کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی به همراه اصول و تکنیک ها

کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی به همراه اصول و تکنیک ها
نوع فایل
Mp3
حجم فایل
60 مگابایت
دسته بندی
20,000 تومان

در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی به همراه اصول و تکنیک ها را برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار می دهیم.

کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی به همراه اصول و تکنیک ها

در کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی به همراه اصول و تکنیک ها به صورت تخصصی با نظریه واقعیت درمانی آشنا شده و تمامی روش های درمانی آن را فراخواهید گرفت.

خلاصه نظریه خلاصه واقعیت درمانی

شیوهای است مبتنی بر عقل سلیم و درگیری عاطفی، که ویلیام گلاسر، به دنبال احساس نارضایتی از نتایج روانکاوی، بدان روی آورد. واقعیت درمانی، که در آن بر واقعیت، قبول مسئولیت و شناخت امور درست و نادرست و ارتباط آنها با زندگی روزمره فرد تأکید می شود، بر اثر تجارب و فعالیتهای گلاسر در مدرسه دخترانه ونتورا شکل گرفت و به صورت نظریه درمانی خاصی در آمد که عملا در تعلیم و تربیت و امور عادی زندگی مردم کاربرد دارد.

اساس نظریه واقعیت درمانی بر چگونگی هویت و تشکیل و تغییر آن قرار دارد. هویت مجموعه خصوصیات فردی است که به صورت «من» خلاصه می شود. هویت ابعاد فیزیکی، اجتماعی و روانی دارد که در تشکیل آن خانواده، جامعه و عوامل ارثی و فیزیکی تأثیر بسزایی دارند. تا قبل از سنین چهار یا پنج سالگی، کود دارای هویت توفیق است زیرا هنوز وارد جامعه نشده است و در باره تواناییهایش به ارزشیابی دست نیافته است. ولی به محض ورود به مدرسه، کودک در صدد مقایسه خود با دیگران بر می آید و به ضعفهای خود پی می برد و در مواردی به هویت شکست خود واقف می شود.

هویت توفیق

هویت توفیق، در کسانی به وجود می آید که بتوانند در نیاز اساسی و ذاتی خود، یعنی نیاز به دوست داشته شدن و دوست داشتن و نیاز به احساس ارزشمندی را ارضا کنند. کسانی که نتوانند این نیازهای اساسی را ارضا کنند، هویت شکست خواهند داشت و به اضطراب و نگرانی گرفتار خواهند آمد. به عبارت دیگر، نیاز به داشتن هویت از نیازهای اساسی و ذاتی تعلم انسانهاست و لازم است که در فرد هویت توفیق شکل گیرد تا در فراز و نشیب زندگی کمتر دچار نابسامانی روحی شود.

هویت شکست

کسانی که دارای هویت شکست هستند، به روان درمانی نیازمندند تا به هویت توفیق نایل آیند. اولین شرط واقعیت درمانی، که لازمه تغییر هویت شکست مراجع به حساب می آید، ایجاد ارتباط و درگیری عاطفی بین درمانگر و مراجع است. از طریق چنین ارتباطی مراجع در می یابد که اولا، کسی بدو علاقه مند است و ثانیا، فرد دیگری می خواهد که او را در تغییر هویت ناموفقش یاری دهد. پس از ایجاد چنین رابطه سازنده ای باید به تغییر رفتار مراجع اقدام شود، زیرا رفتار باعث پیدایش احساس می شود و اگر رفتار تغییر یابد، متعاقب آن احساس هم تغییر خواهد یافت.

هدف اصلی

هدف اصلی روان درمانی نیز همانا تغییر هویت ناموفق و ایجاد رفتار مسئولانه در فرد است. کسی که نیازهایش در حیطه واقعیت ارضا نشده باشد، رفتار غیرمسئولانهای خواهد داشت که معادل بیماری روانی است. انسان چون رفتار غیر مسئولی دارد با اضطراب و ناراحتی مواجه می شود. واقعیت درمانی دیدگاه جبری را مردود میداند و در عین حال که تأثیر وراثت و محیط را روی هویت فرد قبول دارد، اما او را قربانی عوامل ارثی و محیطی نمیداند، بلکه فرد را مسئول اعمال و رفتارش می شناسد.

