کارگاه آموزش درمان های روانشناختی اعتیاد در افراد

کارگاه آموزش درمان های روانشناختی اعتیاد در افراد
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
104 مگابایت
دسته بندی
200,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان کارگاه آموزش درمان های روانشناختی اعتیاد در افراد را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و علاقه مند به مباحث روانشناسی قرار دهیم.

کارگاه آموزش درمان های روانشناختی اعتیاد در افراد

مدرس آموزشی در کارگاه آموزش درمان های روانشناختی اعتیاد در افراد به صورت کامل درمان های روانشناختی مربوط به اعتیاد را برای شما عزیزان علاقه مند به مباحث روانشناسی آموزش می دهد.

اعتیاد یک بیماری جسمی – روانی – اجتماعی و معنوی است.

درمان های روانشناختی اعتیاد

این به این معنی است که علاوه بر مداخله داروئی برای تغییر ساختار شیمیایی بدن مداخله روانشناختی ، مداخله جامعه شناختی و همچنین مداخله روحانی نیز در امر درمان می تواند موثر واقع شود،برخی از شیوه های رایج درمانهای غیر دارویی به اختصار در ذیل بیان شده اند:(موسوی ،حسینی ،۱۳۸۹،ص۳۲۲).

درمان اقامتی بلند مدت : مرکز TC یا اجتماع درمان مدار

برنامه اجتماع درمان مدار یک برنامه ساختار یافته ، نظارتی و اقامتی برای یاری رساندن و حمایت در جهت بهبودی افراد وابسته به موادی است که استعداد بازگشت به مصرف مواد را دارند و در درمانهای اولیه پیشرفت قابل توجهی از خود نشان نداده اند.پایه تئوریک این شیوه یادگیری اجتماعی است که در آن افراد از طریق تلاش و پیشرفت در رفتار مقبول اجتماعی و انسانی با دریافت پسخوراند به سطوح بالا ارتقاء می یابند . همچنین در صورت حرکت کند و یا معکوس فرد در رتبه های اجتماعی می نماید.


پیشنهاد ویژه:کارگاه آموزش شناخت بیماری های روانپزشکی اعتیاد

اصول اساسی حاکم بر T C  عبارتند از پرهیز از سوء مصرف مواد، پرهیز از خشونت ، جدا شدن از زندگی روزمره ، احترام به خود و دیگران، وجود قوانین و سلسله مراتب ، باور به لزوم کمک گرفتن و کمک کردن به دیگران (همان منبع ،ص۳۳۰).

درمان اقامتی کوتاه مدت (بستری)

این برنامه ها شامل خدمات دارویی (سم زدایی ونگهدارنده ) می شود که در مراکز بستری ارائه می گردد . در این مرکز دوره سم زدایی به شکل بستری و ادامه درمان های روان شناختی و مددکاری اجتماعی به صورت سرپایی انجام می شود(همان منبع ،ص۳۳۱).

درمان اقامتی میان مدت :مراکز بهبودی اقامتی میان مدت

تعریف :مراکز بهبودی میان مدت به مراکزی اطلاق می گردد که توسط اشخاص حقوقی (تشکل ها و سازمانهای غیر دولتی که در راستای اهداف سلامت و خدمات اجتماعی فعالیت می کنند و در اساسنامه آنها به فعالیتهای درمان ، بازتوانی یا بهبودی اشاره شده باشد ) تشکیل می شوند و این مراکز با کسب مجوز از سازمان بهزیستی و تحت نظارت آن به صورت اقامتی میان مدت(۳۰ تا ۹۰روز ) فعالیت می نمایند .

عمده خدمات این مرکز عبارتند از : کمک به تحمل علایم محرومیت از مواد و سم زدایی بیمار ، برگزاری جلسات بهبودی ، برگزاری جلسات خانواده ، پیگیری و ادامه بهبودی پس از ترخیص و ارجاع(همان منبع ،ص۳۳۲).

