بررسی دلایل خودکشی و روشهای جلوگیری از آن

بررسی دلایل خودکشی و روشهای جلوگیری از آن

موضوع خودکشی بسیار مهم است و به همین دلیل باید جنبه های مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد، در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان بررسی دلایل خودکشی و روشهای جلوگیری از آن را در اختیار شما علاقه مندان به مقالات علمی قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

بررسی دلایل خودکشی و روشهای جلوگیری از آن

بررسی دلایل خودکشی به ما کمک می کند تا بتوانیم علل مختلفی که موجب می شود تا فردی دست به خودکشی بزند را شناسایی کنیم و بتوانیم راهکارهای درمانی را در این خصوص ارائه دهیم.

چرا برخی افراد خودکشی می کنند؟

دشوار است تصور کنید که چه چیزی باعث شد یکی از دوستان، اعضای خانواده یا افراد مشهور خودکشی کنند. ممکن است هیچ نشانه هشدار دهنده واضحی وجود نداشته باشد و ممکن است تعجب کنید که چه سرنخ هایی را از دست داده اید. غالباً عوامل زیادی با هم ترکیب می شوند و فرد را به تصمیم گیری برای پایان دادن به زندگی خود سوق می دهند.

بیماری روانی

اکثر افراد تصمیم اقدام به خودکشی را کمی قبل از اقدام تکانشی می گیرند نه اینکه آن را به طور گسترده برنامه ریزی کنند. برای آشنایی کامل با اختلالات روانی به پکیج آموزش آسیب شناسی روانی مراجعه فرمایید.

در حالی که عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در تصمیم گیری برای خودکشی فرد تأثیرگذار باشد، شایعترین آن افسردگی شدید است. افسردگی می تواند احساس درد عاطفی زیادی در افراد ایجاد کند به طوری که فرد امید خود را از دست بدهد و این باعث می شود که راهی دیگر برای تسکین درد به غیر از پایان دادن به زندگی خود نداشته باشد.

براساس بنیاد پیشگیری از خودکشی آمریکا، افسردگی تقریباً در نیمی از خودکشی ها وجود دارد.

سایر بیماری های روانی که می توانند خطر خودکشی را افزایش دهند عبارتند از:

فردی که تجربه آسیب زایی از جمله سؤ استفاده جنسی در دوران کودکی، تجاوز جنسی، آزار جسمی یا ضربه جنگی را تجربه کرده است حتی سالها پس از تروما بیشتر در معرض خطر خودکشی است.

بررسی دلایل خودکشی

در یک نظرسنجی از نزدیک به 6000 بزرگسال آمریکایی، تقریباً 22 درصد از افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند در مقطعی اقدام به خودکشی کرده اند در حالی که 23 درصد از افرادی که مورد حمله فیزیکی قرار گرفته اند در برخی از مواقع اقدام به خودکشی می کنند.پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به کارگاه روانشناسی خودکشی مراجعه فرمایید.

تشخیص اختلال استرس پس از سانحه (PSTD) یا حوادث متعدد اسیب زا، خطر را حتی بیشتر می کند. این امر تا حدی به این دلیل است که افسردگی پس از سانحه و در میان مبتلایان به PTSD شایع است و باعث احساس درماندگی و ناامیدی می شود که می تواند منجر به خودکشی شود.

استفاده از مواد و تکانشگری

مواد مخدر و الکل همچنین می تواند در شخصی که احساس خودکشی می کند تأثیر بگذارد، باعث می شود که انگیزه بیشتری ایجاد شود و احتمالاً بر اساس اصرارهای وی بیش از حد هوشیارانه عمل کند. مصرف مواد و الکل می تواند به دلایل دیگر خودکشی افراد از جمله از دست دادن شغل و روابط کمک کند.

میزان مصرف مواد و اختلال مصرف الکل نیز در بین افراد مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانشناختی بیشتر است اگر این موارد را کنار هم قرار دهید خطرات افزایش می یابد.

از دست دادن یا ترس از ضرر

ممکن است فردی هنگام مواجهه با ضرر یا ترس از ضرر تصمیم بگیرد جان خود را بگیرد این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد :

  • افت تحصیلی
  • دستگیری یا زندانی شدن
  • قلدری، شرمساری یا تحقیر از جمله آزار و اذیت اینترنتی
  • مشکلات مالی
  • پایان دوستی یا رابطه عاشقانه
  • از دست دادن شغل
  • از دست دادن دوستان یا عدم پذیرش خانواده
  • از دست دادن موقعیت اجتماعی
  • ناامیدی

در بسیاری از مطالعات ناامیدی چه در کوتاه مدت و چه به عنوان صفتی با دوام بیشتر در تصمیم گیری برای خودکشی دیده شده است. ممکن است فرد با یک چالش اجتماعی یا جسمی روبرو باشد و هیچ راهی را برای بهبود وضعیت مشاهده نکند.

