پکیج آموزش راینو مقدماتی تا پیشرفته

نوع فایل
Mp4
حجم فایل
5.5 گیگابایت
دسته بندی
مقاله آموزشی

نرم افزار راینو یا همان (Rhinoceros 3D) یک نرم افزار برای طراحی ۳ بعدی و یا طراحی صنعتی است. یعنی برای مدلسازی و صفحات پیچیده از راینو استفاده می شود. در این بخش از فروشگاه اینترنتی برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از مجموعه های آموزشی بسیار حیرت انگیز با عنوان پکیج آموزش راینو (Rhinoceros 3D) مقدماتی تا پیشرفته به زبان فارسی را در اختیار شما علاقه مندان به یادگیری طراحی صنعتی قرار دهیم تا با مشاهده این پکیج آموزشی بتوانید به یک متخصص در زمینه نرم افزار راینو سروس 3D تبدیل شوید و تمام ایده هایی که در ذهنتان دارید را به واقعیت تبدیل کنید.

پکیج آموزش راینو (Rhinoceros 3D) مقدماتی تا پیشرفته

مجموعه آموزش قدم به قدم نرم افزار راینو به صورت تخصصی شما را با این نرم افزار قدرتمند مدلسازی آشنا می کند به طوری که بعد از اتمام دوره شما می توانید به یک متخصص در این زمینه تبدیل شوید.

آموزش گام به گام نرم افزار راینو

نرم افزار راینو

این نرم افزار قدرتمند توسط شرکت برادران مک نیل و سایر همکاران که در سال ۱۹۸۰ شرکت مک نیل را تاسیس کردند تولید شد و سپس در سطح گسترده توزیع گردید.

به طور کلی Rhinoceros 3D بر پایه خطوط نربز تولید هندسه می کند. به دلیل آن که خطوط نربز تعریف ریاضی دارند به این معنی که برای محاسبه و طراحی منحنی ها از سیستم کامپیوتری استفاده می کند و آن را به شکل گرافیکی به شما ارائه می دهد می تواند از نرم افزارهایی مثل Max، Autocad و SketchUp که بر پایه مش هستند دقیق تر عمل کند.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش نرم افزار متلب


اصول ساخت سطوح در نرم افزار راینو سروس تری دی بر ساخت منحنی ها استوار است. برای مدل سازی در محیط Rhinoceros 3D ابتدا شبکه ای از منحنی ها در فضا ایجاد می شود و سپس به سطح تبدیل می شوند.

فیلم آموزش نرم افزار Rhinoceros 3D

زمانی که با استفاده از خطوط ریاضی هندسه را تعریف می کنیم باعث می شود تا نرم افزار قدرتمند راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی خیلی جلوتر از سایر نرم افزارهای مشابه باشد. یکی از رقیب های اصلی راینو سروس تری دی نرم افزار مدل سازی آلیاس است که توسط شرکت اتودسک تولید شده است.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش جامع نرم افزار سالیدورکس


سابقه نربز (Nurbs) هم به سال ۱۹۵۰ برمی گردد و به دلیل نیاز در صنعت کشتی سازی و خودروسازی به وجود آمد. در تولید آن نیز دو فرانسوی به نام های پیر بزیه از شرکت رنو و پل دو کاستل ژائو از شرکت سیتروئن نقش مهمی داشتند.

آشنایی با مزیت های نرم افزار Rhinoceros 3D

مدل سازی پوست های پیچیده با استفاده از دستورات ساده یکی دیگر از مزیت های نرم افزار راینو است. وقتی با استفاده از راینو سطوح پیچیده ای را تولید می کنیم متوجه خواهیم شد که حجم به دست آمده خیلی سبک تر از سطح تولید شده توسط سایر نرم افزارهایی است که بر اساس مش کار می کنند.

با توجه به فضای رقابتی که در زمینه مدل سازی وجود دارد و در این چند سال نیز روز به روز ما شاهد تولید ابزارهای حرفه ای برای مدلسازی ۳ بعدی هستیم ولی هنوز هم ما شاهد پیشتاز بودن نرم افزار راینو (Rhinoceros 3D) هستیم که توانسته است از سایر نرم افزارهای مشابه جلوتر باشد.

