فواید عزت نفس بالا و رابطه آن با ویژگی های روانی انسان

فواید عزت نفس بالا و رابطه آن با ویژگی های روانی انسان

عزت نفس یا پوست روانی یک ویژگی مهم است که انسان ها باید از آن برخوردار باشند، به عبارت دیگر عزت نفس یا همان حرمت نفس یعنی هر فرد دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده که دارای ارزش است و انسان ها با یکدیگر متفاوتند و کسی بر دیگری برتری ندارد، در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان فواید عزت نفس بالا و رابطه آن با ویژگی های روانی انسان را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، پس اگر شما هم به مجموعه مقالات مفید روانشناسی علاقه مند هستید تا انتهای مقاله فواید عزت نفس بالا با برنا اندیشان همراه باشید.

فواید عزت نفس بالا و رابطه آن با ویژگی های روانی انسان

فواید عزت نفس بالا به انسان کمک می کند تا بتواند از سلامت روان برخودار شود و بتواند سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرد به صورتی که احساس ارزشمندی درونی داشته باشد.

چرا داشتن عزت نفس بالا مهم است

کاهش اهمیت عزت نفس بالا آسان است با این حال داشتن توجه شخصی مثبت می تواند تفاوت بین احساس خوب بودن و مراقبت از خود باشد.

احتمالاً همه ما توصیه هایی را شنیده ایم که به خود ایمان داشته باشید، برای خود ارزش قائل شوید، خودتان را تشویق کنید و اینکه تا خودتان را دوست نداشته باشید نمی توانید دیگران را کاملاً دوست داشته باشید و همه اینها درست است اما این واقعاً در زندگی واقعی به چه معناست؟ اساساً داشتن عزت نفس بالا برای یک زندگی موفق و شاد حیاتی است. پیشنهاد می شود برای مطالعه بیشتر کارگاه حرمت نفس دکتر هلاکویی را مشاهده فرمایید.

اما دقیقاً چگونه می دانید که عزت نفس شما به اندازه کافی بالا است؟ در زیر نگاهی خواهیم انداخت به اینکه عزت نفس چیست، چرا مهم است و چگونه می توان آن را تقویت کرد.

ما همچنین اثرات منفی داشتن اعتماد به نفس پایین، تفاوت بین پایین آمدن آن و داشتن عزت نفس ضعیف را از بین می بریم، اینکه آیا عزت نفس شما می تواند بسیار بالا باشد، عواملی که باعث کاهش اعتماد به نفس می شوند و نکاتی برای پرورش خود، نگرش مثبت و احترام به خود.

عزت نفس چیست؟

برای داشتن عزت نفس بالا مهم است که درک کنیم عزت نفس واقعاً چیست. اولاً احترام به خود به معنای تحسین و احترام است.

فواید عزت نفس بالا

عزت نفس، احترام و تحسین خود است. انجمن روانشناسی آمریکا عزت نفس را چنین تعریف می کند : “درجه ای که کیفیت ها و خصوصیات موجود در خودپنداره فرد مثبت تلقی می شود.”

عزت نفس بالا فقط دوست داشتن خود نیست بلکه به طور کلی به خود عشق، ارزش، عزت و احترام نیز می دهید. عزت نفس مثبت همچنین به معنای اعتقاد به توانایی خود (برای یادگیری، دستیابی و کمک به جهان) و خودمختاری برای انجام کارها به تنهایی است. این بدان معنی است که فکر می کنید ایده ها، احساسات و نظرات شما ارزش دارد.

به عبارت دیگر عزت نفس احساسی است که نسبت به خود دارید (درون و بیرون) ، شامل آنچه در مورد خود می اندیشید و برای خود ارزش قائل هستید و نحوه ارتباط با دیگران است. این همچنین به احساسی که دیگران نسبت به شما نشان می دهند برخورد می کنند و برای شما اهمیت می دهند نیز مربوط می شود. به همین دلیل است که در نتیجه افرادی که در موقعیت های سؤ استفاده قرار می گیرند یا آسیب روانی (به ویژه در کودکی) تجربه کرده اند به طور همزمان و در آینده از عزت نفس پایین رنج می برند.

