تاثیر فناوری بر روابط افراد و روش های بهبود ارتباط بین انسان ها

تاثیر فناوری بر روابط افراد و روش های بهبود ارتباط بین انسان ها

به توجه به همه گیری بیماری و قوانینی که در این خصوص وجود دارد افراد باید تمام مواردی که در این خصوص وجود دارد را رعایت کرده تا مشکلی برای خود و سایرین ایجاد نشود، با توجه به دوری افراد از یکدیگر افراد مجبورند برای ایجاد رابطه با هم از فناوری و تکنولوژی هایی که وجود دارد استفاده کنند، به همین دلیل در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان تاثیر فناوری بر روابط افراد و روش های بهبود ارتباط بین انسان ها را با شما عزیزان علاقه مند به مقالات روانشناسی قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر فناوری بر روابط افراد و روش های بهبود ارتباط بین انسان ها

در مقاله تاثیر فناوری بر روابط افراد و روش های بهبود ارتباط بین انسان ها به این موضوع می پردازیم که چه عواملی موجب می شود تا روابط بین افراد تضعیف شود.

فناوری، ارتباطات و باورهای غلط ما

تحقیقات نشان می دهد که نحوه ارتباط ما با دیگران می تواند نزدیکی ما به آنها را مورد تضعیف قرار دهد.

وقتی می خواهید با مردم ارتباط برقرار کنید، چگونه این کار ا انجام می دهید؟ قبل از همه گیری کرونا، می توانستید به صورت شخصی با افرادی که نزدیک محلتان زندگی میکنند ارتباط برقرار کنید. و اصلاً هیچ اتفاق خاصی هم رخ نمی داد(و دوباره هم همین گونه در آینده خواهد بود). والبته شما میتوانید از طریق تلفن، تماس تصویری و حتی ایمیل و پیامک و یا دیگر رسانه های اجتماعی که در بیماری کرونا استفاده از آنها مهم هست از آنها استفاده نمایید.


پیشنهاد ویژه : کارگاه آموزش کامل زبان بدن


با وجود همه این گزینه ها شما کدام را انتخاب می کنید و آیا آنها برای روابط شما مفید هستند؟ اخیراً محققان تحقیقاتی را انجام دادند که جواب این سوال را بررسی میکند. در طی سه مطالعه، آنها چگونگی پیش بینی احساس را بر اساس نحوه تعامل با کسی و چگونگی ارتباط مردم از طریق احساس و تصمیم گیری آنها برای برقراری ارتباط و چگونگی تعامل افراد با یکدیگر را بررسی کردند.

لازم به ذکر است که محققان در وهله اول علاقه مند به ایجاد یک شکل متضاد از ارتباط بودند که به مردم این امکان را میداد صدای همدیگر را (مانند تلفن یا تماس تصویری) بر خلاف افرادی که  از این تکنولوژی ها استفاده نمیکنند و از ایمیل و متن استفاده میکنند بشنوند.

تکنولوژی و فناوری چه تاثیری بر روابط بین افراد دارد

محققان دریافتند وقتی از مردم می پرسند که آیا ترجیح می دهند از طریق تلفن یا ایمیل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، بیشتر آنها ارتباطاتشان از طریق ایمیل ویا تماس تلفنی بود. و حتی اگر کسانی فکر می کردند اگر با تلفن صحبت کنند احساس نزدیکی به کسی می کنند، آنها همچنین اعتقاد داشتند که تلفن ناراحتی بیشتری برای آنها ایجاد می کند، و وقتی که آنها در مورد چگونگی تعامل خود فکر می کنند این ناراحتی را حس می کردند.

مردم همچنین تمایل داشتند که اگر صدای کسی را می شنوند (به عنوان مثال تماس تلفنی یا چت تصویری) تا چه اندازه احساس نزدیکی می کنند، و با این وجود، علی رغم تصورات مردم در مورد فکری که دارند و با آنچه واقعاً اتفاق افتاده همسو نیستند.

فرقی نمی کند که افراد از طریق نوشتاری با کسی ارتباط برقرار کنند، هیچ تفاوتی در احساس ناراحتی که دارند ایجاد نمیکند. با این حال، مردم بیشتر از اینکه هنگام مکالمه یا پیام های ایمیل با یکدیگر گفتگو کنند احساس نزدیکی با طرف مقابل ندارند و وقتی از تماس تلفنی و یا چت تصویری استفاده می کنند خود را به طرف مقابل بسیار نزدیک میدانند.

حالا با توجه به این نکات شما چه فهمیدید؟ همان طور که محققان خاطر نشان کردند، بر اساس نتایج بدست آمده مردم میخواهند احساساتی که از طریق وسایل ارتباطی بدست می آوریم را مورد قضاوت قرار دهند و محققان بر این باورند یک سری راه های ارتباطی پیدا کنند تا بهتر بتوانیم با طرف مقابل ارتباط داشته باشیم.

و در عوض وقتی در آینده خواستیم ایمیل یا تماس بگیریم  تماس ویدیویی را جای آن در نظر بگیریم و ممکن هست که راحت به نظر نرسد ولی میتواند روابطتتان را بهبود بخشد.

دسته‌بندی‌ها