تلقین چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

تلقین چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

آیا تلقین می تواند بر روی زندگی افراد تاثیر بگذارد؟ به یاد داشته باشید که تلقین یک عملکرد روانشناختی است که به دنبال آن فرد می تواند افکار، احساسات، رفتار و نگرش خود یا دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. شایان ذکر است که تلقین می تواند بر روی زندگی ما و سایر افراد تاثیر بگذارد.

البته ما می توانیم از آن در جهت مثبت زندگی مان استفاده کنیم و به اهدافی که برای خودمان مشخص کرده ایم دست یابیم. ما در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای کامل در خصوص تاثیر تلقین در زندگی را در اختیار شما افراد علاقه مند قرار دهیم و به صورت کامل اصول و انواع تلقین را تشریح نماییم.

تلقین چیست؟

در رابطه با تعریق تلقین باید اشاره شود که تلقین یک عملکرد روانشناختی بوده و باعث می شود تا فرد قادر باشد افکار، رفتارها و احساسات خود و سایر افراد را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد. در این وضعیت پاسخی به یک محرک به صورت غیر انتقادی داده می شود. ممکن است فرد از یک محرک هیچ نتیجه ای را نگیرد یا حتی به نتیجه ای که مدنظرش بوده است نرسد اما اگر چیزی را که می گوید یا می شنود را عمیقا باور داشته باشد و آن را قبول کند قطعا به آن محرک پاسخ داده می شود. لازم به ذکر است که هیچ تلقینی را نمی توان بدون خواسته ذهن خودآگاه در ذهن ناخودآگاه وارد کنیم. زیرا ذهن خودآگاه این توانایی را دارد که تلقین را از خودش دور کند.

آیا واقعا تلقین در زندگی موثر است؟

اگر فرد تلقین را باور کند و معتقد باشد که قطعا در زندگی اش تاثیر دارد می تواند بر ناخودآگاهش نیز تاثیر بگذارد و سپس نتیجه اش را در زندگی اش مشاهده می کند. پیشنهاد می شود به پکیج آموزش فنگ شویی مراجعه نمایید.

کشف تلقین

امیل کوئه (Émile Coué) که داروساز و روانشناس فرانسوی بود توانست تلقین را کشف کند. زمانی که کوئه در حال کار در داروخانه بود یکی از بیمارانش شکایتی داشت مبنی بر این که چرا داروهایی که مصرف کرده است هیچ تاثیری بر روی او نداشته است و باعث بهبودی اش نشده است. در همین لحظه فکری به ذهن دکتر کوئن رسید که قرص های قبلی را از بیمار بگیرد و همان قرص را با رنگ و کپسول جدید به بیمار بدهد. هنگامی که داروها را به بیمار می داد به او گفت که این قرص ها به تازگی به دستش رسیده است و توانسته بیماران زیادی را درمان کند و مطمئن باش که قطعا تو با این داروها بهبود پیدا می کنی.

بعد از چند روز بیمار به نزد دکتر کوئه آمد و از او به خاطر داروها تشکر کرد که توانسته بود حالش را خوب کند. دکتر کوئن از این ماجرا متعجب شد و برای اطمینان هر دو دارو را مورد آزمایش قرار داد. در این وضعیت او متوجه شد که حرف هایی که به فرد زده بود باعث شده تا به فرد القا شود که قطعا این داروها او را خوب خواهد کرد. زیرا دکتر کوئن به بیمار گفته بود که این داروها به تازگی آمده و تا به حال برای بیماران زیادی مفید و موثر بوده است و تو برای تو هم قطعا مفید خواهد بود. در نهایت او پدیده ای تحت عنوان تلقین را کشف کرد.

