منتورینگ موفقیت در بهبود عملکرد کارکنان

منتورینگ موفقیت در بهبود عملکرد کارکنان

برای هدایت شغلی لازم است تا از منتورینگ موفقیت استفاده کنید و مهارت های خودتان را رشد دهید. در واقع شما می توانید به کمک منتورینگ تصمیمات بهتری بگیرید و دیدگاه و نگرش جدیدی نسبت به زندگی و شغلتان داشته باشید.

شما می توانید زیر نظر یک منتور شروع به کار کنید و از تجربیات او استفاده نمایید. زیرا منتورینگ موفقیت به شما کمک می کند تا بتوانید در زندگی و کار و حرفه تان موفق باشید. شایان ذکر است که منتورینگ موفقیت به ما کمک می کند تا از طریق علمی به اهدافتان برسید و نیازی به آزمون و خطای مربوط به یادگیری شخصی نیست.

در این قسمت از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا به صورت کامل شما را با منتورینگ موفقیت آشنا کنیم و ابعاد مختلف منتورینگ را مورد بررسی قرار دهیم.

منتورینگ چیست و منتور کیست؟

در بسیاری مواقع منتورینگ و مربی گری را به جای هم به کار می برند اما لازم است بدانید که نقش منتورینگ مانند یک مربی نیست. زیرا منتورینگ بر روی اهداف بلند مدت تمرکز دارد.

یعنی یک منتور به جای آنکه به اصلاح و بهبود یک رفتار خاص بپردازد به عنوان یک تشویق کننده فعالیت می کند. همانطور که میدانید مربیگری دارای سابقه ای طولانی است و اصطلاح منتور از شخصیت مربی در ادیسه هومر گرفته شده است.

این شخصیت همراه همیشگی تلماخوس، پسر ادیسه بود و در زمانی که از خانه و خانواده دور بود به او راهنمایی و نصیحت می کرد. شایان ذکر است که هدف یک مربی این است که تمام تجربیات جمع آوری شده در طول زندگی حرفه ای و زندگی خود را به نفع کار آموز به او منتقل کند.

گاهی اوقات منتورینگ می تواند ترسناک باشد اما در عین حال نباید کلمه مربی تصاویر رایج از مفهوم مربی های کلاس ورزشی را به ذهن بیاورد. پیشنهاد می شود تا به پکیج روانشناسی صنعتی سازمانی مراجعه نمایید.

زیرا چنین تصاویری می تواند به مربیان احساس مسئولیت بیش از حدی را القا کند و اگر شما یک منتور هستید ممکن است احساس کنید که باید در مورد همه چالش ها و شکست ها و رازهای موفقیت شغلی خود صحبت کنید. با اینکه مربیگری می توانید ترسناک باشد اما الزاما قرار نیست که همواره چنین احساسی را داشته باشید.

منتورینگ موفقیت چه اهمیتی دارد؟

شایان ذکر است که مربیگری بسیار مهم است، زیرا به کارکنان کمک می کند تا بتوانند در نقش هایی که هستند به مهارت بالایی دست پیدا کنند و به انواع شایستگی های شغلی مجهز شوند و همچنین برای فرصت های رشد در آینده آماده می شوند.

از این رو اگر یک سازمان می خواهد تا استعدادهای مناسب را جذب کند و آنها را برای شرکت خودش حفظ کند لازم دارد تا از یک منتور با دانش و سواد کافی استفاده کند.

منتورینگ موفقیت چیست و چه فوایدی برای سازمان ها دارد؟

به یاد داشته باشید که یک منتور به افراد کمک می کند تا مهارت های جدید بیاموزند و اعتماد به نفس بیشتری کسب کنند و تصمیمات بهتری را برای رشد شغلی خود بگیرند. همواره در سازمان های مختلف مشاهده می کنیم که مربیان با کارهایی که انجام می دهند بعد از مدتی نتایج را گزارش می کنند که شامل رضایت از پیشرفت دیگران است.

لازم به ذکر است که منتورینگ موفقیت به گسترش دیدگاه های نسلی و فرهنگی، تقویت مهارت های فنی، رهبری، رهبری و بین فردی و تداوم تجربه و ایده ها و بینش های جدید کمک می کند.

