پورنوگرافی چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان پورنوگرافی و آسیب های اعتیاد به آن

با توجه به رشد تکنولوژی های مجازی ما شاهد رشد موضوعی در فضای مجازی هستیم که به آن پورنوگرافی می گویند. همچنین با دسترسی افراد به این محتوا مشکل اعتیاد به پورنوگرافی نیز بیشتر شده است. با توجه به مهم بودن موضوع تصمیم گرفتیم تا در این بخش از مجله علمی برنا اندیشان مقاله ای با عنوان درمان پورنوگرافی به همراه آسیب های اعتیاد به آن را در اختیار شما علاقه مندان به مقالات روانشناسی و همچنین علاقه مند به درمان اختلالات و انحرافات قرار دهیم.

اگر افراد برای مدتی پورن تماشا کنند، به مرور زمان به آن اعتیاد پیدا می کنند و اعتیاد به این رفتار بسیار خطرناک است و می تواند عوارض بسیار جبران ناپذیری با خود به دنبال داشته باشد.

راهنمای مطالعه مقاله نمایش

نگاهی به موضوع درمان پورنوگرافی

اعتیاد به پورنوگرافی دقیقا مشابه اعتیاد به مواد مخدر است که آسیب های آن تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله مشکلاتی که در این حوزه با آن روبرو هستیم اعتیاد افراد متاهل به پورنوگرافی است که باعث تهدید بنیان خانواده می شود.

در ویدیوی زیر با ما همراه باشید تا به صورت کامل با موضوع پورنوگرافی و روش های درمان آن با شما عزیزان گفتگو نماییم.

همچنین ممکن است افراد این موضوع را جدی نگیرند و برای درمان آن اقدامی انجام ندهند که در بلند مدت می تواند سایر مشکلات از قبیل زود انزالی، مشکلات نعوظ و همچنین روابط فرا زناشویی و سایر انحرافات و اختلالات جنسی را ایجاد کند.

نیاز جنسی در دوران مجردی

یکی از معضلاتی که امروزه بسیاری از مجردها با آن روبرو هستند ارضای نیاز جنسی است. با توجه به مشکلات اقتصادی امکان ازدواج نسبت به گذشته سخت تر شده است و همین روند موجب می شود تا آمار افراد مجرد بیشتر شود.

حال نکته ای که وجود دارد افراد در این دوره یا نیاز جنسی شان را سرکوب می کنند و یا با استفاده از روش های نامناسب آن را ارضا می کنند که این روش ها هم سلامت جسمی فرد و هم جامعه را به خطر می اندازد. لازم است تا در این دوره با روش های صحیح ارضای نیازهای جنسی آشنا شویم تا بتوانیم با مدیریت و کنترل سالم آن از بروز مشکلات برای فرد و جامعه پیشگیری کنیم.

مشکلات جوانان و حل آن ها در دوران مجردی

همه انسان ها دارای نیاز جنسی هستند و به دلایل مختلفی این نیاز در برخی افراد شدت می گیرد. به عنوان نمونه در دوران نوجوانی میل جنسی در فرد افزایش می یابد و همچنین در دوران مجردی که فرد شریک جنسی ندارد نیز میل جنسی در فرد افزایش پیدا می کند و اگر این نیاز در این دوره به درستی مدیریت نشود باعث می شود تا فرد دچار آسیب و انحرافاتی چون خود ارضایی و یا اعتیاد و یا پورنوگرافی شود.

اعتیاد به پورنوگرافی در مجردی

یکی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم اعتیاد افراد مجرد به فیلم های پورن است که با نشان دادن صحنه های تحریک کننده و اغراق آمیز باعث می شود تا هم فرد به پورنوگرافی اعتیاد پیدا کند و هم بر تمایلات جنسی اش تاثیر مخربی بگذارد.

به صورت کلی رابطه جنسی یکی از عمیق ترین و در عین حال پاک ترین روابط انسانی است که دو طرف در آن می توانند خیلی آزادانه احساساتشان را به یکدیگر نشان دهند. ولی در فیلم های پورن قضیه برعکس است و صرفا کمپانی های سازنده پورن برای سودجویی دست به ساخت چنین فیلم هایی می زنند.