عزت نفس کاملاً به یک چیز یا مجموعه افکار وابسته نیست درعوض عزت نفس فرد از دیدگاه شما نسبت به همه چیزهایی که شما را به عنوان یک شخص تعریف می کند شامل شخصیت، موفقیت ها، استعدادها، توانایی ها، پیشینه، تجربیات، روابط و بدن جسمی و همچنین نحوه درک شما تشکیل می شود.

هر فرد ممکن است هنگام شکل دادن به تصویر از خود و احساس شما در مورد برخی موارد که بر عزت نفس تأثیر می گذارد تأکید خاصی داشته باشد مانند اهمیت بیشتر به ظاهر، وضعیت رابطه، استعدادها یا موفقیت های شغلی و عوامل مربوطه به آن.

عزت نفس در مقابل افسردگی

توجه داشته باشید که عزت نفس پایین همان افسردگی نیست در حالی که این دو مفهوم با هم همپوشانی دارند اعتماد به نفس پایین به عنوان یک عامل خطر برای افسردگی در نظر گرفته می شود به جای اینکه یک چیز باشد.

در حالی که افسردگی یک بیماری روانی است که بر ذهن و بدن تأثیر می گذارد عزت نفس نحوه تفکر و احساس شما در مورد خود را توصیف می کند. بعلاوه برخی از افراد از عزت نفس پایدارتری برخوردارند در حالی که احساسات دیگران نسبت به خود واکنش بیشتری به خلق و خو و زندگی نشان می دهند و مستعد سقوط هستند.

به یاد داشته باشید، اینکه عزت نفس شما بالا باشد یا پایین تحت تأثیر بسیاری از عوامل ایجاد کننده شما قرار می گیرد بعضی از آنها تحت کنترل شما هستند و برخی دیگر نیستند.

در نهایت آنچه بیشترین اهمیت را دارد این است که شما از طریق بسیاری از عوامل بر روی چه چیزی تمرکز کرده اید و چقدر از لطف و عطوفت خود نسبت به چیزهایی که کمتر از آنها احساس هیجان می کنید برخوردار هستید.

خواه متوجه آن شوید یا نشوید عزت نفس شما تصویری است که از خود ترسیم می کنید قسمتهایی از شماست که انتخاب می کنید روی آن تأکید کنید. اساساً همانطور که هنری دیوید ثورو فیلسوف مشهور طبیعت شناس یک بار گفت : “سوال این نیست که به چه چیزی نگاه می کنید بلکه آنچه می بینید مهم است.”

اعتماد به نفس بالا

عزت نفس بالا به معنای این است که به طور کلی از نظر مثبت خود را حفظ کنید. این بدان معنا نیست که شما همه چیز را در مورد خود دوست دارید یا فکر می کنید کامل هستید برعکس حتی برای کسانی که از عزت نفس بالایی برخوردارند معمولاً انتقاد از خود و داشتن برخی از قسمتهای خود که کمتر از سایر عناصر به آنها افتخار می کنید یا از آنها راضی نیستید معمول است. عزت نفس بالا بسته به شرایط ممکن است نوسان داشته باشد.

با این حال اگر از عزت نفس بالایی برخوردار هستید افکار مثبت درباره خود بیشتر از افکار منفی تان است و این افکار منفی باعث نمی شود که ارزش خود را به عنوان یک شخص کاهش دهید.

اساساً عزت نفس بالا یک چارچوب ذهنی است که به شما اجازه می دهد نقاط قوت خود را شناخته و آن ها را به چالش بکشید و احساس خوبی در مورد خود و زندگی خود داشته باشید. این به شما امکان می دهد که فراز و نشیب های روزمره را در چشم انداز خود قرار دهید زیرا در هسته اصلی خود برای خود ارزش قائل هستید، اعتماد می کنید و به آن احترام می گذارید.

عزت نفس بالا همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید همه چیز مربوط به شما نیست به شما این امکان را می دهد که همه چیز را شخصی نکنید و بیش از حد واکنش نشان ندهید. عزت نفس بالا به شما اجازه می دهد فراتر از خودتان را ببینید و از جایگاه خود در جهان اطمینان داشته باشید.