واقعیت درمانی در موارد مفهوم بیماری روانی، تجسس و تفحص درگذشته فرد، پدیده انتقال و نحوه مواجهه با آن، اعتقاد به ناخودآگاهی، تأکید بر تعبیر و تفسیرها به جای ارزشیابی و مهم شمردن بصیرت با مکاتب سنتی روانکاوی تفاوت دارد.

اهداف واقعیت درمانی

هدفهای واقعیت درمانی در فرایندی مبتنی بر درگیری عاطفی، توجه و تأکید بر زمان حال و رفتار کنونی، توسل به قضاوت ارزشی مراجع، طرحریزی معقول و تعهد نسبت به آن، نپذیرفتن عذروبهانه و امتناع از تنبیه حاصل می شود. این ملاکها کلا اصول واقعیت درمانی را تشکیل میدهند که باید با نظم و ترتیب خاصی تعقیب شوند تا هدف نهایی در مان (هویت موفق و رفتار مسئولانه حاصل شود.

واقعیت درمانی، یک روش مشاوره است که توسط دکتر ویلیام گلاسر در سال 1965، بر اساس تئوری انتخاب، ابداع و در حال حاضر به صورت یک نظریه درمانی به طور گسترده ای به رسمیت شناخته می شود. اصول این درمان برای والدین و متخصصان در زمینه های آموزش، بهداشت روانی و خدمات اجتماعی قابل استفاده است. این تئوری بیان می کند که تمام مشکلات بشر هنگامی رخ می دهند که یک یا بیشتر از پنج نیاز روانشناختی اساسی برآورده نشود. این نیازها عبارتند از:

قدرت: احساس برنده شدن، دست یافتن، خودارزشمندی
عشق و تعلق: به خانواده، جامعه یا به دیگر عزیزان
آزادی: استقلال، داشتن حریم شخصی، خودمختاری
سرگرمی و تفریح: به منظور دست یافتن به احساس رضایت، لذت و خرسندی
بقا: نیازهای اساسی مانند غذا، سرپناه، ارضای جنسی

حقیقتی که در قلب این نظریه درمانی نهفته، این است که همه انسان ها در همه زمان ها در تکاپو برای پاسخ به این نیازهای اساسی هستند. افرادی که تحت واقعیت درمانی قرار دارند، روش هایی را یاد می گیرند که به کمک آنها می توانند هر گونه افکار و رفتارهای منفی که مانع دست یابی به این نیازها می شود را شناسایی و تغییر دهند.

گلاسر معتقد است هنگامی که یک فرد تصمیم می گیرد به جای تغییر رفتار دیگری، رفتار خود را تغییر دهد، در رسیدن به خواسته های خود موفق تر است. هدف واقعیت درمانی نیز کمک به مردم است تا بتوانند ارتباطات مختل شده را دوباره از نو بسازند.

رفتار ناسازگار شخص باعث می­شود، کنترل اثربخش خود را بر ادراک‌ هایش و در نتیجه آن، بر زندگی ‌اش از دست بدهد. گلاسر بر این باور است که مردم انواع مختلف ناراحتی ‌ها و احساس‌های بد خود مانند افسردگی، اضطراب یا احساس گناه را شخصاً انتخاب می­کنند تا بدین وسیله:

خشم خویش را تحت کنترل درآورند.
دیگران را برای کمک به خود وادار سازند.
کنترل خویش را بر دیگران اعمال کنند.
برای عدم تمایل خود نسبت به انجام دادن کاری اثربخش ‌تر، عذر و بهانه بیاورند.