مشکل خودارضایی در مجردی

یکی از روش هایی که افراد مجرد برای ارضای نیازهای جنسی شان از آن استفاده می کنند خود ارضایی است که به دلیل نبود شریک جنسی از این روش ناسالم استفاده می کنند که این دو روش یعنی هم خود ارضایی و هم پورنوگرافی سبب می شود تا فرد به آن ها معتاد شود و از رابطه جنسی واقعی دور بماند و هرگز مهارت های مقابله ای سالم را فرا نگیرد.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل درمان انحرافات جنسی


مشکل که در خود ارضایی وجود دارد این است که فرد به آن معتاد می شود و همواره به صورت اجبارگونه آن را انجام می دهد و توانایی ترک آن نیز برایش بسیار سخت است. در کنار این موارد با توجه به عقاید فرد نسبت به این موضوع ممکن است دچار احساس گناه شود و به دنبال آن سایر اختلالات از جمله اضطراب و افسردگی هم زندگی فرد را در بر بگیرد.

روابط آزاد در مجردی

وقتی دو نفر با یکدیگر ازدواج می کنند تنها به دلیل رفع نیاز جنسی نیست و آن ها به یکدیگر عشق، عاطفه، تعهد، صمیمیت و … هم می دهند و روند زندگی آن ها را به یکدیگر نزدیک می کند، مشکل دیگری که امروزه با آن روبرو هستیم روابط آزادی است که خیلی از افراد را درگیر خودش کرده و به دنبال آن هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی فرد و جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، چرا که در این نوع رابطه فقط هدف ارضای نیاز جنسی است و سایر نیازهای اساسی انسان در نظر گرفته نمی شود که این روند به شدت به روح و روان انسان آسیب می زند.

در بسیاری از موارد نیز افرادی که فقط برای نیاز جنسی با یکدیگر رابطه برقرار می کنند خیلی زود تصمیم به جدایی می گیرند که به دنبال آن مشکلاتی از جمله شکست عاطفی برای افراد ایجاد می شود و به دلیل شکل گرفتن چنین رابطه ای باعث می شود تا انتخاب های آینده فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

وظیفه والدین در قبال فرزندان مجرد

چون بین بلوغ و ازدواج فاصله زیادی وجود دارد از این نظر برای جوانان مشکلات فراوانی می تواند رخ دهد که اگر در این دوران نیازهای اساسی نوجوان و جوان ما از جمله جنسی، حسی، عاطفی و … رفع نشود و هیچ توجهی به آن ها نشود موجب می شود تا جوان با مشکلاتی چون افسردگی، اضطراب، ناسازگاری، پرخاشگری و … مواجه شود. به همین دلیل لازم است تا والدین به درستی نیازهای فرزندانشان را بشناسند و هرگز آن را نادیده نگیرند. به همین دلیل برای ازدواج فرزندانتان از دوران بلوغ برنامه ریزی کنید تا بتوانید در چند سال بعد از آن که به سن ازدواج رسید شرایط ازدواج را برایش فراهم کنید و با چالش روبرو نشوید. برای مثال وقتی در ۱۵ سالگی به سن بلوغ رسید شما می توانید ۱۵ سال برای ازدواج او برنامه ریزی نمایید تا در سن ۳۰ الی ۳۵ سالگی بتواند تشکیل خانواده دهد.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی بلوغ دختران و پسران


از طرف دیگر سخت گیری های زیاد برای ازدواج موجب می شود تا این روند با مشکل مواجه شود و فرد دچار آسیب و انحرافات جبران ناپذیری شود.

از دیگر نیازهایی که والدین باید به آن توجه کنند، نیاز و حس استقلال طلبی در فرد است که باید مهارت های لازم را در این دوران فرا بگیرند تا در آینده خودشان بتوانند زمان زندگی شان را در دست بگیرند.

شناخت کامل باورهای غلط در مورد پورنوگرافی

در مورد فیلم های پورن باورهای اشتباهی وجود دارد که لازم است تا از آنها آگاه باشیم تا بتوانیم از اعتیاد به آن جلوگیری کنیم. برخی این باور اشتباه را در ذهن دارند که فیلم های پورن می تواند نکات مثبتی را به شما آموزش دهد، برای مثال شما یاد می گیرید که چگونه با همسرتان رابطه جنسی برقرار کنید، در حالی که این باور به کلی غلط بوده و با چند بار نگاه کردن به فیلم ها پورن شما به آن ها اعتیاد پیدا می کنید.