جالب اینجاست که داشتن عزت نفس بالا همیشه با شرایط یا خصوصیاتی که ممکن است به طور عینی تصور کنید باید با احساس خوب نسبت به خود ارتباط داشته باشد همسو نیست.

به عنوان مثال برخی تحقیقات نشان می دهد که جذابیت جسمی عزت نفس بالا را پیش بینی نمی کند. در حقیقت یک مطالعه نشان داد که نوجوانان با “جذابیت چهره” در رتبه بندی اعتماد به نفس پایین تر از همسالان خود هستند به عبارت دیگر شخصی که به نظر می رسد همه آن ویژگی های خوب را دارد مانند : شغل عالی، شریک عاشقانه، زیبایی، اندام مناسب ممکن است دارای عزت نفس بالایی نباشد.

چرا عزت نفس بالا اهمیت دارد

طبق انجمن روانشناسی آمریکا داشتن عزت نفس بالا کلید سلامت روان و رفاه است. عزت نفس بالا از این جهت مهم است که به شما کمک می کند مهارت های کنار آمدن با مشکلات منفی را در ذهن خود داشته باشید.

اگر از خودپنداره بالاتری برخوردار هستید تمایل ندارید بیش از حد تمرکز، سرزنش، شک به خود، ناامیدی یا توجه خود را روی قسمتهایی که از آنها راضی نیستید قرار دهید. همچنین می توانید از عهده استرس، اضطراب و فشار برآیید خواه از مدرسه، محل کار، خانه یا همسالان باشید.

در عوض به جای احساس ناامیدی، گیر افتادن یا بی لیاقتی به دلیل هرگونه “شکست” قابل درک، فردی با عزت نفس بالا به احتمال زیاد به دنبال چیزی است که می تواند تغییر دهد یا بهبود بخشد تا اینکه احساس کند شکست خورده یا ناامید است.

برعکس فردی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است به احتمال زیاد در احساسات منفی نسبت به خودش جا می گیرد. در حقیقت تحقیقات نشان می دهد احساس مثبت و احترام آمیز نسبت به خود به ویژه در کودکی به شما در سازگاری با چالش های زندگی کمک زیادی می کند.

یک خودپنداره و عزت نفس سالم می تواند شما را قادر سازد تا درک کنید که اگر مشکلی پیش بیاید، کسی شما را رد کند یا اشتباهاتی داشته باشید این به معنای پایان دنیا نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر به کارگاه روانشناسی شکست مراجعه فرمایید.

عزت نفس و رفتار اجتماعی

عزت نفس بالا همچنین با رفتارهای اجتماعی (اقداماتی با هدف سود بردن از دیگران، مانند سخاوت و خصوصیاتی مانند همدلی)، انعطاف پذیری و روابط خانوادگی مثبت ارتباط دارد در حقیقت یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که دانشجویان با عزت نفس بالاتر و روابط دوستانه و حمایت گرایانه با خانواده هایشان در مدرسه موفق ترند و با سازگاری اجتماعی زندگی در یک محیط جدید سازگاری بهتری دارند.

عزت نفس و استرس

چگونگی تجربه استرس نیز به شدت با سطح عزت نفس شما ارتباط دارد. شناخته شده است که رفتارهای اجتماعی (که همانطور که در بالا ذکر شد احتمالاً با عزت نفس بالا در ارتباط است) تأثیر منفی عوامل استرس زا را بر زندگی روزمره کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا استرس را به طور موثرتر کنترل کنید. عزت نفس و انگیزه برای رسیدن به اهداف، خودکارآمدی و کنترل خود بسیار مفید و موثر است همچنین سطح بالاتری از عزت نفس نیز پیش بینی موفقیت تحصیلی بیشتر است.

عزت نفس بالا باعث بهبود رفاه عمومی می شود

علاوه بر این عزت نفس بالا در برابر بسیاری از شرایط بهداشت روانی مانند افسردگی و اضطراب محافظت می شود. در حقیقت مطالعات نشان می دهد که عزت نفس بالا با رضایت شما از زندگی و توانایی حفظ نگرش مطلوب نسبت به خود در شرایط چالش برانگیز است.

