خنده درمانی چیست و چه اثراتی بر ما می گذارد

خنده درمانی چیست و چه اثراتی بر ما می گذارد

آیا با خنده درمانی آشنا هستید و می دانید که خنده درمانی چیست؟ به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این بخش از مجله عملی برنا اندیشان مقاله ای با عنوان خنده درمانی را در اختیار شما عزیزان علاقه مند به مجموعه مقالات روانشناسی قرار دهیم و به صورت کامل در رابطه با خنده درمانی در روانشناسی و فواید بی نظیر خنده درمانی و همچنین اثرات خنده درمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

خنده درمانی چیست و چه اثرات درمانی بر ما می گذارد

در مقاله خنده درمانی چیست و چه اثرات درمانی بر ما می گذارد شما به صورت کامل با فواید خنده درمانی و اثرات کاربردی ای که بر افراد می گذارد آشنا خواهید شد.

مهارتی به نام ” خنده”

گاهی خندیدن آنقدر برای ما انسان ها عادی میشود که فراموش میکنیم، چقدر شگفت آور است. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که خنده چقدر میتواند در عمل وعکس العمل بدن سودمند باشد و آیا میدانید در هنگام خندیدن در بدن چه اتفاقی رخ میدهد؟

خنده درمانی چیست؟

خنده باعث میشود انرژی از منبع درونی وجود شما به سطح بیاید. انرژی همانند سایهای خنده را دنبال میکند و به دنبال آن جاری میشود. آیا تا کنون توجه کردهاید اوقاتی که واقعاً و از ته دل میخندید، به طور عمیق در حالت مدیتیشن قرار دارید؟ در واقع در این لحظات فکر کردن کاملاً متوقف میشود. اساسا غیر ممکن است که در یک زمان هم فکر کرد و هم خندید. خندیدن و فکر کردن دقیقاً متضاد یکدیگرند. اگر واقعاً بخندید، فکر کردن متوقف میشود ولی اگر فکر کردن ادامه پیدا کند، خنده ، واقعی و از ته دل نخواهد بود. هنگامیکه شما عمیقاً میخندید، ناگهان فکر ناپدید میشود. خندیدن یکی از بهترین، ساده ترین و طبیعی ترین راه های خلاصی از شر ناآرامی های ذهن است. خندیدن میتواند مقدمه ای شورانگیز برای وارد شدن به مرحله توقف افکار و بی ذهنی باشد.

آشنایی با فواید خنده درمانی
آشنایی با فواید خنده درمانی

اهمیت لبخند

دانش روانشناسی، امروزه پی برده است که لبخند در زندگی ما از اهمیت به سزائی برخوردار است. لبخند و خنده هیچ عارضه جانبی مضری ندارد و حتی اگر نتواند به خودی خود بیماری و فشارهای روانی را علاج کند، حداقل میتواند لحظات نگرانی به وجود آمده از بیماری را برطرف سازد. لبخند علاوه بر معکوس کردن مسیر بیماری و تأمین سلامت ، بهترین یخ شکن در گردهمائی های اجتماعی است. در سالهای اخیر دانشمندان سعی داشتند که فیزیولوژی خنده و اثرات پزشکی قابل اثباتش را آشکار کنند.


پیشنهاد ویژه : پکیج تکنیک های خنده درمانی


گروهی از این وحشت دارند که اگر زیاد بخندند و یا لبخند به لب داشته باشند، دیگران آنها را جدی نگیرند در حالی که باید بدانیم امروزه مشکل، خنده زیاد نیست ، بلکه کمبود خنده است. البته بایستی صادقانه خندید و شخصیت خود را نیز در نظر داشت. خنده آنگاه مؤثر و درمانبخش است که به موقع باشد و به شخصیت دیگران آسیب نرساند. خنده های بی مورد و تمسخرآمیز، انسان را غافل میکند و پرده سیاهی بر روی عوامل شادی آفرین دیگر میکشد.

آثار مثبت خندیدن

خنده پدیده ای است که در اغلب موارد برای ابراز شادمانی و لذت به کار میرود و یک توانایی است که در بین موجودات زنده فقط انسان دارای آن است. انسان با توانایی خندیدن به دنیا می آید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز میتواند بخندد.

از دیدگاه روانشناسی خنده و اکنشی است که برای تخلیه هیجانات به کار می رود در واقع از طریق خندیدن انرژی ذخیره شده ناشی از شرایط مختلف مثل کنترل محیط ، کنترل ذهن فرد و حوادث زندگی از ذهن و بدن تخلیه میشود و به همین دلیل معمولاً پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست میدهد.

تحقیقات علمی نشان میدهد درحالی که افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری ها آسیب میرساند، خنده با کاهش کورتیزول، افزایش هموگلوبی ، افزایش فعالیت سلول های کاهنده درد و افزایش سیتوکنین دستگاه ایمنی را تقویت میکند. وقتی شخصی میخندد وجودش از احساساتی مثل آسوده ، گرم ، رهایی و سرحالی آکنده میشود و اینها همان احساساتی هستند که دربردارنده مفهوم کلی سلامت اند. خنده یکی از مهمترین ورزشهاست. هیچ ورزشی نمیتواند مثل خنده بیشتر عضلات بدن را به جنبش درآورد یک دقیقه خندیدن برابر با چهل مرتبه نفس عمیق کشیدن است. همچنین روزانه 15 دقیقه خندیدن بخش زیادی از منافع حاصل از پیاده روی صبحگاهی را دربردارد. خنده با کاهش و زدودن احساسات منفی نقش مهمی در پیشگیری از حملات قبلی دارد و نوعی ماساژ قوی برای قلب است.

