پکیج آموزش چگونه به دیگران وابسته نشویم

پکیج آموزش چگونه به دیگران وابسته نشویم
نوع فایل
PDF
حجم فایل
10 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان قصد داریم تا یکی دیگر از بهترین و کاربردی ترین پکیج های روانشناسی با عنوان چگونه به دیگران وابسته نشویم – آموزش روانشناسی وابستگی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به روانشناسی و علوم رفتاری قرار دهیم.

چگونه به دیگران وابسته نشویم – آموزش روانشناسی وابستگی

در محصول چگونه به دیگران وابسته نشویم – آموزش روانشناسی وابستگی شما علاقه مندان به علم روانشناسی با ابعاد مختلف وابستگی و راه های رهایی از آن آشنا خواهید شد.

اعتیاد یا وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی امری است غریزی که از زمان نوزادی همراه هر فردی است و این احساسات از طریق نوازشهای کودکانه، تماس پوستی، عاطفی و رابطه چشمی از پدرومادر به فرزندان منتقل میشود و وابستگی عاطفی را بوجود می آورد. در واقع وابستگی عاطفی تا حدی که آسیب زا نباشد در زندگی همه افراد لازم و ضروری به نظر میرسد.

وابستگی عاطفی با احساس خشم، تردید نسبت به خود، ترس از طرد شدن، ترس از تنهایی، حس عدم امنیت، شرم و حقارت همراه است. کسی که از وابستگی عاطفی رنج میبرد فقط برای دیگران زندگی میکند، خودش را نادیده میگیرد و هر کاری انجام میدهد تا مورد پسند فرد دیگر باشد.

وابستگی نشان دهنده، عدم عزت نفس است که منجر به پایین آوردن ارزش خود، ترس از تنهایی و نادیده گرفتن نیازهای فرد میشود. وابستگی نوعی نیاز عاطفی و روانی به فرد دیگری است که بدون وجود او فرد وابسته، در زندگی‌ گرفتار مشکل میشود.

اموری که به آنها وابسته میشویم، معمولاً اموری ضروری اند، ولی هرگز حیاتی نیستند، پس میتوان آنها را ترک کرد.


پیشنهاد ویژه : آموزش روانشناسی کودک و نوجوان برای والدین


حتما در زندگی شما پیش آمده که خودتان را بیش از حد به چیزی، شخصی یا جایی وابسته دیده اید و یا حس کرده اید به شخص یا چیزی آن قدر وابسته شده اید که ترک کردن آن برایتان امکان پذیر نباشد یا حتی فکرکردن به کنار گذاشتنش در شما ایجاد وحشت و هراس کند. صحبت از وابستگی بیمارگونه ای است که تعادل احساسی ما را رد زندگی از بین می برد و باعث نابودی اعتماد به نفس در فرد می شود. در این مطلب به انواع وابستگی، عوارض و راهکارهای درمانی برای وابستگی ناسالم پرداخته ایم.

چرا وابسته می شویم؟

شکست های ما یکی از مهم ترین علل وابستگی هستند. همه ما در ناخودآگاه مان از این که به تنهایی کافی و کامل نیستیم در عذابیم. گاهی فرد در دوران کودکی به این نتیجه می رسد که به تنهایی قادر به انجام کاری نیست و همواره به دیگران نیازمند است. چنین فردی در بزرگسالی نیز به این باور می رسد که برای بقا و ادامه زندگی وابسته به دیگران است و همواره به کمک دیگران نیازمند است. چنین باوری معمولا در نتیجه حمایت های بیش از حد والدین در دوران کودکی ایجاد می شود و سرچشمه شکل گیری شخصیت وابسته است.

این افراد خود را بسیار آسیب پذیر می دانند که مانند یک کودک همواره محتاج کمک و توجه دیگران هستند و به همین دلیل بسیار حساس و زودرنج اند.

وابستگی چند نوع است؟

برای آشنایی بیشتر با عوارض ناشی از وابستگی ناسالم ضرورت دارد هم وابستگی سالم و هم وابستگی ناسالم تعریف شود تا با مقایسه آنها نسبت به موضوع اشراف نسبتا کاملی پیدا کنیم.

وابستگی سالم: در وابستگی سالم، فرد در زمان مناسب و در صورت نیاز، مستقیما درخواست کمک می کند. در روابط با دیگران احساس امنیت، اعتماد و علاقه به میزان کافی وجود دارد. روابط سالم و در حد اعتدال بوده و هر یک از طرفین در رابطه برای دیگری ارزش و اهمیت قایل هستند. طرفین در عین حال که به نیازهای خود توجه دارند، حس محبت و همدلی را نیز از طرف مقابل خود دریغ نمی کنند و خویشتن حقیقی خود را فراموش نمی کنند.

وابستگی ناسالم: در وابستگی ناسالم فرد سعی دارد طرف مقابل را تحت کنترل و نفوذ خود قرار دهد و به دلیل ترس از طرد شدن مانند یک قربانی هرگونه تحقیری را تحمل کند.

چرا وابستگی اتفاق میوفته؟

یکی از مهم ترین علت های شکست های که ما در زندگی داریم دلیلش بر میگرده به وابستگی های که داشتیم و دلیل اینکه ما چرا وابسته میشیم،

شاید بشه یکی از مهم ترین دلیل هاش رو اینطوری گفت که شخص باور کنه که: به تنهایی نمیتونه و برای زندگیش نیاز به حمایت داره،،

به  تنهایی نمیتونه حالشو خوب کنه، به تنهایی نمیشه موفق شد، برای تغییر من نیاز به حمایت شخص دیگه ای دارم  و . . .

یکبار برای همیشه همین حالا این رو درک کنیم بعد سراغ ادامه این آموزش بریم در زندگی برای تمام جنبه ها نیاز به هیچ چیزی ندارین:

اگه تنها هستین میتونین شاد باشین،

اگه دورتون شلوغه بازم میتونین شاد باشن،

اگه تنهایی میتونی موفق شی ،

اگه تیم داری بازم میتونی موفق شی و  . . .

ما نباید هر چیزی رو در زندگیمون به عامل بیرونی ربط بدیم برای اینکه بتونیم نتیجه بگیریم و چیزی مه مسلم هستش کارگروهی راحتتر و بهتر به نتیجه میرسه،

اما این دلیل نمیشه که چون تیم نداری نمیتونی موفق بشی در هر موقعیت و در هر شرایطی که هستی به سمت خواستت قدم بردار.

پس در واقع چرایی وابستگی ما اینه که ما فکر کنیم نیاز به یک همراه و حامی داریم که در این صورت آسیب پذیر ترین نوع زندگی  رو،

برای خودمون انتخاب کردیم به همین دلیل افرادی که وابسته میشن خیلی زود رنج و حساس هستند .

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.