پکیج آموزش تغییر رفتار و رفتار درمانی به صورت کامل

پکیج آموزش تغییر رفتار و رفتار درمانی به صورت کامل
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
200 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان پکیج آموزش تغییر رفتار و رفتار درمانی به صورت کامل به صورت تخصصی را برای دانلود در اختیار تمامی علاقه مندان به روانشناسی و روان درمانی قرار دهیم.

پکیج آموزش تغییر رفتار و رفتار درمانی به صورت کامل

در پکیج آموزش تغییر رفتار و رفتار درمانی به صورت کامل شما علاقه مندان به یادگیری مباحث مربوط به تغییر رفتار با اصول و تکنیک های رفتار درمانی آشنا خواهید شد.

تغییر رفتار و رفتار درمانی

تمام انسان‌ها رفتارهایی را در خود دارند که اغلب آن را نمی‌پسندند و حتی مانع از پیشرفتشان می‌شود. این گونه از رفتارها اگر به صورت اعتیاد رفتاری باشد زندگی فرد و حتی اطرافیانش را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین رفتارهای شما شخصیتتان و نحوه برخورد و ارتباط دیگران را با شما تعیین می‌کند؛ به همین دلیل لازم است تا هر کس به فکر جایگزینی آن‌ها با رفتارهای مطلوب باشد.

اما آیا واقعا رفتارهای انسان در بزرگسالی تغییر می‌کند؟ هر چند که شخصیت انسان‌ها در کودکی و نوجوانی به طور عمده‌ای شکل می‌گیرد اما در صورتی که فرد واقعا بخواهد و تمام تلاش خود را به کار گیرد می‌تواند در صدد اصلاح رفتارها و یا ایجاد آن‌ها بربیاید.

روش تغییر رفتار یا فن تغییر رفتار، روش مبتنی بر نظریه برای تغییر یک یا چند تعیین‌کننده روانشناختیِ رفتار مانند نگرش یا خودکارآمدی یک فرد است. این روش‌های تغییر رفتار در مداخلات استفاده می‌شود. اگرچه تلاش البته برای نفوذ در نگرش و دیگر تعیین‌کننده‌های روانشناختیِ مردم بسیار قدیمی‌تر بودند،به خصوص تعریف توسعه یافته در اواخر دهه نود بینش‌های مفید به همراه داشت به خصوص چهار مزیت مهم:

توسعه یک طبقه‌بندی عام و خلاصه که بحث در مورد اجزای فعال یک مداخله را آسان می‌ساخت

تأکید بر تمایز میان روش‌های تغییر رفتار و کاربردهای عملی آن روش‌ها

شامل مفهوم «پارامترهایی برای کارآمدی» یا شرایط‌ های پراهمیت برای اثربخشی است که اغلب نادیده گرفته می‌شوند

این مورد به حقیقتی توجه دارد که روش‌های تغییر رفتار بر تعیین کنتده خاصی تأثیر می‌گذارند (وقتی یک مداخله توسعه می‌یابد، در ابتدا باید عوامل تعیین‌کننده شناسایی شوند و سپس روش‌های تغییر رفتار در نظر گرفته شوند، به گام‌های نقشه نگاری مداخله مراجعه کنید).
به صورت سنتی، به ندرت گزارش ارزشیابی مداخلات تغییر رفتار به توضیح واقعی مداخله می‌پردازد و این باعث شده‌است انتخاب کارامدترین روش‌ها دشوار شود. این مسئله در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن ۲۱ زمانی که روش‌های تغییر عمومیت بیشتری یافتند بیشتر خود را نشان داد و رده‌بندی دیگری توسعه یافت و متعاقباً عمومیت پیدا کرد و منجر به قابلیت دسته‌بندی مداخلات منتشر شده قبلی گشت.

