اختلال دیسلکسیا و شناخت علایم آن و معرفی روش های درمانی

اختلال دیسلکسیا و شناخت علایم آن و معرفی روش های درمانی

اختلال در خواندن می تواند برای فردی که به آن دچار است چالش هایی را ایجاد کند، این نام این اختلال دیسلکسیا است، اختلالی که در آن، فرد مشکل خواندن دارد. به دلیل مهم بودن موضوع بر آن شدیم تا در این بخش از پایگاه دانش برنا اندیشان مقاله ای با عنوان اختلال دیسلکسیا و شناخت علایم آن و معرفی روش های درمانی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. پس اگر به مطالب مربوط به اختلالات یادگیری و موارد مربوط به آن علاقه مند هستید تا انتهای مقاله اختلال دیسلکسیا با برنا اندیشان همراه باشید.

اختلال دیسلکسیا و شناخت علایم آن و معرفی روش های درمانی

شناخت اختلال دیسلکسیا می تواند به شما کمک کند تا به فردی که دارای این اختلال است کمک کنید بتواند بر این مشکل غلبه کند و بتواند به شرایط عادی بازگردد.

دیسلکسیا چیست؟

دیسلکسیا یک اختلال یادگیری در خواندن است. افراد مبتلا به دیسلکسیا با سرعت خوب و بدون اشتباه در خواندن مشکل دارند. همچنین ممکن است در درک مطلب، هجی کردن و نوشتن هم مشکل داشته باشند. اما با وجود این چالش ها مشکلی در هوش ندارند.

آشنایی با دیسلکسیا

دیسلکسیا یک بیماری شایع است که خواندن را دشوار می کند. برخی از متخصصان معتقدند که بین 5 تا 10 درصد مردم به آن مبتلا هستند. برخی دیگر می گویند که حدود 17 درصد از مردم نشانه هایی از چالش های مطالعه را نشان می دهند.پیشنهاد می شود به پکیج آموزش درمان مشکل خواندن مراجعه فرمایید.

اما روش ها و استراتژی های آموزشی وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به دیسلکسیا کمک کند مهارت خواندن خود را بهبود بخشند و چالش ها را مدیریت کنند. افراد در هر سنی می توانند از نظر دیسلکسیا آزمایش شوند، اگرچه این آزمایشات برای بزرگسالان متفاوت از آزمایش بچه ها است.

افراد مبتلا به دیسلکسیا معمولاً در خواندن روان مشکل دارند. آنها اغلب آهسته می خوانند و اشتباه می کنند. این می تواند بر درک خوب مطالب خوانده شده تأثیر بگذارد. اما وقتی افراد دیگر برای آنها می خوانند، اغلب در فهم متن مشکلی ندارند.اگر قصد دارید تا به صورت کامل در رابطه با اختلالات اطلاعات بیشتری کسب نمایید به پکیج آموزش کامل DSM مراجعه فرمایید.

دیسلکسیا برای مهارت های دیگر نیز می تواند مشکل ایجاد کند. این شامل:

  • درک مطلب
  • هجی کردن
  • نوشتن
  • ریاضی

مردم گاهی معتقدند که افراد دچار دیسلکسیا از نظر بینایی مشکل دارد. آنها فکر می کنند که به عقب می نویسد. اما دیسلکسیا مشکل زبان است.

مهم است که بدانید اگرچه دیسلکسیا بر یادگیری تأثیر می گذارد، اما این مسئله مربوط به هوش نیست. مبتلایان به دیسلکسیا به همان اندازه همسالان خود باهوش هستند. داستانهای بی شماری در مورد افرادی که دچار دیسلکسیا هستند از جمله بازیگران، کارآفرینان و مقامات بالا وجود دارد.

شیرجه رفتن عمیق تر

  • برای دیدن دیسلکسیا از طریق چشم کودک، یک شبیه سازی منحصر به فرد را امتحان کنید.
  • اسطوره های رایج درباره دیسلکسیا را نپذیرید.
  • مجموعه ای از داستان های موفقیت دیسلکسیا را کاوش کنید.

علائم و نشانه های دیسلکسیا

دیسلکسیا از طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارد. بنابراین ممکن است علائم از فردی به فرد دیگر یکسان نباشد.

علامت اصلی دیسلکسیا مشکل رمزگشایی کلمات است. این توانایی مطابقت حروف با اصوات است. کودکان همچنین می توانند با مهارت اساسی تری به نام آگاهی واج شناختی دست و پنجه نرم کنند. این توانایی تشخیص اصوات در کلمات است. مشکل در آگاهی واج می تواند در اوایل دوره پیش دبستانی نشان داده شود.

در بعضی از افراد، نارساخوانی تا مدت ها پیدا نمی شود زمانی که آنها با مهارتهای پیچیده تری مشکل دارند. این موارد می تواند شامل گرامر، درک مطلب، روان خواندن، ساختار جمله و عمیق تر نوشتن باشد. پیشنهاد می شود در این خصوص پکیج درمان اختلال دیکته نویسی را مشاهده بفرمایید.