پورنوگرافی به شما رابطه صحیح را آموزش نمی دهد

همانطور که در بالا به آن اشاره شد باید بگوییم که هرگز انسان ها نمی توانند با دیدن فیلم های پورن روابط جنسی را بیاموزند، چرا که آن فیلم ها نامعتبر بوده و تمام کارهایی که در آن انجام می دهند از نوع اغراق آمیز و بیمارگون است و در دنیای واقعی چنین اتفاقی امکان پذیر نیست.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش سکس تراپی به صورت جامع


نکاتی در این فیلم ها وجود دارد که به طور کلی با روابط جنسی واقعی متفاوت است، برای مثال طول مدت فیلم بسیار طولانی است و پوزیشن های بدنی اصلا سالم و صحیح نبوده و برای راحتی کار فیلمبردار در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند. همچنین بازیگران در چنین فیلم هایی از داروهای تاخیر در انزال استفاده می کنند و با تدوین آن را به چند تکه تقسیم می کنند که همه چیز طبیعی به نظر برسد.

توجه به نیازهای نوجوانان و جوانان

از نکات مهمی که در این فیلم ها وجود دارد این است که بازیگران در این فیلم ها کاملا در حال بازی کردن نقش هستند و هیچ کدام از کارها واقعی و طبیعی نیست. برخی از مردان با دیدن چنین فیلم هایی احساس حقارت می کنند که چرا آن ها نمی توانند چنین اندامی داشته باشند و یا چرا نمی توانند مثل آن ها همسرشان را تحریک کنند در حالی که باید بدانید تمام آن صحنه ها غیر واقعی بوده و هیچ چیز طبیعی در آن جا وجود ندارد. بنابراین هرگز برای یادگرفتن عشق بازی به سمت چنین فیلم هایی نروید چرا که جز آسیب هیچ نکته مثبتی به شما آموزش نمی دهند.

تخریب میل جنسی توسط پورنوگرافی

فیلم های پورن در ابتدا موجب تحریک جنسی فرد می شود ولی بعد از گذشت مدتی، دیگر فرد تمایلی به دیدن آن ها ندارد و حتی در روابط جنسی واقعی نیز دچار مشکل می شود چرا که مغز تغییر رویه داده و دیگر نسبت به محرک های واقعی دچار بی حسی شده است. بنابراین وقتی یکی از طرفین به این فیلم ها اعتیاد پیدا کند باعث می شود تا به رابطه کلی آن ها آسیب وارد شود.

نگاهی به تاثیرات آسیب زا

بسیاری از باورهای غلطی که در ذهن مردم راجع به فیلم های پورن وجود دارد و به گونه ای اغراق آمیز درصدد مثبت جلوه دادن آن فیلم هاست توسط کمپانی های سودجویی است که چنین فیلم هایی را تولید می کنند، به علاوه باید اشاره شود که امروزه محققان آزمایش های فراوانی در این زمینه انجام داده اند و آسیب زا بودن فیلم ها پورن به طور کلی تایید شده است.

پورنوگرافی نوعی ماده مخدر

تمام تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که فیلم های پورن دقیقا مشابه تاثیر مواد مخدر بر مغز است یعنی همان تاثیری که مواد مخدر بر مغز ایجاد می کند شبیه همان تاثیر فیلم های پورن بر مغز است. برای مثال مواد مخدر کوکائین و یا هروئین همان بخشی از مغز را تحریک می کنند که هنگام تحریک جنسی فعال می شود.

در رابطه جنسی واقعی همه چیز برابر و یکسان است و شما نمی توانید چیزی را تغییر دهید، در حالی که در مصرف مواد مخدر شما می توانید میزان دوز را تغییر دهید، همین موضوع در فیلم های پورن وجود دارد و هر بار شما تمایل دارید تا انواع دیگری از فیلم های پورن را تماشا کنید و شرایط جدیدی را تجربه کنید.

آشنایی با اثر کولیج

مطابق با اثر کولیج در جنس نر هم در حیوانات و هم در انسان، زمانی که شریک جنسی تغییر می کند میزان تحریک نیز بیشتر می شود که این اتفاق در فیلم های پورن زیاد اتفاق می افتد و در نتیجه فرد به آن اعتیاد پیدا می کند.

تاثیرات مخرب پورنوگرافی بر روابط زناشویی

نمایش غلط از رابطه جنسی

همانطور که بیان کردیم، فیلم های پورن هرگز به شما رابطه جنسی را آموزش نمی دهند و حتی نوعی رابطه جنسی ناسالم را به نمایش میگذارند که کاملا غیر انسانی است و ارزش رابطه جنسی سالم را هم از بین می برند. از طرف دیگر تمام مواردی که در فیلم های پورن وجود دارد به صورت غیر طبیعی بوده و در دنیای واقعی چنین روابطی امکان پذیر نیست.

