کارگاه آموزش تخصصی اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی

کارگاه آموزش تخصصی اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
165 مگابایت
دسته بندی
26,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان قصد داریم تا یکی دیگر از کارگاه های رشته پزشکی با عنوان کارگاه آموزش تخصصی اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم برنا اندیشان و علاقه مندان به رشته پزشکی قرار دهیم.

در کارگاه آموزش تخصصی اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی به صورت کامل مبانی و مفاهیم اپیدمیولوژی یا همان همه گیرشناسی برای دانشجویان رشته پزشکی آموزش داده می شود.

کارگاه آموزش تخصصی اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی

اپیدمیولوژی یا همه‌گیرشناسی (epidemiology) مطالعه نحوه انتشار بیماری‌ها و عوامل بیماری‌زا، توزیع بیماری‌ها در زمان‌ها، مکان‌ها، نژادها یا فرهنگ‌های خاص یا هر عاملی که به سلامت مربوط باشد، است. این اصطلاح ابتدا به مفهوم «علم بررسی همه‌گیری بیماری‌های عفونی» به کار برده شد ولی امروزه با پیشرفت تمام علوم و از جمله علم پزشکی و کنترل بسیاری از همه‌گیری‌ها و تحولات اپیدمیولوژیک علل بیماری‌ها (تغییر علل اصلی مرگ و میر از بیماری واگیردار به بیماری مزمن) دامنه آن وسعت بیشتری پیدا کرده‌است، به مفهوم «علم بررسی انتشار و علل بیماری‌ها» تلقی می‌گردد.


پیشنهاد ویژه:کارگاه تخصصی باکتری شناسی

از نظر لغوی کلمه Epi به معنی روی، کلمه Demos به معنی مردم و کلمه Logus به معنی بررسی و شناخت بوده که معنی لغوی این اصطلاح عبارت است از «شناخت آنچه بر مردم می‌گذرد» و اگرچه وضعیت بهداشت و پزشکی جامعه مدنظر باشد ولی با اقتصاد، جامعه‌شناسی، فرهنگ، مذهب و… ارتباط بسیار نزدیکی دارد؛ چرا که در پزشکی بالینی به مفهوم مطب‌داری آن بیشتر خود فرد و بیماری او مد نظر است اما در همه‌گیرشناسی، بیشتر توجه به گروه و جامعه است و همه‌گیرشناسی بالینی به هردو جنبه توجه دارد. فردی که در این زمینه تخصص و تبحر دارد را همه‌گیرشناس (Epidemiologist) می‌نامند.

آموزش اپیدمیولوژی

اپیدمیولوژی اساس بسیاری از تحقیقات و یافته‌های پزشکی است. در این روش که مطالعات اپیدمیولوژیک نامیده می‌شود، بروز و شیوع یک بیماری با عوامل خطر یا اصطلاحاً ریسک فاکتورها مرتبط می‌شود و با تلاش برای کاهش عوامل خطری که ارتباط آن‌ها اثبات شده‌است، بار بیماری‌ها کنترل می‌شود. اپیدمیولوژی همچنین در فرایند تشخیص با تمرکز بر میزان شیوع بیماری‌ها در مناطق مختلف، احتمال خطاهای تشخیص را کاهش می‌دهد.

اهداف اپیدمیولوژی

برابر نظریه اتحادیه بین‌المللى اپیدمیولوژیست‌ها اپیدمیولوژى سه هدف عمده دارد، از این قرار:

  1. توصیف توزیع و حجم مشکلات مربوط به بیمارى در جوامع انسانی
  2.  شناسایى عوامل سبب‌شناختى در بیمارى‌زایى بیماری
  3.  تأمین داده‌هاى اساسى براى برنامه‌ریزی، اجرا و ارزشیابى خدمات پیشگیری، مبارزه و درمان بیمارى و برقرارى اولویت بین این خدمات

براى برآوردن این اهداف سه طبقه بررسى‌هاى اپیدمیولوژى مختلف را مى‌توان درنظر گرفت؛ بررسى‌هاى توصیفی، تحلیلى و بررسى‌هاى مداخله‌اى یا تجربی. شرح این بررسى‌ها به‌دنبال خواهد آمد.

اهداف فورى اپیدمیولوژى باید به اقدام مؤثر در موارد زیر منجر شود:

  • ازبین‌بردن یا کاهش مشکل بهداشتى یا پیامدهاى آن
  • پیشگیرى از بروز آن مشکل در آینده

منبع:ویکی پدیا

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.