خنده درمانی چیست

خنده درمانی چه اثرات روانی دارد؟

هرگز به خنده به اندازه نفس کشیدن اهمیت نمی دهیم، زیرا روزانه صدها بار دست به این کار می زنیم. اما اخیراً دانشمندان در مورد تشخیص ایمن شناسی روانی شناخت چگونگی کمک مغز به بهبود جسم بیش از پیش توجه می کنند.

آنان پی برده اند خنده ی که انسان از ته دل می کند نشاط انگیز بوده و فواید بسیاری به همراه دارد. پژوهشی که در سال 1994 در یکی از دانشکده های برزیل صورت گرفته حکایت از آن دارد که خنده نشانه آشکاری از خوش بینی و قوت قلب است که تاثیر چشمگیری بر روی افراد دارد. در بررسی یاد شده اسلایدهای مردان و زنانی که می خندیدند یا نمی خندیدند را به دانشجویان نشان داده و از آنها خواستند اسلایدها را نمره گذاری کنند. دانشجویان به افراد خنده رو امتیازهای بیشتری دادند. به نظر آنان اشخاص خندان، انسان های دلشادتر ، آرام تر ، منطقی تر ، صمیمی تر ، خوش چهره تر ، با محبت تر و دلسوزتر از آنانی هستند که لب به خنده نمی گشایند.

سلامتی و تندرستی بیشتر با خنده

خنده توام با سایر رفتارهایی که سبب خشنودی و آرامش ما می شوند، مانند قاه قاه ، یوگا ، دعا و نیایش ، اندیشه و ورزش ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در برابر اقسام عفونت ها و بیماری ها محافظت می کند. خشم ، تنش و نگرانی ، بر تعداد هورمون های تنش زای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن می افزاید.

لبخند یا خنده ، ترشح هورمون های تنش زا را متوقف می سازد. شوخی و طنز نیز تلاش سلول هایی را که پادزهرهای ضدعفونت را به وجود می آورند ، زیاد می کند. این قبیل پادتن ها در حقیقت مواد شیمیایی اند که به انهدام ویروس های مهاجم به یاخته ها و پاره یی سرطان ها یاری می رسانند.

فواید مهم خنده درمانی

فشار روانی کمتر

خنده به شخص کمک می کند تا مشکلات را اعم از ساده و پیچیده، مهار کرده و با آنها آسان تر رویارویی کند. یکی از اساتید کانادا روی دو گروه از دانشجویان مطالعه کرد و متوجه شد آنهایی که در چهره شان نگرانی موج می زند، اولین آزمون خود را رخدادی پرتشویش می انگاشتند لیکن دانشجویان شوخ طبع در جلسه امتحان فشار روانی اندکی داشتند.

دل شادی بیشتر

داروین و شمار زیادی از پژوهشگران معتقدند که خنده قادر است شادی بخش باشد یا حسی مثبت در انسان پدید آورد. برعکس اخم کردن و ترشرویی وی را اندوهگین می سازد. پژوهشگران می گویند؛ موقعی که می خندیم ، 42 ماهیچه صورت را به تحرک وامی داریم و وقتی که ماهیچه های مذکور منقبض می شوند از جریان خون به مغز و ناحیه سینوسی کاسته می شود.

خنده درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟
خنده درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

انواع لبخند

لبخند مؤدبانه این لبخند، به طور معمول، هنگام احوالپرسی سریع و یا تصدیق مؤدبانه چیزی به کار میرود. هیچ حرکت قابل تشخیصی در چهره دیده نمیشود و فقط گوشه های لب به سمت بالا حرکت میکنند.

 لبخند حقیقی

این لبخند هنگامی دیده میشود که تغییرهایی در رفتار ایجاد شود که نشان دهنده خوشایند بودن یا لذت بردن از چیزی باشد. به همین دلیل ، حقیقی نامیده میشود ، زیرا از شادی واقعی به وجود می آید.

 لبخند هیجان زده

این لبخند شامل دو حس است هیجان و شادی ما در این حالت ، لبخند حقیقی را همراه با علامتهایی مانند بالا بردن ابروها و ایجاد خطوط افقی در روی پیشانی مشاهده میکنیم.

خنده درمانی در خدمت مدیتیشن (تمرکز فکر) و ریلکسیشن  (آرامش)

تکنیک خنده بدون دلیل (کاتایوکا)

تکنیک خنده بدون دلیل (کاتایوکا)

خنده درمانی یکی از بهترین روشها مطلوب ضد اضطراب در زندگی استرس زای امروزی است. این روش ، قابل مقایسه با انواع دیگر راه های ایجاد آرامش و یا روش داروئی است. در درمان داروئی ، شما نیاز دارید به صورت فیزیکی ، افکار خود را با دنیای فیزیکی اطراف قطع کنید: در صورتی که با خندیدن، شما نمیتوانید به چیز دیگری فکر کنید یعنی شما یا فکر میکنید یا میخندید: هر دو با هم انجام نمیشوند.

خنده و کاربرد آن

1) کاهش استرس:

سرحال شدن

پراکندگی عصبانیت و خشونت

2) ایجاد محیط کاری سالم:

تنظیم تعادل در زندگی روزمره شما

3) ارتباط مؤثر ، خلاقیت کاری ، کار به صورت لذتبخش

4) مقابله با مجادله و سوءتفاهم ، رفع افسردگی ، درد و بیماری مزمن و

کاهش فشار و ناراحتی در مواردی مانند

  •  مشکلهای زندگی زناشوئی
  •  مدیریت کلاس و آموزش
  •  سلامتی
  • رواندرمانی
  •  غصه و شکست
  •  ترس
  •  جنایت
  •  مراقبت
  •  مدیریت رفتار و…

معرفی یار مهربان

کتاب خنده درمانی

کتاب خنده درمانی

نویسنده: فاطمه شعیبی

دسته‌بندی‌ها