کارگاه فلسفی اخلاق شناسی

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
1.2 گیگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

فلسفه اخلاق که تحت عنوان اتیک هم شناخته می‌شود یکی از شاخه‌های علم فلسفه است که وظیفه آن بحث پیرامون پرسش های بنیادین علم اخلاق است. در‌واقع اخلاق شناسی به درستی و نادرستی امور، شناخت امور خیر و شر و بازشناسی فضایل مسائل بنیادین اخلاق می‌پردازد. در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی از جامع‌ترین پکیج های آموزشی با عنوان فلسفه اخلاق را در اختیار شما افراد علاقه‌مند به علم فلسفه قرار دهیم تا به صورت کامل با ابعاد مختلف آن آشنا شوید.

اخلاق شناسی

هنگامی که پرسش در مورد مسائل بنیادین مطرح می‌شود ما با دو حوزه نظری با عنوان های فرا اخلاق و اخلاق هنجاری مواجه می‌شویم که فلسفه اخلاق این دو حوزه را شامل می‌شود. با توجه به علاقه فراوانی که به مباحث فلسفی وجود دارد در این بخش از برنا اندیشان تصمیم داریم تا بهترین و جامع‌ترین کارگاه فلسفه اخلاق را در اختیار شما افراد علاقه‌مند به مباحث فلسفی قرار دهیم. این دوره آموزشی به زبان فارسی تدریس می‌شود و شامل ساعت‌ها سخنرانی پیرامون فلسفه اخلاق است.

اخلاق شناسی و فلسفه اخلاق

نگاهی به موضوع اخلاق

علم اخلاق دارای رویکردهای مختلفی است که یکی از آن‌ها فلسفه اخلاق است و اگر می‌خواهیم به نقش و اهمیت آن پی ببریم باید ابعاد مختلف اخلاق را مورد بررسی قرار دهیم. شایان ذکر است که فلسفه اخلاق مانند سایر علوم انتزاعی است که می‌تواند پیش‌بینی بسیاری از رخدادها را فراهم کند.

در‌واقع فلسفه اخلاق تمامی ساختارهای پیرامون ما را از صافی اخلاقیات عبور می‌دهد و در نتیجه شناخت این محیط اخلاقی به ما در تصمیم گیری های ضروری کمک فراوانی می‌کند. در کارگاه فلسفه اسلامی مباحث فراوانی را در این رابطه مورد بررسی قرار داده ایم.

تعریف اخلاق

از طرفی ما باید به موضوع اخلاق نیز اشاره کنیم که دسته‌ای از علوم انسانی است و موضوع آن شناخت مصادیق ارزش‌ها و بیانگر راه‌های کسب فضائل و ترک رذائل اخلاقی است. نکته بسیاری مهمی که در بحث اخلاق باید به آن اشاره کنیم این است که درباره خوب یا بد بودن یک امر دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال در یک دیدگاه خوب و بودن زمانی معنا پیدا می‌کند که ما به نتیجه‌ای که دلمان می‌خواهد برسیم.

همچنین ممکن است در یک دیدگاه دیگر ذات امر به عنوان خوب یا بد شناخته شود و یا اصلاً در جایی مفهوم خوبی در خدمت بقا و تولید مثل باشد. شایان ذکر است که مسأله اخلاق با توجه به جایگاه علمی آن در معارف دینی، همواره مورد توجه علمای دین بوده است. همچنین هر یک از مکاتب داعیه دار مباحث اخلاقی است و در این باره سخنی به میان می آورد، چرا که ریشه اخلاق در فطرت انسان است.

اخلاق در دین اسلام

باید اشاره کنیم که اخلاق بخشی از آموزه های دین اسلام است که به فضایل و رذایل اعمال انسان می‌پردازد. در‌واقع اخلاق به صفات درونی انسان گفته می‌شود که در او به صورت عادت درآمده است. شایان ذکر است که اخلاق به خلق های خوب و بد و اخلاق اجتماعی و فردی تقسیم می‌شود. قرآن هدف بعثت پیامبر (ص) را اصلاح اخلاق انسان‌ها معرفی کرده است و در روایات از مهم‌ترین صفات نیک اخلاقی، با عنوان مکارم اخلاق یاد شده است.

در تعریف اخلاق باید بیان کنیم که اخلاق به صفات درونی انسان گفته می‌شود که در درون نهادینه شده است. این واژه، هم خوی های نیکو و پسندیده مانند جوانمردی و دلیری را شامل می‌شود و هم خوی های زشت و ناپسند همچون فرومایگی و بزدلی را در بر می‌گیرد. لازم به ذکر است که اخلاق فردی شامل صبر و شجاعت و اخلاق اجتماعی شامل تواضع و ایثار است. اخلاق اسلامی به بخشی از آموزه های دین اسلام گفته می‌شود که از فضائل و رذایل اعمال انسان سخن می‌گوید.