اثر اول پورنوگرافی

در ابتدا شما چون در معرض شدید محرک های جنسی قرار گرفته اید نسبت به رابطه جنسی واقعی با همسرتان دچار مشکل می شوید و برایتان جالب و جذاب نخواهد بود.

اثر دوم پورنوگرافی

رفتارهای غیر طبیعی مانند بدن های عضلانی و مدت زمان رابطه شما را به این باور می رساند که شما ضعیف هستید و از توانایی بالایی برخوردار نیستید و همین موضوع باعث ایجاد احساس حقارت در شما می شود و در نتیجه به اعتماد به نفس شما آسیب وارد می کند.

ایجاد بی اعتمادی در رابطه

فیلم های پورن بر اساس واقعیت ساخته نمی شود و تمام آن ها برگرفته از ذهن نویسنده آن است تا داستانی را خلق کند که مخاطبان زیادی را به خود جلب کند، به همین دلیل همواره مردان در آن فیلم ها تنوع طلب بوده و با تمامی زن ها رابطه برقرار می کنند و زن در چنین فیلم هایی نقش کالا را دارد و ارزش زن را زیر سوال میبرد، حال اگر برای مدت طولانی چنین فیلم هایی را تماشا کنید باعث می شود تا بر ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر بگذارد و نسب به همسرتان سوءظن پیدا کنید.

درمان هرزه نگاری یا همان پورنوگرافی

نمایش الگوهای ناسالم و مخرب

فیلم های پورن به طور کلی به دنبال نمایش صحنه هایی است که برای مخاطب جذاب باشد و با واقعیت هیچ کاری ندارد، به همین دلیل زمانی که در این فیلم ها با کارهای غیر واقعی روبرو می شوید موجب می شود تا این تمایل در شما ایجاد شود که محرک های جدید را امتحان کنید و همین تمایل مخرب باعث آسیب به رابطه واقعی شما با همسرتان می شود، حتی اگر شما مجرد هم باشید تماشای این فیلم ها باعث می شود تا تفکری در ذهن شما ایجاد شود که به دنبال شما به دنبال تشکیل خانواده نباشید و نیاز جنسی تان را از این طریق ارضا کنید.

از تاثیرات مخربی که پورنوگرافی بر مغز انسان می گذارد این است که فرد تنوع طلب می شود و تمایل دارد تا در دنیای واقعی هم چنین تجربیاتی داشته باشد که در برخی مواقع می تواند برای فرد مشکلات قانونی ایجاد کند و در روابط انسانی و عاطفی نیز دچار مشکل شود، چرا که همانگونه که اشاره شد فیلم های پورن هرگز واقعی نبوده و صرفا برای کسب درآمد ساخته می شود.

ایجاد مشکلات روحی و روانی

محققان در تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده اند، نوجوانانی که به پورنوگرافی اعتیاد دارند در معرض سایر مشکلات چون مصرف مواد مخدر، انزوا و تنهایی، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، مشکلات ارتباطی و استرس هستند.

تاثیر بر کیفیت زندگی

زمانی که فرد تحت تاثیر چنین فیلم هایی قرار بگیرد، به طور کلی تمام جنبه های زندگی او نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث می شود تا نتواند مهارت های لازم برای زندگی سالم را فرا بگیرد و به تدریج با دنیای واقعی فاصله می گیرد.

تاثیر پورنوگرافی بر مغز و بدن

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که اگر افراد به پورنوگرافی معتاد شوند در گذر زمان دچار اختلال نعوظ می شوند و تحریک جنسی برایشان صورت نمی گیرد مگر آن که فرد صحنه ای عجیب را تماشا کند که برایش جدید باشد و جذابیت داشته باشد در غیر این صورت روابط جنسی برایش معنایی ندارد. از طرف دیگر مطالعات نشان داده است هر چه افراد از سنین پایین تر به سمت پورنوگرافی کشیده شوند و بخواهند چنین روابطی را با شریک جنسی خودشان داشته باشند خیلی زودتر به بی میلی جنسی کشیده می شوند. به دنبال این مشکل افراد نمی توانند رابطه سالمی با واقعیت برقرار کنند و از هنجارهای سالم جنسی فاصله می گیرند و این چرخه باطل مجدد تکرار می شود.

