تشخیص خواستگار دروغگو و مشخصات آن

تشخیص خواستگار دروغگو و مشخصات آن

دروغگویی در مراسم خواستگاری یکی از مشکلاتی است که دختران با آن روبرو هستند. به طوری که ممکن است داماد حرف هایی را در زمان خواستگاری بیان کند که صحت نداشته و همواره حقیقت را کتمان کند. بنابراین معضل خواستگار دروغگو بسیار با اهمیت بوده و خانواده ها باید در رابطه با آن نکاتی را رعایت کنند. همواره به یاد داشته باشید که زبان بدن میتواند نشان دهد که افراد چه چیزی می گویند و آیا حرف هایی که زده می شود صحت دارد یا خیر.

در این خصوص والدین وظیفه دارند تا تحقیقات جامعی در رابطه با یکدیگر انجام دهند و هم خانواده دختر به درستی بتواند خانواده پسر را بشناسد و هم در مقابل خانواده پسر تحقیقات کاملی در خصوص خانواده دختر انجام دهند تا بتوانند با واقعیت روبرو شوند.

همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است افراد در ابتدا نسبت به حرف های دروغ بی اهمیت باشند و بگویند که این حرف ها اصلا اهمیتی ندارد، در حالی که همین موارد به ظاهر جزئی می تواند بر آینده افراد تاثیر بگذارد. در این بخش از مجله علمی برنا اندیشان تصمیم داریم تا به صورت دقیق مقاله ای با عنوان تشخیص خواستگار دروغگو و مشخصات آن را مورد بررسی قرار دهیم و به شما آموزش دهیم که چگونه می توانید دروغگویی خواستگار را تشخیص دهید.

پس تا انتهای مقاله با گروه برنا اندیشان همراه باشید و قدم به قدم نکات را مطالعه فرمایید، چرا که در این مقاله بی نظیرترین و جالب ترین نکاتی را به شما معرفی می کنیم که می توانیم با رعایت آن ها به راحتی دروغگویی فرد در جلسه خواستگاری را تشخیص دهید و در این کار متخصص شوید و از این به بعد هیچ فردی نمی تواند شما را فریب دهد و یا به شما دروغ بگوید.

خواستگار دروغگو چه آسیب هایی به شما می زند؟

همانطور که می دانیم ازدواج یکی از مهمترین رویدادهای زندگی هر فرد است. یعنی زمانی که دختر و پسر تصمیم می گیرند تا با هم ازدواج کنند در واقع تمام وجودشان را با هم شریک می شوند. به این شکل که متعهد می شوند تا با یکدیگر صادق باشند و عواطف و احساسات پاکشان را با یکدیگر شریک شوند. پیشنهاد می شود تا مقاله سوالات جلسه خواستگاری را مطالعه نمایید.

نکته بسیار مهمی که در اینجا مطرح می شود آن است که برخی از افراد به روحیات و مسائل معنوی زندگی انسان هیچ باور ندارند و نگاهشان به موضوعات کاملا مادی و سودجویانه است. یعنی به مضامینی مانند راستگویی و صداقت باور ندارند و همواره تلاش می کنند تا از هر راهی به اهدافشان دست یابند. ویژگی شاخص چنین افرادی این است که همواره دروغ می گویند و سعی می کنند با ریا و تزویر تمام شرایط را به نفع خودشان تمام کنند.

در حالی که انسان ها باید بدانند ازدواج هیچ ارتباطی با تعاملات کاری ندارد و امری مقدس و پسندیده است که زوجین در آن با یکدیگر شریک می شوند و زندگی شان را با هم به اشتراک می گذارند و در این صورت مشارکت و همدلی افراد بسیار با اهمیت است. حال اگر فردی صرفا نگاه سودجویانه داشته باشد و بخواهد با دروغ و ریا کارها را پیش ببرد قطعا باعث آزار شما خواهد شد و نمی توانید برای بلند مدت با او زیر یک سقف زندگی کنید.

روش های شناخت خواستگار دروغگو

اگر دختر و پسر با هم همدل باشند و بخواهند وارد زندگی مشترک شوند می توانند با رعایت اصول اخلاقی و یادگیری مهارت های زندگی طعم خوشبختی واقعی را درک کنند و در نتیجه به سعادت دست یابند.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی ازدواج موفق


اما در این بین باید بسیار هوشیار باشید که برخی از افراد با نیت شوم ریا وارد زندگی شما می شوند، در حالی که لباس صداقت را بر تن دارند و می خواهند با اهداف شوم و پلیدشان عرصه زندگی را بر شما تنگ کنند. چرا که هیچ زنی نمی تواند دروغ را تحمل کند و همواره این ویژگی منفی باعث می شود تا زندگی ها دچار تزلزل شود.

