و همین امر سبب بروز علایم روانی بیماری پانداس می شود.

در اینجا ذکر این نکته حایز اهمیت است که مجموعه مشابهی از این علایم می توانند به دلیل ابتلا به عفونت رخ دهند اما باکتری اسپرپتوک این عفونت را به وجود نیاورده است. در این گونه موارد این بیماری پانس نامیده می شود.

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری پانداس قرار دارند؟

بیماری پانداس معمولا در کودکان 3 تا 12 ساله رخ می دهد، که توسط  باکتری اسپرپتوک به عفونت مبتلا شده اند. این عفونت 4 تا 6 هفته به طول می انجامد.

برخی دیگر از عوامل خطر زا برای ابتلا به بیماری پانداس مشکلات ژنتیکی و ابتلا به عفونتهای مکرر است. در اواخر پاییز و اوایل بهار امکان ابتلا به این عفونت بالا می رود.

برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت، به کودکان خود بگویید هرگز لیوان و یا ابزار غذایی خود را به کسی ندهند و همیشه دستهایشان را بشوییند. همچنین به آنها گوشزد کنید از تماس دست آلود با دهان و چشم به شدت پرهیز کنند.

سبب شناسی و درمان بیماری پانداس کودکان

ملاکهای تشخیص بیماری پانداس

اگر کودک شما بعد از ابتلا به هر نوع عفونتی علایم غیر معمولی را از خود نشان داد بهتر است سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. بهتر است این علایم را در نظر داشته باشید و ببینید چگونه پیشرفت پیدا می کنند.

این اطلاعات را همراه با لیستی از داروهایی که اخیرا کودک شما مصرف کرده است تهیه کنید و به پزشک ارایه دهید.

برای تشخیص این بیماری در کودکان پزشک کشت عفونت گلو می گیرد و یا آزمایش خون می نویسد. با این وجود، بهتر است بدانید هیچ نوع آزمایش اختصاص و خاصی برای تشخیص بیماری پانداس وجود ندارد.

در واقع، پزشک متخصص با انجام آزمایش خون و تست ادرار این بیماری را تشخیص می دهد. پزشک برای تشخیص بیماری پانداس به تاریخچه فیزیکی و تاریخی بیمار نیاز دارد. معیارهای تشخیص این بیماری به صورت زیر هستند:

 1. سن کودک باید بین 3 تا 12 سال باشد.
 2. علایم بیماری باید ناگهانی بروز پیدا کند و به سرعت بدتر شود.
 3. این رفتارها شبیه به علایم بیماری وسواس، تیک عصبی و هردو است.
 4. اختلال بیش فعالی، حرکات تهاجمی و اضطراب نیز می توانند نشانه هایی از ابتلا به این بیماری باشند.
 5. این بیماری باید با کشت عفونت گلو و آزمایش خون تایید شود.

درمان بیماری پانداس چیست؟

برای درمان بیماری پانداس علایم فیزیکی و روانی باید درمان شوند. برای شروع، پزشک باید بر درمان کامل عفونت تمرکز داشته باشد.

همچنین می توانید از مشاوره درمانی مخصوص درمان بیماری پانداس و بیماری وسواس بهره ببرید. برای درمان عفونت می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. اغلب این عفونتها به خوبی و با مصرف آنتی بیوتیکها قابل درمان هستند. اگر کودکی به بیماری پانداس مبتلا شد بهتر است افراد دیگر نیز مورد آزمایش ( و در صورت نیاز درمان) قرار بگیرند زیرا ممکن است ناقل این بیماری باشند. مسواک و وسایل کودک مبتلا به بیماری پانداس را از افراد دیگر خانواده تا زمان بهبودی کامل جدا کنید.

دسته‌بندی‌ها