کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان

کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
120 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان و روش های تربیتی روانشناسی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به کارگاه های روانشناسی قرار دهیم.

کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان و روش های تربیتی روانشناسی

در کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان و روش های تربیتی روانشناسی یاد خواهید گرفت تا با استفاده از روش های اصولی و کاربردی نوین و مطرح شده در علم روانشناسی با کودک نافرمان رفتار نمایید.

تربیت کودک نافرمان کار سختی است اما غیرممکن نیست. کودکان معمولی به راحتی دربرابر صحبت بزرگترها تسلیم میشوند و قابل کنترل به وسیله والدین هستند اما کودک نافرمانی را در نظر بگیرید که پس از یک خرابکاری وحشتناک زمانی که شما با عصبانیت در حال سرزنش او هستید و انتظار دارید مقداری پشیمانی در او ببینید شاهد چشمانی هستید که بسیار از کرده خود راضی و خشنود است و با جسارت تمام به شما زل است و این تنها یکی از سختی های تربیت کودک نافرمان است.

برخی والدین به دلیل عدم آگاهی از نحوه تربیت بچه نافرمان دست به تنبیه های دشوار تری می زند و همواره حلقه آزادی بچه را با قوانین سخت گیرانه تر تنگ می کنند بی آنکه بداند این شیوه کار را بدتر می کند.

کارگاه آموزش رفتار با کودک نافرمان

پیش از ورود به بحث رفتار با کودک نافرمان، بهتر است با ویژگی‌های شخصیتی این کودکان بیشتر آشنا شوید.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی موسیقی به صورت کامل


کودک نافرمان چه خصوصیاتی دارد؟

 • آن‌ها نیاز جدی به دیده شدن و تحسین شدن دارند، به همین دلیل به دنبال جلب توجه شما هستند
 • کودکانی مستقل هستند
 • با تمام وجود برای کاری که دوست دارند تلاش می‌کنند
 • بیشتر از دیگر کودکان قشقرق به راه می‌اندازند
 • دارای ویژگی‌های یک رهبری قوی هستند و می‌توانند در گروه کودکان “رئیس” باشند
 • دوست دارند کار‌ها را با سرعت انجام دهند

مدیریت رفتار با کودک نافرمان ممکن است دشوار باشد، اما نشدنی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که نافرمانی می‌کنند و برخلاف هنجار‌ها رفتار می‌کنند، اغلب در پایان تحصیلاتشان دستاورد‌های بسیاری را به دست می‌آوردند. همچنین این کودکان احتمال کمتری دارد که پیرو دوستان ناباب شوند.

راهنمایی رفتار با کودک نافرمان

نافرمانی کودک، در هر سنی اتفاق می‌افتد. ممکن است شما یک کودک نوپای نافرمان داشته باشید که از ماندن در کالسکه، مسواک زدن یا خوردن سرلاک سرباز می‌زند، یا کودک شش ساله‌ای داشته باشید که هر روز بخواهد همان لباس تکراری روز گذشته را بپوشد و از هر دستوری که به او می‌دهید، نافرمانی می‌کند.

۱. گوش کنید، بحث نکنید

ارتباط یک خیابان دو طرفه است. اگر می‌خواهید فرزندتان به شما گوش دهد، باید اول شما به حرف‌های او گوش دهید. کودکان نافرمان تمایل به اظهار نظر و استدلال دارند. اگر کودک احساس کند که صحبت هایش شنیده نمی‌شود، خشمگین می‌شود. اغلب موارد زمانی که کودک اصرار دارد کاری را انجام دهد یا ندهد، گوش دادن به او و صحبت کردن در مورد آنچه که او را ناراحت می‌کند، می‌تواند مشکل را حل کند. حال چگونه به یک کودک ۵ ساله بیاموزیم که به حرفمان گوش دهد؟ به آرامی به او نزدیک شوید، با او همقد شوید و صحبت کنید، بدون بالا بردن صدا.

۲. با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، آن‌ها را مجبور نکنید

وقتی به کودکان چیزی را تحمیل می‌کنید، آن‌ها تمایل به شورش و انجام همه کار‌های ممنوع پیدا می‌کنند. برای نمونه، مجبور کردن کودک شش ساله‌ای که مشغول تماشای تلویزیون است برای رفتن به رختخواب، کار بیهوده‌ای است؛ به جای آن بهتر است کنار او بنشینید و به آنچه می‌بیند علاقه نشان دهید. هنگامی که او توجه شما را ببیند، به درخواست شما پاسخ بهتری می‌دهد. کودکانی که با پدر و مادر خود ارتباط برقرار می‌کنند، با آنها همکاری بیشتری دارند. سوزان استیفلمن در کتاب “والد گری بدون جنگ و دعوا” می‌گوید ایجاد یک ارتباط پایدار با کودکان نافرمان، رفتار کردن با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

۳. چند گزینه در اختیارشان بگذارید

کودکان دوست ندارند که به آن‌ها گفته شود چه باید بکنند. اگر به کودک چهار ساله خود بگویید که او باید ساعت ۹ در رختخواب باشد، تنها پاسخی که از او خواهید شنید، یک “نه” بلند است. اگر به پسر پنج ساله خود بگویید که کدام اسباب بازی را بخرد، او هرگز آن را انتخاب نخواهد کرد. به جای دستور دادن به کودکان امکان انتخاب بدهید. به جای اینکه او را به رختخواب بفرستید، از او بپرسید که می‌خواهد داستان الف یا ب را بخواند.