آشنایی با منتورینگ موفقیت

تمام سازمان ها باید از منتورینگ موفقیت استفاده کنند تا به کمک اصول آن به کارمندان خود کمک کنند که به یک مربی تبدیل شوند و در این راه باید از راهنمایی های یک مربی ارشد استفاده کنند. شایان ذکر است که در بیشتر سازمان ها چنین امکانی برای افراد وجود دارد و می توانند از خدمات منتورینگ موفقیت استفاده کنند.

در واقع مربیگری در محل کار صرفا به افراد کمک نمی کند که احساس خوبی به دست آورند. به همین دلیل تحقیقات زیادی در خصوص منتورینگ موفقیت انجام شده است تا از اثرات بی نظیر منتورینگ و مربیگری در سازمان ها حمایت شود.

اگر شما مدیر یک سازمان هستید و می خواهید در شرکت یا سازمان خود از منتورینگ موفقیت استفاده کنید لازم است تا در این باره تحقیقات لازم را انجام دهید تا بتوانید کار خودتان را در این زمینه آغاز کنید.

ساخت یک برنامه منتورینگ موفقیت

اگر شما در بخش منابع انسانی فعالیت میکنید و قصد دارید تا یک برنامه منتورینگ موفقیت را آغاز کنید در جای مناسبی هستید. در ابتدای کار باید بدانید که برنامه های مربیگری کار زیادی دارد و شما باید خودتان را برای آن به خوبی آماده کنید.

لازم است اهداف برنامه مربیگری را مشخص کنید و یک برنامه راهنمایی خوب را تدوین نمایید. شایان ذکر است که یک برنامه راهنمایی خود باید با تمامی اهداف مربوط به کسب و کار هماهنگ باشد. همچنین پیشنهاد می شود تا به پکیج مشاوره شغلی مراجعه فرمایید.

در برنامه های مربیگری سنتی همواره مشاهده می کنیم که رهبران ارشد با افراد جوان تر جفت می شوند تا از آنها حمایت کنند و این کار به رشد کلی سازمان کمک می کند. در واقع هدف این سبک راهنمایی این است که نرخ ترفیع در سازمان افزایش پیدا کند.

تبلیغ صحیح برنامه مورد نظر

اگر می خواهید برنامه مربیگری تان را رشد و توسعه دهید لازم است تا بر روی به دست آوردن رهبری هیئت مدیره متمرکز شوید. چرا که وقتی رهبران یک برنامه را ترویج می کنند و از مزایا و اهمیت آن صحبت می کنند تاثیر بیشتری بر روی بقیه سازمان می گذارد. به همین دلیل استفاده از شور و شوق پذیرندگان اولیه یا مربیان محبوب باعث ایجاد تبلیغات شفاهی و هیجان در مورد برنامه می شود.

لازم به ذکر است که بسیاری از برنامه های مربیگری در ابتدا توسط یک مهمانی مجازی یا حضوری آغاز می شود که در آن برنامه تمامی افراد می توانند یکدیگر را مشاهده کنند و از برنامه های هم باخبر می شوند. منتورها می توانند افرادی که پتانسیل مربیگری دارند را به خوبی شناسایی کنند و برای ایجاد و حفظ رابطه بسیار تلاش می کنند.

متصل کردن مربی ها و منتورها

استرس زا ترین و در عین حال هیجان انگیزترین بخش کار این است که بخواهید منتور و مربی ها را با یکدیگر جفت کنید. گاهی اوقات اگر برنامه شما نیاز به بیش از ۱۰ مربی و منتور داشته باشد ممکن است گرفتار کابوس لجستیکی شوید.

از این رو بسیاری از شرکت ها برای رفع این مشکل از نرم افزارهای راهنمایی مانند Together استفاده می کنند تا از طریق الگوریتم های خاص اتصال ها را انجام دهند.قانون نردبان در تصمیم گیری گروهی برای مطالعه بیشتر مقاله را بخوانید.

در واقع این نرم افزار به خوبی پاسخ های ارائه شده توسط شرکت کنندگان را در نظر می گیرد. بنابراین شایان ذکر است که استفاده از نرم افزارهای آموزشی دارای مزایای بسیاری است و می توانید به مدیران سازمان در این زمینه کمک های زیادی کند.