شناخت نشانه های خواستگار دروغگو

در واقع باید بدانید که خواستگار دروغگو به خوبی می داند که باید چه حرف هایی را مطرح کند و به چه چیزهایی نپردازد. او همواره تلاش می کند تا معیارهای همسر ایده آل را بازی کند و یا به خانواده دختر وعده هایی را بدهد که هرگز آنها را عملی نخواهد کرد.

در این حالت همواره در تلاش است تا خودش را فردی موجه و عالی نشان دهد، به طوری که اگر چند دقیقه در کنار او باشید احساس می کنید او یک انسان کامل است و هیچ نقصی ندارد. چرا که همواره تلاش می کند تا نقص ها و عیب هایش را بپوشاند و تاکیدش فقط بر نکات مثبت است و هیچ ضعفی از خودش نشان نمی دهد. حال سوالی که پیش می آید آن است که چگونه باید دروغگویی آن ها را متوجه شویم؟پیشنهاد می شود تا مقاله باورهای غلط در ازدواج را بخوانید.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خواستگار دروغگو همواره اضطراب دارد که در جلسه خواستگاری آبرویش برود و همه متوجه شخصیت واقعی او شوند. از این رو همواره در تلاش است تا خودش را بهتر از آن چیزی که هست نشان دهد و همین رفتار موجب می شود تا دچار اشتباهات و لغزشهایی شود. اگر شما کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که او در حال دروغگویی است و به راحتی می توانید دروغگویی اش را تشخیص دهید.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش درمانی دروغگویی


اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید تا بتوانید خواستگار دروغگو را بشناسید آن است که فرد خواستگار هیچ مخالفتی با درخواست های خانواده دختر نمی کند و همه چیز را قبول می کند. در حالی که هرگز به وعده هایش عمل نمی کند و تمام درخواست ها را به تعویق می اندازد.

به این شکل که در آغاز به شما پاسخ مثبت می دهد تا شما را راضی کند و به هدفش دست یابد و در عین حال هیچ کاری نمی کند و مدام شما را سر کار می گذارد و با جواب های پوچ و بی سرو ته تلاش می کند تا تمامی درخواست هایی که از او داشتید را به تعویق بیندازد.

به زبان بدن داماد در جلسه خواستگاری توجه کنید

با توجه به تغییراتی که در فرهنگ ایجاد شده است، اغلب جوانان بر این باورند که سنت های گذشته بسیار دست و پا گیر هستند و هیچ کاری را تسهیل نمی کنند و فقط باعث می شوند تا مشکلات و موانع بیشتری برای زندگی ایجاد شود. به همین دلیل همواره در زندگی با مشکلاتی روبرو می شوند که خودشان علت را نمی دانند. همچنین پیشنهاد می شود تا مقاله معیارهای انتخاب همسر از دکتر انوشه را مطالعه نمایید.

به عنوان مثال جلسه خواستگاری یکی از رویدادهایی است که از قدیم بوده و خانواده ها در آن جلسه شناخت خوبی از هم به دست می آوردند. ولی جوانان امروز خواستگاری را یک مانع می دانند و بر این باورند که هیچ کمکی به دختر و پسر نمی کند. در این حالت دختر و پسر خودشان در محیط های اجتماعی یکدیگر را ملاقات می کنند و سعی می کنند خودشان را در آن محیط ها به خوبی بشناسند و جلسه خواستگاری مانند گذشته اهمیت بالایی نداشته و کارکرد اصلی اش را از دست داده است.

به همین خاطر افراد در جلسات بیرونی تا می توانند خودشان را از آنچه که هستند بهتر نشان می دهند و در جلسه خواستگاری هم خیلی سریع به بحث میپردازند و در این حالت نمی توانند شخصیت واقعی یکدیگر را به خوبی درک کنند. به همین دلیل امروزه آداب خواستگاری به درستی رعایت نمی شود و می توان گفت که جلسه خواستگاری شبیه به یک جلسه آشنایی و معارفه خانواده هاست.

صداقت و راستگویی در جلسه خواستگاری

در حالی که باید بدانیم یکی از بخش های مهم ازدواج همین جلسه خواستگاری است و افراد نباید آن را دست کم بگیرند. چرا که در اوج سادگی می تواند به شما نکاتی را نشان دهد که تمامی ابعاد زندگی آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پسری واقعا اهل زندگی باشد و بخواهد با دختر مورد علاقه اش زندگی کند هرگز از آنکه با پدر و مادرش به جلسه خواستگاری برود فرار نمی کند و هیچ ترس و هراسی از جلسه خواستگاری ندارد. افراد راستگو و صادق هرگز اضطراب نداشته و از جلسه خواستگاری هم استقبال می کنند. پیشنهاد می شود تا مقاله روش های پیش بینی ازدواج ناموفق را بخوانید.