تحقیقات همچنین نشان می دهد افرادی که از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند در شغل خود شادتر هستند، روابط اجتماعی بهتری دارند و به طور کلی احساس مثبت تری از رفاه دارند.

خطرات عزت نفس پایین

مانند بسیاری از عناصر بهداشت روان محققان غالباً عزت نفس را در طیفی گسترده توصیف می کنند.

مانند هر چیزی در زندگی تصویر شخصی شما نیز در هنگام بلوغ و زندگی در معرض تغییر و رشد و در واکنش به وقایع کلیدی زندگی قرار دارد.

با این حال این نیز درست است که افراد به سمت یک عزت نفس تعیین می شوند که می تواند پایدار باشد چه بالا باشد و چه پایین باشد یا در جایی بین آن باشد. تعاملات اجتماعی، توجه، تنظیم عاطفی، تصمیم گیری و رضایت از زندگی همه تحت تأثیر تصور از خود پایین است.

واکنش پذیری

همانطور که در بالا اشاره شد هنگامی که از عزت نفس بالایی برخوردار هستید بهتر می توانید اتفاقات نامطلوب و قضاوت ها یا حالات منفی دیگران را که ممکن است به سمت شما باشد کنار بگذارید. برعکس هنگامی که از عزت نفس کمتری برخوردار هستید به احتمال زیاد انتقاد یا رد را شخصاً می پذیرید و تصور می کنید که مشکلات به خاطر شماست.

این ترکیب می تواند افراد دارای عزت نفس پایین را نسبت به شرایط روزمره و تعاملات شخصی واکنش بیشتری نشان دهد. کسانی که از اعتماد به نفس پایین تری برخوردار هستند نیز کمتر ممکن است احساسات خود را کنترل کنند به خوبی از پس چالش ها برآیند و از منظر سالم به زندگی نگاه کنند.

خود کم بینی در مقابل عزت نفس ضعیف

اساساً عزت نفس پایین فقط داشتن یک روحیه بد یا یک روز بد نیست. هر کس وقتی اتفاقات منفی رخ می دهد احساس ناخوشی می کند اما این احساسات معمولاً عبور می کند و به خصوص برای افرادی که دارای عزت نفس مثبت هستند تأثیر شگرفی بر ارزشمندی خود ندارند. در عوض عزت نفس پایین یک تصویر منفی مزمن از خود است که اگرچه ممکن است با وقایع مثبت و منفی زندگی شما جریان یابد اما در اکثر موارد بدون توجه به شرایط زندگی در طول زمان با شما می ماند.

سطح عزت نفس شما ممکن است تا حدی تابعی از تغییرات طبیعی در انواع شخصیت، تأثیر ژنتیک و یا در پاسخ به تربیت، همسالان و وقایع زندگی باشد با این حال هنگامی که عزت نفس به ویژه پایین است همانطور که در بالا ذکر شد می تواند شما را در معرض خطر بسیاری از چالش های بهداشت روان قرار دهد.

حساسیت به افسردگی

رابطه ای قوی بین عزت نفس پایین و شرایط بهداشت روان وجود دارد. جالب توجه است تحقیقات به طور متقاعد کننده ای نشان می دهد که اعتماد به نفس ضعیف به افسردگی کمک می کند این بدان معنی است که افسردگی اعتماد به نفس پایینی ایجاد نمی کند در عوض فکر نکردن نسبت به خود و عدم احساس با ارزشی باعث آسیب پذیری شما در برابر افسردگی می شود.

علاوه بر این مطالعات نشان می دهد که عزت نفس بالا محافظت در برابر شرایط بهداشت روانی را ایجاد می کند احتمالاً به دلیل مهارت های مقابله ای بهتر، مثبت بودن و انعطاف پذیری این موضوع رخ می دهد. احساس بد در مورد خود که باعث می شود زندگی رضایت بخش، رسیدن به اهداف خود و روابط مثبت و صمیمی اجتماعی سخت تر شود.

