وابستگی و دلبستگی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند

وابستگی و دلبستگی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند

وابستگی یا دلبستگی یکی از مواردی است که باید به صورت دقیق در مورد آنها بدانیم تا در زندگی و روابطمان دچار مشکل نشویم،در این بخش از برنا اندیشان تصمیم بر آن داریم تا در مقاله وابستگی و دلبستگی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند شما را با نشانه های هر یک از آن ها آشنا کنیم.

وابستگی و دلبستگی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند

در مقاله وابستگی و دلبستگی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند دو مقوله مهم در هر رابطه ای را به صورت عمیق و دقیق بررسی خواهیم کرد و راهکارهایی نیز بیان می شود.

در این مطلب میخوام دلبستگی و وابستگی رو به طور جداگانه تعریف کنم و تفاوت هایشان را بگویم ، همچنین سوالات احتمالی را در این زمینه که در ذهنتون ممکن است پیش آید جواب بدهم ،و در آخر بهتون راهکارهایی بدم برای شناسایی افرادی که به آنها وابسته اید و همچنین رهایی از آنها.

پیشگفنار

انسان از روزی که به شکل جنین است و روح در بدن او دمیده میشود به ارتباط با دیگران نیاز دارد تا زمانی که بمیرد، به آن نیاز دارد مانند آب ، غذا ، پوشاک ، …… وغیره

هنگامی که بزرگتر میشوید و روابط رو درک میکنید ممکن است در این روابطی که با کسی یا چیزی یا جایی برقرار میکنید ،  به آن دلبسته شوید یا وابسته.

تفاوت وابستگی و دلبستگی چیست؟

وابستگی و دلبستگی چیست ؟

اینجا ممکن است براتون سوال پیش بیاد :

فرق بین دلبستگی و وابستگی چیه ؟

چی باعث میشه دلبسته شیم یا اینکه وابسته شیم؟

دلبستگی خوب است یا بد؟

وابستگی خوب است یا بد؟

برای جواب به این سوالات و بقیه سوالاتی که ممکن است در ذهن شما رخ بدهد ابتدا توضیحاتی مهم و کلیدی رو بهتون میگم و شما رو در جریان رازهایی قرار می دم که کاربردی هستند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی رهایی از تله وابستگی


ابتدا میخوام دلبستگی و وابستگی رو به طور جداگانه براتون تعریف کنم:

دلبستگی

هنگامی است که فرد شخصی ، شی یا وسیله ای و افرادی را با آنها آشنا می شود و آن فرد یا شی به مرور زمان تاکید میکنم مرور زمان برای او جذاب می شود و همیشه برای دریافت حال خوب و حس دوست داشته شدن به سمت آنها می رود  که در نهابت هر چه عمیق تر شود به عشق تبدیل میشود و بدون او نمیتواند.

 وابستگی: هنگامی است که فرد به خاطر عادت و مدت زمان زیادی یا به دلیل اینکه نیازهایش با او برطرف میشود حتی اگر آن چیز، شی یا فرد را دوست نداشته باشد اما به آن وابسته و نیازمند است و هم میخوادش و هم نه…

با توضیحاتی که داده شد  تا حدودی متوجه شدید که فرق این دو چیست ؛ اما چند مورد از تفاوت هایشان:

 • وابستگی از روی عادت ونیاز است اما دلبستگی از روی دوست داشتن است.
 • دلبستگی با گذشت زمان از بین نمی رود اما وابستگی با یک سری تمرین و گذشت زمان درمان میشود.
 • وابستگی از روی دلیل و برهان بوجود می آید و دلبستگی  تبدیل به عشق میشود و لزوما نباید دلیل خاصی داشته باشد.
 • دلبستگی خوب است اما وابستگی در هر صورتی میتواند آسیب زننده باشد زیرا باعث محدودیت شما میشود.

در چه صورتی دلبستگی خوب است و در چه صورتی بد؟

هنگامی که شما با فردی آشنا میشوید اما میدانید که با شرایط ، معیارها و باورها و علایق شما تناسب ندارد اما باز هم دوس دارید با او ارتباط داشته باشید و بخاطر او باروها و عقاید خود را تغییر میدهید و کم کم به او دلبسته میشوید و در آخر عاشق آن فرد میشوید آن موقع است که شما وارد یک رابطه سمی شده اید و فقط دارید به روح خودتون آسیب میزنید .

اما اگر شما به فردی که ظاهرا و رفتارا با شرایط و علایق و اعتقادات شما متناسب است و شما در کنار او احساس خوبی دارید شانس آشنایی میدهید و شما در آن رابطه رشد و پیشرفت میکنید ، ابتدا او را دوس دارید بیشتر که پیس می روید از او خوشتان می آید و به او دلبسته میشوید ، سپس اگر باز هم بیشتر پیشرفت عاشق هم میشوید و در این صورت است گه دلبستگی درست و خوب است.

وابستگی خوب است یا بد؟

وابستگی در بیشتر مواقع اصلا خوب نیست ، زیرا اگر آن چیز یا شخص که به آن وابسته اید دیگر نباشد یا از بین برود شما متوقف میشوید و زندگیتان مختل میشود و دیگر نمیتوانید کاری را بدون وجود آن انجام بدهید و نمیتوانید مستقل عمل کنید.

