درک فرهنگ مراجع و اثرگذاری آن در فرایند درمان

درک فرهنگ مراجع و اثرگذاری آن در فرایند درمان

در فرایند درمان عوامل بسیاری اثرگذار است که باید. به آن ها توجه شود، یکی از این عوامل درک فرهنگی توسط درمانگر است که باید چنین تخصصی را داشته باشد و این بدان معنا نیست که حتماً فرهنگش با مراجع یکسان باشد بلکه باید درک صحیحی از تفاوت های فرهنگی داشته باشد تا در روند درمان مشکلی ایجاد نشود، ما در این بخش از پایگاه تخصصی برنا اندیشان تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان درک فرهنگ مراجع و اثرگذاری آن در فرایند درمان را مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم چه نقشی در مثبت بودن درمان خواهد داشت، پس اگر شما هم به این موضوع علاقه مند هستید تا انتهای مقاله درک فرهنگ مراجع با برنا اندیشان همراه باشید.

درک فرهنگ مراجع و اثرگذاری آن در فرایند درمان

درک فرهنگ مراجع توسط درمانگر نقش به سزایی در بهبود و فرایند درمانی دارد و می تواند پیشرفت زیادی را در درمان حاصل کند.

چگونه می توان یک درمانگر حساس به فرهنگ یافت

یافتن یک درمانگر که شما را درک کند مهم است و بخش عمده ای از احساس درک به معنای یافتن فردی آشنا با فرهنگ شما است.

خوشبختانه مراحلی وجود دارد که می توانید برای یافتن یک درمانگر حساس به فرهنگ انجام دهید. اما اول ، مهم است که درک کنیم چرا انجام این کار ارزش تلاش را دارد.

یک اتحاد درمانی سالم

اتحاد درمانی برای یک درمانگر و بیمار مهم است. این بدان معناست که بیمار احساس می کند توسط درمانگر شنیده شده و قابل درک است و اعتماد او به درمانگر بیشترین علاقه وی در ذهن اوست.

تحقیقات نشان می دهد که اتحاد درمانی سالم مهمترین عامل در تعیین میزان موثر بودن درمان است. در واقع ، رابطه بین درمانگر و بیمار در تعیین بهتر شدن بیمار نقش اساسی دارد. مطالعات نشان می دهد که رابطه درمانی بیش از نوع درمانی که مورد استفاده قرار می گیرد مهم است.

شایستگی فرهنگی

یک درمانگر با صلاحیت فرهنگی باید اعتقادات ، دیدگاه ها و ارزش های بیماران از یک نژاد، قومیت ، یا منطقه خاص را بشناسد و به آنها احترام بگذارد.

یک درمانگر حساس به فرهنگ باید از دانش و مهارت خود اطمینان داشته باشد. بیماران آنها همچنین باید اطمینان داشته باشند که درمانگر قادر به پرداختن به موضوعاتی است که در فرهنگ مراجع وجود دارد.

حساسیت فرهنگی فقط نژاد نیست. یک درمانگر با صلاحیت فرهنگی باید راحت در پرداختن به مواردی مانند:

  • سن
  • ناتوانی در رشد
  • معلولیت هایی که بعداً در زندگی ایجاد می شوند
  • میراث بومی
  • منشأ ملی
  • هویت نژادی
  • هویت قومی
  • جنسیت
  • وضعیت اقتصادی اجتماعی
  • گرایش جنسی

حساسیت فرهنگی چگونه بر درمان تأثیر می گذارد

بیمارانی که احساس نمی کنند درمانگر آنها را درک کرده است ، احتمالاً زودتر از موعد درمان خود را ترک می کنند ، زیرا آنها نمی توانند یک اتحاد درمانی سالم ایجاد کنند.

علاوه بر مشکل در ایجاد اتحاد درمانی ، ممکن است یک درمانگر فاقد حساسیت فرهنگی از بهترین روش های درمانی استفاده کند. درمان باید متناسب با فرهنگ خاص بیمار و سایر نیازهای او باشد.

متناسب سازی نیازهای بیمار

برای یک درمانگر مهم است که احترام بگذارد که آیا فردی برای یک فرهنگ جمع گرایانه می آید یا یک فرهنگ فرد گرایانه. اهداف و استراتژی های درمانی براساس فرهنگ فرد کاملاً متفاوت هستند.

به عنوان مثال ، بیشتر درمانگران در غرب بر یک رابطه درمانی مشترک تأکید دارند. این ممکن است شامل پرسش از بیمار در مورد اهداف و نیازهای او و همچنین بحث آزاد در مورد دفعات و مدت زمان درمان باشد.

در حالی که یک درمانگر ممکن است برخی از توصیه ها را ارائه دهد، ورودی بیمار ارزش دارد و آنها با هم به صورت تیمی کار می کنند.

با این حال ، این رویکرد مشارکتی ممکن است بیمارانی را که دارای پیشینه فرهنگی هستند گیج کننده یا ناخوشایند باشد. افراد از فرهنگ های شرقی ممکن است انتظار داشته باشند که متخصص درمان “متخصص” باشد. آنها ممکن است بخواهند درمانگر در هنگام ارائه بازخورد و مشاوره مستقیم تر و اقتدارگراتر باشد. آنها ممکن است از سوالات باز استقبال نکنند زیرا ممکن است در سطح صلاحیت درمانگر شک داشته باشند.