از نظر انتقادی مطالعات نشان می دهد که عزت نفس پایین با افسردگی، اضطراب، مشکلات عاطفی، مصرف مواد، استرس، اختلالات خوردن و عقاید خودکشی ارتباط زیادی دارد.

رفتارهای مخاطره آمیز

مطالعات همچنین نشان می دهد بین عزت نفس ضعیف و افزایش خطر رفتارهای پرخطر بهداشتی به ویژه در نوجوانان مانند مصرف مواد مخدر و الکل، رانندگی در حالت مستی، خودزنی، سیگار کشیدن و حمل سلاح وجود دارد.همچنین در این مورد مقاله علت های ریسک پذیری نوجوانان را مطالعه فرمایید.

اساساً کسانی که کمترین ارزش را برای خود قائلند و به خود احترام نمی گذارند تمایل بیشتری به انتخاب خطرناک تر دارند که ممکن است بر سلامتی و ایمنی آنها تأثیر بگذارد.

بعلاوه بهبود اعتماد به نفس در درمان اعتیاد مفید است در واقع مطالعات نشان می دهد که این رابطه با عزت نفس پایین و انتخاب های ضعیف به ویژه در نوجوانانی که قبلاً به دلیل مهارت های عملکرد اجرایی هنوز در حال رشد هستند از نظر تصمیم گیری در معرض آسیب هستند مشهود است. تحقیقات همچنین پیوندی بین عزت نفس پایین و رفتارهای جنسی پرخطر در نوجوانان را نشان می دهند.برای مطالعه بیشتر به پکیج روانشناسی نوجوانان مراجعه فرمایید.

اعتماد به نفس پایین

تحقیقات نشان می دهد بین اعتماد به نفس پایین و عزت نفس پایین و همچنین عکس آن رابطه معکوس وجود دارد. علاوه بر این داشتن اعتماد به نفس بالا، دفاع از خود و اعتماد به خود و توانایی های شما را ترغیب می کند همه عواملی که باعث افزایش عزت نفس می شوند و ایجاد چارچوبی برای سلامت روان و کیفیت زندگی مثبت هستند.

آیا می توانید بیش از حد عزت نفس داشته باشید؟

یک خودپنداره غیرواقعی یا بسیار زیاد ممکن است به اندازه یک فکر منفی ناسالم باشد. با این حال تمایز بین عزت نفس بالا و استکبارستیزی مهم است. عزت نفس بالا این است که خود خواهانه نباشید، فکر نکنید که شما معصوم هستید یا بهتر از دیگران هستید.

عزت نفس بالا در برابر استکبارستیزی و خودشیفتگی

تکبر زمانی است که خودپنداره فرد از واقعیت دور شود و به نیروی مسلط در زندگی او تبدیل شود و ممکن است تصور کنیم که عزت نفس بیش از حد نشان دهنده غرور فرد است.

با این حال این نوع خودپنداره خودشیفته لزوماً پیشرفت طبیعی عزت نفس سالم نیست که برای خود ارزش قائل است اما نه بیش از همه.

در عوض خودشیفتگی یا استکبار فردی را توصیف می کند که در درجه اول خود را متمرکز می کند، خود را مهمتر یا ارزشمندتر از دیگران می داند و اغلب اوقات حتی به این فکر نمی کند که اعمالشان چه تأثیری بر اطرافیان خود دارد. در واقع می توان ادعا کرد که آنچه به عنوان “عزت نفس بیش از حد” به نظر می رسد در واقع عکس این است.

در حقیقت گرچه به نظر می رسد خودشیفتگان از عزت نفس بالایی برخوردارند اما مطالعات نشان می دهد که باورهای بزرگ و عظیم درباره خود شما در واقع یک تصویر ضعیف از خود، احساس شرم و خشم خودگردان را در زیر خود پنهان می کند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته همچنین مستعد ابتلا به بیماری های روانی همزمان مانند افسردگی و اضطراب هستند، احساس درماندگی می کنند و روابط شخصی ناپایداری دارند.