شما با استفاده از نرم افزار راینو خواهید توانست تا فرم پردازی کنید و همچنین فرم های آزاد ۳ بعدی را مدل سازی نمایید.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل نرم افزار 3D Max


همچنین به دلیل بالا بودن دقت نرم افزار شما به راحتی می توانید خیلی فوق العاده کارهایی از جمله : نمونه سازی، طراحی، تحلیل، مهندسی، مستند سازی و غیره را انجام دهید و به تعداد نامحدود هم بر روی آن ها ویرایش انجام دهید.

پکیج آموزش صفر تا صد نرم افزار راینو

نرم افزار راینو به شما کمک می کند تا بتوانید هم نقشه کشی ۲ بعدی را به راحتی انجام دهید و هم به راحتی به تصویر سازی بپردازید.

یکی دیگر از ویژگی های مهم نرم افزار Rhinoceros 3D این است که به راحتی می تواند بر سخت افزارها و نرم افزارها هماهنگ شود. یعنی از تمامی فرمت های ۲ بعدی و سه بعدی به خوبی پشتیبانی می کند و همچنین شما قادر خواهید بود تا فایل ها را با نرم افزارهایی مانند اسکچاپ، تری دی مکس، کتیا و سالیدورکس تبادل نمایید.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش جامع نرم افزار Revit


اگر شما بخواهید نمونه سازی سریع یا همان Rapid Prototyping را با راینو انجام دهید، این نرم افزار به خوبی می تواند با سخت افزارهای موجود هماهنگ شده و با سرعت بالا دستورات را انجام دهد.

راینو سروس تری دی چه کاربردهایی دارد؟

شاید شما هم در ذهن تان کلی طرح و ایده دارید که مایل هستید تا همه آن ها را با استفاده از کامپیوتر طراحی کنید و سپس با کار کردن بر روی جزئیاتش آن را به واقعیت تبدیل کنید. برای انجام این کار نرم افزار زیادی وجود دارد که Rhinoceros 3D یکی از آنهاست.

ما از کاربرد خیلی از نرم افزارها آگاه هستیم، برای مثال می دانیم که نرم افزار تری دی مکس (3D Max) چه کاربردی دارد و یا در چه مواردی باید از نرم افزار اسکچ آپ استفاده کنیم. حال سوال اصلی آن است که چرا نرم افزار راینو سروس تری دی یا همان Rhinoceros 3D خیلی پر طرفدار است.

همان طور که در ابتدا نیز بیان کردیم باید اشاره شود که نقطه قوتی که موجب برتری نرم افزار Rhinoceros 3D نسبت به سایر نرم افزارهای مشابه می شود این است که راینو سروس تری دی بر اساس خطوط نربز (Nurbs) تولید هندسه می کند.


پیشنهاد ویژه : پکیج آموزش کامل نرم افزار اتوکد


به همین خاطر ما شاهد افزایش سرعت مدل سازی در نرم افزار Rhinoceros 3D هستیم. از طرف دیگر باید بدانیم که در واقع نرم افزار راینو سروس تری دی شبیه به هیچکدام از رقیبانش نیست. به عنوان مثال در کشور ایران هر یک از نرم افزارهای قدرتمند طراحی مانند SolidWorks، Catia، 3D Max برای خودشان حوزه های تخصص داشته و افرادی که با آن ها کار می کنند خیلی حرفه ای هستند.

آموزش مدل سازی با نرم افزار راینو سروس تری دی

نکته بسیار مهم این است که شما در نرم افزار Rhinoceros 3D قادر خواهید بود تا با نصب پلاگین های مختلف بسیاری از کارها را خیلی سریع و راحت انجام دهید. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از راینو سروس تری دی یک محصول را طراحی کنید و سپس با نصب یک پلاگین بر روی Rhinoceros 3D قادر خواهید بود تا قابلیت طراحی جواهرات را هم بر روی آن اعمال کنید.

