پکیج آموزش تست و نمره گذاری پرسشنامه نئو و MMPI

نوع فایل
PDF-Word
حجم فایل
11 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی از محصولات روانشناسی با عنوان دانلود پکیج کامل آموزش تست و نمره گذاری پرسشنامه نئو و MMPI را به عنوان یک محصول دانلودی در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و علاقه مندان به مباحث روانشناسی قرار دهیم.

دانلود پکیج کامل آموزش تست و نمره گذاری پرسشنامه نئو و MMPI

در پکیج تست و نمره گذاری پرسشنامه نئو و MMPI به صورت کامل هم تمامی فرم های سولات مربوط به دو پرسشنامه قرار دارد و هم آموزش کامل نحوه اجرا و نمره گذاری آن ها قرار دارد.

معرفی آزمون نئو

از میان کوشش هایی که برای نمایش ساختار عاملی آزمون پنج عامل عمده در قالب یک پرسشنامه شخصیتی صورت گرفته است، مشهورترین آزمونی که گسترده ترین پژوهش ها را به خود اختصاص داده است، شخصیت سنج NEO است که راهنمای آن  اولین بار در سال 1985 منتشر شد و در حال حاضر شکل تجدید نظر شده آن، یعنی NEO PI-R از سال 1992 در دست است.

ساخت این آزمون در دهه 1970 با شناسایی ابعاد روان آزرده گرایی2، برونگرایی3 و گشودگی 4 آغاز گردید. آزمودنی هایی که در ساخت سه مقیاس اول مورد توجه قرار گرفتند، 2000 نظامی مذکر را شامل می شد؛ گروه های اضافی دیگری که بعدا مورد بررسی قرار گرفتند، سوداری های متعلق به آزمودنی های آغازین را برطرف نمودند. تعداد کثیری از ماده ها در آغاز بر اساس صفت زیربنایی فرضی هر سازه تدوین شدند و علاوه بر تحلیل عاملی، گستره ای از روش های اصلاح و پالایش ماده ها به کار رفت(لانیون و گوداشتاین،1382).

مک کری و کوستا اولین پرسشنامه را با 181 آیتم درسال 1985تهیه کردند و نسخه تجدیدنظر شده آن نیز در سال 1992 منتشر شد که شامل 240 عبارت بود و5 عامل عمده را ارائه می کند  که هر عامل شامل 6 بعد است. تست NEO مقیاس های تجربه شده ای برای اندازه گیری صفات N (روان آزرده گرایی) ، E (برون گرایی) و O (گشودگی نسبت به تجربه) داشت اما برای دو عامل دیگر یعنی A (موافق بودن) و C (با وجدان بودن) مقیاس های کلی داشت.

در سال 1989 چند سوال اضافه به استفاده کنندگان این تست پیشنهاد شد اما پرسشنامه بدون تغییر باقی ماند. تست NEO PI-R این نارسایی ها را با اضافه کردن مقیاس هایی برای صفات فرعی دو عامل A و C که قبلا فقط عوامل اصلی را ارزیابی می نمود و و صفات فرعی به طور ضمنی در آن عوامل بودند، برطرف می کند. علاوه بر آن  10 سوال دیگر نیز از  N ،E وO تغییر یافت تا صفات آن عوامل وضوح بیشتری یابد(گروسی فرشی،1380).


پیشنهاد ویژه:مجموعه پرسشنامه های رشته روانشناسی و مشاوره

کوستا و مک کری معتقدند این ابزار به دلایل متعددی در زمینه های مختلف علوم رفتاری مورد استفاده قرار گرفته و دارای جذابیت برای بالینگران است .اولاً این پرسشنامه، سبک های هیجانی بین فردی و انگیزشی افراد را مورد ارزیابی قرار می دهد که این سبک ها نیز در انواع مختلف اختلالات متفاوت است؛ ثانیاً، تصویر جامعی از مراجعان و افراد در اختیار قرار می دهد که با ابزارهای بالینی دیگر قابل وصول نیست و ثالثاً اطلاعات مفیدی در اختیار متخصصان قرار می دهد تا متناسب با آن، روش درمانی را انتخاب نموده و پیامدهای درمانی خاصی را انتظار داشته باشند(چلبیانلو و گروسی،1389).

