آموزش کامل درمان اختلالات رفتاری کودکان

آموزش کامل درمان اختلالات رفتاری کودکان
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
80 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان آموزش کامل درمان اختلالات رفتاری کودکان به صورت گام به گام را برای دانلود در اختیار تمامی علاقه مندان به روانشناسی و درمان اختلالات قرار دهیم.

آموزش کامل درمان اختلالات رفتاری کودکان به صورت گام به گام

در پکیج آموزش کامل درمان اختلالات رفتاری کودکان به صورت گام به گام شما علاقه مندان به یادگیری درمان اختلالات به صورت عملی روش ها و تکنیک های درمان اختلالات رفتاری کودکان را خواهید آموخت.

اختلالات هیجانی و رفتاری (Emotional and behavioral disorders)(و یا به اختصار EBD) نام گروهی از اختلالات است که عموماً در نظام‌های آموزشی برای دسته‌بندی مشکلات یافته شده در کودکان و نوجوانان مورد بررسی، یادکرد و درمان قرار می‌گیرند. به دلیل این‌که مولفه‌های بسیاری ممکن است دخیل در بروز علائم این اختلالات باشند، هم تعریف عامی، و هم تشخیص تخصصی آن‌ها ممکن است مورد بحث و مناقشه باشد.

پنج رویکردی که در اختلالات هیجانی و رفتاری در نظر گرفته شده‌اند عبارت‌اند از:

 • زیست‌فیزیکی
 • روان‌پویشی
 • رفتاری
 • شناختی
 • بوم‌شناختی

پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش درمان اختلال خواندن


درمان اختلالات رفتاری کودکان

اختلالات رفتاری، بدون شک اصطلاحی است که تا به حال به گوشتان خورده است، اما ممکن است تعریف دقیقی از آن نداشته باشید؛ چرا که این اصطلاح توسط طیف وسیعی از متخصصات اعم از روانشناسان، روانپزشکان، پزشکان و معلمین استفاده می گردد.

شناسایی و رفع مشکلات رفتاری و شخصیتی در سنین پایین کمک بسیار بزرگی در شکل گیری شخصیت سالم افراد در بزرگسالی محسوب می شود، این در حالی است که طبق تحقیقات بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان و نوجوانان کشور ما به نوعی از مشکلات رفتاری و روانی رنج می برند.

تعاریف اختلالات رفتاری

ردز و پال، معتقدند که تعریف اختلال رفتاری به لحاظ انفجار ایده ها و تعدد نظرات فراوانی که توسط متخصصین رشته های گوناگون علوم انسانی در این مورد مطرح می باشد، روشنی و صراحت خود را از دست داده است.

بیت، کودک با اختلالات رفتاری را کودکی می داند که رفتارهایش به اندازه ای نامناسب است که شرکت او در کلاس درس، باعث پرت شدن حواس یا آشفتگی ذهنی سایر همکلاسان شود و نیز فشاری بیش از حد به معلم وارد کند.

کرک، رفتاری را انحرافی می داند که ضمن نامتناسب بودن با سن فرد، شدید، مزمن یا مداوم باشد و گستره آن شامل رفتارهای بیش فعالی و پرخاشگرانه تا رفتارهای گوشه گیرانه است. ویژگی این گونه رفتارها این است که اولا تاثیر منفی بر فرایند رشد و انطباق مناسب کودک با محیط دارد، ثانیا مزاحمت برای زندگی دیگران و استفاده آنان از شرایط به وجود می آورد.

انواع اختلالات رفتاری چیست؟

اختلالات رفتاری ممکن است به چند نوع تقسیم شود که شامل موارد زیر است:

 • اختلالات اضطرابی
 • اختلالات رفتاری مختل کننده
 • اختلالات تبعیض آمیز
 • اختلالات عاطفی
 • اختلالات رشدی مستمر

اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD)

طبق تعریف مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ADHD شرایطی است که توانایی فرد را برای تمرکز و کنترل رفتارهای تکانشی مختل می کند یا ممکن است فرد را بیش از حد تحت تأثیر قرار دهد. ADHD در پسران شایع تر از دختران است.

طبق گفته مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه ایالتی اوهایو، مردان دو تا سه برابر بیشتر از خانمها در معرض ابتلا به ADHD هستند.

اختلال رفتاری احساسی

اختلال رفتاری احساسی بر توانایی شاد بودن فرد، کنترل احساسات و توجه تأثیر می گذارد. طبق گفته دانشگاه گالودت، علائم اختلال رفتاری هیجانی شامل موارد زیر است: اعمال احساسات نامناسب در شرایط عادی مشکلات یادگیری که ناشی از یک عامل دیگر مانند عدم سلامتی نیست مشکل در روابط بین فردی، از جمله روابط با معلمان و همسالان احساس کلی ناخشنودی یا افسردگی احساس ترس و اضطراب در مسائل شخصی یا مدرسه

اختلال مخالفت مبارزانه (ODD)

به گفته موسسه سلامت روان انتاریو، ODD یک اختلال رفتاری است که با علایم نگرش خصمانه، تحریک پذیر و بدون تعامل در کودکان مشخص می شود.

کودکان مبتلا به ODD ممکن است به طور واضحی دچار احساس نفرت و کینه آزار دهنده نسبت به یک شخص یا یک چیز باشند و معمولاً اقدامات منفی خود را در مقابل آن به نمایش میگذارند.

اختلالات اضطرابی

اضطراب یک احساس عادی است و همه افراد در برخی از مراحل زندگی خود احساس اضطراب می کنند. با این حال، طبق برخی از تحقیقات کلینیک مایو، اضطراب ممکن است به حدی برسد که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد. این احساس ممکن است باعث بی خوابی و تأثیر منفی بر عملکرد شخص در محل کار یا مدرسه شود.

اختلالات اضطراب بیش از اضطراب معمولی فرد را درگیر میکند. این اختلال رفتاری شرایط جدی برای سلامت روان است که نیاز به درمان دارد.

نمونه هایی از این نوع شرایط روانی عبارتند از:

 • اختلال استرس پس از سانحه
 • وسواس فکری
 • اختلال اضطراب عمومی
 • اختلال هراس

اختلال وسواس و اجباری (OCD)

طبق یافته های کلینیک مایو، بیماری OCD با ترس و افکار غیر منطقی منجر به وسواس می شود که به نوبه خود باعث اجبار می شوند. اگر OCD دارید، با وجود تحقق عواقب منفی – یا حتی ماهیت غیر منطقی – اقدامات خود، درگیر رفتار اجباری و تکراری هستید. انجام این اعمال تکراری چیزی جز تسکین موقتی استرس در پی ندارد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال تجربه هر یک از این اختلالات رفتاری هستید، بسیار مهم است در اسرع وقت از یک پزشک یا مرکز سلامتی کمک بگیرید زیرا این شرایط می تواند کیفیت زندگی را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد تا جایی که ممکن است به خود آسیب برسانید.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.