روش های ایجاد معنی در زندگی برای عبور از چالش های سخت

روش های ایجاد معنی در زندگی برای عبور از چالش های سخت

همانط،ر که می دانید زندگی مانند که راه شسته ای است که همواره با چالش های مختلفی در آن مواجه می شویم و این می تواند موجب شود تا افراد متناسب با تجربیاتی که دارند از خود عکس العمل های متفاوتی را نشان دهند، بنابراین خیلی مهم است تا با ایجاد معنی در زندگی بتوانیم از این مراحل چالش زا به سلامت عبور کنیم. در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مطلبی با عنوان روش های ایجاد معنی در زندگی برای عبور از چالش های سخت را مورد بررسی قرار دهیم و در آن به استراتژی های علمی اشاره نماییم، پس تا انتهای مقاله با گروه برنا اندیشان همراه باشید.

روش های ایجاد معنی در زندگی برای عبور از چالش های سخت

در مقاله روش های ایجاد معنی در زندگی برای عبور از چالش های سخت خواهید آموخت تا با استفاده از تکنیک های کاربردی بتوانید از مراحل چالش زای زندگی به آسانی گذر کنید.

یک استراتژی درست وقتی که با چالشی روبرو می شویم

ایجاد احساس معنی زندگی در یک جهان بسیار پیچیده

برای بسیاری از ما این موضوعات چالش برانگیز هستند وقتی با چالش ها، محدودیت ها و پیچیدگی های زندگی روبرو می شوید آیا خود را منزوی می دانید یا بخشی از یک کلیت بزرگتر را می بینید؟ آیا شما گاهی اوقات با یک نگاه اجمالی تحت همه پیچیدگی ها و سر و صداها مواجه می شوید؟

همانطور که زندگی می کنیم، تجربیات و دانش را جمع می کنیم، گاهی اوقات ممکن است احساس کنیم که فراتر از آنچه با ذهن منطقی خود درک می کنیم، وجود دارد. ما ممکن است در رازهای زندگی یا بینشی بزرگتر از جهان و جایگاه خود در آن، اجماع عمیق تری داشته باشیم.

این احساس یکنواختی را می توان در زیبایی فضای بیرون، حضور آرام در لحظه مکث، گوش دادن عمیق  رفتارهای مهربانانه و روابط سالم کشف کرد. شاید یکی از جنبه های زندگی فراتر از فرد است و ما را به همه دیگران و تمامیت جهان متصل می کند. از نظر روانشناس مثبتگرا باربارا فردریکسون (2013)، لحظات خرد عشق و احساسات مثبت دیگر می توانند بیوشیمی ما را تغییر دهند و باعث افزایش حس ارتباط ما با دیگران و درون خودمان شوند.

شاید بتوانید با این تجربه ارتباط برقرار کنید – گاهی اوقات احساس می کنید که همزمانی های زندگی ممکن است بیش از اتفاقی باشد، خود را در هیبت طبیعت از دست داده باشید یا متوجه شوید که از عمق وجود شما یک “چیزی بیشتر” دارد.

برخی از ما ممکن است ارتباط عمیق تری بین انسان ها داشته باشیم زیرا به دلایلی فراتر از نیاز خود احساس می کنیم مجبوریم در خدمت خیر بزرگ تری باشیم. ما ممکن است اهمیت مراقبت از سایر مردم و زمین را تشخیص دهیم، یا اینکه بخواهیم برای عدالت اجتماعی اقدام کنیم. دیگران ممکن است به دنبال معنایی در وقایع ظاهراً تصادفی زندگی باشند، همانطور که با تصویر بزرگتر از مسائل بیدار می شویم.

ما در جهانی زندگی می کنیم که دارای معنا و مفهوم است شاید شما جمله “انسان ها ماشین های سازنده معنی” هستند را شنیده اید. مطمئن نیستم این عبارت از کجا شروع شده است. این جمله مشخص می کند که ما تجربیاتی داریم و ذهن ما سعی در درک آنها دارد. از منظر روانشناختی، ما می دانیم که معانی ما را قادر می سازد تا جهان پیرامون خود را درک کرده و بر احساسات و ایده های خود تأثیر بگذاریم بومایستر در سال 1991 این موضوع را مطرح کرده است.

ما می توانیم معانی و تعابیر خود را برای هدایت اهداف، تصمیمات و اقدامات خود درگیر کنیم.

آیا بعضی اوقات حتی برای لحظات زودگذر وحدت پنهانی را در زیر تعدد زندگی روزمره احساس می کنید؟

خواه خود را در جستجوی معنای بیشتر در زندگی، درک زیبایی و شگفتی طبیعت، و یا داشتن احساس عمیق معنویت ببینید ممکن است در مورد چگونگی ارتباط بیشتر با الهام، شناخت درونی خود و یا یکتایی درونی همه انسان ها مورد بررسی قرار دهید.

استراتژی های ساده برای ساخت معنا در زندگی

شیوه هایی وجود دارد که معانی را برای زندگی ما می سازند. ژورنالینگ، یوگا ، چی کونگ ، مراقبه، دعا، گشت و گذار در طبیعت، شنیدن عمیق و تعامل ذهنی با شخص دیگر می تواند نه تنها برای تعمق بلکه برای تقویت رفاه، سلامتی جسمی و عاطفی و حضور بیشتر در شما تجربیاتی باشد. (گلدمن و دیویدسون، 2017 ؛ کابات زین، 1990). این فعالیت ها می توانند به ما کمک کند تا ذهن خود را کند کرده و در مکان های آرام و ساکت تری باز شویم. بعضی اوقات این شیوه ها ممکن است به ما کمک کنند تا در درون و خارج از خود در آستانه تعالی بیدار شویم، شاید با احساس آرامش، تعادل یا وحدت بیشتری طنین انداز شویم.

ژورنالینگ یا همان نویسندگی به صورت روزنامه نگاری یک روش آسان و قدرتمند برای حمایت از سفر شما در زندگی است، به شما کمک می کند تا از افکار خود آگاه شوید و آنها را از ذهن خود بیرون بیاورید. در یک حوزه عملی، روزنامه نگاری می تواند به شما کمک کند تا آگاهی و بینش کسب کنید، اهداف خود را تعیین کنید و از طریق چالش ها و موانع کار کنید. در یک حوزه قابل تأمل، روزنامه نگاری می تواند به شما کمک کند در برابر سوالات، اسرار و شگفتی های زندگی گشوده شوید.

اگر می خواهید برا نوشتن به صورت یادداشت های کوتاه اقدام کنید یک استراتژی ساده اینجا است:

این هفته هر روز دو تا 15 دقیقه وقت بگذارید تا چند کلمه، عبارت یا پاراگراف درباره هر آنچه به ذهن شما خطور می کند یادداشت کنید. به یاد داشته باشید که هیچ روش مشخصی برای ژورنال کردن وجود ندارد، این کاری نیست که شما باید بدانید چگونه انجام دهید. فقط چند لحظه وقت بگذارید تا در مورد هر چیزی که فکر می کنید یا هر چیزی که روی شما تأثیر می گذارد بنویسید. سرعت خود را کم کنید و نفس عمیقی بکشید و به آنچه در درون و اطراف شما می گذرد توجه کنید و آن را یادداشت نمایید.

دسته‌بندی‌ها