اگر می خواهید جفت های معناداری بین منتورها و مربی ها ایجاد کنید باید با ویژگی های یک منتور خوب و مربی دانا آشنا باشید و در بین دیگران آنها را تشویق نمایید.

فواید منتور بودن در منتورینگ موفقیت

زمانی که فردی نقش مربیگری را قبول می کنید در واقع قصد دارد تا عملش را پس دهد و از طریق تجربیاتی که دارد به سازمان و شرکت خود کمک می کند. به یاد داشته باشید که همواره آموزش دادن به دیگران بهترین راه برای یادگیری فردی است و به همین ترتیب مربیان با هدایت و کمک به رشد استعدادهای دیگران به عنوان رهبران و ارتباط دهندگان، شایستگی های بیشتری پیدا می کنند.

به دست آوردن تایید برای مهارت های رهبری

اگر افراد در موقعیت یک الگو قرار بگیرند می توانند تبدیل به مربیان و رهبران بهتری شوند و در نتیجه قدرت مدیریت بالایی را به دست می آورند. به یاد داشته باشید که مسئولیت کمک به هدایت شغلی و اهداف یک فرد مستلزم آن است که کارمند ارشد آموزش دهد و در کنار آن به افراد انگیزه فراوانی نیز بدهد.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک مربی همواره باید در مکالمات دشوار دارای بازخوردی صادقانه باشد. چرا که تمام این مهارت ها در بالای لیست مورد نیاز یک رهبر قرار دارند.

قبول شدن به عنوان یک مشاور

درست مانند توسعه مهارت های رهبری، مربیان به دلیل مهارت های ارتباطی و توانایی کمک به کارکنان جوان در پیشرفت شغلی و توسعه فردی شناخته می شوند.

شایان ذکر است که مربیان به عنوان مشاورانی دیده می شوند که آماده کمک به دیگران هستند. شما باید بتوانید به طور واضح ارتباط برقرار کنید و در این باره آلبرت انیشتین بیان کرده است که اگر شما نتوانید یک موضوع را به کودکی ۶ ساله آموزش دهید به طوری که او متوجه شد به این معناست که خود شما هم آن موضوع را به خوبی درک نکرده اید. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله مذاکره جهت افزایش حقوق را بخوانید.

به همین دلیل شما در جایگاه یک مربی باید بتوانید مهارت های لازم را به خوبی به کارمندان آموزش دهید به طوری که آنها بتوانند به خوبی موضوع را یاد بگیرند. بنابراین شما باید توضیحات را به صورت شفاف ارائه کنید به صورتی که آنها هم به سادگی متوجه شوند.

رشد و توسعه مهارت های ارتباطی

مربیان به دلیل قرار گرفتن در یک رابطه راهنمایی کننده به ارتباط دهنده و شنوندگان بهتری تبدیل می شوند. به دست آوردن دیدگاه های جدید در حالی که مربی معمولا در موقعیتی است که دانش را به منتور منتقل می کند یک رابطه راهنمایی می تواند به کارمند با تجربه تر کمک کند تا مهارت های جدید را به خوبی بیاموزد.

همواره توصیه می شود تا کارمندان جوان تر به عنوان یک مربی و راهنما فعالیت کنند. چرا که آنها از این طریق یک مدل راهنمایی معکوس برای به اشتراک گذاشتن پیشرفت های فناوری، روندها یا تقویت مهارت های نرم و دیجیتال را بر عهده می گیرند. در واقع این بخشی است که مربی می توانید به یک معلم تبدیل شود و مهارت های خودش را برای انجام کارهای مختلف توسعه دهد.

زمانی که منتور شروع به بازخورد دادن می کند و استعدادهای جدید را کشف می کند به مربی کمک می کند تا بتواند به کارکنان آموزش دهد و در نتیجه در رشد سازمان و شرکت نقش مهمی را ایفا می کند و همین موضوع باعث می شود تا اطرافیان نیز شایسته تر و راضی تر باشند.

همچنین فرصتی بسیار مناسب برای یافتن استعدادهای جدید برای تبلیغات یا پروژه های خاص است. به یاد داشته باشید که مربیگری هم برای شبکه های مربی و هم برای شبکه های منتور بسیار مفید و موثر است.