درمان افسردگی با تلقین

ممکن است شما دچار اختلال افسردگی باشید و روش های مختلفی را طی کرده باشید و هنوز به نتیجه ای دست پیدا نکرده باشید. اگر شما به صورت اصولی تلقین را انجام دهید قطعا می توانید فواید و کاربرد آن را در زندگی تان مشاهده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید از یک متخصص روانشناسی که با هیپنوتیزم و روانکاوی آشنا است نیز صحبت کنید تا در این زمینه بیشتر به شما کمک کند. همچنین پیشنهاد می شود به مقاله حس ششم در انسان مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع تلقین در زندگی انسان

آموزش اصول تلقین

همواره به این نکته توجه داشته باشید که برای ورود به هر موضوعی لازم است تا تمام ابعاد آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم. در مورد تلقین نیز شرایط به این شکل است که باید به خوبی اصول تلقین را بدانیم تا بتوانیم از آن به طور مفیدی استفاده کنیم. در ادامه با برنا اندیشان همراه باشید تا به صورت کامل شما را با اصول تلقین آشنا کنیم.

قانون توجه تمرکز یافته

اگر فردی به شما تفکری را القا کند یا آنکه خودتان آن را به وجود آورید، به مرور و تکرار و ارزش دادن به آن فکر می تواند آن را به عنوان بخشی از وجودتان درآورید. بنابراین اگر فردی فکر کند که می تواند کاری را انجام دهد و تمام توجه و تمرکزش را به آن معطوف کند قطعا به نتیجه ای مفید می رسد. زیرا موضوعی در ذهنش وجود داشته است و او به این باور رسیده که می تواند آن را عملی کند. همچنین پیشنهاد می شود به پکیج آلفای ذهنی مراجعه نمایید.

قانون اثر متضاد

طبق قانون اثر متضاد اگر فردی در ذهنش باور نداشته باشد که توانایی انجام کاری را دارد باعث می شود تا ذهن ناخودآگاهش نیز از آن تفکر جلوگیری کند و هر چقدر بیشتر برای رسیدن به آن کار تلاش کند کمتر نتیجه می گیرد. به عنوان مثال فردی که اضافه وزن دارد و خانواده اش آنقدر به او تلقین کرده اند که تو هرگز نمی توانی وزنت را کم کنی و خودش نیز چنین باوری را درونی کرده است.

اگر بارها و بارها به پزشک مراجعه کند باز هم به نتیجه ای نمی رسد و در نهایت دچار درماندگی آموخته شده می شود. چرا که فکر می کند حرف های دیگران باعث شده تا او تحت تاثیر قرار بگیرد و در نهایت تمام تلاش های او برای کاهش وزن نیز با بن بست مواجه شده است.

قانون اثر عاطفی و هیجانی

شایان ذکر است که هیجان و عاطفه فرد با تلقین او قدرت بیشتری می گیرد و می تواند به فرد کمک کند که با شدت بیشتری کاری را که می خواهد انجام دهد.

تلقین دارای چه انواعی می باشد؟

موضوع دیگری که باید به صورت کامل با آن آشنا باشیم این است که بعد از یادگیری اصول تلقین به سراغ انواع تلقین برویم و تمام آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

تلقین کلامی

در این روش تلقین فرد با صدای بلند با خودش صحبت می کند و چیزی را که به آن باور دارد را به صورت کلامی بیان می کند یا این که به طور مداوم در مکالمات روزانه اش خود را نشان می دهد.

تلقین فکری

تلقین فکری نیز یکی دیگر از روش های تلقین بوده و بر اساس آن فرد چیزی را که می خواهد را در ذهنش نگه می دارد و به آن توجه می کند. در این حالت قدرت ذهنی او همراه تلقینش می شود و آن را به یک واقعیت تبدیل می کند. برای مطالعه بیشتر به مقاله قانون باور مراجعه فرمایید.

تلقین شنیداری

این نوع تلقین از طریق شنیدن حرف دیگران اتفاق می افتد. در این تلقین وقتی کسی حرفی را می زند به انگیزه فرد سمت و جهت می دهد و آن را به یک محرک تبدیل می کند.

تلقین دیداری

در این روش شخص با چیزهایی که می بیند به خود یا دیگری تلقین می کند که او هم می تواند آن کار را انجام دهد و یا این که نمی تواند آن را انجام دهد.

