نقش یادآوری خاطرات همسران در بهبود و احیای روابط زوجین

نقش یادآوری خاطرات همسران در بهبود و احیای روابط زوجین

رابطه زوجین دارای مولفه های مختلفی است که برای پایداری آن باید از مهارت های گوناگونی استفاده کنند تا بتوانند شادابی و طراوت زندگی شان را حفظ کنند. ما در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان نقش یادآوری خاطرات همسران در بهبود و احیای روابط زوجین را از منظر تحقیقات علمی مورد بررسی قرار دهیم، پس اگر شما هم به موضوعات مربوط به روانشناسی ازدواج علاقه مند هستید تا انتهای مقاله نقش یادآوری خاطرات همسران با برنا اندیشان همراه باشید.

نقش یادآوری خاطرات همسران در بهبود و احیای روابط زوجین

در مقاله نقش یادآوری خاطرات همسران در بهبود و احیای روابط زوجین بررسی می کنیم که چگونه خاطرات خوب گذشته موجب پایداری روابط بین زن و شوهر می شود.

یک تمرین حافظه برای احیای رابطه زوجین

تحقیقات جدید درباره خاطرات زوجین، ارزش خاطرات  دو نفره را نشان می دهد

در زمان استرس شدید، ممکن است احساس کنید که وقت گذاشتن برای رابطه تان آخرین چیزی است که در لیست کارهای شما قرار دارد. در نتیجه، این رابطه می تواند کمتر و کمتر به منبعی برای تقویت سلامت عاطفی شما تبدیل شود. شاید شما هم اکنون درگیر خواسته های شغلی خود، فرزندان، سایر اقوام و فشارهای اقتصادی برای بقا باشید. همانقدر که دوست دارید پیوندهای قدیمی خود را با شریک زندگی خود بازسازی کنید، فقط نمی دانید چه زمانی می توانید وقت خود را صرف زندگی خودتان کنید.

استرس می تواند به ویژه هنگامی مضر باشد که یک یا هر دو شریک زندگی در یک رابطه ای باشند که دانشمندان آن را “ناامن” می دانند. همانطور که از این اصطلاح پیداست  افرادی که متناسب با این تعریف هستند از آینده رابطه خود احساس اضطراب می کنند و معتقدند که نمی توان به طور کامل به شریک زندگی آنها اعتماد کرد تا از آنها مراقبت کند. افراد ناامن همچنین ممکن است سعی کنند احساس صمیمیت را به دلیل ترس از رها شدن از بین ببرند. در هر صورت، به همان اندازه که می خواهید بسیاری از خواسته های زندگی خود را متعادل کنید، ترس از بروز اشتباهی در روابط شما فقط می تواند احساس کلی نگرانی و اضطراب شما را تقویت کند.

به گفته دانشگاه کبک در مونترال، الکساندر لژون و همکارانش (2020)، “نتایج رابطه عاشقانه سودمند” از “احساس امنیت احساس شده ناشی از حمایت از یک شخصیت” ناشی می شود را اثبات نمودند. افراد وابسته به امنیت می توانند در زمان استرس با نمایش ذهنی آن چهره های آرامش بخش، خود را راحت کنند. وقتی اوضاع خوب پیش نرود، آنها می توانند با بازگشت به موقعیت هایی که احساس می کنند همه چیز خوب است، بازگردند. این خاطرات است که می تواند اعتماد به نفس آنها را تقویت کند، زیرا آنها می توانند در هر زمان سختی که اکنون تجربه می کنند، به آن برسند.

چند لحظه فکر کنید در مورد زمانی که با یک چهره عاشقانه احساس راحتی می کردید، خواه شریک زندگی فعلی تان باشد یا شریک رابطه از گذشته. آیا می بینید که در آن روزها در رویاهای روزانه خود تأمل می کنید و به شما اجازه می دهد مشکلات فعلی خود را از بین ببرید؟ نویسندگان کانادایی پیشنهاد می کنند برای افرادی که ناامن هستند، استفاده از این خاطرات راحت برای کمک به آنها در دستیابی به رضایت بیشتر از روابط فعلی بسیار مهم است.

علاوه بر هر اثر یادآوری ساده یک خاطره آرامش بخش، لژون و همکارانش. پیش بینی کردند که اگر این حافظه زمانی را فراخوانی کند که یکی از نیازهای مهم آنها برآورده شود، مردم می توانند از رابطه عاطفی بیشتری برخوردار شوند. به عنوان مثال، ممکن است اولین باری که با شخص قابل توجه دیگر خود ملاقات کرده اید و احساس جلب توجه شما دو نفر را به یاد بیاورید. با این وجود، آیا می توانید به یاد بیاورید که همسرتان چه احساسی نسبت به خود ایجاد کرده است؟ همانطور که رابطه شما فراتر از آن جذابیت اولیه توسعه یافت، آیا زمان هایی احساس کردید که به طور خاص با هم مرتبط هستید؟

برای آزمایش نقش امنیت دلبستگی و رضایتمندی از نیاز در یادآوری حافظه تقویت کننده زوجین، لژون و محققان همکارش الگوی نظری را ایجاد کردند که در آن ارتباط بین امنیت دلبستگی و رضایت نیاز در کمک به تنظیم زوجین ارزیابی شد. نمونه های آنها از بزرگسالان جوان، در درجه اول زن، نمونه های مرتبط با دانشگاه گرفته شده است. این مهم است که به خاطر داشته باشید، زیرا شرکت کنندگان طبق تعریف، درگیر روابط طولانی مدت نبودند.

