فیلم آموزش امنیت و لینوکس به صورت تخصصی

نوع فایل
Mp4
حجم فایل
1.2 گیگابایت
دسته بندی
مقاله آموزشی

در این قسمت از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از پکیج های آموزشی با عنوان فیلم آموزش امنیت و لینوکس به صورت تخصصی و کاربردی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به لینوکس و امنیت قرار دهیم.

فیلم آموزش امنیت و لینوکس به صورت تخصصی و کاربردی

در پکیج فیلم آموزش امنیت و لینوکس به صورت تخصصی و کاربردی شما علاقه مندان به مبحث پیاده سازی امنیت به صورت کامل روش ها و تکنیک های امنیت و لینوکس را خواهید آموخت.

آموزش امنیت و لینوکس

سیستم عامل گنو/لینوکس نسبت به سایر سیستم عامل ها ایمن تر است چرا که در این سیستم عامل هر Process (پراسس یا فرایند) از سایر فرایندها مجزا است. به عبارت دیگر، در لینوکس یک فرایند نمی‌تواند به منابع سایر فرایندها دسترسی پیدا کند. از همین روی است که ویروس ها و اکسپلویت های امنیتی به سختی خواهند توانست در این سیستم عامل به منابع سیستم دسترسی پیدا کنند.

برای ایمن سازی لینوکس، مکانیسم های امنیتی متنوعی به کار گرفته شده است که عبارتند از:

Control Groups: این قابلیت به ادمین های سیستم این امکان را می‌دهد تا فرایندها و منابع مختص به آن‌ها را در قالب cgroup های مختلف گروه بندی کنند.

Linux Containers: کانتینرهای لینوکس (LXC) این امکان را فراهم می‌سازند تا چندین سیستم لینوکسی مجزا از یکدیگر را بر اساس cgroup ها روی یک سیستم اجرا کنند.

Virtualization: در لینوکس با سخت‌افزار سیستم به گونه یی رفتار می‌شود که نه تنها فرایندها مجزا از یکدیگر می‌شوند، بلکه چندین سیستم را نیز می‌توان از طریق «مجازی سازی» به صورت هم‌زمان اما مجزا از یکدیگر از طریق ماشین‌های مجازی روی یک سیستم اجرا کرد.


پیشنهاد ویژه:پکیج آموزش کامل یونیکس به صورت تخصصی


دسترسی به دیوایس های سخت افزاری

در لینوکس همان‌گونه که کاربران برای دسترسی به فایل‌ها و دایرکتوری های مختلف نیاز به پرمیشن هستند، برای دستیابی به دیوایس های سخت افزاری نیز چنین پرمیشن هایی نیاز است.

هر دیوایسی در لینوکس دارای یک فایل اختصاصی است که تحت عنوان Device Node شناخته می‌شود که در مسیر dev/ قرار دارند. هر فایل اختصاصی دیوایس ها دارای پرمیشن های کاربر، گروه کاربری و سایر است. برای مثال، هارد دیسک ها تحت عنوان *dev/sd/ شناخته می‌شوند.

به روز نگهداری سیستم

زمانی که یک مشکل امنیتی در کرنل لینوکس و یا اپلیکیشن های توسعه داده شده برای توزیع‌های مختلف لینوکسی یافت می‌شود، خیلی سریع این مشکلات امنیتی توسط توسعه دهندگان تشخیص داده شده و از طریق اعلانیه ها به اطلاع کاربران لینوکسی می‌رسد که می بایست سیستم خود را آپدیت کنند. لذا توصیه می‌شود تا از طریق مکانیسم های آپدیت خودکار سیستم عامل، در بازه های زمانی کوتاه مدت سیستم خود را به روز نگاه داشته تا هدف هکرها قرار نگیرد.