منتور بودن در منتورینگ موفقیت چه مزایایی دارد؟

همانطور که میدانید اگر فردی دانا و ارشد در محیط کار بتواند به کارمندان راهنمایی و مشاوره دهد قطعا بسیار مناسب و مفید خواهد بود. زیرا اگر کارمندان خودشان بخواهند با آزمون و خطا به رشد و توسعه فردی دست یابند باید زمان زیادی را طی کنند.

این در حالی است که یک مربی ماهر و توانا می تواند فرایند یادگیری و پیشرفت افراد را تسریع کند. بسیار مهم است که کارمندان با فرهنگ محل کار آشنا باشند و این موضوع را مربی به تمامی افراد آموزش می دهد. به همین دلیل یکی از مزایای داشتن مربی برای موفقیت در شغل جدید این است که به شما کمک می کند تا خیلی سریع با فرهنگ محیط کار سازگار شوید.

شایان ذکر است کارمندانی که در برنامه های مربی شرکت می کنند و به حرف هایی که او می زند گوش می کنند نسبت به افرادی که از این موضوع دور هستند توانایی های بهتری در سازگاری با محیط کار دارند. به همین دلیل در محیط های کاری بسیار مهم است که افراد به خوبی با فرهنگ موجود در محیط کار آشنا شوند و بدانند که چه کارهایی را باید انجام دهند و چه کارهایی را نباید انجام دهند.

رشد و توسعه مهارت های فردی

تمامی منتورها همواره به دنبال فردی هستند که به او کمک کنند تا بتواند آینده شغلی اش را ارتقا دهد. به همین دلیل یک مربی از طریق راهنمایی و مشاوره می تواند به کارمندان کمک کند که پتانسیل کامل یا ذهنیت کارآفرینی خود را در محل کار توسعه دهند. فرصت های شبکه سازی یک برنامه راهنمایی در محل کار یک راه عالی برای استخدام کنندگان جدید است تا بتوانند شبکه خودشان را توسعه دهند.

افرادی که به تازگی استخدام شده اند و وارد محیط کار شده اند مدت ها طول می کشد تا بتوانند با فرهنگ محیط آشنا و سازگار شوند. حال اگر یک برنامه کامل راهنمایی برای افراد وجود داشته باشد آنها خیلی سریع تر و بهتر می توانند خودشان را با محیط سازمانی هماهنگ کنند. این موضوع در رابطه با کارهایی که به صورت دورکاری فعالیت می کنند نیز صادق است.

در واقع تمامی برنامه های مربی به افراد سازمان کمک می کند تا بتوانند مسیر و آینده شغلی شان را به خوبی مشخص کنند و در نتیجه از طریق فرایندی خاص به سرانجام می رسند.

کسب مهارت حل مسئله

در محیط های کاری قطعا وجود مشکل انکار ناپذیر است و ممکن است یک کارمند با موقعیتی چالش زا مواجه شود و نداند که در آن زمان چه کاری باید انجام دهد. حال در این میان یک مربی یا همان منتور می تواند در نقش یک راهنمای دانا به او کمک کند تا مشکل را رفع کند.

در این مورد می توان از تجربیات یک کارمند با تجربه استفاده کرد و به کارمند تازه کار کمک کنیم تا توانایی هایش را رشد و توسعه دهد. بنابراین کارمندان از همین روش می توانند چیزهای زیادی را از مربی یاد بگیرند.

به این نکته توجه نمایید که کارمند با تجربه باید اطلاعات مفید و دقیقی را به کارمند تازه کار انتقال دهد. یعنی دانش او باید شامل اطلاعات کامل از سازمان و همچنین برنامه و آموزش هایی باشد که مربی آن ها را به عنوان راهنمایی در جهت کمک به کارمندان تدوین کرده است. از این طریق مربی می تواند منتورینگ موفقیت را به خوبی در سازمان و محیط کار پیاده سازی کرده و در نتیجه بعد از مدتی کارمندان به رضایت دست پیدا می کنند.

حمایت از رابطه آموزشی موفق

اگر می خواهید یک رابطه آموزشی موفق داشته باشید لازم است تا بر روی اهداف خود تمرکز کنید و متوجه شوید که دقیقا چه چیزی می خواهید و لازم است برای کار خود چه تجربیاتی را کسب کنید. به عنوان مثال در سازمان های مختلف همواره با پدیده جا به جایی کارمندان مواجه هستیم.