 آشنایی با انواع اعتیاد جنسی

زمانی که فرد نتواند رفتارهای جنسی اش را کنترل کند و برای مدیریت آن از روش هایی چون خودارضایی، پورنوگرافی و یا هر روش ناسالم دیگری استفاده کند دچار اعتیاد جنسی شده است، به طوری که فرد برای کسب لذت بیشتر به سمت انحرافات کشیده می شود.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی بهداشت دوران بلوغ


اعتیاد جنسی اینترنتی هم شامل تمامی این موارد است که شامل انحرافات شده و در محیط اینترنت در دسترس افراد قرار دارد. حال هر نوع رفتاری شامل سکس چت، تماشای پورنوگرافی و… باشد تحت عنوان اعتیاد جنسی اینترنتی شناخته می شود. یکی از دلایلی که افراد به سمت این سایت ها گرایش پیدا می کنند، تنوعی است که آن ها در ساخت فیلم ها و محتواهای آن به کار می برند و درست مانند بازاری است که شما می توانید دست به انتخاب بزنید و همین موضوع باعث می شود تا تحریک کننده تر باشد و برای افراد جذابیت بیشتری نسبت به رابطه جنسی واقعی داشته باشد.

آشنایی با تاثیرات پورنوگرافی

در رابطه با تاثیرات فیلم های پورن مطالب بسیاری وجود دارد که امروزه به طور کلی آسیب زا بودن آنها ثابت شده است و اگر کسی می گوید پورنوگرافی تاثیر مثبت دارد به طور کامل اشتباه می گوید.

در کل دنیا تقریبا دو سوم مخاطبان فیلم های پورن را مردان و زنان هم یک سوم آن را تشکیل می دهند. بسیار مهم است که با آثار مخرب تماشای فیلم های پورن آشنا شوید تا از اعتیاد به آن ها جلوگیری نمایید.

دلایل اعتیاد به پورنوگرافی

همواره در این زمینه عوامل گوناگونی موجب می شود تا فرد به سمت تماشای فیلم های پورن گرایش پیدا کند و با گذشت زمان به آن ها اعتیاد پیدا کند. نکته ای که وجود دارد این است که از بین افراد که پورنوگرافی انجام می دهند تمامی آن ها به آن اعتیاد پیدا نمی کنند و حدود ۵ الی ۱۰ درصد از آن ها دچار اعتیاد به پورن می شوند. بنابراین می توانیم به ۳ موردی که در شخصیت انسان سبب گرایش به انحرافات شود اشاره کنیم :

۱. عوامل زمینه ساز

۲. عوامل آشکار ساز

۳. عوامل تداوم بخش

پورنوگرافی چه ویژگی های اعتیاد آوری دارد؟

اولین دلیلی که می توانیم به اعتیاد آور بودن آن اشاره کنیم در دسترس بودن آن نسبت به رابطه جنسی واقعی است. از طرف دیگر با استفاده از پورنوگرافی افراد می توانند خیلی سریع به روابط جنسی افراد زیادی دسترسی داشته باشند که در مدت زمان کوتاهی در اختیار آنها قرار می گیرد. مشکلی که در این بین وجود دارد این است که مغز انسان فریب پورنوگرافی را میخورد و تصور می کند که این نوع روابط بهتر از رابطه جنسی واقعی است و همین عوامل موجب می شود تا انسان ها بدون در نظر گرفتن آسیب های پورن به سمت آن گرایش پیدا کنند.

عوامل زمینه ساز پورنوگرافی

همانطور که همواره در تمامی انحرافات و اختلالات بیان می کنیم مشکل اساسی ریشه در اعتماد به نفس فرد نهفته است و چون او فکر می کند که ارزش بالایی ندارد و در دنیای واقعی نمی تواند ارتباط سالمی با انسان ها داشته باشد برای جبران این نقص وارد دنیای مجازی شده و به سمت پورنوگرافی گرایش پیدا می کند. افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشند و نتوانند در دنیای واقعی با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند ترجیح می دهند تا به سمت پورنوگرافی بروند و تمایلات و آرزوهایشان را در فضای مجازی ارضا کنند.

