تفاوت عشق و دوست داشتن چیست و هرکدام چه ویژگی هایی دارند

تفاوت عشق و دوست داشتن چیست و هرکدام چه ویژگی هایی دارند

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه تفاوتی میان عشق و دوست داشتن وجود دارد؟ در این مقاله قصد داریم تا به موضوع تفاوت عشق و دوست داشتن بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با برنا اندیشان همراه باشید.

تفاوت عشق و دوست داشتن چیست و هرکدام چه ویژگی هایی دارند

در مقاله تفاوت عشق و دوست داشتن به صورت کامل در رابطه با مشخصات و ویژگی های عشق و دوست داشتن صحبت و گفتگو خواهیم کرد و شما را با هر کدام از آن ها آشنا خواهیم کرد.

الان با خودتون تعجب میکنید که مگه فرقی هم دارند؟

یا این سوال براتون پیش میاد که مگه کسایی که عاشقن به هم نمیگن دوستت دارم؟

و…. کلی سوالات که از روی ناآگاهی گفته می شوند.

حالا برای اینکه بتونیم به جواب این سوالات برسیم ابتدا هر دو را یعنی عشق و دوست داشتن را تعریف میکنیم:

دوست داشتن چه مشخصاتی دارد؟

احساس دوست داشتن متیواند بین دو نفر تا چند نفر وجود داشته باشد و انواع مختلف دارد:

دوست داشتن در روابط دوستانه ، زناشویی ، رفیق، دوست معمولی ، همکار ، دانش آموز و معلم ، استاد و دانشجو و حتی دوست داشتن یک شئ یا یک چیز گرانبها.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی درمان شکست عشقی و عاطفی


در اینجا مدنظر ما دوست داشتن از روی قلب و احساسات و عاطفه است:

پس اگر بخوایم یک تعریف جامع درباره ی دوست داشتن بگیم :

یک احساس سطحی از روی آگاهی و قلب است و حتی در کمترین زمان ممکن هم این حس اتفاق میافتد.

هشدار…….این حس ممکن است با هوس اشتباه گرفته شود……هشدار

راحت میگه دوستت دارم

الان حتما با خودتون دارین فکر میکنین که چه جاهایی از جمله دوستت دارم استفاده کردم و کاربرد درستشو نمیدونستم ، چه جاهایی از روی هوس و از روی ترحم به افرادی گفتم دوستت دارم و دل آن ها را شکستم و….

اما.. اما صبور باشید بزارید براتون عشق را از دیدگاه روانشناسی تعریف کنم تا بتونید راحت ترتصممیم بگیرید:

عشق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

از دیدگاه های مختلف عشق تعریف شده است و هر کسی بر اساس زاویه دید خودش و تجربه خودش آن را تعریف میکند، اما یک تعریف جامع که میتواند به همه ابهامات خاتمه دهد این است:

ایجاد یک احساس متفاوت وبسیار عمیق و ماندگار و کورکورانه در فرد که از روی ناآگاهی و از روی قلب بوجود می آید و با خود تعهد و وفاداری به همراه می آورد.

الان فهمیدید فرقشون رو ؟

مطمئنم که یکم گیج شدید بزارید بیشتر توضیح بدم ، با من همراه باشید:

عشق و دوستی چه تفاوتی با یکدیگر دارند

فرض کنید شما از فردی خوشتون میاد که معمولا این امر از روی ظاهر پیش می آید ، و سعی میکنید با اون فرد بیشتر آشنا شوید و وقت بیشتری را بگذارنید تا ببینید به او علاقه ی عمیقی دارید یا نه ، دراین مرحله ممکن است چند اتفاق شایع پیش آِید:

وابستگی ( که وابستگی در اکثر مواقع از روی کمبود محبت و توجه در کودکی فرد سرچشمه میگیرد و از روی اعتماد به نفس پایین فرد میباشد و  فرد فکر میکند شخصی بهتر از فرد مورد نظرش را نمی تواند پیدا کند و میترسد آن را از دست دهد آن را برتر از خود می داند و این حس با عشق اشتباه گرفته میشود)

ایجاد تب تند عاشقانه(ممکن است شما ناگهان به فرد مورد نظر حس زیادی پیدا کنید و بخواهید سریعا به او دست پیدا کنید و دائما بگویید که عاشق او هستید و وقتی که به او رسیدید این تب تند از بین می رود و شما سردرگم هستید و یک تعهد با خود دارید زیرا که عشق مستلزم تعهد و وفاداری است )

در اینجا باید صبور باشید بگذارید زمان بگذرد تا تشخیص دهید که فقط او را در حد یک دوست یا رفیق دوست دارید یا به روابطی فراتر از آن با او فکر میکنید.

اگر از مرحله آشنایی هم گذشتید و فراتر رفتید ممکن است این حس دوست داشتن تبدیل به عشق شود و شما احساسات جدیدی را تجربه کنید و دیدتون در زندگی بیشتر شود.

چند مورد برای فرق عشق و دوست داشتن

1-اگر عاشقتان باشد با گریه شما اشک میریزد و با ناراحتی شما ناراحت میشود اما اگر دوست داشتن باشد هنگامی که اشک میریزید سعی میکند شما را آرام کند و کنارتان باشد.

2-اگر نظرات شما حتی اشتباه هم باشد ، باز آن ها را تایید و تمجید میکند.

3-اگر عاشقتان باشد تحت هیچ شرایطی نمیخواهد شما را از دست بدهد به صورت واضح تر یعنی بدون شما نمیتواند اما در دوست داشتن ، فرد راحت میتواند رابطه راتمام کند و دیگر با شما نباشد.

دسته‌بندی‌ها