نگاهی به مردانگی سمی و آسیب های روانی آن بر افراد

نگاهی به مردانگی سمی و آسیب های روانی آن بر افراد

شنیدن جملاتی مانند این که مردان گریه نمی کنند و یا تو دیگه بزرگ شدی و … عباراتی است که در ظاهر ممکن است نشان دهد اتفاق خاصی نیفتاده است ولی در باطن می تواند آسیب زیادی به روان افراد وارد کند، برای مثال مردان هم دارای احساسات بوده و در مواقعی ممکن است عاطفی شوند و گریه کنند و این موضوع ارتباطی با ضعیف بودن ندارد، تمام این موارد را در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان در مقاله ای با عنوان نگاهی به مردانگی سمی و آسیب های روانی آن بر افراد مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله نگاهی به مردانگی سمی با برنا اندیشان همراه باشید.

نگاهی به مردانگی سمی و آسیب های روانی آن بر افراد

در مقاله نگاهی به مردانگی سمی بررسی خواهیم کرد که تفکرات سنتی و منفی چگونه می تواند موجب آسیب های روانی به افراد شود و چگونه باید از آن جلوگیری کنیم.

مردانگی سمی چیست؟

مردانگی سمی شامل فشارهای فرهنگی برای رفتارهای خاص مردان است و به احتمال زیاد این به نوعی بر همه پسران و مردان تأثیر می گذارد.

مردانگی سمی به این مفهوم اشاره دارد که تصور برخی از افراد در مورد “مردانگی” سلطه، ضد همجنسگرایی و پرخاشگری را تداوم می بخشد.

این ایده که مردان باید سخت رفتار کنند و از نشان دادن احساساتشان خودداری کنند می تواند برای سلامت روانی آنها مضر باشد و عواقب جدی برای جامعه به دنبال داشته باشد به این ترتیب این مفهوم به نام “مردانگی سمی” شناخته شد.

مردانگی سمی فقط شامل رفتار مردانه نیست در عوض این فشار شدیدی است که ممکن است بعضی از مردان احساس کنند و در واقع برایشان مضر نیز هست.

تعاریف بسیاری از “مردانگی سمی” وجود دارد که در ظاهر می شود. برخی از محققان به توافق رسیده اند که مردانگی سمی دارای سه جز  اصلی است :

1. سرسختی : به این معنی است که مردان باید از نظر جسمی قوی، بی روح و از نظر رفتاری پرخاشگر باشند.

2. عدم نمایش احساسات : یعنی این که مردان باید هر چیزی را که زنانه تلقی می شود مانند نشان دادن احساسات یا پذیرش کمک را رد کنند.

3. قدرت : یعنی مردان باید برای دستیابی به قدرت و مقام (اجتماعی و مالی) تلاش کنند تا بتوانند احترام دیگران را کسب کنند.

تجلیل از عادات ناسالم

مردانگی سمی عادت های ناسالم را جلال می بخشد. یعنی یک مرد باید مانند یک ماشین کار کند، حتی اگر از خواب خود بزند ولی در عوض باید این عادات سمی را حفظ کند چرا که مردانگی با این صفات معنا می کند.

مردانگی سمی علاوه بر اینکه خود را از نظر جسمی سخت تحت فشار قرار می دهد مردان را از مراجعه به پزشکان منصرف می کند.

یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که مردانی که قوی ترین عقایدی را در مورد مردانگی داشتند فقط نصف مردان با اعتقاد متوسط تر در مورد مردانگی برای دریافت مراقبت های پزشکی و سلامتی اقدام کرده بودند.

به عنوان مثال لازم است هر فردی سالانه یک چک آپ کامل بدهد تا اگر مشکلی وجود داشته باشه به آن رسیدگی کند، ولی این کار با عقاید مردانگی سمی در تضاد است.

مردانگی سمی علاوه بر جلوگیری از درمان های پیشگیرانه، رفتارهای ناسالم را نیز ترغیب می کند.

مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که مردان هرچه بیشتر با هنجارهای مردانه مطابقت داشته باشند احتمال انجام رفتارهای پرخطر مانند مصرف الکل، استفاده از دخانیات و پرهیز از تغذیه سالم بیشتر است. بعلاوه آنها احتمالاً چنین گزینه های پرخطر را “عادی” می دانستند.

بخش بهداشت روان

مردانگی سمی نیز مردان را از انجام درمان های بهداشت روان منصرف می کند. افسردگی، اضطراب، سؤ مصرف مواد و مشکلات بهداشت روانی ممکن است به عنوان ضعف در نظر گرفته شوند.

یک تحقیق در سال 2015 نشان داد مردانی که به مفهوم سنتی مردانگی پرداخته اند، در مقایسه با افرادی که نگرش جنسیتی انعطاف پذیرتری دارند، نگرش منفی بیشتری در مورد جستجوی خدمات بهداشت روان دارند.