او همچنین معتقد است، بیش از آنکه مردم در حالت افسرده، مضطرب یا تجربه احساس گناه باشند، در واقع خود را درگیر افسرده­ و مضطرب بودن یا تجربه کردن احساس گناه می­کنند. در این تئوری درمانی، برای برقراری یک ارتباط مناسب رعایت نکات زیر ضروری است:

به دلیل اینکه تمام مشکلات بشر به وسیله روابط نارضایت بخش کنونی به وجود می آید، بر زمان حال تمرکز کرده و از گفتگو درباره زمان گذشته اجتناب کنید.
تا جایی که ممکن است از گفتگو درباره علائم بیماری و شکایات جسمی و روحی اجتناب کنید. معمولاً افرادی که در ارتباطات خود دچار مشکل شده اند، برای مقابله با روابط نارضایت بخش از چنین روش هایی استفاده می کنند.
بر آنچه که می توانید به طور مستقیم عمل کنید، فکر و تمرکز نمایید. کمتر برای آنچه که نمی توانید مستقیماً انجام دهید، وقت بگذارید. احساسات منفی را تنها در صورتی می توانید تغییر بدهید که در تفکر و رفتار تغییر به وجود آورید.
از انتقاد، سرزنش، قضاوت، تعصب و برخی از رفتارهای خارج از کنترل افراطی که روابط را مختل می کنند، اجتناب کنید. از خود بپرسید: “آیا آنچه من انجام می دهم مرا به مردمی که به آنها نیاز دارم نزدیک تر می کند؟
اگر نمی توانید رفتارهای جایگزین مناسب و جدید را پیدا کنید، از یک مشاور کمک بگیرید.
بر جزئیات تمرکز کنید. به محض اینکه ارتباط شما دچار مشکل شد، رفتارهای ارتباطی جایگزین را پیدا کنید.
برای برقراری ارتباط با مردمی که به آنها نیاز دارید، یک برنامه خاص و کاربردی بنویسید و مرتب میزان پیشرفت خود را در آن ارزیابی کنید. به یک برنامه خاص و غیرقابل انعطاف قانع نشوید. برنامه شما باید همیشه امکان ارزیابی، تجدیدنظر یا رد کردن داشته باشد.
با صبر و حوصله بر منبع مشکلی که باعث مختل شدن ارتباط می شود، تمرکز کنید. افرادی که برای مدت طولانی ارتباطشان قطع شده، در ارتباط مجدد دچار مشکل می شود. آنها اغلب بینش خود را نسبت به این حقیقت که نیاز به ارتباط مجدد دارند، از دست می دهند.
مفهوم واقعیت درمانی

واقعیت درمانی بر شناسایی و درمان مشکلات کنونی محرک احساسات فرد، تمرکز دارد نه مشکلاتی که در گذشته تجربه شده اند. در طی فرایند درمان، به فرد کمک می شود هر رفتاری که ممکن است مانع یافتن راه حل برای این مشکلات شود را تغییر دهد. این تئوری درمانی، تکنیک حل مسئله را مورد تشویق قرار می دهد و بر پایه این ایده قرار دارد که افراد زمانی پریشانی های روانی را تجربه می کنند که نیازهای اساسی روانشناختی شان برآورده نشده باشد. با توجه به اصول واقعیت درمانی، تغییر رفتارهای شخص می تواند بر احساسات و توانایی های وی در رسیدن به خواسته ها تأثیر مثبتی داشته باشد.

در کارگاه آموزش جامع واقعیت درمانی ، ابتدا درمانگر توجه فرد را از رفتارهای گذشته منحرف و بر رفتارهایی که در حال حاضر رخ می دهند، متمرکز می کند. واقعیت درمانگران همچنین تمایل ندارند بر نشانه های بیماری یک شخص تمرکز کنند. آنها بر این باور هستند که یک فرد قادر به شکل بندی، اصلاح یا تقویت روابط با دیگران است. همچنان که گلاسر نیز معتقد است علایم مشکل روانی هنگامی که ارتباط یک فرد با دیگران قطع می شود، ظاهر می شود.

واقعیت درمانی همچنین یک روش مفید در خانواده درمانی است. در طی این درمان به هر یک از اعضای خانواده فرصتی برای بیان نیازها و خواسته هایشان داده می شود.

منبع : ابر سلامت

راهنمای خرید
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.