این افراد اهل دروغ و ریا نبوده و شما می توانید به آن ها اعتماد کنید، چرا که آن ها به خودآگاهی رسیده اند و خود واقعی شان را پذیرفته اند و می دانند از دنیا چه می خواهند و به عبارت کلی هویت شان شکل گرفته است.

اگر شما مدت کوتاهی است که با هم آشنا شده اید و هنوز شناخت کاملی از یکدیگر ندارید می توانید در جلسه خواستگاری با درک زبان بدن و حرف هایی که رد و بدل می شود به شناخت جامعی از هم برسید و بدانید واقعیت چیست.

وجود ناهماهنگی در گفتار

اگر با دقت به حرف های فرد گوش کنید متوجه میشوید که با شما صادق نیست و در سخنانش ناهماهنگی وجود دارد. یعنی شما می توانید سوالاتی را از او بپرسید و رفتارش را زیر نظر داشته باشد تا ببینید که فرد شروع به دروغگویی می کند.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل زبان بدن


به عنوان مثال خواستگار دروغگو همواره داستانهایی را از خودش می سازد که واقعیت نداشته و بخش هایی از آن دارای تناقض است و حتی اگر دوباره آن را تعریف کنید قسمت هایی از آن را فراموش می کند. در حالت شما باید بدانید که او یک خواستگار دروغگوست و نباید به او اعتماد کنید، چرا که هدف او واقعی نبوده و موجب آزار و رنج شما خواهد شد.

پاسخ های شفاف و درستی نمی دهد

اگر شما از خواستگارتان سوالاتی بپرسید او مدام از پاسخ دادن به آن ها طفره می رود و با شما رک صحبت نمی کند. مثلا وقتی شما از او سوال می کنید او هم از شما یک سوال می پرسد و همین ویژگی به شما نشان می دهد که فرد دروغگوست.

چرا که ویژگی اصلی دروغگویان ایجاد سوال در برابر سوال است. برای نمونه خواستگاری که دروغگو است اگر از او بپرسید که آیا سیگار مصرف می کنی؟ او به شما پاسخ صریحی نمی دهد و در جواب به شما می گوید که این چه سوالی است که از من می پرسی؟ در حالی که فرد راستگو هیچ هراسی ندارد و خیلی رک پاسخ شما را می دهد.

یکی از نکاتی که تصمیم داریم تا به شما آموزش دهیم تا بتوانید خواستگار دروغگو را تشخیص دهید ویژگی بزرگ فلسفه بافی است. اگر فردی در پاسخ به حرف شما شروع به فلسفه بافی کرد و حرف های فلسفی را تحویل شما داد بدانید که او فردی دروغگوست و نمی خواهد حرف راست را به شما بزند.

به عنوان مثال اگر از او بپرسید که آیا نماز می خوانی؟ او شروع به زدن حرف های فلسفی می کند و به شما می گوید دقیقا فلسفه نماز و عبادت چیست؟ و به دنبال آن داستانهای طولانی را بیان می کند و شما را سردرگم می کند.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل روانشناسی مردان


راهکاری که در این زمینه به شما کمک می کند تا در دام دروغگویی او نیفتید این است که در این مواقع خیلی محترمانه حرف او را قطع کنید و سوال خودتان را مجدد مطرح کنید تا متوجه شود که شما می دانید او در حال طفره رفتن است و نمی خواهد به شما جواب بدهد.

یکی از مواردی که هدف اصلی این مقاله است راستگویی و صداقت در زندگی زناشویی است. ما در این مقاله از رابطه کاری و بازاری صحبت نمی کنیم. چرا که افراد در تجارت و بازار به یکدیگر دروغ می گویند و این جز فرهنگ آنهاست و نمی توان برای آن کاری انجام داد.

ولی در زندگی زناشویی و ازدواج باید راستگو بود و صداقت اولین رکن اساسی زندگی زناشویی است. پس وقتی صحبت از صداقت و راستگویی می شود باید به جایگاه آن توجه کرد و بدانیم که در مورد چه موضوعی صحبت می کنیم. چرا که در زندگی زناشویی زن و شوهر باید با یکدیگر صادق باشند در غیر این صورت زندگی شان دچار مشکل می شود.

