شناخت عادات مهرطلبی و آموزش روش های ترک رفتار مهرطلبانه

شناخت عادات مهرطلبی و آموزش روش های ترک رفتار مهرطلبانه

مهرطلبی یک از صفاتی است که بسیاری از افراد گرفتار آن بوده و مدام تعبیر دیگری از آن می کنند و هرگز نمیتوانند قبول کنند که مهرطلب هستند بلکه خود را فردی اجتماعی و دوست دار مردم معرفی می کنند، در حالی که این صفات کاملاَ نشان دهنده مهرطلبی است و فرد باید برای تغییر خود اقدام کند، با توجه به اهمیت موضوع در این قسمت از برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان شناخت عادات مهرطلبی و آموزش روش های ترک رفتار مهرطلبانه را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله شناخت عادات مهرطلبی با برنا اندیشان همراه باشید.

شناخت عادات مهرطلبی و آموزش روش های ترک رفتار مهرطلبانه

در مقاله شناخت عادات مهرطلبی و آموزش روش های ترک رفتار مهرطلبانه شما با ۱۰ علامت که نشان می دهد شما یک مهرطلب هستید آشنا خواهید شد و همچنین روش های ترک مهرطلبی را به صورت کامل بیان می کنیم.

۱۰علامت که نشان می دهد شما مهر طلب هستید

اگر بخواهید همه چیز برای همه مردم باشد هرگز به اهداف خود نخواهید رسید

در طول سال ها، من در مطب درمانی خود تعداد بی شماری از مردم مهر طلب را دیده ام اما بیشتر اوقات، خود مردم واقعاً مشکل آنها نبودند بلکه تمایل آنها برای خوشحال کردن دیگران صرفاً نشانه ای از یک مسئله عمیق تر بود.

برای بسیاری، اشتیاق به راضی کردن دیگران ناشی از مسائل مربوط به ارزش شخصی است. آنها امیدوارند که بله گفتن به هر آنچه از آنها خواسته شده به آنها کمک می کند که احساس پذیرش و پسندیدن کنند. سایر افراد که سابقه سؤ رفتار دارند و در جایی از مسیر تصمیم گرفتند که بهترین امید آنها برای درمان بهتر این است که سعی کنند از افرادی که با آنها بد رفتاری کرده اند خشنود شوند با گذشت زمان، برای آنها مهر طلب بودن به یک سبک زندگی تبدیل شده است.

بسیاری از افراد، مهر طلبی را با مهربانی اشتباه می گیرند هنگام بحث در مورد عدم تمایل خود برای رد درخواست یک شخص برای لطف، آنها جملاتی مانند “من نمی خواهم خودخواه باشم” یا “من فقط می خواهم یک فرد خوب باشم” صحبت می کنند. در نتیجه، آنها به دیگران اجازه می دهند از آنها سؤ استفاده کنند.

مهر طلبی می تواند یک مشکل جدی باشد و ترک آن بسیار سخت است. در اینجا 10 نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما مهر طلب هستید و خیلی سخت تلاش می کنید تا همه را راضی کنید:


پیشنهاد ویژه : کارگاه شناخت تیپ های شخصیتی دکتر هلاکویی


۱. شما وانمود می کنید که با همه موافق هستید

گوش دادن مودبانه به نظرات دیگران حتی در مواقع مخالفت، مهارت اجتماعی خوبی است اما تظاهر به موافقت فقط به این دلیل که می خواهید مورد پسند واقع شوید می تواند باعث شود شما رفتاری مغایر با ارزش های خود داشته باشید.

مهر طلب کیست و چه ویژگی هایی دارد

۲. شما نسبت به احساس دیگران احساس مسئولیت می کنید

تشخیص اینکه چگونه رفتار شما بر دیگران تأثیر می گذارد میتواند سالم باشد،اما فکر اینکه، شما توانایی خوشبخت کردن کسی را دارید یک مشکل است، این مورد مسئولیت احساسات خود را به عهده هر فرد می گذارد.

