تفاوت بین ترس و اضطراب و آشنایی با علایم هر کدام

تفاوت بین ترس و اضطراب و آشنایی با علایم هر کدام

ترس چیست و چه علایمی دارد و تعریف علمی آن چه چیزی را بیان می کند؟ علاوه بر ترس، مفهوم اضطراب چیست و باعث چه مشکلاتی برای انسان می شود؟ و چه تفاوتی بین این دو مفهوم وجود دارد؟ این سوالات از جمله مواردی است که در این بخش از پایگاه تخصصی برنا اندیشان تصمیم داریم تا تحت مقاله ای با عنوان تفاوت بین ترس و اضطراب و آشنایی با علایم هر کدام مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم، پس اگر به مجموعه مقالات روانشناسی علاقه مند هستید تا انتهای مقاله تفاوت بین ترس و اضطراب با گروه علمی برنا اندیشان همراه باشید.

تفاوت بین ترس و اضطراب و آشنایی با علایم هر کدام

فهمیدن تفاوت بین ترس و اضطراب به شما کمک می کند تا درک بهتری نسبت به هر یک از این موارد داشته باشید و بتوانید علایم هر کدام را به درستی تشخیص بدهید.

تفاوت بین ترس و اضطراب

ترس و اضطراب اغلب با هم اتفاق می افتند، اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. حتی اگر علائم معمولاً با یکدیگر همپوشانی داشته باشند، اما تجربه شخص با این احساسات براساس زمینه آنها متفاوت است. ترس مربوط به تهدیدی شناخته شده یا قابل درک است، در حالی که اضطراب ناشی از تهدید ناشناخته، مورد انتظار یا بد تعریف شده است.

ترس و اضطراب هر دو یک واکنش استرس مشابه ایجاد می کنند. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که تفاوت های مهمی بین این دو وجود دارد. این تفاوت ها می تواند نحوه واکنش ما در برابر عوامل استرس زای مختلف در محیط زندگی خود را نشان دهد.

تنش عضلانی ، افزایش ضربان قلب و تنگی نفس مهمترین علائم فیزیولوژیکی مرتبط با پاسخ به خطر را نشان می دهد. این تغییرات بدنی در نتیجه یک استرس مادرزادی هنگام استرس یا پرواز هنگام پرواز ایجاد می شود که برای بقای ما ضروری است.

بدون این پاسخ استرس، ذهن ما سیگنال خطر هشدار دهنده را دریافت نمی کند و بدن ما قادر به آماده شدن برای فرار یا ماندن و جنگ در هنگام مواجه شدن با خطر نیست.

اضطراب چیست؟

اضطراب یک احساس ترس ، ناخوشایند و مبهم است . این اغلب پاسخ به تهدید نا دقیق یا ناشناخته ای مانند ناراحتی است که ممکن است به تنهایی در یک خیابان تاریک احساس کنید.

ناراحتی شما در این وضعیت به جای تهدید فوری ناشی از اضطراب مربوط به احتمال اتفاق بدی مانند صدمه زدن توسط یک غریبه است. این اضطراب ناشی از تفسیر ذهن شما از خطرات احتمالی است.

اضطراب اغلب با بسیاری از احساسات ناخوشایند بدنی (جسمی) همراه است.

برخی از رایج ترین علائم جسمی اضطراب عبارتند از:

 • ضربان قلب تسریع شده
 • درد قفسه سینه
 • سرما یا گرگرفتگی
 • شخصیت زدایی
 • سرگیجه یا احساس ضعف
 • تعرق مفرط
 • احساس می کنید دیوانه می شوید
 • سردرد
 • درد و تنش عضلانی
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • صدای زنگ یا ضربان گوش
 • لرزیدن
 • تنگی نفس
 • اختلالات خواب
 • احساس سفتی در بدن، به خصوص در سر، گردن، فک و صورت
 • معده درد یا حالت تهوع

ترس چیست؟

ترس واکنش احساسی به تهدید شناخته شده یا مشخص است. به عنوان مثال اگر در یک خیابان تاریک قدم می زنید، و کسی اسلحه را به سمت شما نشان می دهد و می گوید: “این یک سرقت است” ، احتمالاً واکنش ترس را تجربه خواهید کرد. خطر واقعی ، قطعی و فوری است. یک شئ واضح و فعلی از ترس وجود دارد.

چه تفاوتی بین اضطراب و ترس وجود دارد

تفاوت بین ترس و اضطراب

اگرچه تمرکز پاسخ متفاوت است (خطر واقعی در مقابل خطر تصور شده) ، ترس و اضطراب با هم ارتباط دارند. وقتی با ترس روبرو می شوند، اکثر مردم واکنش های جسمی را که تحت اضطراب توصیف می شود، تجربه می کنند. ترس می تواند باعث اضطراب شود ، و اضطراب می تواند باعث ترس شود. اما تمایزهای ظریف بین این دو به شما درک بهتری از علائم شما می دهد و ممکن است برای استراتژی های درمان مهم باشد.

کمک برای ترس و اضطراب

ترس و اضطراب با بسیاری از شرایط بهداشت روان همراه است. این احساسات اغلب با اختلالات اضطرابی مانند فوبیای خاص ، آگورافوبیا، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال وحشت در ارتباط است.

تقریباً 20٪ از بزرگسالان ایالات متحده علائم اختلال اضطراب را در هر سال مشخص می کنند و زنان این علائم را بیشتر از مردان تجربه می کنند. به همین دلیل، اکنون متخصصان توصیه می کنند که تمام زنان بالای 13 سال باید از نظر شرایط اضطرابی تحت غربالگری قرار بگیرند. اگر علائمی از ترس و اضطراب دارید که غیر قابل کنترل شده اند، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

پزشک علائم فعلی و سابقه پزشکی شما را برای تعیین علت احتمالی ترس و اضطراب در نظر می گیرد. از آنجا انتظار دارید که پزشک تشخیص دهد یا شما را برای ارزیابی بیشتر به یک ارائه دهنده درمان تخصصی ارجاع دهد. پس از تشخیص ، می توانید یک طرح درمانی را شروع کنید که می تواند به شما در کاهش و کنترل ترس و اضطراب کمک کند.

دسته‌بندی‌ها