اما فقط در مواقعی خوب است که مثلا باعث شود فردی به سمت کار خلافی یا کاری که به ضرر خودش و اطرافیانش است نرود و مانعش شود.

چه چیزهایی باعث میشود که وابسته یا اینکه دلبسته شویم؟

قبل از آن باید بگم دلایل هر کدوم متفاوت است با هم :

دلبستگی چه دلایلی دارد؟

 1. از فرد مقابل بعد از آشنایی بیشتر خوشتان می آید .
 2. احساس خوشحالی و ارامش دارید وقتی کنار اوهستید.
 3. هم فکر و هم عقیده شماست .
 4. همیشه از شما در جمع ها حمایت میکند و ظاهرش را دوس دارید.
 5. ممکن است شبیه به شخصی با شما رفتار کند که به شما نزدیک است و شما او را دوست دارید.
 6. ممکن است شبیه شخصی باشد که شما در زندگی همیشه به وجودش نیاز داشتید و جای خالی اش را احساس میکردید.
 7. احتمال دارد طوری با شما رفتار میکند که شما از اطرافیانتون و عزیزانتون انتظار همچین رفتاری را دارید و از سمتشان دریافت نمیکنید.

وابستگی چه دلایلی دارد؟

1-ممکن است شما اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی داشته باشید و برای جبران آن از همصحبتی و همنشینی با افرادی بهره ببرید که از نظر دیگران محبوب باشند و شما برای دیده شدن به آنها وابسته باشید.

2-ممکن است شما به کسی یا چیزی با گذشت زمان عادت کنید و بدون آن نتوانید به زندگی عادی ادامه دهید.

3-از بچگی بقیه برای شما تصمیم میگرفتن و هیچ موقع به صورت مستقل و تنها کاری را انجام ندادید.

4-از سوی خانواده توجه و محبت لازم رو دریافت نکردید و وقتی اولین نفری که به شما محبت میکند نیاز شما و خلا وجود شما که محبت و دوست داشته شدن از سوی بقیه است برایتان در حال جبران شدن است اما شما ان را عمیقا دوس ندارید اما بخاطر نیازی که از شما رفع میکنید و شما وابستگی تان به آن را عشق و علاقه و دوست داشتن تعبیر میکنید و دائما در این رابطه در تکاپو هستید یک زمان او را دوس دارید و یک زمان از او خسته میشوید.

5-ممکن است به اجبار در شرایطی قرار میگیرید یا با کسی هم مسیر، همکلاس ، همکار ، هم خانه و….. قرار میگیرید که به وجودش نیاز است اما شما از آن خوشتان نمی آید ، به محض اینکه دیگر آن را نداشته باشید احساس کمبود چیزی را میکنید و میخواهید سریعا باز همان برگردد.

چکار کنیم تا در روابط خود وابسته نشویم

وابستگی و دلبستگی چیست ؟

چه کار کنم تا وابسته نشم؟

1-اول از همه مواردی که در قسمت قبل گفتم باید بدانید ، تا از خودتان آگاهی داشته باشید

آگاهی باعث میشود بتوانید خودتان برای خودتان یک تصمیم درست بگیرید و خودتان کنترل خودتان را در دست بگیرید و قدرت خود را داشته باشید.

2-سعی کنید با ترس هایتان مثل تنها خرید رفتن ، تنها زندگی کردن ، تنها به محل کار رفتن، تنها سفر رفتن ، تنها مدرسه رفتن و …. از این قبیل ، رو به رو شوید و تمرین هایی مثل :

 • هر هفته یکی از ترس هایتان را مشخص کنید و هر روز آن را هرچند سخت انجامش دهید.
 • هر روز جلوی آیینه بایستید و به خودتون یادآوری کنید که شما خودتون رو باور دارید.
 • هر روز دوتا از ویژگی های مثبت و خوبتون رو چه ظاهری و چه درونی رو برگه بنویسید و با خود تکرار کنید اگر جلوی آیینه انجام دهید که عالی میشود.

3-حرف دیگران برایتان مهم نباشد و کاری که دلتان میگوید انجام دهید.

4-دائما نقاط ضعف خود را بنویسید و آن هارا  اصلاح یا حذف کنید تا همان ضعف ها شما را به کسی یا چیزی برای رفع نیاز وابسته نکند.

5-این را همیشه بدانید که هیچ کس و هیچ چیز ماندگار نیست و سعی کنید همیشه به خودتان تکیه کنید.

6-تا جایی که میتوانید کارهایتان را خودتان انجام دهید و به کسی نسپارید ، حتی به خواهر یا برادرتان و افراد خانوده نسپارید و تا حدامکان کارهایی ضروریتان از بدون اینترنت و فضای مجازی انجام دهید.

7-سعی کنید همیشه طوری کارهایتان را انجام دهید که در هر شرایطی هم که باشید حتی سخت ترین شرایط باز هم بتونین کارتان را انجام دهید و باز به زندگی خودتون ادامه بدید.