دانلود کارگاه استعاره در CBT

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
دانلود کارگاه استعاره در CBT
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
38 مگابایت
نویسنده
تاریخ انتشار
23 ژانویه 2019
دسته بندی
6,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
هم اکنون این محصول را خرید کنید و 30 امتیاز پاداش بگیرید

استعاره در درمان یکی از مواردی است که درمانگران حوزه CBT باید با آن آشنا باشند. در این بخش از وب سایت برنا اندیشان کارگاه صوتی آموزش استعاره در CBT را در اختیار شما دوست داران علم روانشناسی قرار می دهیم.

درباره استعاره در CBT

نقش استعاره ها در cbt : شناخت دنیای درون در پارادایم های روانشناختی شاید فرایند و پروسه متفاوتی داشته باشد ولی فکر میکنم هدف یکی است و آن چیزی جز شناخت خود نیست.

در یکی از انواع روان درمانی ها، از استعاره بهره می برند، با مثال توضیح کوتاهی تقدیم می گردد. در نزدیکی محل کار من خیابانی قدیمی هست. در دو طرف این خیابان درخت های کهنسال پر برگی وجود دارد که منظره زیبایی را به آن داده است.

شاخه های این درختان از دو سوی خیابان آنقدر قد کشیده اند که در یک ارتفاع معلوم، آبی آسمان را پنهان کرده اند. یک لحظه تصور کنید!

من این همه زیبایی را در یک لحظه کشف کرده بودم. این در حالی بود که قبلا بارها از این خیابان رد شده بودم، بدون آن که متوجه این درختان کهنسال شوم.

داستان این کشف زمانی اتفاق افتاد که داخل ماشین، پشت سر راننده نشسته بودم و همکارم ناگهان رشته افکارم را پاره کرده بود و گفته بود : اینجا را دیده ای؟ شبیه گیسوم است. من سرم را خم کرده بودم و ناگهان از پشت شیشه ماشین، خیابان قدیمی پر درخت را کشف کرده بودم.

درمانگر از استعاره ها برای تسهیل فهم مدل درمانی استفاده می کند. این استعاره ها به مثابه نوری است که بر روی وجوه تاریک زندگی مراجع تابیده می شود تا او بفهمد گرفتار چیست و چرا اینگونه رنج می برد.

در یکی از استعاره ها، ما از مراجع می خواهیم لحظه ای تصور کند دست هایش، افکار او هستند. ما از او می خواهیم آرام و یکنواخت دست هایش را به صورت خود نزدیک کند تا چشم هایش را بپوشاند و سعی کند از شکاف بین انگشتانش دنیای اطراف را نگاه کند.

چگونه خواهد بود اگر تمام روز درحالیکه دستانش را روی صورت خود گذاشته، به جاهای مختلف برود؟ چقدر او را محدود می کند؟ چقدر از مناظر بیرون را از دست می دهد؟

چقدر از توانایی او در پاسخ به جهان اطراف اش کاسته می شود؟ با این استعاره می خواهیم به مراجع بگوییم که گاهی ما آنقدر گرفتار افکارمان هستیم که ارتباطمان را با بسیاری از جنبه های تجربه اینجا و اکنون از دست می دهیم.

و افکارمان آن چنان تاثیر فوق العاده ای بر رفتارمان می گذارد که توانایی ما در داشتن عمل موثر به طور معناداری کاهش می یابد.

این استعاره و استعاره های مشابه، همیشه تاثیر مهمی برای من داشته است. به ویژه آنجا که زندگی گذشته و حالم را بارها زیر و رو کرده ام و دست هایی را پیدا کرده ام که نگذاشته اند ببینم، بشنوم، حس کنم و زندگی کنم.

من بابت این تاثیر گذاری ها خوشحالم. چون بر این باورم که ما مراجعانمان را تا آنجا می توانیم ببریم که خودمان رفته ایم.

   راهنمای دانلود
  • در صورت ثبت نام لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • در صورت مشاهده ارور در فایل های فشرده آخرین نسخه Winrar را نصب نمایید.
  • همچنین می توانید از فشرده ساز 7 zip نیز استفاده نمایید.
  • برای اجرای فایل های صوتی و تصویری می توانید از نرم افزار VLC استفاده کنید.
  • برای اجرای کتاب های الکترونیکی هم می توانید از نرم افزار Adobe Reader استفاده کنید.
  • در صورت وجود هر گونه سوال به بخش سوالات متداول مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 9 =