در ادامه به انواع درمان برای سوءمصرف مواد گوناگون پرداخته و روشهای درمانی هریک را بطور مختصر توضیح می دهیم ، در اینجا بیشتر به شایعترین و رایجترین موادی که در کشورمان ایران موجود است می پردازیم :

درمان شناختی رفتاری برای وابستگی به حشیش

مداخله CBT مبتنی بر روش درمان سرپایی به صورت فردی است . برنامه CBT برای اجرا طی ۶ جلسه درمان با ساختار طراحی شده است که هر جلسه تقریبا”یک ساعت طول می کشد.در یک جلسه که قبل از درمان برگزار می شود داده های کلیدی از مراجع جمع آوری می شود و ماهیت و محتوی درمان شرح داده میشود . از لحاظ آرمانی زمان و موقعیت فیزیکی جلسات درمان حدالامکان باید همنواخت ویکسان باشد ،و مکان نیز ثابت باشد . این کار به بهینه سازی ایجاد رابطه کاری با درمانگر کمک می کند ونیز به مراجع یاری می رساند تا به راحتی توافقات درمانی را بپذیرد(ماری تیسون،ترجمه دکتر سلطانی ۱۳۸۴،ص۹۳).

راه پیشنهادی جهت ترک مشروبات الکلی

با آنکه برنامه های بهبودی AA  و NA  تثبیت شده اند و میلیونها نفر از معتادان و الکلی ها در سراسر دنیا با موفقیت از آنها استفاده می کنند ، اما متاسفانه بعضی از معتادان و الکلی ها ، آنقدر گرفتار و اسیر روال زندگی اعتیادی خود هستند که امکان و ظرفیت قبول و دنبال کردن برنامه بهبودی را ندارند. در این گونه موارد بوجود آوردن شرایط ومحیط مناسب و جدا کردن معتاد از وابستگی های مخصوص اعتیاد ، آمادگی و زمینه پذیرش برنامه بهبودی را در او فراهم می کند.که مهترین عوامل ان عبارتند از:

۱-محیط زیست سالم با خاصیت درمانی

۲-آموزش مجدد کارهای روزمره

۳-ارتباط برقرار کردن و زندگی اجتماعی

۴-بازیافتن اعتماد به نفس

۵-روابط خانوادگی(فروهر،۱۳۸۱،ص۴۵۹-۴۵۷).

خانواده درمانی

روان درمانی خانواده :با توجه به اینکه اختلالات رفتاری فرزندان با مشکلات روانی پدر و مادر ارتباط دارد می توان در اغلب موارد فرض را بر این گذاشت که اختلال روانی فرزندان از بافت زندگی خانواده او نشات می گیرد . ناراحتی کودک اغلب نشانه وجود اختلا ل عصبی در مجموعه خانواده او نیز هست.

بنابراین برای درمان بیمار باید به خانواده او توجه نمود پیش از این تصور می شد که مشکلات مذکور عمدتا” نتیجه فرآیندهای درونی فرد و تجارب اوایل کودکی است در حالی که رویکرد خانوادگی بر این باور استوار گشته است که این مشکلات به تعاملات فعلی موجود میان افراد خانواده و گاهی اوقات میان افراد و دیگر سیستم های اجتماعی مربوط هستند(همان منبع، ص۳۲۲).

گروه درمانی

روان درمانی گروهی یک نوع درمان کاملا” پذیرفته شده ی روان شناختی است که از تعاملات سازنده بین اعضا و مداخلات یک رهبر آموزش دیده جهت تغییر رفتار غیر انطباقی تفکرات و احساسات افراد مبتلا به نارضایتی استفاده می نماید. دراین روش اشخاصی که برای ترک دورهم جمع می شوند،همه دچاریک مشکل وابستگی به موادهستند.

برای پیوستن به این گروه شخص بایدانگیزه قوی برای ترک وابستگی به موادداشته باشد. داشتن سرگرمی های سالم وایجاداعتمادبه نفس ازعوامل بسیارمهم درترک وابستگی است.هم چنین برخی اصول روان درمانی گروهی با موفقیت زیادی در زمینه های اقتصادی ، آموزشی ،و به صورت گروههای رویارویی به کا برده شده است.