عوامل موثر در عزت نفس پایین

همانطور که در بالا ذکر شد یک شبکه پیچیده از تأثیرات برای شکل دادن به هویت، شخصیت و خودپنداره شما تشکیل می شود عوامل خاصی وجود دارند که عزت نفس بالا یا پایین را پیش بینی می کنند. به عبارت دیگر عواملی که بر عزت نفس تأثیر می گذارند عبارتند از اینکه شما تربیتی حمایتی داشته اید یا خیر، جایی که به نیازها، افکار، احساسات، مشارکت ها و ایده های شما ارزشیابی می شود. مثبت اندیشی، وراثت، دیدگاه شخصی، گروه همسالان شما و سایر الگوها نیز بسیار مهم هستند.

تجربه حوادث چالش برانگیز زندگی یا آسیب هایی مانند طلاق، خشونت، نژادپرستی، بی توجهی، فقر، یک فاجعه طبیعی، آزار و اذیت می تواند به عزت نفس پایین کمک کند.

تأثیر مهارت های مقابله ای شما، مثبت بودن نسبی دیدگاه شخصی شما و تاب آوری عمومی همه عواملی که می توانند ذاتی یا آموخته شوند تأثیر مهمی بر تجارب منفی بر عزت نفس شما دارند.

پرورش عزت نفس بالا

پرورش عزت نفس بالا (و انعطاف پذیری) کار ساده ای نیست اما مطمئناً ممکن است و در حد توانایی شماست و می تواند تحول عظیمی در زندگی شما ایجاد کند. همانطور که در بالا ذکر شد درک این نکته مهم است که مولفه قابل توجهی از عزت نفس الگوهای فکری آنچه را که تمرکز می کنید و خوش بینی بیش از اینکه صرفاً به واقعیت های عینی یا وقایع زندگی خود بپردازند است.

به عبارت دیگر این مربوط به چیزی است که هنگام دیدن خود، مهارت ها، موفقیت ها یا توانایی های آینده خود می بینید (و به خود می گویید).

بالا بردن عزت نفس شما به کار، عزم و اراده لازم است تا افکار منفی راجع به خودتان را بررسی و با آن مقابله کنید و تصور از خود را با افکار مثبت تقویت کنید. اینکه به خود لطف کنید، از بعضی چیزهایی که شما را آزار می دهد و همچنین در زمینه هایی که می توانید (و می خواهید) تغییر دهید کار کنید بسیار مهم است.

اگر برای خود ارزش قائل هستید و از ارزش بالایی برای خود برخوردار هستید همچنین می دانید که لیاقت مراقبت از خود را دارید که در نتیجه می تواند به تلاش برای انجام عزت نفس شما کمک کند. مراقبت از خود دشوار است اگر خود را ضعیف بدانید.

عزت نفس چیست و چه فوایدی برای سلامتی انسان دارد

فواید عزت نفس بالا

مطالعات نشان می دهد که بخشش خود به خاطر چیزهایی که پشیمان هستید نیز می تواند به بهبود عزت نفس کمک کند. اساساً این مربوط به پذیرفتن و دوست داشتن خودتان همانطور که هستید می باشد.

چه موقع راهنمایی بگیرید

اگر از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستید همکاری با یک مشاور یا سایر متخصصان بهداشت روان برای شروع تغییر در گفتگوی منفی با خود و بهبود دیدگاه و ارزش گذاری برای خود مفید خواهد بود.

راه های بهبود عزت نفس

همانطور که در بالا اشاره شد بهبود عزت نفس شما به تمرین و خواستن نیاز دارد اما ارزش تلاش شما را دارد زیرا یک رابطه واضح بین عزت نفس بالا و کیفیت زندگی وجود دارد. برخی از استراتژی هایی که می توانند به شما کمک کنند تا فکر مطلوب تری در مورد خود داشته باشید شامل موارد زیر است :

تعارفات را بپذیرید

به تمایل به انحراف ستایش توجه کنید و به جای آن، آن را بشنوید و اجازه دهید وارد آن شود جالب اینجاست که تحقیقات نشان می دهد که دشواری در پذیرش تعارف مستقیماً با عزت نفس پایین رابطه دارد.