وظیفه حافظه خود شامل دو قسمت بود، در بخش اول، از شرکت کنندگان خواسته شد که جزئیات خود را در مورد یادآوری یک واقعه در رابطه عاشقانه فعلی خود توصیف کنند، رویدادی که نشان می دهد “چگونه آنها خود را درک می کنند” در این رابطه و در مورد یک شرکت کننده که در  تحقیقات لژون و همکارانش شرح داده شده است، این خاطره از اولین رابطه عاطفی بود. شرکت کننده در ادامه یادآوری کرد که “اولین بار بود که احساس می کردم برای کسی آنقدر مهم هستم.”

برای مولفه دوم، از شرکت کنندگان خواسته شد تا سایر خاطرات مربوط به این رویداد را که خود به خود به ذهن خطور کرده اند، توصیف کنند. در مورد این شرکت کننده خاص، یکی از این خاطرات مربوط به شرایطی بود که او در خانه نامزد خود بود و بیمار شد. او یادآوری کرد که “من از خودم بسیار شرمنده شدم، اما در عین حال بسیار متأثر شدم که او اینگونه از من مراقبت می کرد.” نویسندگان این خاطره را اینگونه تفسیر کردند که نشان می دهد شرکت کننده تا چه حد می تواند بدون قضاوت درباره نامزدش صحبت کند.

نیازهای ارزیابی شده توسط تیم تحقیقاتی کانادا در دسته مواردی است که توسط یک نظریه مشهور انگیزه، نظریه تعیین سرنوشت ارائه شده است، پیشنهاد می کند که وقتی احساس می کنید اعمال خود را کنترل می کنید، حالت ایده آل رضایت از نیاز رخ می دهد.

همانطور که پیش بینی شده بود، نویسندگان گزارش دادند که افراد وابسته به رابطه ناامن در روابط فعلی خود کمتر تنظیم شده اند. با این وجود، توانایی بازیابی خاطرات “شبکه ای” یا مرتبط با آن که نیازهایشان را برآورده می کند، در مقابل این تأثیر مخرب بر توانایی آنها برای احساس رضایت از شریک زندگی خود است. لژون و همکارانش نیز بررسی کردند: “آنها به جای اینکه فقط در تعاملات خود با شریک زندگی خود به طرح های رابطه ای ناامن اعتماد کنند، ممکن است احساس امنیت را از خاطرات خود جذب کنند که در آن احساس رضایت بالایی برای نیازهای اساسی روانشناختی خود داشته باشند”.

تکنیک حافظه برای احیای روابط همسران

نقش یادآوری خاطرات همسران

با بازگشت به این سوال که چگونه می توانید بر استرس های روزمره خود غلبه کنید تا روابط خود را بهبود ببخشید، به نظر می رسد یافته ها کاربردهای عملی مشخصی دارند. در واقع، اگرچه این مطالعه بر روی شرکت کنندگان منفرد و نه زوجین انجام شده است، اما اکنون امکان ایجاد “خانه” در روابط شما با شریک زندگی خود حتی واضح تر است.

با بازآفرینی وضعیت دقیق دانشجویان دانشگاه در مطالعه لژون و دیگران شروع کنید. چند دقیقه با شریک زندگی خود بنشینید در حالی که هرکدام از شما یک لحظه “تعیین کننده” در رابطه خود را به یاد می آورند. آیا اولین بار بود که با یکدیگر ملاقات کردید، یا بعداً در جاده مانند تجربه تولد اولین فرزندتان تجربه دیگری بود؟ شاید حتی به اندازه این تجربه های تغییر دهنده زندگی قابل توجه نبوده بلکه بیشتر شامل رویدادهای روزمره مانند روشن کردن شمع ها قبل از یک شام مخصوصاً لذت بخش در خانه باشد.

حال به سراغ انجمن هایی بروید که این حافظه تحریک می کند. آیا از آن سه نیاز اساسی که احساس می کنید برآورده شده اند، هیچ کدام را به یاد می آورید؟ چگونه این موارد به لحظه اصلی تعیین زوج پیوند می خورند؟

آنچه محققان کانادایی نتوانستند انجام دهند، اما شما می توانید، مقایسه یادداشت ها با شریک زندگی خود است. اگر آن خاطرات را یادداشت کرده باشید، این حتی ساده تر است، اما فقط با بازگویی، می توانید به موضوعات اصلی احساسات شریک زندگی خود در مورد رابطه خود دسترسی پیدا کنید. شما احتمالاً مدتی قبل درمورد اینکه همسرتان به طور ایمن یا ناامن وابسته است تصمیم گرفته اید، اما شاید شما از میزان کمک به شریک زندگی خود در کسب احساس راحتی بیشتر آگاهی نداشته باشید.

به طور خلاصه، تحقق وبازیابی در روابط نزدیک طولانی مدت می تواند از منابع بسیاری حاصل شود. استرس های روزمره گاهی تجربه کردن آن را دشوار می کند. با این حال، نگاهی اجمالی به خاطراتی که شما و همسرتان از خود و اوقات مشترک خود دارید، می تواند به شما کمک کند تا ایمان خود را به رابطه و همسرتان دوباره بدست آورید.

دسته‌بندی‌ها