در حالی که چنین کاری با سایر نرم افزارهای گفته شده به راحتی قابل انجام نیست. به عبارت دیگر پلاگین هایی که برای نرم افزار راینو طراحی شده است به این نرم افزار کمک می کند تا قدرتش چندین برابر شود و شما بتوانید با نصب چند پلاگین چندین کار را به صورت سریع و هم زمان انجام دهید.

یکی از نکات مهم در نرم افزار راینو سروس تری دی این است که این برنامه از دو زبان راینو اسکریپت (Rhinoscript) که بر پایه وی بی اسکریپت است و همچنین زبان برنا نویسی پایتون پشتیبانی می کند.

با راینو سروس 3D چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

 • ایده ای را به واقعیت تبدیل کنید.
 • به ۳ بعدی سازی احجام بپردازید.
 • خیلی راحت فرم های پیچیده را تولید کنید.
 • به راحتی انیمیشن تولید کنید.

دوره جامع آموزش نرم افزار Rhinoceros 3D

کاربرد Rhinoceros 3D در صنایع مختلف

به طور کلی نرم افزار راینو سروس تری دی در رشته های مهندسی معماری، طراحی صنعتی، عمران، مکانیک، طراحی بازی و انیمیشن کاربرد دارد که در زیر به صورت کامل تمامی صنایعی که از نرم افزار Rhinoceros 3D استفاده می کنند را برایتان معرفی می کنیم.

 • طراحی طلا و جواهرات (Jewelry Design)
 • دکوراسیون داخلی (Interior Design)
 • طراحی معماری (Architecture Design)
 • طراحی خودرو (Vehicle Styling Design)
 • طراحی صنعتی (Industrial Design)
 • طراحی دریایی (Marine Design)
 • طراحی مبلمان (Furniture Design)
 • طراحی فیلم و سریال (Film and Set Design)
 • طراحی هواپیما (Aircraft Design)
 • طراحی موجودات (Creatures Design)
 • طراحی صورت و شخصیت (Figures Design)
 • طراحی کارتون و کاریکاتور (Cartoons Design)

آشنایی با نسخه های نرم افزار راینو سروس 3D

نسخه ۱ نرم افزار راینو سروس 3D در سال ۱۹۹۸ بعد از پنج سال تلاش طاقت فرسا بر روی آن توسط شرکت مک نیل روانه بازار شد که با گذشت زمان یعنی در سال ۱۹۹۹ نسخه های ژاپنی و کره ای آن نیز منتشر گردید.

آموزش مدل سازی آبجکت ها با نرم افزار راینو

از سال ۲۰۰۷ به بعد تغییرات نرم افزار Rhinoceros 3D به صورت جزئی بوده و تقریبا سایر کارها با یکدیگر مشابه هستند. ولی شاید سوال اصلی شما این باشد که بهتر است تا از کدام نسخه راینو استفاده کنیم؟ در این رابطه باید به شما بگوییم که اگر می خواهید یک نسخه کامل و بدون مشکل را بر روی سیستم تان داشته باشید پیشنهاد می کنیم تا نسخه ۵ نرم افزار Rhinoceros 3D را نصب نمایید.

نسخه ۵ نرم افزار راینو سروس تری دی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و نسبت به نسخه های قبلی آن کامل تر بوده و کاربران ویندوز و مک می توانند این نسخه را بر روی کامپیوترشان نصب کنند. یکی از ابزارهای قدرتمندی که در نسخه ۵ به این نرم افزار اضافه گردید ابزار گامبال (Gumball) است که موجب افزایش کارایی Rhinoceros 3D گردید چرا که موجب شد تا جابجایی، چرخاندن و اسکیل کردن آبجکت ها به راحتی انجام شود.

تا به این جا با نرم افزار حیرت انگیز راینو آشنا شدید، اگر علاقه دارید تا به صورت تخصصی این نرم افزار را فرا بگیرید پیشنهاد می کنیم تا پکیج آموزش قدم به قدم نرم افزار Rhinoceros 3D به زبان فارسی را از وب سایت برنا اندیشان دانلود نمایید و با مشاهده مجموعه کامل فیلم های آموزشی آن به یک فرد حرفه ای در زمینه طراحی و مدل سازی تبدیل شوید.

راهنمای خرید
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.