عوامل آشکار ساز و تداوم بخش

خاصیت اعتیاد آور فیلم های پورن به این شکل است که فرد با دیدن آن ها به لذت جنسی دست پیدا می کند و چون تنوع زیادی دارد همواره می تواند به تحریک جنسی دست یابد و مطابق بر اصل رفتارگرایی، ذهن یاد می گیرد برای رهایی از استرس ها و سایر فشارها مجدد به سمت آن فیلم ها برود. بنابراین اعتیاد به پورنوگرافی به این شکل آغاز می شود و فرد هر بار برای کاهش اضطراب هایش به پورنوگرافی می پردازد.

یکی از عواملی که می تواند منجر به اعتیاد فرد به پورنوگرافی شود این است که محیطی که فرد در آن زندگی می کند مملو از فشار روانی بوده و در کنار آن روش های مقابله ای سالمی آموزش داده نمی شود در نتیجه فرد به این انحراف گرایش پیدا می کند.

آشنایی با مراحل اعتیاد به پورنوگرافی

در مرحله اول فرد با محرک که همان پورنوگرافی است روبرو می شود. این حالت در هر سنی می تواند رخ دهد برای مثل در کودکی و یا در نوجوانی و چون مغز در این دوران آمادگی بیشتری دارد به دلیل ترشح دوپامین سریع تر به سمت اعتیاد به پورنوگرافی گرایش پیدا می کند. نکته ای که در این بین وجود دارد این است که اگر بزرگسالان در این سنین مراقبت لازم را در خصوص فرزندانشان به عمل نیاورند می تواند عاملی برای گرایش آنها به سمت پورنوگرافی باشد.

آموزش ترک پورنوگرافی

در مرحله بعدی که فرد فیلم پورن را تماشا کرده است حالی اجبار گونه در او ایجاد می شود و دچار حالت های هیجانی می شود و نمی تواند آن را کنترل کند که این مرحله شروع اعتیاد به پورنوگرافی است.

در مرحله سوم فرد برای آنکه به تحریک برسد شروع به تنوع طلبی می کند، برای مثال به چندین سایت وارد می شود تا بتواند فیلم های جدیدی را تماشا کند که بتواند او را تحریک کند. این کار مشابه بالا بردن دوز مواد مخدر است تا فرد بتواند خود را به نئشگی برساند.

وقتی فرد به مرحله حساسیت زدایی می رسد هیچ محرکی نمی تواند او را تحریک کند و هیچ فیلمی باعث تحریک فرد نمی شود و از دیدن پورنوگرافی لذت نمی برد.

زمانی که فرد وارد مرحله عمل می شود تصمیم می گیرد تا تمام آن اتفاقاتی که در فیلم های پورن مشاهده می کرد را در واقعیت پیدا کند و چون چنین امکانی وجود ندارد معمولا فرد به فکر درمان و ترک پورنوگرافی می افتد.

چرا مردم در مکان های عمومی پورن نگاه می کنند؟

دانشجویی که از تجربه خودش در این باره می گوید، تعریف می کند که در کتابخانه مردی را دیده است که با کامپیوتر در حال تماشای پورن بوده است. او به شدت جا می خورد و از کار آن فرد تعجب می کند و نمی داند چه کاری باید انجام دهد. همچنین بعد از چند هفته مجدد در همان کتابخانه آن فرد را می بیند که در حال تماشای پورن است.

افراد دیگر نیز چنین تجربه ای را داشته اند و افرادی را مشاهده کرده اند که در اتوبوس و مترو و سایر مکان های عمومی در حال تماشای پورن بوده اند. همچنین یکی از نمایندگان مجلس بریتانیا بعد از آنکه تعریف کرد با موبایل خودش فیلم پورن نگاه کرده است از نمایندگی مجلس استعفا داد. البته او بیان کرد که چنین اتفاقی سهوی بوده و صرفا به دلیل املای اشتباه تراکتور و اکتور است که به صورت تصادفی وارد چنین سایت هایی شده است و خودش چنین تصمیمی نداشته است.

سازمان تنظیم مقررات رسانه ای بریتانیا بیان می کند که تقریبا نیمی از بزرگسالان در این کشور پورن تماشا می کنند.دکتر پائولا هال که یک روان درمانگر است و در زمینه اعتیاد به سکس فعالیت می کند توضیح می دهد چرا برخی از مردان در مکان های عمومی اقدام به تماشای فیلم پورن می کنند.