اخلاق و سایر علوم

علم اخلاق مبانی اش را از علوم منطق، مابعدالطبیعه یعنی همان فلسفه برای مبادی هستی شناختی، علم النفس یا همان انسان شناسی و روانشناسی می‌گیرد. شایان ذکر است که شاخه ای از اخلاق که عهده دار تامین مبادی اخلاق است فرا اخلاق نامیده می‌شود. به همین دلیل فرا اخلاق یک علم درجه دوم است، به این معنا که چون بر اساس علم منطق علوم را باید بر حسب موضوع آن‌ها و نه محمول شان دسته بندی نمود.

مسائل مربوط به فلسفه اخلاق

فلسفه اخلاق مانند هر شاخه دیگری از فلسفه برای پاسخ دادن به سوالاتی که پیش رویش قرار دارد تبیین و توضیحات خاصی را دارد. این مسائل می‌توانند مخصوص اخلاق باشند یا می‌توانند مسائلی باشند که هم در اخلاق و هم در سایر علوم مورد بررسی است.

اصولاً فلسفه اخلاق رابطه نزدیکی با فلسفه سیاسی، فلسفه حقوق، جامعه شناسی و روان‌شناسی دارد و در نتیجه بعضی از مسائل فلسفه اخلاق مربوط به همین حوزه ها است. شایان ذکر است که فلسفه دین به صورت کامل در این باره مباحثی را بیان می کند.

شاخه‌های مرتبط با اخلاق

لازم به ذکر است که اخلاق با رویکردهای مختلفی مورد گفتگو قرار گرفته است. در ادامه شما را با شاخه‌های مربوط به اخلاق آشنا می‌کنیم.

  • علم اخلاق که صفات و افعال خوب و بد را بررسی می‌کند.
  • اخلاق توصیفی که وظیفه آن توصیف اخلاق مکاتب، اقوام، ملل و اشخاص مختلف است.
  • تعلیم و تربیت که روش‌های رسیدن به فضائل اخلاقی را نشان می‌دهد.
  • فلسفه علم اخلاق هم علمی است که پیشینه، تحولات، هدف و ضرورت علم اخلاق را بررسی می‌کند.
  • فلسفه اخلاق هم مسائل بنیادین درباره گزاره های اخلاقی، مانند ملاک و معیار ارزش‌های اخلاقی، مطلق یا نسبی بودن اخلاق و مفاد باید و نباید اخلاقی را بررسی می‌کند.

فرا اخلاق چیست؟

یکی دیگر از شاخه‌های فلسفه اخلاق فرا اخلاق است که به فهم سرشت خواص، جملات، نگرش و قضاوت اخلاقی می پردازد. فرااخلاق یکی از سه شاخه اصلی فلسفه اخلاق است، دو شاخه دیگر نظریه اخلاقی و اخلاق کاربردی هستند. شایان ذکر است که نظریه اخلاقی و اخلاق کاربردی با هم اخلاق هنجاری را تشکیل می‌دهند.

آموزش کامل فلسفه اخلاق

شایان ذکر است که فرا اخلاق بر محود خود چیستی اخلاق متمرکز است و به سوالاتی مانند خوبی چیست؟ یا چگونه می‌توانیم بد را از خود تمایز دهیم می پردازد. به طور کلی باید اشاره شود که فرا اخلاق به دنبال درک طبیعت ویژگی‌های اخلاقی و سرشت ارزیابی ها است.

اخلاق در قرآن

شایان ذکر است که قرآن همواره بر رشد اخلاقی انسان‌ها تأکید بسیار داشته و آن را از اهداف رسالت پیامبر (ص) شمرده است. در نظام اخلاقی قرآن دو مفهوم نیکوکاری و تقوا از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در‌واقع منظور قرآن از نیکوکاری شامل فضائل دینی، عقاید، فرایض دینی و صفات پسندیده است.

همچنین باید اشاره شود که تقوا خصلتی است که افزون بر دور ساختن انسان از کارهای زشت او را به سمت نیکوکاری فرا می‌خواند. اگر شما به مباحث فلسفی پیرامون اخلاق علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا از این قسمت از برنا اندیشان کارگاه فلسفه اخلاق را دریافت نمایید تا به صورت کامل با جنبه‌های مختلف اخلاق و موارد مربوط به آن آشنا شوید.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.