معرفی پرسشنامه MMPI

پرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا (MMPI) مشهورترین و پر مصرف‌ترین آزمون شخصیتی برای سلامت روانی است که سال ۱۹۳۰ منتشر شد. پرسش‌های این آزمون جملاتی اِخباری هستند که فرد باید موافقت یا مخالفت خود را با آن‌ها اعلام کند. مثال‌هایی از نوع عبارت‌های آزمون MMPI در زیر آمده‌است.

من اشتهای زیادی برای غذا خوردن دارم.

من به ندرت نگران سلامتی ام می‌شوم.

من پدرم را دوست دارم.

من یک آدم مهم هستم.

از آنجا که ، پرسشنامهٔ پیچیده‌ای است، پیامدهای سوء تفسیر آن بسیار زیان بار است. به همین جهت استفاده از آن مستلزم وجود اجرا کنندگان آموزش دیده و با تجربه‌است. شده‌است که این آزمون از سوی پرسنل مدارس مورد استفاده قرار نگیرد. در آزمون I پاسخ‌های یک فرد با گروهای مختلفی از بیماران روانی مقایسه می‌شود.

نخستین نسخهٔ اصلاح شدهٔ I است که در سال ۱۹۸۹ انتشار یافته‌است. تا قبل از انتشار I-2 در سال ۱۹۸۹ این آزمون از زمان انتشار آن در سال ۱۹۴۳ مورد تجدید نظر قرار نگرفته بود، لذا دربارهٔ کفایت نمونه هنجاریابی شده اصلی نگرانی‌های جدی وجود داشت. در مواردی نوع دستور زبان و اشارات موجود در ماده‌ها منسوخ شده بود، بعض ماده‌ها شامل عبارات وابسته به جنس بود نهایتاً این نگرانی وجود داشت که مجموع ماده‌های امکان ارزیابی بعضی از ویژگی‌های مهم را نداشت.

در نتیجه نیاز به تجدیدنظر و هنجاریابی آن به شدت حس میشد و سمپوزیم در سال 1970 به‌طور کامل به موضوع تجدید نظر آن اختصاص یافت. MMPI-2 برای افراد بزرگ سال ۱۸ سال و بالاتر مناسب است.برای آزمودنی‌های کوچکتر از ۱۸ سال باید از MMPI-A استفاده کرد.MMPI-2 شامل ۵۶۷ گزاره می‌شود و معمولاً حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد. همچنین نسخهٔ کوتا شده‌ای از MMPI-2 وجود دارد که شامل ۳۷۰ گزارهٔ اول MMPI-2 است. نسخهٔ کوتا شدهٔ MMPI-2 در وضعیت‌هایی به کار می‌رود که وقت کم است. وضعیت بالینی آزمودنی‌ها عامل مهمی در تصمیم‌گیری برای کاربرد MMPI-2 است. اشخاصی که بسیار مضطرب با تهییجی هستند اغلب این کار را تقریباً تحمل نا پذیر می دانند.

آزمون شخصیتی مینه سوتا یا MMPI را می‌توان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمونها در زمینه شخصیت دانست. این پرسشنامه در سال ۱۹۴۳ به وسیلهٔ هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شد و از آن پس در پژوهشهای مختلف مربوط به مسائل شخصیتی و اختلالات روانی و در بیمارستانها، کلینیکها و مراکز بهداشت روانی مورد استفاده گسترده‌ای قرار گرفت. از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۵۴ بالغ بر ۶۸۹ مقاله پژوهشی که بیانگر ارزش چشمگیر این پرسشنامه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت می‌باشد، منتشر شد.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.