اعتیاد

یکی از دلایلی که باعث می شود تا فرد دست به چنین کاری بزند اعتیاد است. زیرا وقتی فرد گرفتار اعتیاد باشد دیگر نمی تواند آن را کنترل کند و در نتیجه توانایی کنترل آن را از دست می دهد. حتی اگر این اعتیاد قمار، الکل یا بازی های کامپیوتری باشد نیز چنین شرایطی وجود دارد.

فقدان خودآگاهی

دکتر پائولا هال بر این باور است افرادی که در مکان های عمومی اقدام به دیدن فیلم های پورن می کنند در واقع فقدان خودآگاهی دارند. همچنین باید اشاره شود که عادی سازی تماشای پورن و مد روز شدن تماشای آن بر انسان ها تاثیر می گذارد.

نمایش نوعی قدرت نمایی

برخی از مردان با این کار اقدام به نمایش قدرت خودشان می کنند. دکتر هال بیان می کند که در این رفتار نوعی زن ستیزی وجود دارد که آن مرد با خود می گوید من این کار را دوست دارم و در هر جایی دوست داشته باشم فیلم پورن تماشا می کنم و اگر کسی این کار را دوست ندارد مشکل خودش است و به من ارتباطی ندارد.

عادت

از دیگر دلایلی که موجب می شود تا برخی از افراد در مکان های عمومی اقدام به دیدن فیلم های پورن کنند عادت است. زیرا اگر فرد از سنین پایین دیدن فیلم های پورن را آغاز کند به آن عادت می کند و به صورت رفتاری ناآگاه در فرد ظاهر می شود و در هر جایی می تواند به تماشای فیلم پورن بپردازد.

اعتیاد به پورنوگرافی چه نشانه هایی دارد؟

در مورد پورنوگرافی نشانه های اعتیاد به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول که در تمامی اعتیاد ها مشترک است که نشان می دهد فرد به پورنوگرافی معتاد شده است و یا نه و نشانه های دسته دوم هم شامل علائمی است که اعتیاد ناشی از پورن در فرد ایجاد می کند.

معرفی علائم

شخص می خواهد این رفتارها را ترک کند و چندین بار برای ترک اقدام کرده است ولی تا کنون موفق نبوده است.

فرد توانایی کنترل اعتیاد خود به پورنوگرافی را ندارد و به طور کلی زمان و تعداد آن از دستش خارج شده است.

شخص برای آنکه بتواند به تحریک برسد زمان و هزینه زیادی برای تماشای پورن خرج می کند و همین موضوع عملکرد او را در بخش های مختلف تخریب کرده است.

پورنوگرافی به شدت به فرد آسیب وارد می کند ولی با این حال باز هم فرد به این رفتار انحرافی ادامه می دهد.

اعتیاد به پورنوگرافی چه عوارضی دارد؟

اولین مشکلی که این انحراف برای انسان به وجود می آورد این است که فرد به پورنوگرافی عادت می کند و چون انجام کارهایی که در آن فیلم ها انجام می دهند در محیط واقعی امکان پذیر نیست روابط بین زوجین دچار مشکل می شود و به دلیل آن که مغز آن شرایط را دیده است دیگر نمی تواند به روابط جنسی طبیعی واکنش مثبت نشان دهد که باعث می شود تا فرد نتواند رابطه جنسی مناسبی برقرار کند و رضایت زندگی زناشویی فرد کاهش می یابد. در کنار این موارد امکان ایجاد سایر اختلالات جنسی و یا کژکاری های جنسی نیز اجتناب ناپذیر است.

یکی از رفتارهایی که افراد معتاد به پورنوگرافی آن را زیاد انجام می دهند، خود ارضایی است که انجام زیاد آن باعث می شود تا فرد دچار زود انزالی شود و همین مشکل اساسی موجب بر هم خوردن روابط سالم زناشویی است. همچنین باید اشاره شود که پورنوگرافی می تواند زمینه ساز اعتیاد، بیکاری و از دست دادن شغل، مشکل در روابط اجتماعی و به انزوا رسیدن فرد، ایجاد اختلالاتی چون افسردگی و اضطراب هم باشد.

معرفی روش های درمان پورنوگرافی

در ارتباط با درمان و ترک پورنوگرافی باید اشاره شود که در این مسیر فرد باید حتما به یک درمانگر خبره مراجعه کند و با استفاده از روش های ترکیبی فرایند درمان را آغاز کند. همچنین باید اشاره شود که ترک پورنوگرافی به تنهایی امکان پذیر نبوده و اگر فردی بخواهد خودش این کار را بکند چون با روش های علمی آن آشنا نیست مدام دچار شکست می شود و همین شکست های پی در پی باعث می شود تا احساس حقارت در فرد ایجاد شود و حقارت نیز با خود ادامه اعتیاد را به دنبال دارد.