شرکت های بزرگ تلاش بسیار زیاد همراه با صرف هزینه و زمان بالایی می کنند تا سیستم های خود را امن نگهدارند، یک شبکه ایمن و هوشیار دارای مرکز عملیات امنیتی است.البته که آنها برای حفظ امنیت خود از فایروال و آنتی ویروس استفاده می کنند و برای مانیتور کردن ترافیک شبکه خود وقت صرف می کنند و به دنبال مکانیزم هایی می گردند که نواقص کار را نشان دهد و چه اینکه IDS و SIEM  و NGFW از الفبای امنیتی آنهاست ، اما چه مقدار گوش فرا داده اند به ندای دنیای دیجیتال که می گوید: “این سیستم عامل است که برروی کامپیوتر کاربران نصب شده است”

آیا موقع نصب سیستم عامل بر روی کامپیوتر کاربران به امنیت آن توجه کرده بودید؟

این سوال و سوالات بیشتری از این دست را باید یک مسئول شبکه و یا یک نیروی فعال در این حوزه پاسخ دهد

کدام سیستم عامل برای کارهای اداری امنیت بهتری را تامین می کند؟

ما از افراد حرفه ای در این حوزه سوال می کنیم که انتخاب آنها بین این سه گزینه کدام است:

ویندوز از مایکروسافت : پیچیده ترین سیستم عامل که تا به حال به راحتی محبوب ترین سیستم عامل برای کامپیوتر های خانگی شده است.

“مک” از اپل : سیستم عاملی بر مبنای توزیع یونیکس به نام FreeBSD  که منبع قدرت سیستم های مکینتاش شرکت اپل است.

لینوکس : که البته ما تمام توزیع های این سیستم عامل که خود برمبنای یونیکس است را در یک دسته قرار می دهیم.

چگونه به اینجا رسیده ایم:

یک دلیل که مجموعه های بزرگ امنیتی که سیستم عامل کارکنان تامین می کند  را مد نظر قرار نمی دهند و ارزیابی نمی کنند این است که در سالهای قبل سیستم عامل کارکنان انتخاب و پرونده آن بسته شده است و هم اکنون در حال استفاده است. وقتی به گذشته رجوع کنیم می بینیم که تمامی سیستم عامل ها به اندازه کافی امن بوده اند و دلیل این یک دست بودن این است که کسب و کار هکرها که با سرقت اطلاعات و نصب Malware همراه است در آن زمان در ابتدای راه قرار داشته است.در چنین شرایطی به یکباره سیستم عامل انتخاب شده و البته ناجوانمردانه است که بگوییم براساس شانس این تصمیم گرفته شده است.

تعداد بسیار کمی از مجموعه های فناوری اطلاعات هستند که سختی انتقال کارکنان از دنیای یک سیستم عامل به دنیای سیستم عامل جدید را قبول می کنند. که البته در مسیر این انتقال با مقاومت زیاد از سمت کارکنان مواجه خواهند شد.

اما همچنان این سوال بر سر جای خود باقی است که : آیا صرف نظر کردن از این کار، عاقلانه است؟

آیا هر سه سیستم عامل نامبرده به قدر کافی در مسیر خود به سمت امنیت، تفاوت دارند که این اقدام با همه سختی ها باز هم ارزشمند باشد؟

مشخصا عوامل مخربی که با سیستم های شبکه های بزرگ مقابله می کنند در این چند سال اخیر تغییر کرده اند. حملات شبکه پیچیده تر شده اند.یک هکر نوجوان تنها که یک روزی برای جلب توجه افکار عمومی فعالیت می کرد اکنون با یک شبکه نامدار از مجرمان که به طور مخفیانه فعالیت می کنند و ساختاری سازمان یافته با منابع کامپیوتری عظیم در اختیار دارند جایگزین شده است.

همانند اکثر شما، ما نیز یک تجربه اولیه از عوامل مخرب داریم : تا به حال چندین بار بر روی سیستم عامل ویندوز خود با نصب شدن Malware  ها و ویروس های مختلف رو به رو شده ایم و حتی اخیرا یکبار نیز یک ویروس ماکرو که فایل های روی سیستم عامل “مک” را مورد حمله قرار می داد مشاهده کرده ایم.حلقه گسترده و اتوماتیک و گسترده هک که به سمت مکانیرم های امنیتی بر روی وب سایت ما هست و مورد هجوم Malware  قرار میگیرد شاهد این ادعا است.

اثر مخرب چنین Malware  هایی همیشه در ابتدا کم است به نحوی که شما اصلا متوجه آن نخواهید شد تا اینکه اثر خودش را به نحوی عمیق در عملکرد سیستم شما نشان میدهد که به وضوح قابل مشاهده باشد. در مورد آلودگی یک نکته مشخص وجود دارد که یک سیستم هیچوقت و هرگز هدف اصلی و انحصاری عوامل مخرب نیست و پس از ورود از طریق شبکه، تخریب 100 هزار کامپیوتر به راحتی تخریب 12 عدد است.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.