وقتی افراد احساس می کنند که همه امید خود را از دست داده اند و احساس تغییر نمی کنند این می تواند همه چیزهای خوب زندگی آنها را تحت الشعاع قرار دهد و خودکشی را گزینه مناسبی بنظر برساند.پیشنهاد می شود مقاله رهایی از حس بی ارزشی را مطالعه بفرمایید.

گرچه به نظر می رسد برای یک ناظر بیرونی شرایط و اوضاع بهتر شود اما افراد مبتلا به افسردگی به دلیل بدبینی و ناامیدی همراه با این بیماری ممکن است نتوانند این را ببینند.

درد و بیماری مزمن

اگر فردی درد مزمن یا بیماری داشته باشد و هیچ امیدی به درمان یا رهایی از رنج نداشته باشد خودکشی راهی برای به دست آوردن عزت و کنترل زندگی خود به نظر می رسد. به همین دلیل در برخی از ایالت ها خودکشی کمک شده قانونی است.

طبق مطالعه ای در مجله پزشکی پیشگیری آمریکا شرایط سلامتی زیر با خطر بیشتر خودکشی همراه است :

درد مزمن همچنین می تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند و همچنین می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد. طبق تحقیقات افراد مبتلا به درد مزمن چهار برابر بیشتر از افراد بدون درد دچار افسردگی یا اضطراب می شوند.

احساس اینکه باری بر دوش دیگران است

فرد مبتلا به درد مزمن یا بیماری می تواند فکر کند که شرایط او باعث شده که باری بر دوش دیگران باشد، زیرا درخواست یک بار دیگر برای رفتن به مطب پزشک یا کمک بیشتر به وظایف خانه یا کمک در پرداخت هزینه های بیمارستان دشوارتر می شود. در حقیقت بسیاری از افرادی که تصمیم به خودکشی می گیرند اغلب اظهار می دارند که عزیزانشان یا به طور کلی دنیا بدون آنها وضعیت بهتری دارند.

دلایل خودکشی و روش های مقابله با آن

بررسی دلایل خودکشی

این نوع شعارها علامت هشدار دهنده خودکشی است. مردم معمولاً به دلیل بار عاطفی زیادی که در خود دارند خود را به عنوان باری بر دوش دیگران می بینند یا احساس بی ارزشی می کنند.

منزوی شدن

یک شخص می تواند به دلایل زیادی از جمله از دست دادن دوستان یا همسر، جدایی یا طلاق، بیماری جسمی یا روحی، اضطراب اجتماعی، بازنشستگی یا به دلیل انتقال به مکان جدید منزوی شود. انزوای اجتماعی همچنین می تواند به دلیل عوامل درونی مانند اعتماد به نفس پایین باشد. این می تواند منجر به تنهایی و سایر عوامل خطر خودکشی مانند افسردگی و مصرف الکل یا سؤ مصرف مواد مخدر شود.

برای کمک گریه کنید

گاهی اوقات افراد نه به این دلیل که واقعاً می خواهند بمیرند بلکه به این دلیل که نمی دانند چگونه از آنها کمک بگیرند اقدام به خودکشی می کنند. اقدام به خودکشی فریادی برای جلب توجه نیست بلکه فریادی برای کمک است. این راهی برای نشان دادن میزان آسیب رساندن آنها به جهانیان می شود.

متأسفانه اگر شخص در مورد کشنده بودن روش انتخابی خود قضاوت نکرده باشد گاه ممکن است کشنده باشد. افرادی که تلاشی ناموفق انجام می دهند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند که دوباره سعی کنند و تلاش های دوم آنها بسیار کشنده است.

خودکشی تصادفی

برخی از موقعیت هایی که به نظر می رسد خودکشی است ممکن است در واقع یک مرگ تصادفی باشد. بازی خفگی (همچنین به عنوان “چالش عبور کردن” ، “تختخواب صاف” و “میمون فضایی” شناخته می شود) که در آن نوجوانان خود را خفه می کنند تا به یک احساس بسیار بالا و خفگی خودکار تبدیل شوند. دیگر خودکشی های تصادفی شامل مصرف بیش از حد ناخواسته مواد و سلاح گرم و خودکشی به دلیل مسموم شدن است.

نکته آخر

شاید هرگز ندانید که چرا شخصی خودکشی کرده است گرچه ممکن است به نظر برسد کسی همه چیز را برای زندگی دارد اما احتمالاً او چنین احساسی نداشته است.

دسته‌بندی‌ها