در بررسی کلینیکی به عمل آمده از معتادین مشخص شده است که اغلب آنها قبل از اعتیاد دچار بیماری افسردگی بوده و در روابط درون فردی و بین فردی دارای مشکل هستند.یکی ازمسائل مهم که درکشور ما که خانواده هابایستی به آن خیلی توجه نمایند،دوستان فردمعتاداست.معاشرت باافرادمعتادخواه ناخواه شخص رابه دام اعتیاد می کشاند و بریدن ازدوستان معتاد درترک اعتیادبسیارموثراست. روش مراکز بازپروری معتادین هم اغلب برگروه درمانی استواراست . بر اثر تعامل ایجاد شده در گروه علاوه بر بهبود روابط بین فردی روابط درون فردی افراد وابسته به مواد نیز دستخوش تحول گردیده و نگرش های فردی نسبت به خود مثبت شده و نهایتا” درمان کامل دنبال می شود(همان منبع،ص۳۲۵ ).

گروه های خودیاری

معتادان گمنام یک منبع یا یک سازمان غیر انتفاعی بین اللمللی متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به شکل محلی و منطقه ای در بیش از ۶۰ کشور جهان مشغول به فعالیت هستند . اعضای انجمن معتادان گمنام از یکدیگر یاد می گیرند که چگونه بدون مواد مخدر زندگی کنند و به چه طریقی از اثراتی که اعتیاد در زندگیشان گذارده است بهبود یابند(همان منبع،ص۳۲۷).

اجتماع درمانی

اجتماع درمانی به شکل کنونی آن اولین بار در سال ۱۹۵۸ معرفی شد و به سرعت کارایی خود را در درمان و توانبخشی افراد وابسته به مواد نشان داد. بازسازی الگوی رفتاری مخرب که در طول زندگی کسب شده است نیاز به تغییر در بافت اجتماعی داشته وبه همین جهت یک برنامه ساخت یافته و نظارتی قوی جهت درمان مسایل رفتاری – هیجانی خانوادگی و عاطفی افراد وابسته به مواد را طلب می کند . هدف از ایجاد تغییرات کلی در سبک وشیوه زندگی فرد وابسته به مواد، پرهیز از مصرف مواد، ایجاد صداقت فردی، کسب مهارتهای اجتماعی مفید، حذف عقاید ضد اجتماعی و رفتارهای غیر قانونی است.

به منظور دست یابی به این اهداف افراد وابسته به مواد باید تا مدتی را که بسته به نوع برنامه درمانی می تواند ا ز سه ماه تا دو سال متغیر باشد را در اجتماعات مبتنی بر درمانهای روان  شناختی و اجتماعی زند گی کنند محل فیزیکی این اجتماعات بسته به گروههای تحت درمان می تواند متغیر باشد مثل بیمارستان یا شهرکهای کوچک و…(همان منبع ،۳۳۰).

کار درمانی

کار درمانی در اعتیاد عبارتسست از ارائه انواع فعالیتها و روشهای درمانی به منظور پیشگیری از اعتیاد ،  تسریع روند بهبودی و رفع عوارض آن ، معمولا” فرد وابسته به مواد در روابط اجتماعی و سلوک و رفتار دچار مشکل می گردد و در نتیجه قدرت کاری ، تمایل به کار ، حس تشریک مساعی و احساس مسئولیت وی مختل می شود .

در برنامه کار درمانی سعی در آمادگی فرد برای زندگی عادی و روزمره ، روابط سالم اجتماعی و روبرو شدن با واقعیت زندگی وجود دارد . هم چنین کار درمانی علایق ، انگیزه ها و تمایلات انسانی را پرورش داده ، علایم و عوارض بیماری را بهبود می بخشد و فرد را برای سازش با الگوهی موجود و حاکم در زندگی اجتماعی آماده می نماید(همان منبع،ص۳۳۳).

منبع: اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان قزوین

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.