اعتیاد به اینترنت و بحران سلامت روان در نوجوانان

اعتیاد به اینترنت و بحران سلامت روان در نوجوانان

استفاده از اینترنت به بخش جدایی ناپذیر زندگی امروز انسان های تبدیل شده است و هر فردی روزانه از اینترنت استفاده می کند، ولی نکته ای که مهم است این است که این موضوع به شدت بر سلامت روان افراد تاثیر گذاشته و می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد، در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان اعتیاد به اینترنت و بحران سلامت روان در نوجوانان و بررسی اثرات آن را مورد مطالعه قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله اینترنت و بحران سلامت روان همراه برنا اندیشان باشید.

اعتیاد به اینترنت و بحران سلامت روان در نوجوانان

در مقاله اعتیاد به اینترنت و بحران سلامت روان در نوجوانان بررسی خواهیم کرد که چگونه اعتیاد به اینترنت می تواند موجب تغییر سبک زندگی نوجوانان شود.

بحران سلامت روان، به نسل اینترنت مرتبط است

سه راهی که فن آوری های مدرن اینترنت جوانان ما را از هم جدا می کند

من و دانش آموزم جولی اخیراً مطالعه ای در مورد نتایج بهداشت روانی مرتبط با جدا شدن از خانواده در طول سال های دانشگاه (مانند رفتن به دانشگاه خارج از ایالت، که البته بسیار شایع است) انجام دادیم. یافته ها پیچیده بودند – و من اینجا شما را با تفاوت های ظریف خسته نمی کنم. اما من یک عنوان برای شما فراهم خواهم کرد: در نمونه ما با بیش از 200 دانشجو، 59٪ گزارش کردند که در برخی موارد با برخی اختلالات روانشناختی تشخیص داده شده اند. توجه: این 59٪ گزارش نمی کند که آنها گاهی احساس اضطراب یا افسردگی می کنند. این سوال به صراحت از آنها سوال می شد که آیا تشخیص داده شده است که آنها اختلالی دارند.

راجع بهش فکر کن

من در یک محیط دانشگاهی کار می کنم و هسته اصلی کار من این است که به جوانان کمک کنم در طول دوره تحت نظر ما پیشرفت کنند. موفقیت آنها موفقیت ماست – من واقعاً چنین اعتقادی دارم – و من به دانشجویانم توجه می کنم. بدون تردید انواع مختلف اختلالات روانشناختی در دانشجویان ما به عنوان تابعی از زمان افزایش یافته است. هر ساله دانش آموزان بیشتر و بیشتر گزارش می کنند که دچار اضطراب یا افسردگی (همراه با سایر مشکلات) هستند. مرکز مشاوره ما در دانشگاه، مانند چنین مراکزی در سراسر کشور، کاملاً اشباع شده است.

آیا 59٪ رقم درستی است؟

شاید. در مقاله ای در مورد این موضوع که در مجله روانشناسی نیز منتشر شده است، گرگ هنریکس در 2014 برخی از آماری را ارائه می دهد که نشان می دهد حدود ¼ تا ⅓ دانش آموزان از معیارهای تشخیص اضطراب یا افسردگی برخوردار هستند. در حالی که این نسبت از نسبت ⅗ موجود در جولی و مطالعه من کمتر است، اما برای همه آنچه که من می دانم، نرخ ها در این مدت زمان بسیار افزایش یافته است. از نظر من، به نظر می رسد که چنین است – نرخ ها سر به فلک می کشند.

iGen و مشکلات بهداشت روان

در گفتگویی که اخیراً با Jonathan Haidt، دانشمند مشهور رفتار شناسی در جهان انجام داده ام، او به من اشاره کرد که کار ژان به نام Twenge، و کتاب خودش، iGen (منظور نوجوانانی است که زندگی شان به تکنولوژی و اینترنت وابسته است و به آن اعتیاد دارند ) در مورد این هست که چرا بچه های فوق العاده متصل امروز، سرکش تر، کم تحمل تر و کمتر خوشحال می شوند – و کاملاً برای دوران بزرگسالی آماده نیستند – و آنچه به معنای بقیه ما است، تأثیرات روانی عضویت در نسل اینترنت را با جزئیات بررسی می کند.

مانند هر پیشرفت تکنولوژیکی، فناوری اینترنت (شامل پیام کوتاه، ایمیل، اسنپ چت، اینستاگرام و …) برای بهبود وضعیت انسان طراحی شده است. و البته، از بسیاری جهات، این امر را انجام داده است. به عنوان مثال، در حال حاضر در بیشتر موارد نیازی نیست که کسی در جهان دانشنامه، دفترچه تلفن یا فرهنگ لغت داشته باشد.

اگر به خوبی با کار من آشنایی دارید، میدانید که من از وسیله ای برای پاسخ به سوالات مربوطه به رفتار استفاده می نمایم. و بر اساس این موارد من میپرسم که آیا مشکلات جوامع مدرن از عدم تطابق حالات تکاملی سرچشمه میگیرد و یا خیر. که زمانی وجود دارد که برخی از ویژگیهای محیط مدرن ما با شرایط اجدادی مطابقت نداشته باشد که نمونه ای از جهان نیاکان ما در طی سهم حیوان شیر از تکامل انسان است. درباره iGen (که اغلب اوقات به آن Generation Z نیز گفته می شود) فکر کنید. این جوانان تقریباً بین سالهای 1995 تا 2005 متولد شده اند. فناوری های اینترنتی در طول زندگی آنها وجود داشته است. آنها با این چیزها بزرگ شدند. آنها تلفن های همراه دارند و در بیشتر موارد کاملاً و کاملاً معتاد به آنها هستند. آنها از رسانه های اجتماعی مانند Snapchat بی وقفه استفاده می کنند. مطمئناً، آنها توانایی جستجوی اطلاعات، فراگیری انواع موضوعات و تنظیم زندگی خود را به روشی دارند که جوانان قبل از آنها هرگز نمی توانستند. اما، البته چیزی رایگان وجود ندارد و همه چیز هزینه دارد.