به عنوان مثال ممکن است یک کارمند از بخش بازاریابی به بخش فروش منتقل شود. در این مورد لازم است تا مربی با مدیر فروش جفت شود و سپس از طریق تشویق آنها به صحبت در مورد چگونگی این انتقال از رابطه آنها حمایت کنید.

زمانی که برای شروع کار هیچ طرح و برنامه ای وجود نداشته باشد قطعا جلسه اول بسیار سخت و دشوار خواهد بود. از این رو پرسیدن سوال از مربی می تواند به شکل دهی مسیر بحث کمک کند. از این رو شما باید آن ها را تشویق کنید تا سوالاتی مانند موارد زیر را بپرسند.

  • چرا تصمیم گرفتید مربی شوید؟
  • اهداف شما برای رابطه چیست؟
  • چگونه وارد فلان نقش شدید؟
  • در موقعیت فلان با چه چالش هایی مواجه هستید؟
  • کار بر روی چه مهارت هایی برای من مفید است؟

به یاد داشته باشید که برنامه های آموزش منتورینگ موفقیت در محل کار با پشتوانه روابط موفق راهنمایی ساخته می شوند. مهم تر از آن شرکت کنندگان و سازمان ها بیشترین مزایا را از مربیگری که یک رابطه قوی در هسته خود دارند به دست می آورند.

مراحل چندگانه منتورینگ موفقیت

سازمانی هایی که قصد دارند تا برای شرکت خودشان یک برنامه منتورینگ موفقیت تدوین کنند باید بدانند که این فرایند دارای معنای عمیقی می باشد. زیرا هنگامی که کارمندان یک شرکت از مشاوره های مربی به خوبی استفاده کنند قطعا تعامل و بازدهی بهتری نسبت به قبل خواهند داشت.

تمام این موارد بین افراد دیگر نیز صادق است و موجب می شود تا تمامی کارکنان از موفقیت شغلی بهره مند شوند و در نتیجه افراد به رضایت شغلی دست پیدا می کنند. شما به عنوان یک منتور یا مربی در سازمان باید به مراحل منتورینگ موفقیت به خوبی توجه کنید.

ایجاد رابطه

گاهی اوقات شرایطی وجود دارد که موجب می شود تا مربی و کارمندان شناخت خوبی از هم نداشته باشند. به همین دلیل لازم است تا برای این کار یک برنامه ریزی خوبی انجام دهید و بر روی تعاملات بین فردی کار کنید. هنگامی که شما این کار را انجام می دهید باعث می شود تا بین مربی و کارمندان نوعی اعتماد شکل بگیرد و در نتیجه در بلند مدت رشد فردی بهتری رخ می دهد.

برای آنکه تعاملات بین فردی را توسعه دهید لازم است تا از ارزیابی بهره ببرید. چرا که این کار باعث می شود تا بینش بهتری نسبت به مربی و کارمندان خود به دست آورید.

اگر شما بتوانید ترجیحات فکری را به خوبی درک کنید قادر هستید تا روابط بین فردی را به خوبی سازماندهی کنید. به عنوان مثال اگر فردی در یک سوم انتظاراتش دارای انعطاف پذیری باشد می دانید که اگر شما به زمان ملاقات متعهد باشید می توانید به راحتی اعتماد او را جلب کنید.

مشخص کردن انتظارات و نقش ها

در هر سازمان هر فردی به دنبال چیزی از این رابطه است. به عنوان مثال شما باید مشخص کنید که هر چند وقت یک بار جلسه برگزار کنید. یا باید بدانید که این جلسات حضوری باشد و یا به صورت مجازی برگزار شود. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگز فرضیات خودتان را به دیگران تحمیل نکنید و در یک شرایط آزاد از نظرات و اندیشه های دیگران نیز بهره ببرید.

یکی از فعالیت هایی که می تواند از این فرایند پشتیبانی کند تحت عنوان ۱-۲-۳ شناخته می شود. به همین دلیل قبل از هر جلسه لازم است تا هر فرد پاسخ هایش را برای سوالات زیر آماده کند.