به خودتان استراحت دهید

خود را به خاطر اشتباهات ببخشید و نظرات منفی در مورد خودتان را از بین ببرید. هیچ کس کامل نیست یا همه چیز را در مورد خودش دوست ندارد. انتظار خودت رو نداشته باش وقتی تفکر منفی را شروع می کنید از خود بپرسید که آیا با خود انصاف دارید یا واقع بین هستید؟

خودت را دوست داشته باش

بله ممکن است مواردی داشته باشید که آرزو می کنید متفاوت باشد بخواهید تغییر کند یا اینکه از آنها راضی نباشید اما به هر حال خودتان را دوست داشته و به خود احترام بگذارید.

برای شخصی که هستید ارزش قائل شوید

هدف خود را بپذیرید و ارزش فردی را که در حال حاضر هستید پیدا کنید. به دنبال چیزی باشید که باعث می شود شما بی نظیر، شاد و با ارزش باشید.

فواید عزت نفس بالا را تشخیص دهید

هنگامی که شروع به دیدن تأثیر دیدگاه خود نسبت به رضایت و رفاه زندگی می کنید ممکن است انگیزه بیشتری داشته باشید تا تفکر خود را تغییر داده و ارزش بیشتری برای خود قائل شوید.

به دنبال پشتیبانی باشید

درمان مانند درمان رفتاری شناختی می تواند به شما کمک کند در مورد موضوعاتی که ممکن است مانع نگرش مثبت شما باشد کار کنید و به شما کمک کند مهارت هایی را ایجاد کنید تا گفتگوی منفی با خود را مختل کرده و دیدگاه خوش بینانه تری نسبت به خود داشته باشید.

یک دفتر قدردانی از خود تهیه کنید

در یک دفتر سپاسگزاری تمام نکات مثبت زندگی خود، چیزهایی که درباره خودتان دوست دارید، دستاوردها یا خصوصیاتی که به آنها افتخار می کنید را بنویسید سپس هر وقت دلتان را گرفتید آن را بخوانید.

به افکار خود توجه داشته باشید

وقتی موارد منفی بوجود می آیند فعالانه تصمیم بگیرید که روی مسائل به صورت مولد کار کنید یا تصمیم بگیرید که آنها را رها کنید. هنگامی که افکار مثبتی دارید هدف آنها را تقویت کنید به ویژه هر زمان که تفکر مطلوب کمتری ظاهر شود.

خود را دوست بدانید

هنگام ارزیابی یک دوست احتمالاً صبورتر، بخشنده، مهربان، مشوق، حمایت و غرور بیشتری نسبت به خودتان خواهید بود بنابراین دفعه بعدی که به خودتان ضربه زدید عقب بروید دیدگاه خود را تغییر دهید و مانند یک دوست به خود نگاه کنید.

روی خودت کار کن

اگر چیزهایی در مورد خود یا زندگی شما وجود دارد که احساس خوبی نسبت به آن ندارید در نظر بگیرید چه تغییراتی می توانید ایجاد کنید. سپس برنامه ای تنظیم کنید تا این تغییرات را عملی سازد.

سخن پایانی درمورد فواید عزت نفس بالا

عزت نفس بالا کلید رضایت از زندگی است. برای برخی این چهارچوب ذهنی به راحتی بوجود می آید و برای برخی دیگر بیشتر یک مبارزه است. خوشبختانه هر کجا که در طیف عزت نفس باشید می توانید روی بهبود دید، حمایت، دلسوزی و عشق به خود کار کنید.

به هر حال ممکن است در نهایت رابطه ای که با خود دارید مهمترین رابطه باشد این رابطه به شما انعطاف پذیری، اعتماد به نفس، مهربانی، انگیزه و عشق را می بخشد که بقیه زندگی شما را آگاه می کند و به شما کمک می کند بهترین فرد باشید.

همچنین ممکن است بخواهید برای کمک به شما در یادگیری مهارت های لازم برای تقویت عزت نفس خود با یک درمانگر تماس بگیرید.

دسته‌بندی‌ها