برخی از علائم دیسلکسیا به احساسات و رفتار مربوط می شود. مبتلایان به دیسلکسیا ممکن است از خواندن با صدای بلند اجتناب کنند. حتی ممکن است هنگام مطالعه مضطرب و ناامید شوند. این می تواند حتی پس از تسلط بر اصول خواندن هم اتفاق بیفتد.

دیسلکسیا فقط بر یادگیری تأثیر نمی گذارد. همچنین می تواند بر مهارت ها و فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد. اینها شامل تعامل اجتماعی، حافظه و مقابله با استرس است.

بررسی عمیق

درباره علائم دیسلکسیا در کودکان در سنین مختلف بیشتر بدانید.

برای خانواده ها : از یک متخصص بشنوید که چگونه کتاب هایی را برای کودکانی که با مطالعه دست و پنجه نرم می کنند انتخاب کند.

• برای مربیان : با سواد ساختاری آشنا شوید و راهکارهایی برای آموزش خواندن کسب کنید.

دلایل احتمالی دیسلکسیا

محققان هنوز دقیقاً مشخص نکرده اند که چه چیزی باعث دیسلکسیا می شود. اما آنها می دانند که ژن ها و اختلاف مغز در این امر نقش دارند. در اینجا برخی از دلایل احتمالی دیسلکسیا ذکر شده است:

اختلال خواندن یا همان دیسلکسیا چه نشانه هایی دارد

شناخت اختلال دیسلکسیا

ژن ها و وراثت : دیسلکسیا اغلب در خانواده ها دیده می شود. حدود 40 درصد خواهران و برادران مبتلایان به دیسلکسیا با مشکل خواندن نیز دست و پنجه نرم می کنند. 49 درصد والدین بچه های مبتلا به دیسلکسیا نیز به آن مبتلا هستند. دانشمندان همچنین ژن های مرتبط با مشکلات خواندن و پردازش زبان را یافته اند.

آناتومی و فعالیت مغز : مطالعات تصویربرداری مغز تفاوت مغز را در افراد مبتلا به دیسلکسیا و بدون آنها نشان داده است. این تفاوت ها در مناطقی از مغز رخ می دهد که با مهارت های کلیدی خواندن درگیر هستند. این مهارت ها شامل این است که بدانند چگونه اصوات در کلمات نشان داده می شوند و تشخیص می دهند که کلمات نوشته شده چگونه هستند.

اما مغز می تواند تغییر کند. مطالعات نشان می دهد که فعالیت مغز در افراد مبتلا به دیسلکسیا پس از دریافت آموزش های صحیح یا تدریس خصوصی تغییر می کند و دانشمندان در حال تحقیقات بیشتر هستند.

کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اختلال خواندن

  • ویدیویی درباره دیسلکسیا و مغز مشاهده کنید.
  • ببینید که چگونه خواندن مغز را تغییر می دهد.
  • یک روز در زندگی یک نوجوان مبتلا به دیسلکسیا نگاهی بیندازید.

چگونه دیسلکسیا تشخیص داده می شود

تنها راه برای اطمینان از اینکه کسی دچار دیسلکسیا است ارزیابی کامل است که در مدرسه یا مطب های خصوصی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می تواند به پکیج آموزش آسیب شناسی روانی مراجعه فرمایید.

داشتن یک تشخیص (مدارس آن را شناسایی می نامند) می تواند منجر به پشتیبانی و خدمات بهتر در مدرسه و اقامت در دانشگاه و محل کار شود.

چند نوع متخصص وجود دارد که می توانند افراد را از نظر دیسلکسیا ارزیابی کنند. اینها شامل روانشناسان مدرسه، روانشناسان بالینی و متخصصان اعصاب است. یک ارزیاب مجموعه ای از آزمایشات مربوط به دیسلکسیا را انجام می دهد. آنها در مناطق دیگر نیز آزمایش می کنند تا ببینند که نقاط ضعف و قوت دقیقاً در کجاست.

ارزشیابی مدارس رایگان است. اما مطب های خصوصی می تواند بسیار گران باشد. در برخی موارد روش هایی وجود دارد که می توانید آنها را به صورت رایگان یا با هزینه کم انجام دهید. دانشگاه های محلی غالباً برنامه هایی در روانشناسی دارند که دارای کلینیک هایی است که دانشجویان در آن آموزش می دهند.

بیمارستان های آموزشی ممکن است پروژه های تحقیقاتی داشته باشند که در آن افراد می توانند به صورت رایگان ارزیابی شوند. انجمن ناتوانی های یادگیری آمریکا (LDA) در هر ایالت دارای فصل های محلی است. آنها ممکن است در یافتن گزینه های رایگان یا کم هزینه کمک کنند.

دسته‌بندی‌ها