تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین و بررسی عملکردی آن

تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین و بررسی عملکردی آن

مشکلات اقتصادی همواره موضوعی بوده که بخش های مختلف به آن پرداخته و اثرات آن را مورد بررسی قرار داده اند، مشکلات اقتصادی جنبه های مختلفی دارد که ما در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین و بررسی عملکردی آن را مورد مطالعه و گفتگو قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین و بررسی عملکردی آن

در مقاله تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین و بررسی عملکردی آن مشاهده خواهید کرد که چگونه اقتصاد می تواند بر زندگی زوج ها تاثیر بگذارد.

آیا رابطه شما از مشکلات مالی رنج می برد؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه فشار مالی می تواند روابط شما را متشنج کند

ترس از از دست دادن شغل، عدم امنیت شغلی و سایر مشکلات مالی مربوط می تواند روابط یک زن و شوهر را تهدید کند بدون توجه به آنچه اتفاق دیگری در جهان می افتد. در پی تأثیر شدید اقتصادی کرونا، این امکان وجود دارد که خود را درگیر بحث با شریک زندگی خود نه تنها بر سر پول بلکه موارد آزار دهنده های جزئی زندگی روزمره کنید.

شاید شریک زندگی شما فراموش کرده باشد که تخت خواب را مرتب کند. شما با خشم بیشتر انرژی تان را هدر می دهید، شریک زندگی خود را به غفلت و تنبلی متهم می کنید. در گذشته، شما آرام آرام ملحفه ها را صاف می کردید، شاید فقط چند کلمه انتخابی را زیر لب غر بزنید. با این حال، اکنون احساس می شود که رفتار همسرتان نشانه یک مشکل بسیار بزرگتر است.

حتی اگر شخصاً ندیده اید که دستمزد شما پایین می آید، به دلیل نگرانی در مورد سلامت کلی اقتصاد و تأثیر آن بر پس انداز، ممکن است با روابط دیگری روبرو شوید. همچنین ممکن است شما اعضای خانواده بزرگ خود را داشته باشید که به کمکی که به سختی می توانید از طریق بودجه خود بپردازید نیاز داشته باشند. بدتر از این، ممکن است نیازهای آموزشی فرزندان شما به این معنی باشد که شما باید در فناوری خانگی ازجمله اینترنت و… سرمایه گذاری کنید که نیاز به هزینه های اضافی دارد و این به مشکلات بودجه شما می افزاید.

شاید همه این فشارها به این معنی باشد که شما عصبی و زود رنج شده اید، هیچکدام از شما خیلی خوب نمی خوابید و دیگر نمی توانید از برخی لذت های کمی که قبلاً به اشتراک می گذاشتید لذت ببرید. به گفته ماریانا فالکونیر، از دانشگاه کالج دانشگاه مریلند و جفری جکسون، از ویرجینیا تک (2020)، چنین مشکلاتی تنها بخشی از تأثیر رکود اقتصادی است. همانطور که آنها متذکر شدند، مطالعات قبلی “وخیم شدن روابط خانوادگی” را به روش هایی شامل “خصومت و درگیری بین شریک زندگی، عدم رضایت و بی ثباتی از روابط و فرزندپروری ضعیف” ثبت کرده اند (ص 311).

اگرچه داده های کرونا  در مطالعه دانشگاه مریلند ویرجینیا لحاظ نشده است، اما مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است که می توان از آنها در مورد تأثیر استرس مالی بر عملکرد بین فردی در خانواده ها استفاده کرد. جانسون و فالکونر با تعریف استرس اقتصادی از منظر نظریه های شناختی استرس، به لزوم تشخیص ابعاد اصطلاحاً “عینی” فشار (بیکاری، از دست دادن درآمد، میزان بدهی) از “ذهنی” یا عناصر قابل درک عدم اطمینان از اشتغال و فشار اقتصادی این بعد ذهنی شامل “کفایت قابل درک منابع مالی، نگرانی ها و نگرانی های مالی و انتظارات در مورد وضعیت اقتصادی آینده” است (ص 312).

بنابراین، کلید درک فشار اقتصادی این است که تشخیص دهید این امر ناشی از تصور کمبود منابع مالی است، نه لزوماً آنچه در واقع در حساب جاری شماست. این دیدگاه مبتنی بر ارزیابی پس از آن مبنایی برای مدل مفهومی مطالعه قرار گرفت که مشکلات اقتصادی را به رضایت و ثبات رابطه پیوند می داد. با نام اختصاری FESM، به اصطلاح “الگوی استرس اقتصادی خانواده” پیشنهاد می شود که سطح بالای مشکلات اقتصادی احتمال زوجین را دچار فشار اقتصادی می کند. این درک از مشکلات مالی به فرکانس بیشتر تعاملات منفی، تعاملات مثبت کمتر و استرس عاطفی بیشتر در بین اعضای یک زوج تبدیل می شود. در نهایت، رضایت آنها رنج می برد و احتمالاً رابطه آنها به پایان می رسد.