تلقین نوشتاری

در تلقین نوشتاری فرد چیزی را که می خواهد به خودش تلقین کند را بر روی یک کاغذ می نویسد و آنقدر این کار را تکرار می کند تا انگیزه و تلقینش با هم در یک مسیر قرار بگیرند که در اصطلاح به آن همسو شدن تلقین و انگیزه گفته می شود.

تاثیر تلقین بر زندگی افراد

موضوع دیگری که باید به آن توجه خاصی داشته باشیم این است که آیا تلقین می تواند بر روی زندگی دیگران تاثیر داشته باشد. در واقع لازم است اشاره شود که جنبه های مختلف تاثیر تلقین بر دیگران به صورت های مختلف است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

تاثیر مثبت تلقین

همانطور که از نام آن مشخص است تلقین مثبت می تواند باعث شود تا فرد انرژی و انگیزه بگیرد و به سمت اهدافی که دارد حرکت کند. یعنی اگر تلقین مثبت باشد فرد به این باور می رسد که می تواند خیلی از کارها را به خوبی انجام دهد. افرادی که نگرش مثبتی دارند می توانند این تلقین را به دیگران بدهند. شایان ذکر است که اگر به خودمان باور داشته باشیم و همواره از کلمات مثبت استفاده کنیم می توانیم تاثیرش را در زندگی مان مشاهده کنیم.

تاثیر تلقین منفی

اگر از تلقین منفی استفاده کنید صرفا از انرژی ذهنی و جسمی تان می کاهید و به جای حرکت به جلو همواره به سمت عقب حرکت می کنید. به یاد داشته باشید که تلقین منفی باعث می شود تا انگیزه شما در جهت رسیدن به اهدافی که دارید از بین رفته و به این نتیجه برسید که توانایی انجام هیچ کاری را ندارید. پیشنهاد می شود به مقاله قانون کارما مراجعه نمایید.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات تلقین منفی از سمت دیگران نیز می تواند بر روی شما تاثیر بگذارد و در نتیجه توانایی و انگیزه تان را کاهش دهد. بنابراین به یاد داشته باشید که تلقین سایر افراد نیز می تواند بر روی ما تاثیر بگذارد. البته همواره به این نکته توجه داشته باشید که وقتی خودتان چنین حرف ها و تلقین هایی را بپذیرید بیشتر تحت تاثیر تلقین های منفی قرار می گیرید.

چگونه می توانیم به کمک تلقین بر روی زندگی خود و دیگران تاثیر بگذاریم؟

استفاده از تلقین

لازم به ذکر است که شما می توانید از تلقین استفاده کنید تا به خواسته هایی که دارید برسید. زیرا تلقین مثبت به شما انگیزه و انرژی انجام کار می دهد و در نتیجه توانایی شما در رسیدن به اهدافی که دارید نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. در واقع تلقین نوعی ترفند است که اگر با اصول و انواع آن به خوبی آشنا باشید می توانید تلقین های منفی را از زندگیتان حذف کنید و صرفا با استفاده از تلقین های مثبت عملکردتان را در زندگی افزایش دهید.

برای انجام این کار لازم است تا جایی که می توانید افراد منفی را از خودتان دور کنید. هنگامی که با خود و دیگران صحبت می کنید همواره از کلمات مثبت استفاده کنید. در واقع اگر شما کلمات مثبت را به صورت منظم در ذهن خودتان وارد کنید متوجه میشوید که وارد خودآگاهتان می شود و به راحتی و در آرامش تلقین را انجام می دهید. همواره تلاش کنید تا جایی که می توانید آن را تکرار کنید و هر چه تعداد تکرارها بیشتر باشد تاثیر آن نیز بیشتر می شود.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای انجام تلقین انجام دهید این است که شما باید چیزی را که می خواهید را بر روی کاغذ بنویسید و در جایی قرار دهید که همواره بتوانید آن را مشاهده کنید. همواره نیز به این نکته توجه داشته باشید که اگر در زمینه خاصی مشکل دارید باید به روانشناس مراجعه نمایید تا به صورت اصولی فرایند درمان را در زمینه ای که مد نظر دارید آغاز کنید.

دسته‌بندی‌ها