هراس و اضطراب موقع گفتگو

باید اشاره شود که در جلسات اول آشنایی افراد بسیار اضطراب دارند و این امری بسیار طبیعی است. اما زمانی که مدتی گذشت و بیشتر با یکدیگر آشنا شدید و سوالی از او پرسیدید و او دچار ترس شد بدانید که مشکلی وجود دارد. مثلا رنگ صورتش تغییر می کند و موقع حرف زدن تن صدایش تغییر زیادی دارد.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید خواستگار دروغگو را تشخیص دهید آن است که حتی اگر او خیلی هم ماهر باشد باز نمی تواند تمام ابعاد جسمانی اش را کنترل کند و ناخودآگاه دچار لغزش های واضحی می شود که نشان می دهد با شما روراست نیست. بنابراین شما باید به زبان بدنش با دقت نگاه کنید و تمام حالت هایش را بررسی کنید.

به عنوان مثال اگر در مورد موضوعی صحبت کردید و متوجه شدید که او دچار اضطراب شد کافی است که موضوع را ادامه دهید و متوجه خواهید شد که میزان استرس فرد به مرور افزایش پیدا می کند و هر چه شما بیشتر ادامه می دهید او بیشتر دچار هراس می شود و واضح است که می خواهد محیط را ترک کند و مدام به شما دروغ می گوید و شما در آن حالت متوجه خواهید شد که او یک خواستگار دروغگو است و دستش برای شما رو شده است.


پیشنهاد ویژه : کارگاه روانشناسی نامزدی


فردی که دروغگو است اگر در این حالت قرار بگیرد صدایش می گیرد، گلویش خشک می شود و مدام می خواهد صدایش را صاف کند و آب دهانش را قورت می دهد. از طرف دیگر دستانش را به هم گره می کند و شروع به فشار دادن دستانش می کند و اگر در موقعیتی باشد قطعا پاهایش را تکان خواهد داد.

اگر شما چنین نشانه هایی را مشاهده کردید آگاه باشید که او یک خواستگار دروغگو است و اگر با او ازدواج کنید قطعا در زندگی با مشکلاتی مواجه خواهید شد که زندگی تان را دچار اختلال می کند.

آسیب های دروغ در زندگی زناشویی

اگر از جلسه خواستگاری مدت زمان زیادی گذشته است و شما هنوز به خواستگارتان اعتماد ندارید باید بدانید که هنوز لازم است که شما تحقیقات بیشتری انجام دهید. به عنوان مثال از خانواده داماد اطلاعات بیشتری کسب کنید و به محل کارش بروید و با افرادی که او را می شناسند به خوبی صحبت کنید تا بدانید که او چه شخصیتی دارد و چرا هنوز شما به او اعتماد ندارد.

یکی دیگر از کارهایی که باید به آن دقت کنید واکنش والدین خواستگار به حرف های پسرشان است. یعنی اگر در جلسه خواستگاری شروع به صحبت کرد و به ناگاه متوجه شدید که پدر و مادرش از حرف او متعجب شده اند باید بدانید که موضوعی وجود دارد که شما از آن بی خبرید.

نتیجه گیری

دختران عزیز باید در این خصوص بسیار آگاه باشند و بدانند که خواستگارشان چه شخصی است و چه نیتی دارد. چرا که برای دختران همواره صداقت و راستگویی حرف اول را می زند و نمی توانند زندگی سرشار از دروغ و ریا را تحمل کنند.

چرا که خودشان افرادی صادق و راستگو هستند و با شوهرشان همواره صادقانه رفتار می کنند و هیچ دروغی به آن ها نمی گویند. بنابراین باید تمامی ابعاد را در نظر بگیرید و مشاهده کنید که خواستگارتان در چه زمینه هایی به شما دروغ می گوید و آیا این موضوع برای شما دارای اهمیت بالایی است و یا هیچ اهمیتی ندارد. حتی اگر دروغگویی همسرتان برایتان بی اهمیت است و می دانید که او در مورد موضوعاتی به شما دروغ می گوید که هیچ اهمیتی ندارد باید به مشاوره مراجعه کنید و در این زمینه راهنمایی های لازم را کسب کنید.

مشاوره در این زمینه به شما کمک می کند تا شخصیت خودتان را بشناسید و بدانید که دارای چه طرحواره هایی هستید و اگر دو نفری به مشاوره مراجعه کنید با انجام تست شخصیت، روانشناس به شما خواهد گفت که آیا می توانید با هم زندگی کنید یا خیر و اگر نیاز به درمان باشد لازم است تا مواردی در نظر گرفته شود که به زندگی شما کمک کند.

دسته‌بندی‌ها