۳. شما اغلب عذرخواهی می کنید

خواه بیش از حد خودتان را سرزنش کنید، یا اینکه می ترسید دیگران همیشه شما را سرزنش کنند، عذرخواهی های مکرر می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد. شما لازم نیست از اینکه خودتان باشید احساس تأسف کنید.

۴. در کارهایی که باید انجام دهید احساس سنگینی می کنید

شما چطور وقت خود را می گذرانید؟ اما اگر مهر طلب باشید، احتمال اینکه برنامه شما پر از فعالیت هایی باشد که فکر می کنید دیگران از شما می خواهند انجام شود بسیار زیاد است.

۵. نمی توانید نه بگویید

اگر بله بگویید و سپس واقعاً آن را پیگیری کنید، یا بعداً برای تحقق تعهدات خود به دروغ بگویید که بیمارید، اگر نتوانید حرف خود را بزنید، هرگز به اهداف خود نخواهید رسید.

۶. اگر شخصی از شما عصبانی باشد احساس ناراحتی می کنید

فقط به این دلیل که کسی ایرادگیر است لزوماً به این معنی نیست که شما اشتباهی مرتکب شده اید. اما اگر نمی توانید فکر نارضایتی شخصی را تحمل کنید، احتمال اینکه ارزش های خود را به خطر بیندازید بسیار زیاد است.

۷. شما مانند افراد اطراف خود رفتار می کنید

طبیعی است که افراد دیگر جنبه های مختلف شخصیتی شما را نشان دهند اما مهر طلب ها اغلب اهداف خود را خراب می کنند. مطالعات نشان می دهد که اگر افراد فکر می کنند به دیگران کمک می کنند تا در موقعیت های اجتماعی راحت تر باشند، رفتارهای تخریبی از خود نشان می دهند. به عنوان مثال، افراد مهرطلب وقتی فکر می کنند که باعث خوشحالی دیگران می شوند، بیشتر غذا می خورند.

۸. برای احساس خوب بودن به دعا نیاز دارید

در حالی که دعا و سخنان خوب می تواند هر کسی را سرشار از احساس خوب کند، اما لذت بردن از افراد به اعتبار سنجی بستگی دارد. اگر ارزش شخصی شما کاملاً به آنچه دیگران درباره شما فکر می کنند وابسته باشد، فقط وقتی دیگران به شما تعارف می کنند احساس خوبی خواهید داشت.

۹. شما برای جلوگیری از درگیری تمام تلاش خود را می کنید

این یک مورد به این معنا نیست که درگیر باشید اما اجتناب از درگیری به هر قیمتی بدان معنی است که شما مدام در تلاش هستید تا رضایت افرادی که به آن ها علاقه دارید را به دست آورید.

۱۰. شما وقتی که احساساتتان آسیب ببیند قبولش نمیکنید

شما نمی توانید با افراد روابط اصیل برقرار کنید مگر اینکه بخواهید گاهی بلند صحبت کنید و بگویید که احساسات شما جریحه دار شده است. انکار اینکه عصبانی هستید، غمگین هستید، خجالت می کشید یا ناامید شده اید، حتی وقتی از نظر روحی زخمی شده باشید رابطه را سطحی نگه می دارید.

چگونه از مهرطلبی رها شویم

گرچه مهم است که رئیس خود را تحت تأثیر قرار دهید و نشان دهید که می توانید موافق باشید، اما مطیع بودن نتیجه معکوس می دهد. اگر سعی کنید همه چیز را برای همه مردم داشته باشید، هرگز نمی توانید در زندگی به اهدافتان برسید.

با نه گفتن به چیز کوچک شروع به ترک عادت مهر طلبی کنید، نظر خود را در مورد چیز ساده ای بیان کنید یا در مورد چیزی که به آن اعتقاد دارید موضع بگیرید.هر قدمی که بر می دارید به شما کمک می کند تا اطمینان بیشتری نسبت به توانایی اینکه خودتان باشید کسب کنید اگر واقعاً می خواهید این عادت ها را کنار بگذارید، کمک بگیرید. یک درمانگر می تواند به شما در ایجاد قدرت ذهنی مورد نیازتان برای ایجاد نوعی زندگی سالم به شما کمک کند.

دسته‌بندی‌ها