کارگاه تشخیص و درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه

نوع فایل
Mp3
حجم فایل
104 مگابایت
دسته بندی
300,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های پزشکی با عنوان کارگاه تخصصی تشخیص و درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان و تمامی علاقه مندان به رشته پزشکی قرار دهیم.

کارگاه تخصصی تشخیص و درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه

پزشک متخصص در کارگاه تخصصی تشخیص و درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه به صورت کامل در ارتباط با بیماری اسکلروزان اولیه بحث و گفتگو کرده و روش های تشخیص و درمان آن را برای پزشکان آموزش می دهد.

کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC) چیست؟

کلانژیت به معنی التهاب مجاری صفراوی است. در کلانژیت اسکلروزان اولیه مجاری صفراوی کوچک و بزرگ داخل و خارج کبدی دچار التهاب و تخریب می‌شوند. این بیماری در ابتدا سیر کندی دارد و بیماری مزمن کبدی به شمار می‌رود.

در این بیماری تنگی و اتساع (گشادشدن) مجاری صفراوی به‌تناوب دیده می‌شود. تجمع صفرا در کبد می‌تواند به سلول‌های کبدی آسیب برساند و این بیماران بیشتر از دیگران در معرض عفونت‌های مجاری صفراوی قرار می‌گیرند.

این بیماری نیز در گروه بیماری‌های خود ایمنی کبد قرار دارد به این معنی که سیستم ایمنی بیمار باعث التهاب در مجاری صفراوی می‌شود.

چه کسانی در معرض بیماری کلانژیت قرار دارند؟

این بیماری در 2.3 موارد در مردان، به‌ویژه در مردان جوان دیده می‌شود؛ اما زنان و بچه‌ها نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. درگیری روده بزرگ و گاهی روده باریک به‌صورت زخم‌های یکپارچه در روده بزرگ یا زخم‌های منفرد در روده باریک که به نام بیماری التهابی روده نامیده می‌شود به همراه این بیماری مشاهده‌شده است.


پیشنهاد ویژه : کارگاه تشخیص و درمان هپاتیت اتوایمیون


کولیت اولسروز یا کولیت زخمی یعنی درگیری روده بزرگ شایع‌تر است. گاهی در بیماران در ابتدا بیماری روده‌ای و سپس تشخیص بیماری کلانژیت اسکلروزان اولیه داده می‌شود. یعنی این دو بیماری می‌توانند همراه یکدیگر دیده شوند.

علائم و نشانه کلانژیت اسکلروزان اولیه

از نشانه‌های شایع آن خارش، خستگی، گاهی درد یا احساس سنگینی روی ناحیه کبد و در موارد پیشرفته زردی (یرقان) هستند. بیماری روده‌ای به‌صورت اسهال با یا بدون خون گاهی با درد شکم خود را نشان می‌دهد. در برخی موارد این بیماری بدون علامت است و در طی بررسی معمول آزمایشات کبدی (چکاپ کبد) و بررسی روده‌ای یافت می‌شود.

کلانژیت اسکلروزان اولیه مسری نبوده و به دیگران منتقل نمی‌شود برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B بیماران می‌توانند در صورت صلاحدید پزشک معالج از واکسن هپاتیت B استفاده کنند تا کبد به علت ابتلا به این بیماری بار بیشتری را تحمل نکند. باید بدانیم که واکسن هپاتیت B بی‌ضرر و بدون خطر است و عامل بیماری هم نیست.

کلانژیت اسکلروزان

در این بیماران آزمایشات خون که گاهی در چند مرحله انجام می‌شود، سونوگرافی و MRI(ام آر آی) مجاری صفراوی به نام MRCP نقش اساسی در تشخیص دارند. بیوپسی کبد نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد و برخلاف تصور عموم، در صورت اقدامات لازم قبل و بعد از بیوپسی در اکثریت موارد بدون عارضه مهمی قابل انجام است.