مردانگی سمی همچنین ممکن است تأکید کند که صحبت کردن در مورد احساسات برای مردان نامناسب است. اجتناب از مکالمه در مورد مشکلات یا احساسات ممکن است احساس انزوا و تنهایی را افزایش دهد.

این ویژگی ممکن است احساس تنهایی را افزایش دهد، همچنین ممکن است تمایل مردان برای دستیابی و کمک به آنها در هنگام مواجه شدن با مشکل بهداشت روانی را کاهش دهد.

نژاد، قومیت و جنسیت

نژاد و قومیت یک مرد ممکن است در چگونگی نگاه به مردانگی و همچنین نحوه درک دیگران نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که در میان دانشجویان دانشگاه، مردان آسیایی-آمریکایی کمتر از مردان سفیدپوست یا سیاه پوستان آمریکایی مرد هستند.

نیاز مردانه به سختی کشیدن، تأمین کننده و خوب بودن می تواند منجر به “جان هنرییسم” در مردان آفریقایی-آمریکایی شود. این اصطلاح برای توصیف مردانی که از تلاش زیاد به عنوان راهی برای کنار آمدن با مشکلات استفاده می کنند، به کار می رود و آنها در مواجهه با استرس مزمن و تبعیض به این کار ادامه می دهند. یک مطالعه در سال 2016 “جان هنرییسم” را با افزایش خطر فشار خون و افسردگی مرتبط دانست.

پسران از هر نژاد  که “به اندازه کافی مردانه عمل نکنند” ممکن است در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

عدم نمایش احساسات

مردانی که خود را مردانه می دانند کمتر درگیر آنچه محققان می گویند “رفتار کمک کننده” هستند. این بدان معناست که آنها احتمالاً وقتی شاهد قلدری و دعوا و یا دیدن کسی هستند که مورد تعرض قرار می گیرد مداخله نمی کنند.

مطالعه ای در سال 2019 نشان داد که مردانگی سمی می تواند از دلجویی از قربانیان، درخواست کمک و ایستادن در برابر مجرم برای مردان جلوگیری کند. مردانی که این عقیده را تأیید می کنند که مردان باید قوی و پرخاشگر باشند بیشتر پیامدهای اجتماعی منفی مرتبط با مداخله را به عنوان یک تماشاگر فعال درک می کنند.

دستورالعملهای APA

با گذشت سالها، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) تشخیص داد که فشارهای جامعه بر مردان می تواند عواقب شدیدی برای افراد و همچنین جامعه داشته باشد.

اعضای APA دستورالعمل های جدیدی را برای اقدامات روانشناختی ایجاد کردند که پسران و مردان را برای کمک به برخی از مشکلات مرتبط با مردانگی سمی درمان می کند.

مردانگی سنتی و پیامدهای منفی آن بر مردان

نگاهی به مردانگی سمی

با استفاده از بیش از 40 سال تحقیق، آنها نشان می دهند که مردانگی سنتی از نظر روانشناسی مضر است. آنها همچنین گزارش می دهند که معاشرت با پسران برای سرکوب احساسات خود، چه در باطن و چه در ظاهر آسیب می زند.

محققان دریافتند که وقتی آنها کلیشه ها و انتظارات فرهنگی را از بین بردند نشان داد تفاوت های زیادی در رفتارهای اساسی بین زن و مرد وجود ندارد. مطالعات خاطرات زمانی (مطالعاتی که شرکت کنندگان در آن فعالیت های خود را به صورت دفترچه یادداشت وارد می کنند) نشان داد که مردان از مراقبت از کودکان به اندازه زنان لذت می برند.

تفاوت در نمایش های عاطفی بین دختران و پسران نسبتاً کوچک است و همیشه به صورت کلیشه ای نیست. به عنوان مثال یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که پسران نوجوان نسبت به دختران نوجوان در واقع احساسات بیرونی مانند خشم را نشان می دهند.

دستورالعمل های جدید APA برای کمک به روانشناسان در حمایت از مردان در تخطی از قوانین مردانگی که بیشتر از منفعت ضرر دارند ایجاد شد.

سخن پایانی

اگر احساس می کنید تأثیرات منفی مردانگی سمی را تجربه می کنید با کسی تماس بگیرید. یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چگونه زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و به شما کمک می کند از الگوی ناسالم که ممکن است شما را در گیر کند خلاص شوید.

هرچه افراد در مورد مردانگی سمی بیشتر یاد بگیرند و هرچه افراد برای آن کمک بیشتری کنند به احتمال زیاد ما شاهد تغییراتی در سطح بالاتری خواهیم بود زیرا جامعه ممکن است فشار کمتری به مردان وارد کند تا به روشی خاص عمل کنند.

دسته‌بندی‌ها