چگونه به رفتار مطلوب برسیم؟

شناسایی یک رفتار، ترک و جایگزین کردن آن با رفتاری جدید نیاز به بررسی دقیق دارد. شما می‌توانید با نوشتن زمان وقوع رفتار مورد نظر به اتفاقاتی که موجب بروز آن رفتار می‌شوند، پی ببرید. برای مثال بسیاری از شما برای ترک کردن سیگار به عنوان یک عادت رفتاری اقدام کرده و در این مسیر شکست خورده‌اید.

ممکن است بارها از روش‌ها و مراحلی که دیگران برای ترک این عادت به شما معرفی کرده‌اند استفاده کرده باشید. اما باید بدانید هر رفتاری که از شما سر می‌زند در واکنش به یک عامل درونی و یا بیرونی است. شناخت این عوامل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پاسخی متفاوت به آن بدهید. بسیاری از عواملی که باعث بروز یک رفتار در شما می‌شوند احتمالا برایتان روشن است، اما باز هم با وجود تلاش هایتان هیچ تغییری رخ نمی‌دهد.

در این شرایط لازم است تا تلاش خود را در زمینه دیگری به کار ببرید و از یک مشاوره متخصص بهره مند شوید. مشاوره روانشناسی با استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی در حوزه شناخت و رفتار، به شما جهت شناخت عوامل و تغییر عادات مخرب و جایگزین کردن آن‌ها با رفتاری موثر کمک خواهد کرد. بسیاری از این روش‌ها حتی برای عادات مخربی چون اعتیاد رفتاری نیز کاربرد دارند.

تعریف پایه

یک روش تغییر رفتار، فرایندی است که پتانسیل تأثیرگذاشتن روی تعیین‌کننده‌های روانشناسانه را داشته باشد. تعیین‌کننده‌های روانشناسانه، متغیرهای تئوریکی در ذهن افرادمی‌باشندکه با عوامل خطر در اپیدمیولوژی مقایسه می‌شوند. اما تنها شامل متغیرهای روانشناسانه می‌شوند.

نمونه‌های این تعیین‌کننده‌ها، نگرش، درک خطر، خودکارآمدی و عادت می‌باشند. این تعیین‌کننده‌ها در نظریه‌های توضیح رفتار بکار می‌روند ازجمله رویکرد عمل منطقی و الگوی باورسلامتی. سایرنظریه‌ها توضیح می‌دهند که چگونه این تعیین‌کننده‌ها، تغییرمی یابند مثل تئوری شناختی اجتماعی، الگوی بسط احتمال و الگوی الگوی فرآیند موازی توسعه یافته. نمونه‌های روش‌های شناخته شده تغییر رفتار، جذبه ترس، ارتباط ترغیب‌کننده و الگوسازی می‌باشد.

مفهوم روش تغییر را می‌توان با استفاده از مثال فعالیت بدنی روشن کرد. اگر شخص بخواهد بازوهای قوی‌تر و بزرگتری داشته باشد، می‌تواند از دمبل استفاده کند و ورزش کند. این ورزش است که باعث رشد بازوی آن می‌شود. این اصل که ورزش کردن یک عضله باعث رشد آن می‌شود را روش تغییر می‌نامند.

البته، این روش انواع کاربرد را دارد. بعلاوه، پارامترهای خاصی وجود دارد که باید برای مؤثر بودن ورزش، برقرار باشند. لازم است بدانیم که هیچ روش تغییر رفتار طلایی وجود ندارد. اگرچه، برخی روش‌های تغییر رفتار مثل الگوسازی را می‌توان بکار برد تا چند تعیین‌کننده، هدف قرار داده شوند. بعلاوه، با توجه به بستر و جمعیت هدف یک مداخله، وکاربردهایی عملی که می‌توان بکاربرد، برخی روش‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسب‌تری برای تأثیرگذاشتن روی یک تعیین‌کننده باشند. هرچند، می‌توان گفت که بطورکلی، شامل کردن روش‌های تغییر رفتار بیشتر، کارایی یک مداخله را می‌افزاید.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.