برای تشخیص بیماری روده‌ای به کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگ) و گاها عکس‌برداری رنگی از روده باریک (ترانزیت روده باریک) یا روش‌های دیگر بررسی روده باریک موردنیاز است. در سیر بیماری و در طی سالیان درمان برای کنترل وضعیت بیماری کبدی و روده‌ای تکرار آزمایشات و کولونوسکوپی می‌تواند کمک شایان توجهی بنماید.

درمان بیماری کلانژیت

کنترل این بیماران با UDCA (اورسوبیل) با میزان متوسط انجام می‌شود. در بیمارانی که بیماری التهابی روده دارند داروهای ضدالتهاب روده کاربرد دارند و درمان هر دو بیماری در این بیماران به‌طور همزمان اهمیت دارد. گاهی برای درمان خارش داروهای ضد خارش معمول نیز تجویز می‌شود که به‌عنوان درمان کمکی هستند. کلسیم نیز در مواردی که پوکی استخوان زودرس مطرح است به بیماران توصیه می‌شود. این بیماران با درمان صحیح می‌توانند روند بیماری را کند نمایند و از عوارض آن تا مدت‌ها مصون بمانند.

دیده‌شده است که بیماران در مراحل اولیه بیماری چند سال پس از تشخیص، سیر آرام بیماری را طی می‌کنند. مکمل‌های ویتامینی در صورت نیاز با تجویز پزشک در سلامت بیمار کاربرد دارند. غالب این بیماران به تداوم چندین ساله و مادام‌العمر درمان برای سلامت خود نیاز دارند. درمان بیماری روده‌ای نیز در صورت لزوم باید انجام شود. گاهی بیماران درروند درمان به اقدامات درمانی از طریق نوع خاصی از آندوسکوپی مجاری صفراوی به نام ERCP جهت رفع تنگی‌ها نیاز دارند و برای مهار عفونت در مجاری صفراوی به‌تناوب از آنتی‌بیوتیک نیز بهره می‌برند.

رژیم کنترل بیماران کلانژیت

اکثر بیماران رژیم غذایی خاصی ندارند ولی گاهی بیمارانی هستند که با غذاهای خاصی تشدید خارش پیدا می‌کنند که توصیه به کاهش مصرف آن غذاها می‌شود. در بیمارانی که بیماری التهابی روده دارند تا مدت کوتاهی محدودیت غذایی و شیر پیشنهاد می‌شود.

گاهی بیماران تمایل به استفاده از داروهای گیاهی جهت کنترل خارش یا بیماری کبدی نشان می‌دهند، باید به این نکته توجه کنیم که داروهای ناشناخته با میزان مصرف زیاد به‌ویژه اگر دچار آلودگی قارچی شوند، خودشان می‌توانند به کبد آسیب وارد کنند. در موارد شدید بیماری و در بیماران سیروتیک (نارسایی شدید کار کبد) که بخش اعظم کبد کار خود را انجام نمی‌دهد، محدودیت مصرف نمک و گاهی آب توصیه می‌شود. مصرف الکل در تمام انواع هپاتیت‌ها، اثرات زیانباری بر سیر بیماری دارد.

سیروز

در صورت پیشرفت بیماری‌های التهابی کبد و مجاری صفراوی، بیمار به سیروز مبتلا می‌شود. سیروز به معنی نارسایی کار کبد است که در مراحل نهایی پیوند کبد پیشنهاد می‌شود.

در سیروز ساختمان سلول‌های کبدی تغییراتی پیدا می‌کنند که کبد وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد. در این دسته از بیماران زردی (یرقان) به‌صورت مداوم دیده می‌شود.

در این مرحله بیماران به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند اما به نظر می‌رسد بیمارانی که مرتب دارو مصرف می‌کنند روند پیوند کبد به تأخیر می‌افتد یا اصلاً به آن نیازی نخواهد بود.

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.