فالکونیر و جکسون با استفاده از ابزارهای متا آنالیز، که تعداد زیادی از مطالعات در یک مدل آماری در مقیاس بزرگ ترکیب می شوند، 34 مقاله کامل منتشر شده و یک پایان نامه کارشناسی ارشد را تهیه کردند که معیارهای تجزیه و تحلیل آنها را برآورده می کند. نویسندگان فعل و انفعالات رابطه مثبت را به عنوان رفتارهایی به عنوان شرکایی که نشان دهنده مراقبت، همدلی، حمایت، اعتبار سنجی و صمیمیت هستند، ارزیابی کردند. زوجینی که تعامل مثبتی دارند نیز سطح بالایی از ارتباطات و روشهای سازنده حل تعارض را نشان می دهند.

شرکایی که تعاملات منفی نشان می دهند در عوض درگیر مشاجرات مکرر می شوند و هنگام درگیری، از روشهای تخریبی مانند بدنام کردن شریک زندگی یا دادن شانه سرد به شریک زندگی استفاده می کنند. سایر اقدامات رابطه شامل رضایت و انحلال رابطه بود.

با جمع آوری اطلاعات بین سالهای 1983 و 2016، نویسندگان مدارک قابل توجهی برای ردیابی روند رشد اقتصادی (41٪) و رکود (59٪) داشته اند. نمونه های آنها از منابع مختلف اعم از جوامع تا دانشگاه گرفته شده است. در کل نمونه 13722 زوج وجود داشت که 70٪ از این زوج ها داده های دوگانه (یعنی اطلاعات هر دو شریک) را ارائه می دهند.

در سراسر نمونه ها و دوره های تاریخی نشان دهنده مدت زمان مطالعه، نویسندگان گزارش حمایت قوی از FESM را ارائه داده اند. به گفته آنها، “به نظر می رسد فشار اقتصادی بر بسیاری از جنبه های عملکرد روابط زوجین به همان اندازه مضر است” (ص 321). تا حدی، این تأثیر به دلیل افزایش تعاملات منفی استدلال و سنگ اندازی بود، اما همچنین به دلیل کاهش رفتارهای مثبت رابطه نشان دادن محبت و حمایت بود.

مشکلات اقتصادی چگونه بر روابط زن و شوهر ها اثر می گذارد

تاثیر مشکلات مالی بر روابط زوجین

اگرچه تأثیر فشار برای همه زوجین اتفاق افتاد، اما همانطور که می توانید تصور کنید برای زوج هایی که درآمد آنها از نظر عادی در پایین تر از مقیاس بود، قوی تر بود. علاوه بر این، با توجه به اینکه این نمونه ها از مطالعات بین المللی گرفته شده است، نویسندگان قادر به مقایسه تجزیه و تحلیل مستقر در ایالات متحده با آنچه در کشورهایی مانند آرژانتین، کانادا، کره جنوبی و ترکیه انجام شده است، شدند. همانطور که مشخص شد، تأثیر فشار اقتصادی بر کیفیت روابط زن و شوهر در آمریکایی ها بیشتر است، و این حاکی از آن است که حمایت های اجتماعی در مناطقی مانند مراقبت های بهداشتی و آموزشی می تواند تأثیرات خود را بر روی ناامنی مالی خود حفظ کند.

یافته های مبتنی بر FESM نشان می دهد که زوجین برای غلبه بر فشارهای ناشی از مشکلات مالی، روابط خود را قبل از هر چیز تشخیص می دهند که روابط اقتصادی تحت تأثیر یک شرایط اقتصادی سخت به چه میزان ممکن است. ممکن است متوجه نشوید که دلیل این که نمی توانید با همسرتان صمیمی باشید، این است که شما به شدت مشغول مشکلات مالی خود هستید.

اگر به سراغ مسائلی بروید که به طور خاص مربوط به بودجه شماست، ممکن است احساس کنید که شریک زندگی شما با آوردن یک ابزار جدید در خانه یا شاید یک دستگاه پخش جدید، کاری بیهوده است. به همان اندازه که ممکن است در باطن این موضوع را بخاطر داشته باشید، شناخت ارزش انتقال این نگرانی به شریک زندگی خود به روشی سازنده و غیرتهمتی، می تواند مفید باشد. همچنین می توانید شریک زندگی خود را تشویق کنید تا نگرانی های خود را در مورد تصمیم گیری مالی شما به روشی باز و پذیرفته به اشتراک بگذارد.

یک چالش مانند مشکلات مالی بدیهی است که می تواند طیف وسیعی از تهدیدها را برای توانایی شما در کنار آمدن تهدید کند. این واقعیت که شما این چالش را با شریک زندگی خود در میان می گذارید، طبق FESM می تواند به شما اجازه دهد از این تهدید به عنوان یک چالش استفاده کنید. اگر بتوانید این ترجمه را انجام دهید، به این ایده که فشار ناشی از ادراک است برگردید شاید زنده ماندن شما و همسرتان با وجود شرایط سختی که در آن زندگی می کنید، امکان پذیر باشد.

به طور خلاصه، به طور کلی ناامنی مالی می تواند کیفیت روابط را تحت تأثیر قرار دهد زیرا زوجین به الگوهای ارتباطی منفی متوسل می شوند. با ناامنی ناشی از همه گیری کرونا، زوجین ممکن است با شدیدترین تهدیدهایی که تاکنون مواجه شده اند روبرو شوند. تبدیل تهدید به یک چالش می تواند اولین قدم در جهت اطمینان از زندگی روابط شما در گذشته در این زمان های فعلی و تحقق بیشتر باشد، مهم نیست که شرایط سخت اقتصادی شما و شریک زندگی شما چه خواهد بود.

دسته‌بندی‌ها