مثال دیگر استفاده از رفتار درمانی شناختی است. این سوالات معمولاً شامل سوالات مستقیمی از جمله: “وقتی دوستتان شما را رد کرد به چه می اندیشید؟” برخی از بومیان آمریکایی یا آمریکایی های قدیمی اروپایی ممکن است این نوع سوالات را بی احترامی بدانند.

بنابراین ، یک درمانگر باید زمینه فرهنگی بیمار خود را به اندازه کافی درک کند تا بتواند متناسب با آن رویکرد خود را تنظیم کند.

همه درمانگران از نظر فرهنگی حساس نیستند

بسیاری از درمانگران هرگز مسائل فرهنگی را با بیماران خود مطرح نمی کنند – مخصوصاً اگر در ابتدا این موارد را پزشک مطرح نکند. یک نظرسنجی از 689 روانشناس دارای پروانه APA نشان داد که درمانگران با کمتر از نیمی از بیماران خود ، موضوعات نژادی را مطرح می کنند.

ممکن است تصور کنید که یک ارائه دهنده بهداشت روان حرفه ای با مجوز و مدرک از دیدگاه های مختلف فرهنگی درکی داشته باشد اما همیشه اینطور نیست.

درمانگران بسته به اینکه کجا به دانشگاه رفته اند یا چه نوع مدرکی دارند آموزش های مختلفی می بینند. در حالی که ممکن است یک درمانگر دارای مدرک کارشناسی ارشد در امور اجتماعی باشد و دیگری ممکن است دارای درجه دکترا باشد.

هر دانشکده ، مدرک و هیئت مجوز استانداردهای خاص خود را برای میزان آموزش مورد نیاز برای کار با جمعیت های مختلف تعیین می کند.

درمانگر باید بتواند فرهنگ مراجع را درک کند

درک فرهنگ مراجع

آزمون “شایستگی فرهنگی” نیز وجود ندارد. بنابراین اگرچه ممکن است یک درمانگر کلاس تنوع را گذرانده باشد ، اما لزوماً به این معنی نیست که از نظر فرهنگی حساس خواهند بود.

بعلاوه ، اکثر تابلوهای صدور مجوز موظف نیستند که درمانگران در آموزش مداوم تنوع حضور داشته باشند. بنابراین در حالی که بیشتر درمانگران برای به روز نگه داشتن پروانه خود به کلاسها و دوره ها ادامه می دهند ، ممکن است پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه آموزش مداوم در زمینه مسائل فرهنگی نبینند.

یافتن یک درمانگر برای شما

یافتن یک درمانگر مهم است که فکر می کنید بتواند با شما همذات پنداری کند. این لزوماً به این معنی نیست که آنها باید زمینه یکسانی داشته باشند یا اینکه باید یک نژاد باشند. در عوض ، به دنبال شخصی باشید که حساسیت فرهنگی را در اولویت خود قرار دهد.

روش های زیادی برای یافتن یک درمانگر وجود دارد. از پزشکتان اسامی درمانگران را بخواهید ، به دایرکتوری های آنلاین نگاه کنید و از دوستان بخواهید که آیا کسی را که توصیه می کنند دارند. اگر درمان آنلاین را انتخاب کنید ، معمولاً می توانید درخواست کار با کسی را که فرهنگ شما را می فهمد ، کنید.

سوال بپرس

وقتی یک درمانگر پیدا کردید که می خواهید با او کار کنید ، سوال کنید. از آنها بپرسید که چقدر با فرهنگ یا زمینه شما آشنا هستند. از آنها در مورد آموزش و تحصیلاتشان در کار با جمعیت های مختلف سوال کنید. برخی از درمانگران مشاوره رایگان تلفنی را ارائه می دهند که در آنجا می توانید چنین سوالاتی را بپرسید یا ممکن است از اولین قرار ملاقات خود برای پرسیدن سال نیز استفاده کنید.

در صورت لزوم درمانگران را تغییر دهید

اگر احساس می کنید مطابقت چندانی با درمانگر خود ندارید ، همیشه می توانید به یک ارائه دهنده متفاوت تغییر مکان دهید. نگرانی های خود را بیان کرده و به شخصی که ممکن است با او بهتر کار کنید مراجعه کنید. بیشتر درمانگران خوشحال خواهند شد که به شما کمک می کنند فردی را پیدا کنید که برای معالجه شما مناسب تر باشد.

اگر احساس کنید مجبورید در زمینه سوابق فرهنگی یا مسائل اجتماعی که با آن روبرو هستید ، به درمانگر خود آموزش دهید ، به احتمال زیاد در درمان خود پیشرفت نخواهید کرد. به همین دلیل یافتن یک درمانگر حساس به فرهنگ که نیازهای شما را درک کند بسیار مهم است.

یافتن یک درمانگر مناسب برای شما تلاش اضافی خواهد داشت اما ، احتمالاً ارزش کار دارد. وقتی کسی را پیدا کنید که شما را درک کند ، احتمال پیشرفت شما در درمان بسیار بیشتر است.

دسته‌بندی‌ها