کودک می‌تواند همچنان خشمگین باشد و بگوید: “من به رختخواب نمی‌روم!” هنگامی که این اتفاق افتاد، آرامش را حفظ کنید و به او بگوئید “خوب، اما این یکی از گزینه‌ها نبود!” شما می‌توانید این کار را تا چندین بار در صورت نیاز انجام دهید و به همان اندازه آرام باشید. هنگامی که مانند یک ضبط صوت کلامتان را تکرار کنید، بالاخره کودک تسلیم می‌شود.

از سویی دیگر دادن گزینه‌های زیاد به کودک نیز مناسب نیست. برای نمونه، اگر از کودک بخواهید یک لباس از کمدش انتخاب کند، گیج می‌شود. شما می‌توانید با کم کردن گزینه‌ها به دو یا سه لباس که توسط شما انتخاب شده است، این مشکل را حل کنید و از فرزندتان بخواهید که یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

۴. آرامش خود را حفظ کنید

داد زدن بر سر کودک نافرمان، یک مکالمه عادی بین پدر و مادر و کودک را به مسابقه‌ای برای فریاد زدن تبدیل می‌کند. این برخورد باعث شروع یک مجادله لفظی بین پدر و مادر و کودک می‌شود و اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. بسته به نوع برخورد شما، مکالمه می‌تواند به یک نتیجه عملی هدایت شود. به کودک کمک کنید تا درک کند که بایستی رفتار و عملکردش در سطحی قابل قبول باشد.

برای حفظ آرامش خود، مراقبه، ورزش و گوش دادن به موسیقی را در برنامه تان قرار دهید. در خانه به موسیقی‌های آرامش بخش گوش دهید، به گونه‌ای که کودکانتان نیز بشنوند. موسیقی مورد علاقه آن‌ها را نیز پخش کنید. به این ترتیب، نظر مثبت آن‌ها را جلب می‌کنید.

۵. به کودک احترام بگذارید

اگر می‌خواهید کودکتان به شما و تصمیم‌های‌تان احترام بگذارد، باید به او احترام بگذارید. اگر تمایلات خود را به کودک تحمیل کنید، او سرباز خواهد زد. در ادامه چندین راه برای احترام گذاشتن در رابطه با کودک را بیان می‌کنیم:

 • به دنبال همکاری با کودک باشید، و بر پایبندی به اصول و دستور‌ها اصرار نکنید
 • قوانین ثابتی برای همه فرزندان خود داشته باشید و تا هنگام اعمال آن‌ها دچار سردر گمی نشوید
 • با کودک خود همدلی کنید و هرگز احساسات یا ایده‌های او را نادیده نگیرید
 • اجازه دهید کودک کار‌های شخصی‌اش را که می‌تواند، به تنهایی انجام دهد. اینطوری این پیام را به او می‌دهید که به او اعتماد دارید

۶. با هم کار کنید

کودکان نافرمان، نسبت به رفتار پدر و مادر بسیار حساس هستند. پس مراقب لحن، زبان بدن و واژه‌هایی که از آن استفاده می‌کنید، باشید. هنگامی که کودکان از رفتار شما ناراحت می شوند، نافرمانی و بد رفتاری می‌کنند.

روش خود را در رفتار با کودک نافرمان تغییر دهید. به جای اینکه به او بگویید چه کاری را انجام دهد، با او همکاری کنید.

از جمله‌هایی مانند «اجازه می‌دهی این کار را انجام دهیم …»، به جای «من می‌خواهم که تو این کار را انجام دهی» استفاده کنید.

از فعالیت‌های سرگرم کننده برای به کار گرفتن کودک استفاده کنید. برای نمونه، اگر می‌خواهید کودکتان اسباب بازی‌های خود را جمع کند، خودتان شروع به انجام آن کنید و از او بخواهید که به عنوان ” نیروی ویژه” به شما کمک کند.

شما همچنین می‌توانید زمانی را برای انجام این فعالیت تعیین کنید و کودک را به چالش بکشید تا اسباب بازی‌های خود را سریعتر جمع کند. این ترفند معمولا جواب می‌دهد.

۷. با کودک مذاکره کنید

گاهی لازم است با فرزندانتان مذاکره کنید. کودکان وقتی چیزی که می‌خواهند را دریافت نمی‌کنند، سرکشی می‌کنند. اگر می‌خواهید آن‌ها به شما گوش بدهند، باید بدانید چه کارهایی آن‌ها را از انجام این کار باز می‌دارد.

پرسیدن چند سؤال مانند «چه چیزی باعث ناراحتی تو شده است؟»، «آیا اتفاقی افتاده؟» یا «آیا چیزی می‌خواهی؟» برای شروع صحبت با کودک مناسب هستند. این به رفتار به کودک این پیام را می‌دهد که شما به خواسته‌های او احترام می‌گذارید.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.