  • سه نقطه از نمایه خودتان را نام ببرید که با سبک ارتباطی شما سازگار است.
  • دو نقطه از نمایه خود را به اشتراک بگذارید تا هنگام کار با دیگران از آن آگاه باشید.
  • هنگامی که دیگران با شما ارتباط برقرار می کنند یک نکته مهم را به اشتراک بگذارید.

زمانی که شروع رابطه با صداقت و گفتگوی آزاد شروع شود باعث می شود تا همکاری های بین فردی رشد یافته و در نتیجه اعتماد نیز افزایش پیدا می کند.

آشنایی با منتورینگ موفقیت و تاثیر آن در بهبود عملکرد کارمندان

برنامه ریزی کردن

بهترین نقطه شروع این است که شما به مربی کمک کنید تا به خودآگاهی کامل دست پیدا کند. از این رو شما باید از نمایه طراحی شده برای هدایت مکالمه استفاده کنید. یعنی متوجه شوید که آنها چگونه از ترجیحات خود برای موفقیت استفاده می کنند؟ نقاط قوت شان را در چه چیزی می بینند؟ اگر کسی از نقاط قوت خود و همچنین زمینه های که مایل به بهبود آنها هست آگاه باشد موجب می شود تا مربی خیلی راحت تر بتوانند کارمندان را راهنمایی کند.

به جز توانایی های لازم برای آموزش لازم است تا به رشد و توسعه مهارت های نرم نیز توجه داشته باشید. مرکز مرور تجارت هاروارد تمرکز بر شخصیت را به جای شایستگی توصیه می کند و بیان می کند که بهترین مربیان افرادی هستند که می توانند به شکل دهی و مدل سازی کیفیت های مبتنی بر ارزش کمک کنند. بنابراین شما باید اجازه دهید که اهداف منتوری شما را هدایت کرده و بعد از آن تخصص خود را برای افزایش اعتماد به نفس تان به کار ببرید.

تشویق و حمایت

همانطور که گفته شد منتورینگ موفقیت به عنوان یک اهرم تشویق کننده عمل می کند و هرگز قصد ندارد تا رفتار خاصی را در فردی ایجاد کند. در واقع مربی باید به کارمندان بازخورد مثبت دهد و در کنار این موضوع آنها را تشویق کند که از منطقه امن خودشان خارج شوند. به همین دلیل لازم است تا بر روی رشد و تقویت اعتماد به نفس افراد کار کنیم که بتوانند ظرفیت های خودشان را به خوبی رشد دهند.

شایان ذکر است که مربی تاثیر زیادی بر روی کارمند دارد و به همین دلیل باید کاری کند که فرد را در موقعیت های مختلف به چالش بکشد و همین موضوع باعث شود تا فرد بتواند از منطقه امن ذهنی اش خارج شود.

در واقع مربی باید خودش را به جای کارمندان قرار دهد تا بتواند به خوبی آنها را تشویق و تمجید کند که این موضوع به سازگاری آنها کمک زیادی می کند. شایان ذکر است که تشویق کارمندان در محیط کار باعث می شود تا فرد بتواند به نقاط قوت خودش باور داشته باشد و در نتیجه به رشد فردی دست پیدا می کند.

نتیجه گیری

همواره به این موضوع توجه داشته باشید که هیچ موضوعی کامل و قطعی نیست و شما باید به این موارد به خوبی توجه کنید. به عنوان مثال ممکن است یک روش در ابتدای کار بسیار مفید باشد اما بعد از مدتی هیچ فایده ای نداشته باشد.

از این رو گاهی اوقات لازم است تا یک قدم به عقب برگردید و به طور کامل بررسی کنید که چه مشکلی ایجاد شده است. در این میان باید توجه داشته باشید که یک مربی حرفه ای اگر مشاهده کنید که کارمندان ترجیح می دهند تا از روش دیگری استفاده کنند قطعا مسیر را تغییر خواهد داد.

در محیط کاری در بسیاری موارد ممکن است با مربی دچار چالش شوید اما باید به یاد داشته باشید که این موارد را می توان از طریق جفت شدن مرتفع ساخت. زیرا ترجیحات افراد با یکدیگر متفاوت بوده و شما باید بتوانید تعادلی بین این موضوعات ایجاد کنید.

دسته‌بندی‌ها