جاناتان هیدت به من اشاره کرد که دسترسی مداوم اینترنت که بچه های iGen دارند ممکن است نقش مهمی در بحران بهداشت روان مدرن داشته باشد که جوانان جهان امروز ما را تحت تأثیر قرار داده است.

در زیر سه روشی وجود دارد که تلفن های هوشمند (و فناوری های مرتبط) ممکن است در بحران سلامت روان زمان ما نقش داشته باشند.

۱. ارتباط جداگانه اغلب روحی و رنج آور است

یک یافته استاندارد در ادبیات روانشناسی اجتماعی این است که افراد وقتی هویت آنها پوشیده می شود – وقتی که ناشناس عمل می کنند، به روشی نسبتاً ضد اجتماعی عمل می کنند (نگاه کنید به زیمباردو، 2007). با این اوصاف، به این فکر کنید که مردم چگونه از اینترنت کم می شوند! انواع سایت ها وجود دارد که افراد می توانند درباره بازرگانی، پزشکان، اساتید، معلمان و سایر موارد بازخورد ناشناس ارائه دهند. کودکانی که iGen هستند به طور منظم از راه دور با مردم از سراسر کشور در ارتباط هستند – بنابراین حتی وقتی با کسی که می شناسند در تعامل هستند، آن شخص هنوز پشت یک صفحه است – کاملاً به معنای واقعی کلمه. تحت شرایط اجدادی، نیاکان ما فقط در چارچوب رو در رو با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند – عاری از تنوع زدایی. به طور خلاصه،  به لطف اینترنت بدتر بودن بچه ها نسبت به یکدیگر نسبت به گذشته بسیار آسان تر است. و پیامدهای آسیب زای اجتماعی، بدون سوال، می تواند پیامدهای اساسی در مورد سلامت روان داشته باشد.

وابستگی به اینترنت چه اثراتی بر افراد می گذارد

۲. تلفن های همراه واقعاً اعتیاد آور هستند

تقریباً هر آنچه انسان خواسته است را می توان از طریق تلفن های همراه در فرکانس های بی سابقه ای یافت. تعامل اجتماعی، تأیید اجتماعی، رابطه جنسی، هیجان، روابط – شما آن را نامگذاری کنید. جای تعجب نیست که یک نظرسنجی اخیر CNN نشان داده است که 50٪ از نوجوانان به تلفن های همراه خود اعتیاد دارند. یافته ها نشان می دهد که چنین اعتیادهایی بر روی خواب، تعاملات اجتماعی و انواع دیگر جنبه های بنیادی زندگی روزمره تأثیر می گذارد. بعلاوه، توجه به این نکته مهم است که اعتیاد، اعتیاد است. تحقیقات در مورد ماهیت اعتیاد نشان داده است که مدارهای مغزی مرتبط با اعتیاد از هر نوع، بدون در نظر گرفتن محتوای اعتیاد، تقریباً یکسان هستند (نگاه کنید به مونتگومری، 2010). اعتیاد به تلفن همراه تفاوتی با اعتیاد با سایر اعتیاد ها ندارد – و این نوع سبک زندگی، زندگی فرزندان ما را ویران می کند.

۳. فن آوری های اینترنتی کودکان را از طبیعت دور می کند

اجداد ما در بسیاری از اوقات بسیار ساده در خارج از منزل تکامل یافته اند. تحقیقات در مورد جنبه های مختلف روانشناسی انسان نشان می دهد که ما علاقه وافری به انواع مختلف محیط های بیرونی داریم (نگاه کنید به Orians & Heerwagen ، 1992) و می توان مفهوم انسان را به عنوان تکامل یافته با “بیوفیلی” یا عشق به دنیای زنده مطرح کرد (رجوع کنید به ویلسون، 1984). برای ما مهم است که به طبیعت برویم.

بدون تردید، فن آوری های اینترنتی کودکان را از طبیعت دور می کند. تا به حال سعی کرده اید این روزها نوجوانان خود را به کوهنوردی ببرید؟ گاهی اوقات راحت تر می توان آنها را نزد متخصص ارتودنسی برد! و این خیلی بد است، زیرا ورود به طبیعت دارای نتایج مثبتی برای افراد است.

در آخر باید بگوییم که : در حال حاضر جهان چیزی بهم ریخته است – بنابراین سخت است که بگوییم بیشترین مسائل مربوط به زمان ما چیست. می توانم بگویم که بحران سلامت روان iGen یک مورد قوی دارد که به عنوان یک مدعی برای خود ساخته شده است. جوانان ما در حال مبارزه هستند. اینها بچه های ما هستند و رهبران نسل بعدی را شکل می دهند. در نهایت ما به آنها احتیاج داریم که از همه جهات تا حد ممکن سالم باشند. اعتیاد به فناوری های اینترنتی در نسل آنها بیداد می کند – و انواع مختلفی از عواقب ناخواسته وجود دارد که احتمالاً در دراز مدت عوارض اجتماعی و شخصی طولانی مدت خواهد داشت. زمان آن فرا رسیده است که ما اقدامات سیستمی برای رفع مشکلات مرتبط با استفاده از فناوری اینترنت در جوانان خود انجام دهیم. ما باید این کار را برای فرزندان خود انجام دهیم – و باید این کار را برای آینده مشترک خود انجام دهیم.

دسته‌بندی‌ها