درمان روانشناختی

در این خصوص روانشناسان بالینی با استفاده از روش های درمانی ویژه فرایند درمان را آغاز می کنند و با کنترل محرک های وسوسه انگیز و همچین خیال پردازی های جنسی درمان پورنوگرافی را انجام می دهند. نکته مهم در این زمینه این است که فرد باید از مرحله انکار عبور کرده باشد و بپذیرد که به پورنوگرافی اعتیاد دارد.

درمان به وسیله دارو

بسیاری از روانپزشکان برای کاهش میل جنسی فرد به او دارو می دهند تا افکار و خیال پردازی های جنسی در شخص کاهش یابد که این کار موجب می شود تا فرایند درمان سریع تر انجام شود.

استفاده از گروه های خودیاری

افرادی که در این گروه ها شرکت می کنند از کسانی هستند که خودشان قبلا چنین مشکلی را داشته اند و حالا حاضر شده اند تا به سایرین در این زمینه کمک کنند. برای مثال گروه ۱۲ قدمی معتادان جنسی گمنام که به آن ها (SA) گفته می شود گروهی است که معتادان به پورنوگرافی می توانند در آن شرکت کنند و با کمک ها و راهنمایی هایی که در گروه مطرح می شود فرایند درمان پورنوگرافی را آغاز کنند.

نکات مهم برای ترک پورنوگرافی

در قدم اول باید برای خودتان مشخص کنید که هدف شما از ترک و درمان پورنوگرافی چیست؟ و اگر آن را ترک کنید چه سودی خواهید برد؟ از طرف دیگر مهم است که بدانید با ترک آن از شر چه مشکلاتی خلاص می شوید؟ و بعد از ترک چه تغییرات مثبتی در زندگی شما ایجاد می شود؟ با جواب دادن به این سوالات میتوانید انگیزه بالایی برای ترک پورنوگرافی داشته باشید.

از روش جایگزینی برای کمک به ترک پورنوگرافی استفاده کنید، یعنی هر زمانی که قصد دارید تا در زندگی یکی از اعتیاد ها را ترک کنید حتما به جای آن یک کار سالم را جایگزین کنید تا دیگر دچار وسوسه نشوید. برای مثال می توانید یک ورزش را شروع کنید و یا نواختن یک ساز موسیقی و یا یاد گرفتن یک مهارت جدید که می تواند به شما کمک کند تا به راحتی پورنوگرافی را ترک کنید.

زمانی که در طول دوران ترک پورنوگرافی هستید تمام راه هایی که باعث می شود تا شما تحریک شوید و مجدد به سمت آن گرایش پیدا کنید را به طور کلی قطع کنید. برای مثال دسترسی خود به اینترنت را برای مدتی قطع کنید و یا به سمت شبکه های مجازی نروید تا دوره درمان کامل شود.

یکی از کارهایی که باید در دوره درمان انجام دهید این است به سلامت جسمی خودتان اهمیت دهید به طوری که خوب ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید و حتما به رژیم غذایی تان نیز توجه نمایید. برای اینکه روند درمان تسریع شود می توانید در خانه ورزش هایی مثل یوگا، مدیتیشن و یا آرام سازی عضلانی را هر شب قبل از خواب انجام دهید. زمانی که شما این کارها را انجام می دهید به مرور عادت های خوب جایگزین عادت های بد در زندگی می شود و می تواند به شما کمک کند تا به طور کامل از این اعتیاد خلاص شوید.

شرایط محیطی را تغییر دهید

زمانی که شما به پورنوگرافی اعتیاد دارید و آن را تماشا می کنید قطعا شرایط به گونه ای است که همه چیز برایتان فراهم است تا این اتفاق بیفتد، زمانی که فرایند درمان را آغاز میکنید لازم است تا بسیاری از کارهایی که قبلا انجام می دادید را انجام ندهید و حتی تغییر دکوراسیون انجام دهید.

برای مثل کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را در جایی قرار دهید که صفحه نمایش آن توسط سایر افراد خانواده هم قابل دیدن باشد و از طرف دیگر تمامی مواردی که باعث می شد تا شما به سمت پورنوگرافی گرایش پیدا را از زندگیتان حذف کنید.

دسته‌بندی‌ها