افزایش انگیزه برای کارها و روش های جلوگیری از خستگی

افزایش انگیزه برای کارها و روش های جلوگیری از خستگی

اگر دچار بی انگیزگی یا انگیزه کم هستید و می خواهید کاری انجام دهید ولی به دلیل خستگی نمی توانید بر روی آن تمرکز کنید تا انتهای مقاله افزایش انگیزه برای کارها و روش های جلوگیری از خستگی با گروه تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

افزایش انگیزه برای کارها و روش های جلوگیری از خستگی

در مقاله افزایش انگیزه برای کارها به شما کمک می کنیم تا بتوانید بر بی انگیزگی غلبه کرده و بتوانید تمرکزتان را بر روی کارهایی که قصد انجامشان را دارید جمع کنید.

چگونه می توان کارهای انجام شده را انجام داد در صورتی که انگیزه ای ندارید

انگیزه ای ندارید؟ شما تنها نیستید مخصوصاً الان. پنج مرحله زیر می تواند به شما کمک کند تا از سد راه عبور کنید.

1. احساسات خود را به طور دقیق تشخیص دهید

بسیاری از احساسات دیگر به عنوان انگیزه کم، نقاب به چهره میزنند. اگر احساسات خود را به درستی تشخیص دهید مسیر پیش رو بسیار واضح تر خواهد بود.

احساس اساسی شما ممکن است این باشد :

  • غرق احساسات شدن
  • مقایسه اجتماعی
  • خستگی

اگر بیش از حد خسته شده اید هدف خود را برای امروز کوچک کنید تا احساس خستگی نکنید. اگر انتظار دارید روزانه بیش از 90 دقیقه کار کنید یا بیش از سه چهار ساعت کار با بازده بالا (با تمرکز شدید) در روز انجام دهید به طور بالقوه با داشتن انتظارات غیرواقعی خود را از بین می برید. پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر به پکیج درمان خستگی و بی حوصلی مراجعه شود.

اگر از مقایسه اجتماعی رنج می برید دلسوزانه با خود صحبت کنید، آیا انتظار دارید خودتان مانند شخصی که بیشتر از آنچه شما تمرین کرده اید عملکرد خوبی داشته باشید؟

اگر احساس خستگی می کنید مطمئن شوید که مشکل این نیست که بیش از حد استراحت کرده اید. وقتی افراد احساس کمبود می کنند گاهی خیلی استراحت می کنند و به همین دلیل انرژی کمتری دارند.

این پیشنهادات همه سناریوها را شامل نمی شود اما وقتی آنچه را که احساس می کنید به طور دقیق تشخیص دهید به احتمال زیاد راه حل را خواهید یافت.

2. “قورباغه را نخورید”

ایده خوردن قورباغه به انجام وظیفه ای مربوط می شود که برای انجام آن ابتدا انگیزه کمتری دارید. این می تواند یک استراتژی عالی باشد اما اگر احساس ضعف می کنید ابتدا تلاش برای انجام سخت ترین کار می تواند منجر به عدم بلند شدن از رختخواب شود.

از خود بپرسید : “کاری که در حال حاضر در توان من است چیست؟” به عنوان مثال اگر دوست دارید برای دویدن بروید اما قادر به انجام چنین کاری نیستید پس پیاده روی بهتر از ماندن در رختخواب است. در این مورد پیشنهاد می شود تا مقاله مربوط به افسردگی موقعیتی را مطالعه بفرمایید.

چگونه انگیزه را در خودمان افزایش دهیم

افزایش انگیزه برای کارها

هیچ استراتژی بهره وری برای همه شرایط مناسب نیست، متفاوت بودن استراتژی های شما می تواند سودمندتر از این باشد که انتظار داشته باشید همیشه برای اولویت بندی به همان سیستم رباتیک پایبند باشید.

3. چند دقیقه کار سریع اما راضی کننده انجام دهید

بعضی اوقات باید خودتان را برای انجام کار آماده کنید. برای این کار، کارهای سریع و راضی کننده ای را امتحان کنید مثلا قرص های ویتامین تان را مصرف کنید، برداشتن لباس های کثیف یا تغییر ملحفه.

اگر این کارها را خیلی طولانی انجام دهید می تواند حواس شما را از کارهای اساسی دیگری که برای انجام آن لازم دارید منحرف کند. پنج تا ده دقیقه از این نوع کارها عالی است اما وقتی کارهای مهم دیگری دارید بیش از 30 دقیقه انجام ندهید. وقتی در کار پرمشغله زیاده روی می کنیم برای شروع کار مهمتر خسته می شویم.

4. پاداش خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنید که 90 دقیقه روی یک کار با اولویت بالا کار کنید، سپس کمی استراحت کنید. می خواهید استراحت خود را چگونه سپری کنید؟ آیا دوست دارید قدم بزنید یا زیر آفتاب دراز بکشید؟ آیا می خواهید از شبکه های اجتماعی که روزانه از آن بازدید می کنید را بررسی کنید؟ آیا دوست دارید به یک دوست پیام دهید؟ آیا می خواهید برای تعطیلاتی که پیش رو دارید لباس های شنا را مرور کنید؟ آیا دوست دارید چند دقیقه یوگا انجام دهید؟

برنامه ریزی و انتخاب، انرژی ذهنی فوق العاده ای می گیرد اگر صبر کنید تا انتخاب کنید که برای استراحت چه کاری انجام می دهید تا زمانی که از یک دوره کار متمرکز خسته شده اید ممکن است یک انتخاب خیلی راضی کننده انجام ندهید. از همان ابتدا که انرژی شناختی برای انجام این کار دارید لذت خود را برنامه ریزی کنید. وقتی از قبل انتخاب می کنید احتمالاً انتخاب پاداش آورتری خواهید داشت.

5. به خودتان سوخت رسانی کنید

بدانید که چگونه سوخت بر تمرکز و انگیزه شخصی شما تأثیر می گذارد. در حال حاضر صبح ها نوشیدن آب الکترولیت را دوست دارم. آزمایش کنید که چه چیزی برای شما مفید است. به عنوان مثال سعی کنید یک ماست پر پروتئین بخورید و ببینید آیا این امر باعث تقویت انرأی مورد نیاز شما می شود. افزایش حرکات جسمی ممکن است تأثیرات معنی دار اما کمی داشته باشد. به عنوان مثال آنها ممکن است انرژی شما را 10 درصد افزایش دهند. اگر به دقت توجه نکنید پیشرفت های کوچکی از این قبیل دشوار خواهد بود، خودآزمایی ساختاریافته را امتحان کنید مثل اینکه یک استراتژی را هر روز به مدت یک هفته امتحان کنید سپس هیچ روزی را برای یک هفته کارتان موکول نکنید  و مقایسات را در نظر بگیرید.

انگیزه کم می تواند نشانه یک مشکل جدی مانند افسردگی یا اضطراب باشد. به عنوان مثال برای افرادی که اضطراب مزمن دارند هر کاری که باید انجام دهند احساس ترس و سختی می کنند زیرا آنها دائماً در فکر این هستند که چه عواملی ممکن است اشتباه باشد یا راه های ناکافی بودن آنها مانعی برایشان است.

برای مشکلات جدی تر مانند افسردگی بالینی یا اضطراب شما به موارد دیگری بیش از این موارد نیاز خواهید داشت اما نکاتی از این دست می تواند بخشی از راه حل باشد.

دسته‌بندی‌ها